Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?
Justyna Piekara

Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?

Imbir słynie z działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, co sprawia, że jest bardzo popularnym suplementem. Nowe naukowe doniesienia świadczą o tym, że fenolowy związek fitochemiczny zawarty w jego świeżym korzeniu może również wspierać zmagania z chorobami autoimmunologicznymi. 

Toczeń i zespół antyfosfolipidowy

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną, która pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki i narządy. Objawia się epizodycznie i może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej oznaki mogą przypominać wiele innych dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem tocznia jest wysypka w kształcie motyla na twarzy, która zazwyczaj pokrywa policzki i grzbiet nosa. Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa na tocznia, jednak odpowiednia terapia może pomóc kontrolować jego przejawy, takie jak. m.in. gorączka, bóle głowy i stawów, zmiany skórne. 

Zespół antyfosfolipidowy (ang. antiphospholipid syndrome, APS), nazywany jest również zespołem Hughesa. Powoduje powstawanie niebezpiecznych zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Ta choroba tkanki łącznej może powodować rozległy stan zapalny i wraz z rozwojem może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Często towarzyszy toczniowi.

NET w patogenezie tocznia i zespołu antyfosfolipidowego

Tworzenie zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych (ang. neutrophil extracellular traps, NET) to mechanizm obrony immunologicznej charakterystycznej dla neutrofilów.

Struktura NET przypomina sieci włókien pozakomórkowych, które składają się w znacznej mierze z chromatyny i proteaz serynowych. Ich zadaniem jest wiązanie i niszczenie patogenów. NET odgrywają istotną rolę w patogenezie tocznia i towarzyszącego mu zespołu antyfosfolipidowego. Ponieważ napędzają rozwój choroby – wyzwalają tworzenie autoprzeciwciał, przyczyniają się do krzepnięcia krwi i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

“Te lepkie struktury przypominające pajęczyny powstają, gdy autoprzeciwciała oddziałują z receptorami na powierzchni neutrofilów” – mówi dr Ramadan Ali, główny autor badania.

Właściwości przeciwneutrofilowe gingerolu

6-gingerol jest głównym farmakologicznie czynnym składnikiem imbiru. Ze względu na swoje właściwości wzbudził duże zainteresowanie jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu różnych chorób. Wiadomo, że wykazuje różnorodne działania biologiczne, w tym przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor informują, że 6-gingerol bezpośrednio wpływa na autoprzeciwciała związane z chorobami, takimi jak toczeń i zespół antyfosfolipidowy. To pierwsze badanie, które wykazało tę zależność.

Po przeprowadzeniu eksperymentu na gryzoniach okazało się, że bioaktywny składnik korzenia imbiru obniża produkcję autoprzeciwciał (przeciwdziała nieprawidłowej nadczynności neutrofili) oraz powstrzymuje mechanizm powstawania zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofilowych. Oprócz tego powoduje spadek tworzenia się skrzepów krwi. Zdaniem autorów badania wydaje się również, że hamuje fosfodiesterazy – enzymy neutrofilowe, które doprowadzają do ich aktywacji. Sprawia to, że cykl zapaleniowy zostaje przerwany. Wynik badania opublikowanego w “JCI Insight”.

Suplementy z imbirem dla chorych na toczeń?

To badanie może stać się punktem wyjścia do upowszechnienia stosowania suplementów na bazie imbiru jako środka wspomagającego leczenie przeciwzakrzepowe oraz łagodzącego objawy tocznia. Następnym i najważniejszym etapem będą badania kliniczne i sprawdzenie, czy pacjenci z dolegliwościami autoimmunologiczni realnie mogliby odnieść korzyści po zwiększeniu spożyciu 6-gingerolu.

 1. R. A. Ali, A. A. Gandhi, L Dai, Anti-neutrophil properties of natural gingerols in models of lupus, „JCI Insight” 2020 [online], 10.1172/jci.insight.138385, [dostęp:] 11.01.2021.
 2. J. Imhoff, Ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “labblog.uofmhealth.org” [online], https://labblog.uofmhealth.org/lab-report/ginger-counters-certain-autoimmune-diseases-mice, [dostęp:] 11.01.2021.
 3. W. Chu, Ginger bioactive potency can counter autoimmune disorders, “nutraingredients.com” [online], https://www.nutraingredients.com/Article/2021/01/07/Ginger-bioactive-potency-can-counter-autoimmune-disorders, [dostęp:] 11.01.2021.
 4. New research finds ginger counters certain autoimmune diseases in mice, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210106133030.htm, [dostęp:] 11.01.2021.
 5. T. Matthews-El, Could ginger ease lupus symptoms?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-ginger-ease-lupus-symptoms ,[dostęp:] 11.01.2021.
 6. Lupus, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lupus/symptoms-causes/syc-20365789, [dostęp:] 11.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otyłość – co ją powoduje i jak z nią walczyć?

  Otyłość to choroba, której częstotliwość występowania przybiera aktualnie rozmiar epidemii. Bezpośrednio wiąże się ją z problemami natury nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jej obecność pogarsza m.in. stopie wyrównania jednostek takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze krwi, zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz sprzyja kłopotom w zajściu w ciążę. Właściwe jej diagnozowanie oraz prowadzenie pozwalają na powrót do pełni sił. Czym jest otyłość? Z jakimi problemami się ją wiąże? Jak ją diagnozować oraz leczyć? Dowiedz się wszystkiego z poniższego artykułu. 

 • Nerwobóle – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje? Jak leczy się neuralgie?

  Neuralgia to zespół bólowy, w przebiegu którego występują nawracające ataki silnego, rwącego, promieniującego bólu, który może dotyczyć różnych części ciała. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest podrażnienie konkretnego nerwu. Wyróżnia się nerwobóle samoistne oraz objawowe, czyli spowodowane procesem chorobowym. Jakie rodzaje nerwobóli występują najczęściej? Jak leczy się neuralgie?  

 • Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki. Jak się jej pozbyć?

  Ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej otyłość dzieli się na postać uogólnioną, brzuszną oraz pośladkowo-udową.  Z punktu widzenia zdrowotnego najgroźniejszą wydaje się być otyłość brzuszna. Jakie są jej przyczyny? Jak ją rozpoznać i leczyć?  Podpowiadamy. 

 • Czym są priony? Jakie choroby wywołują i jak się je leczy?

  Choroby prionowe dotykają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są wywoływane przez nieprawidłowo sfałdowane białka transmisyjne – akumulacja odbiegających od normy protein może powodować wiele dotkliwych objawów, które z czasem prowadzą do śmierci. Jakie są rodzaje chorób prionowych? Czy jest sposób, aby im zapobiec?

 • Borelioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie choroby z Lyme

  Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, której przyczyną jest bakteria o nazwie Borellia burgdorferi. Zakażenie dotyczy wielu układów i jest trudne do rozpoznania. Objawy boreliozy są nieswoiste i zmienne w zależności od postaci choroby. Mogą obejmować rumień wędrujący (jest to jedyny charakterystyczny symptom choroby z Lyme), bóle stawów, znaczne osłabienie, bóle głowy, a gdy schorzenie nie jest odpowiednio wcześnie wykryte mogą wystąpić: niedowłady, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją, otępienie. Sprawdź, jakie badania wykonać, gdy podejrzewasz u siebie boreliozę?

 • Trwają prace nad szczepionką przeciwmiażdżycową. Czy dzięki niej uda się skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL?

  Polsko–irański zespół pod kierownictwem prof. Marcina Banacha pracuje nad szczepionką przeciw miażdżycy. Podanie podstawowej dawki i dwóch lub trzech przypominających ma na stałe obniżać poziom „złego” cholesterolu w organizmie.

 • Neuroborelioza – czym się charakteryzuje? Jakie są objawy neurologiczne boreliozy?

  Neuroborelioza to postać boreliozy (choroby z Lyme), w której dochodzi do powstania zmian w strukturach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jeżeli objawy utrzymują się poniżej sześciu miesięcy, mówimy o wczesnej fazie, natomiast jeśli trwają powyżej pół roku – o późnym stadium choroby. Symptomy neuroboreliozy mogą być rozmaite i obejmować m.in. porażenie nerwów czaszkowych, zapalenie korzeni nerwowych, limfocytarne zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, niedowłady, mioklonie, zapalenie naczyń mózgu. Jak zdiagnozować neuroboreliozę i jak wygląda jej leczenie?

 • Mielopatia – przyczyny, objawy i leczenie mielopatii szyjnej i piersiowej

  Mielopatia to zespół objawów, które pojawiają się na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęstszą jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe obejmujące kręgosłup szyjny, piersiowy bądź lędźwiowy. Rzadziej mielopatia jest spowodowana tępym urazem, stanem zapalnym czy nowotworami. Jakie są objawy mielopatii szyjnej i piersiowej? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij