
Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?
Toczeń i zespół antyfosfolipidowy
Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną, która pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki i narządy. Objawia się epizodycznie i może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej oznaki mogą przypominać wiele innych dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem tocznia jest wysypka w kształcie motyla na twarzy, która zazwyczaj pokrywa policzki i grzbiet nosa. Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa na tocznia, jednak odpowiednia terapia może pomóc kontrolować jego przejawy, takie jak. m.in. gorączka, bóle głowy i stawów, zmiany skórne.
Zespół antyfosfolipidowy (ang. antiphospholipid syndrome, APS), nazywany jest również zespołem Hughesa. Powoduje powstawanie niebezpiecznych zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Ta choroba tkanki łącznej może powodować rozległy stan zapalny i wraz z rozwojem może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Często towarzyszy toczniowi.
NET w patogenezie tocznia i zespołu antyfosfolipidowego
Tworzenie zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych (ang. neutrophil extracellular traps, NET) to mechanizm obrony immunologicznej charakterystycznej dla neutrofilów.
Struktura NET przypomina sieci włókien pozakomórkowych, które składają się w znacznej mierze z chromatyny i proteaz serynowych. Ich zadaniem jest wiązanie i niszczenie patogenów. NET odgrywają istotną rolę w patogenezie tocznia i towarzyszącego mu zespołu antyfosfolipidowego. Ponieważ napędzają rozwój choroby – wyzwalają tworzenie autoprzeciwciał, przyczyniają się do krzepnięcia krwi i uszkodzenia naczyń krwionośnych.
“Te lepkie struktury przypominające pajęczyny powstają, gdy autoprzeciwciała oddziałują z receptorami na powierzchni neutrofilów” – mówi dr Ramadan Ali, główny autor badania.
Polecane dla Ciebie
Właściwości przeciwneutrofilowe gingerolu
6-gingerol jest głównym farmakologicznie czynnym składnikiem imbiru. Ze względu na swoje właściwości wzbudził duże zainteresowanie jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu różnych chorób. Wiadomo, że wykazuje różnorodne działania biologiczne, w tym przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Po przeprowadzeniu eksperymentu na gryzoniach okazało się, że bioaktywny składnik korzenia imbiru obniża produkcję autoprzeciwciał (przeciwdziała nieprawidłowej nadczynności neutrofili) oraz powstrzymuje mechanizm powstawania zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych. Oprócz tego powoduje spadek tworzenia się skrzepów krwi. Zdaniem autorów badania wydaje się również, że hamuje fosfodiesterazy – enzymy neutrofilowe, które doprowadzają do ich aktywacji. Sprawia to, że cykl zapaleniowy zostaje przerwany. Wynik badania opublikowanego w “JCI Insight”.
Suplementy z imbirem dla chorych na toczeń?
To badanie może stać się punktem wyjścia do upowszechnienia stosowania suplementów na bazie imbiru jako środka wspomagającego leczenie przeciwzakrzepowe oraz łagodzącego objawy tocznia. Następnym i najważniejszym etapem będą badania kliniczne i sprawdzenie, czy pacjenci z dolegliwościami autoimmunologiczni realnie mogliby odnieść korzyści po zwiększeniu spożyciu 6-gingerolu.