Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka
Justyna Piekara

Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka

Dzięki zastosowaniu nowych technologii po raz pierwszy udało się zdiagnozować złośliwego glejaka na podstawie próbki krwi. To osiągnięcie otwiera nowe możliwości wykrywania oraz monitorowania choroby nowotworowej. 

MGH ddPCR – innowacyjna metoda w diagnostyce nowotworu mózgu

Uczeni ze Szpitala Głównego w Massachusetts (MGH) opracowali nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykrywa mutacje genu TERT-C228T i C250T, które związane są z ogromnym prawdopodobieństwem wystąpienia różnych typów glejaka. Obecność tych wariantów genetycznych podnosi prawdopodobieństwo powstania najbardziej agresywnego typu guza mózgu nawet do 80%. 

Nowe narzędzie opracowane przez naukowców z Massachusetts daje nadzieję na szybszą i dokładniejszą diagnostykę groźnych nowotworów mózgu – glejaków. Dotychczas wczesne wykrywanie guzów mózgu było dość trudne, dzięki nowej procedurze medycznej, połączeniu testu płynnej biopsji (ang. liquid biopsy) i emulsyjnego wariantu reakcji łańcuchowej polimerazy (ang. Droplet Digital PCR, ddPCR), można wychwycić krążące we krwi komórki nowotworowe, a właściwie fragmenty zmutowanego DNA, nawet jeżeli ich poziom jest bardzo niski. 

Test z zastosowaniem ddPCR jest bardzo czuły i ma zdolność wykrywania glejaków z ponad 60% skutecznością i 90% swoistością. Jest to wynik 10-krotnie większy w porównaniu do testów diagnostycznych, którymi dysponowaliśmy do tej pory. Dodatkowymi zaletami testu MGH ddPCR jest szybkie otrzymanie wyniku, stosunkowo niski koszt przeprowadzenia badania oraz możliwość przeprowadzenia analizy w większości laboratoriów. Naukowcy są przekonani, że powstały test sprawdzi się przy diagnozowaniu nie tylko guzów mózgu, ale także innych nowotworów. Celem zespołu badawczego w przyszłości jest rozszerzenie prac i przetestowanie metody w przypadku innych typów raka. 

Medycyna personalizowana

Medycyna personalizowana, inaczej precyzyjna, stosuje metody, które z największym prawdopodobieństwem będą w stanie pomóc pacjentowi w zwalczeniu choroby, dzięki genetycznemu zrozumienia problemu. Postęp w nauce i najnowsze osiągnięcia technologiczne przyczyniły się do szybkiego rozwoju tej dziedziny. Dzięki zdobytej wiedzy, stosunkowo szybko można zdiagnozować źródło dolegliwości, zastosować dostępną terapię celowaną i zaoszczędzić choremu wielu niedogodności związanych z długotrwałym leczeniem, które może nie przynieść oczekiwanych efektów. 

Pomimo nieustannych postępów, niestety nie jest to jeszcze rutynowa forma leczenia. Opracowywanych jest wiele terapii, jednak są one nadal jeszcze w trakcie badań klinicznych, które wymagają czasu, by przekonać się w pełni o skuteczności i bezpieczeństwie leku, metody diagnostycznej oraz procedury leczniczej. 

Nowoczesna terapia nowotworów

Nowoczesne metody leczenia raka są bardziej specyficzne i bazują często na najnowszych osiągnięciach immunoterapii. Projektowanie nowych leków wymierzonych w raka dokonuje się na podstawie unikalnych cechy molekularne komórek nowotworowych oraz ich odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu osiąga się lepszą skuteczność działania leku przy mniejszej toksyczności, a co za tym idzie, ogranicza się skutki uboczne. Daje to lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia. Zastosowanie immunoterapeutyków w połączeniu z diagnozowaniem z zastosowaniem biomarkerów daje lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia i dodatkowo może ograniczyć koszty generowane długotrwałym leczeniem pacjenta. 

Terapia celowana wpływa na lepsze wyniki kliniczne pacjentów onkologicznych

Zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji (ang. New Generation Sequencing, NGS) pozwoliło na lepsze dopasowanie zastosowanego leku. Porównano wyniki osób, które otrzymały terapię „dopasowaną” i „niedopasowaną”, w rezultacie okazało się, że pacjenci onkologiczni z Moores Cancer Center w San Diego, którym dobrano właściwą terapię celowaną, wykazali większą przeżywalność – 55%, podczas gdy pozostali – 25%. Osoby z precyzyjnie ukierunkowanym leczeniem dłużej cieszyły się brakiem progresji choroby. Badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowano niedawno w internetowym wydaniu „Nature Communication”. 

 1. C. Melore, Breakthrough blood test created to quickly look for life-threatening brain tumors, „stydyfinds.org” [online], https: //www. studyfinds.org/breakthrough-blood-test-created-to-quickly-look-for-life-threatening-brain-tumors/, [dostęp:] 12.11.2020.
 2. B. Muralidharan, A. Yekula, J. L. Small, TERT promoter mutation analysis for blood-based diagnosis and monitoring of gliomas, „Clinial Cancer Research” 2020 [online], DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-20-3083, [dostęp:] 12.11.2020.
 3. J. P. Shlingnam, Researchers at Harvard’s Massachusetts General Hospital Develop a Non-Invasive Liquid Biopsy Blood Test to Detect and Monitor Common Brain Tumors in Adults, „darkdaily.com” [online], https: //www. darkdaily. com/researchers-at-harvards-massachusetts-general-hospital-develop-a-non-invasive-liquid-biopsy-blood-test-to-detect-and-monitor-common-brain-tumors-in-adults/, [dostęp:] 12.11.2020.
 4. Precision medicine in cancer treatment, „cancer. gov” [online], https: //www. cancer. gov/about-cancer/treatment/types/precision-medicine, [dostęp:] 12.11.2020.
 5. R. L. Schilsky, Personalized medicine in oncology: the future is now, „Nature Reviews Drug Discovery” 2010 [online], nr 9, s. 363-366, https: //doi. org/10.1038/nrd3181, [dostęp:] 12.11.2020.
 6. S. Katom, K. Kim, H. J. Lim, Real-world data from a molecular tumor board demonstrates improved outcomes with a precision N-of-One strategy, „Nature Communications” 2020 [online], nr 11, DOI: 10.1038/s41467-020-18613-3, [dostęp:] 12.11.2020. 

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna Inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij