
Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich
Niewłaściwe dawkowanie leków
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50% z nas nie przyjmuje leków prawidłowo, prowadzi to do poważnych konsekwencji, powodując pogorszenie stanu zdrowia. Problem ten szczególnie dotyka osoby starsze, ponieważ często wymagają one leczenia chorób przewlekłych za pomocą wielu preparatów. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych prowadzi do podwyższania wydatków na opiekę zdrowotną.
Czym są cyfrowe pigułki?
Cyfrowa pigułka (ang. digital pill, DP) to kapsułka z systemem czujników, który służy do monitorowania pacjentów przyjmujących leki doustne. Technologia polega na „śledzeniu” przestrzegania przez pacjenta schematu leczenia, zamiast polegać na tym, co sam referuje specjaliście podczas wizyty. Innym ważnym celem cyfrowych pigułek jest lepsze dostosowanie lub spersonalizowanie leków dla chorych – technologicznie zaprojektowana tabletka może ułatwić obserwację reakcji organizmu pacjenta na lek (w czasie rzeczywistym) i dostosowanie optymalnej dawki.
Tego rodzaju złożone systemy obejmują lek i elektroniczny moduł śledzący, który jest aktywowany, gdy pacjent przyjmuje pigułkę. W związku z tym mogą być doskonałym narzędziem do monitorowania i potencjalnej poprawy przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów.
Jak działa cyfrowa pigułka?
Czujnik umieszczony w kapsułce emituje cyfrowy komunikat o bardzo niskiej mocy w częstotliwości radiowej, który jest wysyłany do czytnika – urządzenia do noszenia na ciele, które weryfikuje wiadomość i odnotowuje zdarzenie połknięcia leku. Na koniec informacje są przesyłane do systemów wyświetlania danych używanych przez lekarzy i pacjentów lub ich opiekunów, np. aplikacji w smartfonie.
Przykłady zastosowania cyfrowej tabletki
Sam pomysł połykania elektroniki nie jest nowatorski. Pierwszy przypadek nadającego się do połknięcia medycznego urządzenia elektronicznego powstał w 1957 roku. Wykorzystywało ono częstotliwość radiową do przesyłania odczytów temperatury i ciśnienia.
Taka technologiczna tabletka wiele potrafi – od przypominania o przyjmowaniu leku po endoskopię kapsułkową. Technologia cyfrowych pigułek zrewolucjonizowała dziedzinę diagnostyki przewodu pokarmowego i prawdopodobnie zastąpią konwencjonalne techniki diagnostyczne, takie jak gastroskopia i kolonoskopia.
„Era pandemii, w której się znajdujemy, spowodowała wzrost ogólnego zainteresowania telezdrowiem” – mówi Valerie Sullivan, CEO start-upu medycznego EtectRx. „Zdalne monitorowanie pacjentów, które umożliwia system ID-Cap, może obniżyć koszty badań klinicznych, wyeliminować nieprzestrzeganie zaleceń przez pacjentów i umożliwić interwencję w czasie rzeczywistym”.
ID-Cap jest obecnie przedmiotem badań prowadzonych we współpracy z Brigham i Women's Hospital w Bostonie oraz Fenway Institute. Naukowcy sprawdzają, jaki wpływ może mieć ten system na pacjentów stosujących leki na HIV.
Polecane dla Ciebie
Terapia cyfrowa
Cyfrowe pigułki zostały pierwotnie zaprojektowane w celu wzmocnienia tradycyjnych terapii, ale realnie zapoczątkowały nową erę w medycynie. Rozwijająca się technologia zaczyna oferować nam dużo więcej.
Problemy etyczne
Ze stosowaniem cyfrowych pigułek wiąże się kilka problemów etycznych. Uruchomienie urządzenia może wpływać na autonomię pacjenta i ograniczać jego prywatność. Istnieje obawa, że zacznie się promować nieodpowiednie wykorzystanie zasobów farmaceutycznych. Wiele osób ze środowiska naukowego jest zdania, że to narzędzie powinno być postrzegane jako uzupełnienie tradycyjnych strategii leczenia, a nie jako substytut.