Czy mutacja sprawia, że koronawirus jest bardziej zaraźliwy?
Justyna Piekara

Czy mutacja sprawia, że koronawirus jest bardziej zaraźliwy?

Mutacje powodujące powstawanie nowych szczepów SARS-CoV-2 mogą sprawić, że koronawirus będzie się jeszcze skuteczniej rozprzestrzeniał – zdaniem naukowców wirusy o zmienionym materiale genetycznym przypuszczalnie zyskują przewagę w transmisji. Trwają badania, które mają na celu potwierdzenie tej hipotezy.

Jak dochodzi do mutacji wirusa?

Aminokwasy są budulcem białek, które ułożone są w określonej kolejności, zgodnie z zapisem genetycznym. Mutacja powoduje zastąpienie jednego aminokwasu innym, ma to miejsce w określonej pozycji genu i sprawia, że wirus nabywa nowe cechy. Ilya Finkelstein, profesor nadzwyczajny biologii molekularnej na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (UT-Austin), wyjaśnia, że „wirus mutuje z powodu kombinacji neutralnego dryfu – co oznacza po prostu przypadkowe zmiany genetyczne, które nie pomagają wirusowi ani mu nie szkodzą”.

SARS-CoV-2 jest wysoce podatny na mutacje, enzymy replikacyjne wirusów RNA stosunkowo często popełniają błędy podczas kopiowania materiału genetycznego. Naukowcy zidentyfikowali do tej pory 285 innych mutacji, które powodują zmiany w sekwencji aminokwasów białka wypustek wirusa SARS-CoV-2. 

Czy zmutowany wirus jest bardziej zaraźliwy?

Naukowcy ze Szpitala Metodystów w Houston, współpracujący z Uniwersytetem Teksańskim i Uniwersytetem w Chicago odkryli, że jedna z tych mutacji może ułatwić SARS-CoV-2 przeniknięcie do naszego organizmu i uniknięcie neutralizującego przeciwciała wytwarzanego przez układ odpornościowy. 

Analiza genetyczna wykazała, że wirus trafiał do Houston z różnych zakątków świata. W rzeczywistości naukowcy zidentyfikowali szczepy, które pojawiały się w Azji, Europie, Ameryce Południowej i innych częściach Stanów Zjednoczonych. Jednak to te, zawierające mutację G614, były przyczyną 71% przypadków COVID-19 w Houston. Podczas drugiej fali, ten wariant odpowiadał za 99,9% wszystkich zakażeń na tym obszarze.

Badanie przeprowadzone na początku tego roku wykazało, że wirusy przenoszące mutację G614 są bardziej zakaźne w hodowlach komórkowych. Osoby infekowane przez ten szczep wirusa miały więcej wirionów w górnych drogach oddechowych. Pomimo tego faktu, przebieg choroby nie był zauważalnie bardziej dotkliwy. Nie zaobserwowano, aby wirus stawał się bardziej śmiertelny. Ilya J. Finkelstein, współautor badania, nawołuje jednak do dalszej czujności, ponieważ wirus nieustannie mutuje. 

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Ich próba mogła nie odzwierciedlać pełnej różnorodności społeczno-ekonomicznej populacji Houston. Wykorzystane przez badaczy próbki stanowiły tylko około 10% wszystkich przypadków COVID-19 udokumentowanych w okresie objętym badaniem. 

Polecane dla Ciebie

Mutacja G614

Wariant SARS-CoV-2 charakteryzujący się mutacją G614 ma wyższą zakaźność, co może tłumaczyć jego szybki przyrost w regionach, w których się pojawił. W mutacji G614 (w literaturze naukowej można spotkać się też z nazwą D614G) reszta kwasu asparaginowego jest zastąpiona glicyną. Dzieje się to na końcu karboksylowym domeny S1 białka wypustek SARS-CoV-2. Powstała hipoteza, że jest on zdolny do szybszego lub łatwiejszego rozprzestrzeniania się w porównaniu z wirusem typu dzikiego D614.

Naukowcy stwierdzili, że dobór naturalny faworyzuje szczepy, które łatwiej się rozprzestrzeniają. Niektórzy sugerują, że mutacja G614 mogła być bardziej powszechna w cząsteczkach wirusa, które przybyły do Europy i Ameryki Północnej, co zasadniczo daje przewagę nad innymi szczepami. Taki stan rzeczy uczeni nazywają „efektem założycielskim”. 

Po przeprowadzeniu analiz okazało się, że dominujący G614 jest najbardziej zaraźliwy. Analiza 25 000 sekwencji genomu wykonana przez zespół z Wielkiej Brytanii sugeruje, że wirusy z tą mutacją przenoszą się nieco szybciej i powodują większe skupiska infekcji, białko wypustek gromadzi dodatkowe mutacje. Zespół ze Szpitala Metodystów w Houston wykazał w eksperymentach laboratoryjnych, że przynajmniej jedna taka mutacja pozwala uniknąć neutralizującego przeciwciała, które ludzie naturalnie wytwarzają w celu zwalczania infekcji SARS-CoV-2. 

Śledzenie mutacji G614

Badacze z Los Alamos National Laboratory (LANL) prześledzili globalne wzorce transmisji wariantu G614. Odkryli, że transmisja wirusa w wariancie G614 nastąpiła na całym świecie, najpierw w Europie, a następnie w Ameryce Północnej i Azji. 

„Odkrycia te sugerują, że "nowsza" postać wirusa może być nawet łatwiej przenoszona niż jego pierwotna forma” – mówi Bette Korber, biolog z LANL. 

Bette Korber i współpracownicy opracowali narzędzie bioinformatyczne do identyfikacji mutacji w białku kolca wirusa SARS-CoV-2. Uczeni skorzystali z informacji zgromadzonych w bazie danych GISAID, gdzie przechowuje się dziesiątki tysięcy sekwencji genetycznych SARS-CoV-2. Ich analiza wykazała, że przed 1 marca wariant G614 był obecny w 10%, a pod koniec miesiąca stanowił blisko 70% zgromadzonych sekwencji.

  1. J. Kingslans, A mutation may made COVID-19 more contagious, „www.medicalnewstoday.com” [online] https://www. medicalnewstoday.com/articles/a-mutation-may-have-made-covid-19-more-contagious, [dostęp:] 26.11.2020.
  2. S. Wesley Long, R. J. Olsen, P. Christensen, Molecular architecture of early dissemination and massive second wave of the SARS-CoV-2 virus in a major metropolitan area, „mbio.asm.org” [online], doi:10.1128/mBio.02707–20, [dostęp:] 26.11.2020.
  3. E. M. Volz, V. Hill, J. T McCrone, Evaluating the effects of SARS-CoV-2 spike mutation D614G on transmissibility and pathogenicity, „Cell” 2020 [online], https://doi.org/10.1016/j.cell.2020.11.020, [dostęp:] 26.11.2020.
  4. J. A. Plante, Y. Liu, J. Liu, Spike mutation D614G alters SARS-CoV-2 fitness, „Nature” 2020 [online], https://doi. org/10.1038/s41586-020-2895-3, [dostęp:] 26.11.2020.
  5. H. Balfour, D614G mutation may make SARS-CoV-2 more contagious, „drugtargetreview.com” [online], https://www. drugtargetreview.com/news/75315/d614g-mutation-may-make-sars-cov-2-more-contagious/, [dostęp:] 26.11.2020.
  6. E. Bird, New, more infectious SARS-CoV-2 variant does not cause worse symptoms, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/new-more-infectious-sars-cov-2-variant-does-not-cause-worse-symptoms, [dostęp:] 26.11.2020.
  7. A closer look at SARS-CoV-2 genetic mutations, “technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/genomics/news/a-closer-look-at-sars-cov-2-genetic-mutations-342299, [dostęp:] 26.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij