Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów
Justyna Piekara

Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

Czy dieta dziecka wpływa na ryzyko astmy?

Naukowcy z Queen Mary University w Londynie, we współpracy z University of Bristol i University of Southampton oraz Karolinska Institutet w Szwecji, zbadali czy dieta w dzieciństwie ma związek z astmą u dzieci. W tym celu wykorzystali bazę danych, która śledziła stan zdrowia ponad 4000 dzieci urodzonych na początku lat 90. Przeanalizowali, jak wypada spożycie przez nich dwóch rodzajów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 – EPA i DHA. Następnie postanowili prześledzić występowanie nowych przypadków zdiagnozowanej astmy u osób w wieku 11-14 lat.

Okazało się, że osoby z konkretnym wariantem genu desaturazy kwasów tłuszczowych mają nieefektywną produkcję EPA i DHA w organizmie, co prowadzi do ich niskiego poziomu we krwi. Dzieci, które spożywały co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo miały mniejsze ryzyko zachorowania na astmę w porównaniu z tymi, które rzadko się nimi żywiły.

Chociaż nie można jeszcze z całą pewnością stwierdzić, że jedzenie większej ilości ryb zapobiegnie późniejszej astmie u dzieci, to naukowcom udało się zidentyfikować prawdopodobny mechanizm.

Kwasy EPA i DHA muszą być pozyskiwane z pokarmem, ponieważ ludzki organizm ich nie produkuje. Ich bogatymi źródłami są tłuste ryby – łososie, makrele, sardynki czy śledzie. Wiadomo, że te kwasy tłuszczowe mają właściwości przeciwzapalne. Ponieważ astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych, oznacza to, że większe spożycie może zapobiegać astmie poprzez zmniejszenie zapalenia dróg oddechowych.

Leki naśladujące kwasy tłuszczowe omega-3 – wyniki wstępnych badań

W leczeniu astmy stosuje się leki w postaci inhalatorów, które wprowadzają agonistów receptorów beta do dróg oddechowych. Powoduje to rozluźnienie mięśni dróg oddechowych i umożliwia pacjentowi swobodne oddychanie. Uczeni z Uniwersytetu w Glasgow, Graeme Milligan i Andrew Tobin przeprowadzili eksperyment, którego celem było sprawdzenie, czy syntetyczne prototypy leku, które aktywują receptor wolnego kwasu tłuszczowego, będą działać tak samo dobrze, jak agoniści receptorów beta przy otwieraniu dróg oddechowych.

Naukowcy przetestowali te substancje chemiczne zarówno na żywych myszach, jak i w próbkach tkanki płucnej. Odkryli, że aktywatory receptora wolnych kwasów tłuszczowych rzeczywiście otwierały zwężone wcześniej drogi oddechowe. W przypadku myszy, których DNA zostało zmodyfikowane tak, aby recept doprowadzić do braku receptorów wolnych kwasów tłuszczowych, testowane substancje nie działały.

Kolejna część badań polegała na sprawdzeniu, czy te związki również działają skutecznie w stanie podobnym do astmy, który wywołano u zwierząt laboratoryjnych. Myszy były poddane działaniu czynników, które zwykle generują u dzieci objawy chorobowe, czyli dymu papierosowego i ozonu zanieczyszczającego powietrze. Naukowcy dokonali podobnych obserwacji jak poprzednio. Myszy, które miały receptory wolnego kwasu tłuszczowego, „otworzyły” drogi oddechowe pod wpływem działania prototypowego leku. Nie miał on wpływu na myszy, które nie miały wyspecjalizowanych receptorów.

Czy podobny mechanizm występuje u ludzi?

Naukowcy z Glasgow podjęli próbę wykazania, że receptor wolnych kwasów tłuszczowych IV klasy jest również obecny w płucach człowieka. Dowiedli, że receptor wolnego kwasu tłuszczowego był obecny w próbkach tkanek z ludzkich płuc, a leki, które aktywują ten receptor były w stanie rozluźnić ludzkie płuca i drogi oddechowe, podobnie jak miało to miejsce w mysim modelu.

Naukowcy zamierzają kontynuować prace i sprawdzić skuteczność takiej terapii w tkankach dróg oddechowych u pacjentów cierpiących na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub inne powiązane choroby.

 1. Potential new asthma treatment: protein linked to omega-3 fatty acids shows promise, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/potential-new-asthma-treatment-protein-linked-to-omega-3-fatty-acids-shows-promise-144700, [dostęp:] 18.02.2021.
 2. S. Shaheen, Omega-3s: consuming more oily fish could prevent asthma in children with specific gene variant, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/omega-3s-consuming-more-oily-fish-could-prevent-asthma-in-children-with-specific-gene-variant-154197, [dostep:] 18.02.2021.
 3. M. Talaei, E. Sdona, P. C. Calder, Intake of n-3 polyunsaturated fatty acids in childhood, FADS genotype, and incident asthma, „European Respiratory Journal” 2021, [online] DOI:10.1183/13993003.03633-2020, [dostep:] 18.02.2021.
 4. Consuming omega-3 fatty acids could prevent asthma, study suggests, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210127193320.htm, [dostep:] 18.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij