Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?
Justyna Piekara

Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?

Imbir słynie z działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, co sprawia, że jest bardzo popularnym suplementem. Nowe naukowe doniesienia świadczą o tym, że fenolowy związek fitochemiczny zawarty w jego świeżym korzeniu może również wspierać zmagania z chorobami autoimmunologicznymi. 

Toczeń i zespół antyfosfolipidowy

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną, która pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki i narządy. Objawia się epizodycznie i może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej oznaki mogą przypominać wiele innych dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem tocznia jest wysypka w kształcie motyla na twarzy, która zazwyczaj pokrywa policzki i grzbiet nosa. Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa na tocznia, jednak odpowiednia terapia może pomóc kontrolować jego przejawy, takie jak. m.in. gorączka, bóle głowy i stawów, zmiany skórne. 

Zespół antyfosfolipidowy (ang. antiphospholipid syndrome, APS), nazywany jest również zespołem Hughesa. Powoduje powstawanie niebezpiecznych zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Ta choroba tkanki łącznej może powodować rozległy stan zapalny i wraz z rozwojem może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Często towarzyszy toczniowi.

NET w patogenezie tocznia i zespołu antyfosfolipidowego

Tworzenie zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych (ang. neutrophil extracellular traps, NET) to mechanizm obrony immunologicznej charakterystycznej dla neutrofilów.

Struktura NET przypomina sieci włókien pozakomórkowych, które składają się w znacznej mierze z chromatyny i proteaz serynowych. Ich zadaniem jest wiązanie i niszczenie patogenów. NET odgrywają istotną rolę w patogenezie tocznia i towarzyszącego mu zespołu antyfosfolipidowego. Ponieważ napędzają rozwój choroby – wyzwalają tworzenie autoprzeciwciał, przyczyniają się do krzepnięcia krwi i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

“Te lepkie struktury przypominające pajęczyny powstają, gdy autoprzeciwciała oddziałują z receptorami na powierzchni neutrofilów” – mówi dr Ramadan Ali, główny autor badania.

Polecane dla Ciebie

Właściwości przeciwneutrofilowe gingerolu

6-gingerol jest głównym farmakologicznie czynnym składnikiem imbiru. Ze względu na swoje właściwości wzbudził duże zainteresowanie jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu różnych chorób. Wiadomo, że wykazuje różnorodne działania biologiczne, w tym przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor informują, że 6-gingerol bezpośrednio wpływa na autoprzeciwciała związane z chorobami, takimi jak toczeń i zespół antyfosfolipidowy. To pierwsze badanie, które wykazało tę zależność.

Po przeprowadzeniu eksperymentu na gryzoniach okazało się, że bioaktywny składnik korzenia imbiru obniża produkcję autoprzeciwciał (przeciwdziała nieprawidłowej nadczynności neutrofili) oraz powstrzymuje mechanizm powstawania zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych. Oprócz tego powoduje spadek tworzenia się skrzepów krwi. Zdaniem autorów badania wydaje się również, że hamuje fosfodiesterazy – enzymy neutrofilowe, które doprowadzają do ich aktywacji. Sprawia to, że cykl zapaleniowy zostaje przerwany. Wynik badania opublikowanego w “JCI Insight”.

Suplementy z imbirem dla chorych na toczeń?

To badanie może stać się punktem wyjścia do upowszechnienia stosowania suplementów na bazie imbiru jako środka wspomagającego leczenie przeciwzakrzepowe oraz łagodzącego objawy tocznia. Następnym i najważniejszym etapem będą badania kliniczne i sprawdzenie, czy pacjenci z dolegliwościami autoimmunologiczni realnie mogliby odnieść korzyści po zwiększeniu spożyciu 6-gingerolu.

  1. R. A. Ali, A. A. Gandhi, L Dai, Anti-neutrophil properties of natural gingerols in models of lupus, „JCI Insight” 2020 [online], 10.1172/jci.insight.138385, [dostęp:] 11.01.2021.
  2. J. Imhoff, Ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “labblog.uofmhealth.org” [online], https://labblog.uofmhealth.org/lab-report/ginger-counters-certain-autoimmune-diseases-mice, [dostęp:] 11.01.2021.
  3. W. Chu, Ginger bioactive potency can counter autoimmune disorders, “nutraingredients.com” [online], https://www.nutraingredients.com/Article/2021/01/07/Ginger-bioactive-potency-can-counter-autoimmune-disorders, [dostęp:] 11.01.2021.
  4. New research finds ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210106133030.htm, [dostęp:] 11.01.2021.
  5. T. Matthews-El, Could ginger ease lupus symptoms?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-ginger-ease-lupus-symptoms ,[dostęp:] 11.01.2021.
  6. Lupus, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lupus/symptoms-causes/syc-20365789, [dostęp:] 11.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij