Bezbolesne zastrzyki i badania krwi z zastosowaniem mikroigieł
Justyna Piekara

Bezbolesne zastrzyki i badania krwi z zastosowaniem mikroigieł

Czy badania diagnostyczne i zastrzyki mogą być bezbolesne? Marzenie wielu pacjentów staje się rzeczywistością, dzięki zastosowaniu mikroigieł, które unikają kontaktu z zakończeniami nerwowymi. Obecnie produkty mikroigłowe szybko zmierzają ku komercjalizacji, użytku w testach diagnostycznych i monitorowaniu zdrowia. 

Czym są mikroigły?

Mikroigły mają długość od 50 do 2000 mikronów, co odpowiada grubości papieru oraz szerokość zbliżoną do ludzkiego włosa – 100 mikronów. Większość z nich ledwo dotyka lub w ogóle nie dociera do skóry właściwej, gdzie znajdują się zakończenia nerwowe wraz z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi oraz tkanką łączną. 

Dowiedziono, że mikroigły zmniejszają ryzyko przenoszenia wirusów oraz mogą wpłynąć na zmniejszenie ilość odpadów niebezpiecznych po utylizacji konwencjonalnych igieł. 

Jak działają mikroigły?

Określenie „igły” jest nieco mylące. Biorąc pod uwagę sposób działania, mikroigły są podobne bardziej do rzepów albo plastrów, takich jak te, dostarczające nikotynę, które mają pomóc palaczom w walce z nałogiem. Duża liczba mikroigieł jest zgrupowana razem i nakładana na skórę, po dociśnięciu tworzą one szlaki, które wprowadzają lek bezpośrednio do naskórka lub górnej części skóry właściwej, skąd substancja trafia bezpośrednio do krążenia ogólnoustrojowego.

Taka metoda nie wiąże się z bólem czy krwawieniem, ponieważ mikroigły mają kontakt jedynie z najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, przy czym dystrybuują leki znacznie wydajniej niż tradycyjne plastry transdermalne, których działanie opiera się na dyfuzji. 

Polecane dla Ciebie

Praktyczne zastosowanie mikroigieł

Produkuje się różne rodzaje mikroigieł – stałe, rozpuszczalne, hydrożelowe, powlekane i puste w środku, które służą do różnych celów. Wiele rozwiązań technologicznych jest testowanych klinicznie, technika mikroigłowa stosowana jest próbnie w leczeniu cukrzycy, nowotworów i bólu neuropatycznego. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć, jak różne czynniki, np. wiek i waga pacjenta, miejsce wstrzyknięcia czy technika podawania wpływają na skuteczność działania urządzeń mikroigłowych. Wiadomo, że nie sprawdzą się one, gdy istnieje konieczność podania dużej dawki leku. Nie jest możliwe też pobieranie wszystkich biomarkerów z ich zastosowaniem.

Oprócz dostarczania leków, kiedy zastosuje się odpowiednie czujniki, urządzenia mikroigłowe mogą wykonać też bezpośredni pomiar markerów biologicznych – glukozy, alkoholu, cholesterolu, a także produktów ubocznych niektórych leków. Mogą być pomocne również w szacowaniu ilości komórek odpornościowych.

Mikroigły są obiecującym narzędziem dla rozwoju medycyny personalizowanej, ponieważ mogą zostać wykorzystywane do pomiaru i określenia odpowiedniej dawki leku. Drobne otwory wykonane przez igły powodują zmianę ciśnienia i dodatkowo wywołują poprawę przepływu środka leczniczego. 

Urządzenia mikroigłowe są dość tanie i proste w użyciu, dlatego mogą umożliwiać pacjentom lepszą samokontrolę, przeprowadzanie testów i leczenie w obszarach niedostatecznie obsługiwanych przez służby medyczne. Co więcej, nie wymagają długotrwałych i kosztownych szkoleń. Pozwalają laikom samodzielne wykonać badanie, pobranie próbki, którą można następnie przesłać do laboratorium.

Szczepienia z zastosowaniem mikroigieł

Strzykawki i plastry mikroigłowe są już dostępne i stosowane do podawania szczepionek. Mają one wyraźną przewagę nad płynnymi szczepionkami. Dzięki mikroigłom szczepionki można przygotować w stanie suchym, bez konieczności przechowywania w lodówce, co sprawia, że są również łatwiejsze w transporcie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że połowa produkowanych na świecie szczepionek jest marnowana, właśnie z powodu awarii łańcucha chłodniczego. 

  1. E. O’Day, Microneedles could enable painless injections and blood draws, „Scientific American” [online], https: //www.scientificamerican.com/article/microneedles–could-enable-painless-injections-and-blooddraws/?tm_source=The+Medical+Futurist+Newsletter&utm_campaign=8e0089822a-E-mail_CAMPAIGN_2020_11_17&utm_medium=email&utm_term=0_efd6a3cd08-8e0089822a-420520973, [dostęp:] 02.12.2020.
  2. H. Quinn, Explainer: what are microneedles and why do we need them?, ”theconversation.com” [online], https://theconversation.com/explainer-what-are-microneedles-and-why-do-we-need-them-5462, [dostęp:] 02.12.2020.
  3. T. Waghule, G. Singhvi, S K. Dubey, Microneedles: a smart approach and increasing potential for transdermal drug delivery system, „Biomedicine&Pharmacotherapy” 20, nr 129, s. 1249-1258, https://doi.org/10.1016/j.biopha.2018.10.078 [online], [dostęp:] 02.12.2020.
  4. L. Dick, Microneedle technology – the new potential of microneedles for biologics & small molecules, ”drug-dev.com” [online], https://drug-dev.com/microneedle-technology-the-new-potential-of-microneedles-for-biologics-small-molecules/, [dostęp:] 02.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij