Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich - portal DOZ.pl
Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich
Justyna Piekara

Cyfrowe pigułki pomagają przestrzegać zaleceń lekarskich

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć o zażyciu lekarstwa? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą cyfrowe pigułki – dzięki najnowszej technologii nie pominiesz już kolejnej dawki. Futurystyczne historie o nanomaszynach, które krążą w naszym organizmie nie są już wyłącznie fikcją literacką. 

Niewłaściwe dawkowanie leków

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50% z nas nie przyjmuje leków prawidłowo, prowadzi to do poważnych konsekwencji, powodując pogorszenie stanu zdrowia. Problem ten szczególnie dotyka osoby starsze, ponieważ często wymagają one leczenia chorób przewlekłych za pomocą wielu preparatów. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych prowadzi do podwyższania wydatków na opiekę zdrowotną.

Czym są cyfrowe pigułki?

Cyfrowa pigułka (ang. digital pill, DP) to kapsułka z systemem czujników, który służy do monitorowania pacjentów przyjmujących leki doustne. Technologia polega na „śledzeniu” przestrzegania przez pacjenta schematu leczenia, zamiast polegać na tym, co sam referuje specjaliście podczas wizyty. Innym ważnym celem cyfrowych pigułek jest lepsze dostosowanie lub spersonalizowanie leków dla chorych – technologicznie zaprojektowana tabletka może ułatwić obserwację reakcji organizmu pacjenta na lek (w czasie rzeczywistym) i dostosowanie optymalnej dawki. 

Tego rodzaju złożone systemy obejmują lek i elektroniczny moduł śledzący, który jest aktywowany, gdy pacjent przyjmuje pigułkę. W związku z tym mogą być doskonałym narzędziem do monitorowania i potencjalnej poprawy przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów. 

Jak działa cyfrowa pigułka?

Czujnik umieszczony w kapsułce emituje cyfrowy komunikat o bardzo niskiej mocy w częstotliwości radiowej, który jest wysyłany do czytnika – urządzenia do noszenia na ciele, które weryfikuje wiadomość i odnotowuje zdarzenie połknięcia leku. Na koniec informacje są przesyłane do systemów wyświetlania danych używanych przez lekarzy i pacjentów lub ich opiekunów, np. aplikacji w smartfonie.

Przykłady zastosowania cyfrowej tabletki

Sam pomysł połykania elektroniki nie jest nowatorski. Pierwszy przypadek nadającego się do połknięcia medycznego urządzenia elektronicznego powstał w 1957 roku. Wykorzystywało ono częstotliwość radiową do przesyłania odczytów temperatury i ciśnienia.

Taka technologiczna tabletka wiele potrafi – od przypominania o przyjmowaniu leku po endoskopię kapsułkową. Technologia cyfrowych pigułek zrewolucjonizowała dziedzinę diagnostyki przewodu pokarmowego i prawdopodobnie zastąpią konwencjonalne techniki diagnostyczne, takie jak gastroskopia i kolonoskopia.

Abilify MyCite śledzi, kiedy pacjent przyjmuje leki. Kapsułka jest przeznaczona głównie dla osób ze schorzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa, jest pierwszym sprzętem tego rodzaju, który został wprowadzony do użytkowania. W 2017 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy zatwierdziła cyfrową pigułkę.

„Era pandemii, w której się znajdujemy, spowodowała wzrost ogólnego zainteresowania telezdrowiem” – mówi Valerie Sullivan, CEO start-upu medycznego EtectRx. „Zdalne monitorowanie pacjentów, które umożliwia system ID-Cap, może obniżyć koszty badań klinicznych, wyeliminować nieprzestrzeganie zaleceń przez pacjentów i umożliwić interwencję w czasie rzeczywistym”. 

ID-Cap jest obecnie przedmiotem badań prowadzonych we współpracy z Brigham i Women's Hospital w Bostonie oraz Fenway Institute. Naukowcy sprawdzają, jaki wpływ może mieć ten system na pacjentów stosujących leki na HIV

Polecane dla Ciebie

Terapia cyfrowa

Cyfrowe pigułki zostały pierwotnie zaprojektowane w celu wzmocnienia tradycyjnych terapii, ale realnie zapoczątkowały nową erę w medycynie. Rozwijająca się technologia zaczyna oferować nam dużo więcej. 

Terapia cyfrowa wykracza poza technologiczne tabletki i obejmuje inne elementy cyfrowe, takie jak telemedycyna czy coaching za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wirtualny trener, może pomóc pacjentowi zmienić jego nawyki zdrowotne, dostępne są już również aplikacje do leczenia bezsenności czy dla cukrzyków, pomagające odstawić leki poprzez dostosowanie ćwiczeń i odpowiedniego odżywiania.

Problemy etyczne

Ze stosowaniem cyfrowych pigułek wiąże się kilka problemów etycznych. Uruchomienie urządzenia może wpływać na autonomię pacjenta i ograniczać jego prywatność. Istnieje obawa, że zacznie się promować nieodpowiednie wykorzystanie zasobów farmaceutycznych. Wiele osób ze środowiska naukowego jest zdania, że to narzędzie powinno być postrzegane jako uzupełnienie tradycyjnych strategii leczenia, a nie jako substytut.

 1. The Present and future of digital pills, „medicalfuturist.com” [online], https://medicalfutu rist.com/the-pre sent-and-future-of-digi tal-pil ls/, [dostęp:] 3.12.2020.
 2. L. Dormehl, This smart pill will tat tle to your doctor if you don’t take your meds, ”digitaltrends.com” [online], https://www.digi taltrends.com/cool-tech/id-cap-smart-pill/, [dostęp:] 03.12.2020.
 3. I. de Miguel Beriain, M. Morla González, Digital pills for mental diseases: anethical and socialanalysis of the issues behind the concept, „Journal of law and the Biosciences” 2020, s. 1-19, https://doi.org/10.1093/jlb/lsaa040, [dostęp:] 03.12.2020.
 4. Digital pills, aka ‘ingestible sensors’, are at a crossroads, „pharmaceuticalcommerce.com” [online], https://www.pharmaceuticalcommerce.com/clinical-operations/digital-pills-aka-ingestible-sensors-is-at-a-crossroads/, [dostęp:] 03.12.2020.
 5. C. Farr, The first digi tal pill has just been approved – here’s how it could revolutionize healthcare, ”cnbc.com” [online], https://www.cnbc.com/2017/11/14/what-is-a-digi tal-pill.html, [dostęp:] 03.12.2020.
 6. 9 Examples of digital medication and smart pills, ”nanalyze.com” [online], https://www.nanalyze.com/2018/01/9-examples-digital-medication-smart-pills/, [dostęp:] 03.12.2020.
 7. Smart pills transforming the diagnostics and healthcare market, „bio-itworld.com” [online], https://www.bio-itworld.com/pressreleases/2015/10/07/smart-pills-transforming-the-diagnostics-and-healthcare-market, [dostęp:] 03.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

 • Czym różni się Omikron od Delty?

  Wszystkie warianty koronawirusa różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Typowe dla COVID-19 gorączka, kaszel, utrata smaku i węchu zostają od kilku tygodni wypierane przez inne dolegliwości – katar i ból gardła, czyli objawy towarzyszące SARS CoV-2 w podtypie Omikron. Bardzo niebezpieczne zdaje się być to, że infekcja nową mutacją koronawirusa bardzo przypomina przeziębienie, szczególnie wśród osób zaszczepionych. Czym różni się Omikron od Delty i co ze skutecznością szczepień na COVID-19? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij