Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich
Justyna Piekara

Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć o zażyciu lekarstwa? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą cyfrowe pigułki – dzięki najnowszej technologii nie pominiesz już kolejnej dawki. Futurystyczne historie o nanomaszynach, które krążą w naszym organizmie nie są już wyłącznie fikcją literacką. 

Niewłaściwe dawkowanie leków

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50% z nas nie przyjmuje leków prawidłowo, prowadzi to do poważnych konsekwencji, powodując pogorszenie stanu zdrowia. Problem ten szczególnie dotyka osoby starsze, ponieważ często wymagają one leczenia chorób przewlekłych za pomocą wielu preparatów. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych prowadzi do podwyższania wydatków na opiekę zdrowotną.

Czym są cyfrowe pigułki?

Cyfrowa pigułka (ang. digital pill, DP) to kapsułka z systemem czujników, który służy do monitorowania pacjentów przyjmujących leki doustne. Technologia polega na „śledzeniu” przestrzegania przez pacjenta schematu leczenia, zamiast polegać na tym, co sam referuje specjaliście podczas wizyty. Innym ważnym celem cyfrowych pigułek jest lepsze dostosowanie lub spersonalizowanie leków dla chorych – technologicznie zaprojektowana tabletka może ułatwić obserwację reakcji organizmu pacjenta na lek (w czasie rzeczywistym) i dostosowanie optymalnej dawki. 

Tego rodzaju złożone systemy obejmują lek i elektroniczny moduł śledzący, który jest aktywowany, gdy pacjent przyjmuje pigułkę. W związku z tym mogą być doskonałym narzędziem do monitorowania i potencjalnej poprawy przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów. 

Jak działa cyfrowa pigułka?

Czujnik umieszczony w kapsułce emituje cyfrowy komunikat o bardzo niskiej mocy w częstotliwości radiowej, który jest wysyłany do czytnika – urządzenia do noszenia na ciele, które weryfikuje wiadomość i odnotowuje zdarzenie połknięcia leku. Na koniec informacje są przesyłane do systemów wyświetlania danych używanych przez lekarzy i pacjentów lub ich opiekunów, np. aplikacji w smartfonie.

Przykłady zastosowania cyfrowej tabletki

Sam pomysł połykania elektroniki nie jest nowatorski. Pierwszy przypadek nadającego się do połknięcia medycznego urządzenia elektronicznego powstał w 1957 roku. Wykorzystywało ono częstotliwość radiową do przesyłania odczytów temperatury i ciśnienia.

Taka technologiczna tabletka wiele potrafi – od przypominania o przyjmowaniu leku po endoskopię kapsułkową. Technologia cyfrowych pigułek zrewolucjonizowała dziedzinę diagnostyki przewodu pokarmowego i prawdopodobnie zastąpią konwencjonalne techniki diagnostyczne, takie jak gastroskopia i kolonoskopia.

Abilify MyCite śledzi, kiedy pacjent przyjmuje leki. Kapsułka jest przeznaczona głównie dla osób ze schorzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa, jest pierwszym sprzętem tego rodzaju, który został wprowadzony do użytkowania. W 2017 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy zatwierdziła cyfrową pigułkę.

„Era pandemii, w której się znajdujemy, spowodowała wzrost ogólnego zainteresowania telezdrowiem” – mówi Valerie Sullivan, CEO start-upu medycznego EtectRx. „Zdalne monitorowanie pacjentów, które umożliwia system ID-Cap, może obniżyć koszty badań klinicznych, wyeliminować nieprzestrzeganie zaleceń przez pacjentów i umożliwić interwencję w czasie rzeczywistym”. 

ID-Cap jest obecnie przedmiotem badań prowadzonych we współpracy z Brigham i Women's Hospital w Bostonie oraz Fenway Institute. Naukowcy sprawdzają, jaki wpływ może mieć ten system na pacjentów stosujących leki na HIV

Terapia cyfrowa

Cyfrowe pigułki zostały pierwotnie zaprojektowane w celu wzmocnienia tradycyjnych terapii, ale realnie zapoczątkowały nową erę w medycynie. Rozwijająca się technologia zaczyna oferować nam dużo więcej. 

Terapia cyfrowa wykracza poza technologiczne tabletki i obejmuje inne elementy cyfrowe, takie jak telemedycyna czy coaching za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wirtualny trener, może pomóc pacjentowi zmienić jego nawyki zdrowotne, dostępne są już również aplikacje do leczenia bezsenności czy dla cukrzyków, pomagające odstawić leki poprzez dostosowanie ćwiczeń i odpowiedniego odżywiania.

Problemy etyczne

Ze stosowaniem cyfrowych pigułek wiąże się kilka problemów etycznych. Uruchomienie urządzenia może wpływać na autonomię pacjenta i ograniczać jego prywatność. Istnieje obawa, że zacznie się promować nieodpowiednie wykorzystanie zasobów farmaceutycznych. Wiele osób ze środowiska naukowego jest zdania, że to narzędzie powinno być postrzegane jako uzupełnienie tradycyjnych strategii leczenia, a nie jako substytut.

 1. The Present and future of digital pills, „medicalfuturist.com” [online], https://medicalfutu rist.com/the-pre sent-and-future-of-digi tal-pil ls/, [dostęp:] 3.12.2020.
 2. L. Dormehl, This smart pill will tat tle to your doctor if you don’t take your meds, ”digitaltrends.com” [online], https://www.digi taltrends.com/cool-tech/id-cap-smart-pill/, [dostęp:] 03.12.2020.
 3. I. de Miguel Beriain, M. Morla González, Digital pills for mental diseases: anethical and socialanalysis of the issues behind the concept, „Journal of law and the Biosciences” 2020, s. 1-19, https://doi.org/10.1093/jlb/lsaa040, [dostęp:] 03.12.2020.
 4. Digital pills, aka ‘ingestible sensors’, are at a crossroads, „pharmaceuticalcommerce.com” [online], https://www.pharmaceuticalcommerce.com/clinical-operations/digital-pills-aka-ingestible-sensors-is-at-a-crossroads/, [dostęp:] 03.12.2020.
 5. C. Farr, The first digi tal pill has just been approved – here’s how it could revolutionize healthcare, ”cnbc.com” [online], https://www.cnbc.com/2017/11/14/what-is-a-digi tal-pill.html, [dostęp:] 03.12.2020.
 6. 9 Examples of digital medication and smart pills, ”nanalyze.com” [online], https://www.nanalyze.com/2018/01/9-examples-digital-medication-smart-pills/, [dostęp:] 03.12.2020.
 7. Smart pills transforming the diagnostics and healthcare market, „bio-itworld.com” [online], https://www.bio-itworld.com/pressreleases/2015/10/07/smart-pills-transforming-the-diagnostics-and-healthcare-market, [dostęp:] 03.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij