Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów - portal DOZ.pl
Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów
Justyna Piekara

Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

Czy dieta dziecka wpływa na ryzyko astmy?

Naukowcy z Queen Mary University w Londynie, we współpracy z University of Bristol i University of Southampton oraz Karolinska Institutet w Szwecji, zbadali czy dieta w dzieciństwie ma związek z astmą u dzieci. W tym celu wykorzystali bazę danych, która śledziła stan zdrowia ponad 4000 dzieci urodzonych na początku lat 90. Przeanalizowali, jak wypada spożycie przez nich dwóch rodzajów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 – EPA i DHA. Następnie postanowili prześledzić występowanie nowych przypadków zdiagnozowanej astmy u osób w wieku 11-14 lat.

Okazało się, że osoby z konkretnym wariantem genu desaturazy kwasów tłuszczowych mają nieefektywną produkcję EPA i DHA w organizmie, co prowadzi do ich niskiego poziomu we krwi. Dzieci, które spożywały co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo miały mniejsze ryzyko zachorowania na astmę w porównaniu z tymi, które rzadko się nimi żywiły.

Chociaż nie można jeszcze z całą pewnością stwierdzić, że jedzenie większej ilości ryb zapobiegnie późniejszej astmie u dzieci, to naukowcom udało się zidentyfikować prawdopodobny mechanizm.

Kwasy EPA i DHA muszą być pozyskiwane z pokarmem, ponieważ ludzki organizm ich nie produkuje. Ich bogatymi źródłami są tłuste ryby – łososie, makrele, sardynki czy śledzie. Wiadomo, że te kwasy tłuszczowe mają właściwości przeciwzapalne. Ponieważ astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych, oznacza to, że większe spożycie może zapobiegać astmie poprzez zmniejszenie zapalenia dróg oddechowych.

Leki naśladujące kwasy tłuszczowe omega-3 – wyniki wstępnych badań

W leczeniu astmy stosuje się leki w postaci inhalatorów, które wprowadzają agonistów receptorów beta do dróg oddechowych. Powoduje to rozluźnienie mięśni dróg oddechowych i umożliwia pacjentowi swobodne oddychanie. Uczeni z Uniwersytetu w Glasgow, Graeme Milligan i Andrew Tobin przeprowadzili eksperyment, którego celem było sprawdzenie, czy syntetyczne prototypy leku, które aktywują receptor wolnego kwasu tłuszczowego, będą działać tak samo dobrze, jak agoniści receptorów beta przy otwieraniu dróg oddechowych.

Naukowcy przetestowali te substancje chemiczne zarówno na żywych myszach, jak i w próbkach tkanki płucnej. Odkryli, że aktywatory receptora wolnych kwasów tłuszczowych rzeczywiście otwierały zwężone wcześniej drogi oddechowe. W przypadku myszy, których DNA zostało zmodyfikowane tak, aby recept doprowadzić do braku receptorów wolnych kwasów tłuszczowych, testowane substancje nie działały.

Kolejna część badań polegała na sprawdzeniu, czy te związki również działają skutecznie w stanie podobnym do astmy, który wywołano u zwierząt laboratoryjnych. Myszy były poddane działaniu czynników, które zwykle generują u dzieci objawy chorobowe, czyli dymu papierosowego i ozonu zanieczyszczającego powietrze. Naukowcy dokonali podobnych obserwacji jak poprzednio. Myszy, które miały receptory wolnego kwasu tłuszczowego, „otworzyły” drogi oddechowe pod wpływem działania prototypowego leku. Nie miał on wpływu na myszy, które nie miały wyspecjalizowanych receptorów.

Polecane dla Ciebie

Czy podobny mechanizm występuje u ludzi?

Naukowcy z Glasgow podjęli próbę wykazania, że receptor wolnych kwasów tłuszczowych IV klasy jest również obecny w płucach człowieka. Dowiedli, że receptor wolnego kwasu tłuszczowego był obecny w próbkach tkanek z ludzkich płuc, a leki, które aktywują ten receptor były w stanie rozluźnić ludzkie płuca i drogi oddechowe, podobnie jak miało to miejsce w mysim modelu.

Naukowcy zamierzają kontynuować prace i sprawdzić skuteczność takiej terapii w tkankach dróg oddechowych u pacjentów cierpiących na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub inne powiązane choroby.

  1. Potential new asthma treatment: protein linked to omega-3 fatty acids shows promise, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/potential-new-asthma-treatment-protein-linked-to-omega-3-fatty-acids-shows-promise-144700, [dostęp:] 18.02.2021.
  2. S. Shaheen, Omega-3s: consuming more oily fish could prevent asthma in children with specific gene variant, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/omega-3s-consuming-more-oily-fish-could-prevent-asthma-in-children-with-specific-gene-variant-154197, [dostep:] 18.02.2021.
  3. M. Talaei, E. Sdona, P. C. Calder, Intake of n-3 polyunsaturated fatty acids in childhood, FADS genotype, and incident asthma, „European Respiratory Journal” 2021, [online] DOI:10.1183/13993003.03633-2020, [dostep:] 18.02.2021.
  4. Consuming omega-3 fatty acids could prevent asthma, study suggests, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210127193320.htm, [dostep:] 18.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij