Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka
Justyna Piekara

Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka

Dzięki zastosowaniu nowych technologii po raz pierwszy udało się zdiagnozować złośliwego glejaka na podstawie próbki krwi. To osiągnięcie otwiera nowe możliwości wykrywania oraz monitorowania choroby nowotworowej. 

MGH ddPCR – innowacyjna metoda w diagnostyce nowotworu mózgu

Uczeni ze Szpitala Głównego w Massachusetts (MGH) opracowali nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykrywa mutacje genu TERT-C228T i C250T, które związane są z ogromnym prawdopodobieństwem wystąpienia różnych typów glejaka. Obecność tych wariantów genetycznych podnosi prawdopodobieństwo powstania najbardziej agresywnego typu guza mózgu nawet do 80%. 

Nowe narzędzie opracowane przez naukowców z Massachusetts daje nadzieję na szybszą i dokładniejszą diagnostykę groźnych nowotworów mózgu – glejaków. Dotychczas wczesne wykrywanie guzów mózgu było dość trudne, dzięki nowej procedurze medycznej, połączeniu testu płynnej biopsji (ang. liquid biopsy) i emulsyjnego wariantu reakcji łańcuchowej polimerazy (ang. Droplet Digital PCR, ddPCR), można wychwycić krążące we krwi komórki nowotworowe, a właściwie fragmenty zmutowanego DNA, nawet jeżeli ich poziom jest bardzo niski. 

Test z zastosowaniem ddPCR jest bardzo czuły i ma zdolność wykrywania glejaków z ponad 60% skutecznością i 90% swoistością. Jest to wynik 10-krotnie większy w porównaniu do testów diagnostycznych, którymi dysponowaliśmy do tej pory. Dodatkowymi zaletami testu MGH ddPCR jest szybkie otrzymanie wyniku, stosunkowo niski koszt przeprowadzenia badania oraz możliwość przeprowadzenia analizy w większości laboratoriów. Naukowcy są przekonani, że powstały test sprawdzi się przy diagnozowaniu nie tylko guzów mózgu, ale także innych nowotworów. Celem zespołu badawczego w przyszłości jest rozszerzenie prac i przetestowanie metody w przypadku innych typów raka. 

Medycyna personalizowana

Medycyna personalizowana, inaczej precyzyjna, stosuje metody, które z największym prawdopodobieństwem będą w stanie pomóc pacjentowi w zwalczeniu choroby, dzięki genetycznemu zrozumienia problemu. Postęp w nauce i najnowsze osiągnięcia technologiczne przyczyniły się do szybkiego rozwoju tej dziedziny. Dzięki zdobytej wiedzy, stosunkowo szybko można zdiagnozować źródło dolegliwości, zastosować dostępną terapię celowaną i zaoszczędzić choremu wielu niedogodności związanych z długotrwałym leczeniem, które może nie przynieść oczekiwanych efektów. 

Pomimo nieustannych postępów, niestety nie jest to jeszcze rutynowa forma leczenia. Opracowywanych jest wiele terapii, jednak są one nadal jeszcze w trakcie badań klinicznych, które wymagają czasu, by przekonać się w pełni o skuteczności i bezpieczeństwie leku, metody diagnostycznej oraz procedury leczniczej. 

Nowoczesna terapia nowotworów

Nowoczesne metody leczenia raka są bardziej specyficzne i bazują często na najnowszych osiągnięciach immunoterapii. Projektowanie nowych leków wymierzonych w raka dokonuje się na podstawie unikalnych cechy molekularne komórek nowotworowych oraz ich odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu osiąga się lepszą skuteczność działania leku przy mniejszej toksyczności, a co za tym idzie, ogranicza się skutki uboczne. Daje to lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia. Zastosowanie immunoterapeutyków w połączeniu z diagnozowaniem z zastosowaniem biomarkerów daje lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia i dodatkowo może ograniczyć koszty generowane długotrwałym leczeniem pacjenta. 

Terapia celowana wpływa na lepsze wyniki kliniczne pacjentów onkologicznych

Zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji (ang. New Generation Sequencing, NGS) pozwoliło na lepsze dopasowanie zastosowanego leku. Porównano wyniki osób, które otrzymały terapię „dopasowaną” i „niedopasowaną”, w rezultacie okazało się, że pacjenci onkologiczni z Moores Cancer Center w San Diego, którym dobrano właściwą terapię celowaną, wykazali większą przeżywalność – 55%, podczas gdy pozostali – 25%. Osoby z precyzyjnie ukierunkowanym leczeniem dłużej cieszyły się brakiem progresji choroby. Badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowano niedawno w internetowym wydaniu „Nature Communication”. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij