Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?
Justyna Piekara

Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?

Imbir słynie z działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, co sprawia, że jest bardzo popularnym suplementem. Nowe naukowe doniesienia świadczą o tym, że fenolowy związek fitochemiczny zawarty w jego świeżym korzeniu może również wspierać zmagania z chorobami autoimmunologicznymi. 

Toczeń i zespół antyfosfolipidowy

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną, która pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki i narządy. Objawia się epizodycznie i może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej oznaki mogą przypominać wiele innych dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem tocznia jest wysypka w kształcie motyla na twarzy, która zazwyczaj pokrywa policzki i grzbiet nosa. Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa na tocznia, jednak odpowiednia terapia może pomóc kontrolować jego przejawy, takie jak. m.in. gorączka, bóle głowy i stawów, zmiany skórne. 

Zespół antyfosfolipidowy (ang. antiphospholipid syndrome, APS), nazywany jest również zespołem Hughesa. Powoduje powstawanie niebezpiecznych zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Ta choroba tkanki łącznej może powodować rozległy stan zapalny i wraz z rozwojem może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Często towarzyszy toczniowi.

NET w patogenezie tocznia i zespołu antyfosfolipidowego

Tworzenie zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych (ang. neutrophil extracellular traps, NET) to mechanizm obrony immunologicznej charakterystycznej dla neutrofilów.

Struktura NET przypomina sieci włókien pozakomórkowych, które składają się w znacznej mierze z chromatyny i proteaz serynowych. Ich zadaniem jest wiązanie i niszczenie patogenów. NET odgrywają istotną rolę w patogenezie tocznia i towarzyszącego mu zespołu antyfosfolipidowego. Ponieważ napędzają rozwój choroby – wyzwalają tworzenie autoprzeciwciał, przyczyniają się do krzepnięcia krwi i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

“Te lepkie struktury przypominające pajęczyny powstają, gdy autoprzeciwciała oddziałują z receptorami na powierzchni neutrofilów” – mówi dr Ramadan Ali, główny autor badania.

Właściwości przeciwneutrofilowe gingerolu

6-gingerol jest głównym farmakologicznie czynnym składnikiem imbiru. Ze względu na swoje właściwości wzbudził duże zainteresowanie jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu różnych chorób. Wiadomo, że wykazuje różnorodne działania biologiczne, w tym przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor informują, że 6-gingerol bezpośrednio wpływa na autoprzeciwciała związane z chorobami, takimi jak toczeń i zespół antyfosfolipidowy. To pierwsze badanie, które wykazało tę zależność.

Po przeprowadzeniu eksperymentu na gryzoniach okazało się, że bioaktywny składnik korzenia imbiru obniża produkcję autoprzeciwciał (przeciwdziała nieprawidłowej nadczynności neutrofili) oraz powstrzymuje mechanizm powstawania zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych. Oprócz tego powoduje spadek tworzenia się skrzepów krwi. Zdaniem autorów badania wydaje się również, że hamuje fosfodiesterazy – enzymy neutrofilowe, które doprowadzają do ich aktywacji. Sprawia to, że cykl zapaleniowy zostaje przerwany. Wynik badania opublikowanego w “JCI Insight”.

Suplementy z imbirem dla chorych na toczeń?

To badanie może stać się punktem wyjścia do upowszechnienia stosowania suplementów na bazie imbiru jako środka wspomagającego leczenie przeciwzakrzepowe oraz łagodzącego objawy tocznia. Następnym i najważniejszym etapem będą badania kliniczne i sprawdzenie, czy pacjenci z dolegliwościami autoimmunologiczni realnie mogliby odnieść korzyści po zwiększeniu spożyciu 6-gingerolu.

 1. R. A. Ali, A. A. Gandhi, L Dai, Anti-neutrophil properties of natural gingerols in models of lupus, „JCI Insight” 2020 [online], 10.1172/jci.insight.138385, [dostęp:] 11.01.2021.
 2. J. Imhoff, Ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “labblog.uofmhealth.org” [online], https://labblog.uofmhealth.org/lab-report/ginger-counters-certain-autoimmune-diseases-mice, [dostęp:] 11.01.2021.
 3. W. Chu, Ginger bioactive potency can counter autoimmune disorders, “nutraingredients.com” [online], https://www.nutraingredients.com/Article/2021/01/07/Ginger-bioactive-potency-can-counter-autoimmune-disorders, [dostęp:] 11.01.2021.
 4. New research finds ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210106133030.htm, [dostęp:] 11.01.2021.
 5. T. Matthews-El, Could ginger ease lupus symptoms?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-ginger-ease-lupus-symptoms ,[dostęp:] 11.01.2021.
 6. Lupus, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lupus/symptoms-causes/syc-20365789, [dostęp:] 11.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij