Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka
Justyna Piekara

Szybka diagnostyka groźnego guza mózgu dzięki badaniu krwi? Powstała nowa metoda wykrywania glejaka

Dzięki zastosowaniu nowych technologii po raz pierwszy udało się zdiagnozować złośliwego glejaka na podstawie próbki krwi. To osiągnięcie otwiera nowe możliwości wykrywania oraz monitorowania choroby nowotworowej. 

MGH ddPCR – innowacyjna metoda w diagnostyce nowotworu mózgu

Uczeni ze Szpitala Głównego w Massachusetts (MGH) opracowali nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykrywa mutacje genu TERT-C228T i C250T, które związane są z ogromnym prawdopodobieństwem wystąpienia różnych typów glejaka. Obecność tych wariantów genetycznych podnosi prawdopodobieństwo powstania najbardziej agresywnego typu guza mózgu nawet do 80%. 

Nowe narzędzie opracowane przez naukowców z Massachusetts daje nadzieję na szybszą i dokładniejszą diagnostykę groźnych nowotworów mózgu – glejaków. Dotychczas wczesne wykrywanie guzów mózgu było dość trudne, dzięki nowej procedurze medycznej, połączeniu testu płynnej biopsji (ang. liquid biopsy) i emulsyjnego wariantu reakcji łańcuchowej polimerazy (ang. Droplet Digital PCR, ddPCR), można wychwycić krążące we krwi komórki nowotworowe, a właściwie fragmenty zmutowanego DNA, nawet jeżeli ich poziom jest bardzo niski. 

Test z zastosowaniem ddPCR jest bardzo czuły i ma zdolność wykrywania glejaków z ponad 60% skutecznością i 90% swoistością. Jest to wynik 10-krotnie większy w porównaniu do testów diagnostycznych, którymi dysponowaliśmy do tej pory. Dodatkowymi zaletami testu MGH ddPCR jest szybkie otrzymanie wyniku, stosunkowo niski koszt przeprowadzenia badania oraz możliwość przeprowadzenia analizy w większości laboratoriów. Naukowcy są przekonani, że powstały test sprawdzi się przy diagnozowaniu nie tylko guzów mózgu, ale także innych nowotworów. Celem zespołu badawczego w przyszłości jest rozszerzenie prac i przetestowanie metody w przypadku innych typów raka. 

Medycyna personalizowana

Medycyna personalizowana, inaczej precyzyjna, stosuje metody, które z największym prawdopodobieństwem będą w stanie pomóc pacjentowi w zwalczeniu choroby, dzięki genetycznemu zrozumienia problemu. Postęp w nauce i najnowsze osiągnięcia technologiczne przyczyniły się do szybkiego rozwoju tej dziedziny. Dzięki zdobytej wiedzy, stosunkowo szybko można zdiagnozować źródło dolegliwości, zastosować dostępną terapię celowaną i zaoszczędzić choremu wielu niedogodności związanych z długotrwałym leczeniem, które może nie przynieść oczekiwanych efektów. 

Pomimo nieustannych postępów, niestety nie jest to jeszcze rutynowa forma leczenia. Opracowywanych jest wiele terapii, jednak są one nadal jeszcze w trakcie badań klinicznych, które wymagają czasu, by przekonać się w pełni o skuteczności i bezpieczeństwie leku, metody diagnostycznej oraz procedury leczniczej. 

Nowoczesna terapia nowotworów

Nowoczesne metody leczenia raka są bardziej specyficzne i bazują często na najnowszych osiągnięciach immunoterapii. Projektowanie nowych leków wymierzonych w raka dokonuje się na podstawie unikalnych cechy molekularne komórek nowotworowych oraz ich odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu osiąga się lepszą skuteczność działania leku przy mniejszej toksyczności, a co za tym idzie, ogranicza się skutki uboczne. Daje to lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia. Zastosowanie immunoterapeutyków w połączeniu z diagnozowaniem z zastosowaniem biomarkerów daje lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia i dodatkowo może ograniczyć koszty generowane długotrwałym leczeniem pacjenta. 

Terapia celowana wpływa na lepsze wyniki kliniczne pacjentów onkologicznych

Zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji (ang. New Generation Sequencing, NGS) pozwoliło na lepsze dopasowanie zastosowanego leku. Porównano wyniki osób, które otrzymały terapię „dopasowaną” i „niedopasowaną”, w rezultacie okazało się, że pacjenci onkologiczni z Moores Cancer Center w San Diego, którym dobrano właściwą terapię celowaną, wykazali większą przeżywalność – 55%, podczas gdy pozostali – 25%. Osoby z precyzyjnie ukierunkowanym leczeniem dłużej cieszyły się brakiem progresji choroby. Badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowano niedawno w internetowym wydaniu „Nature Communication”. 

 1. C. Melore, Breakthrough blood test created to quickly look for life-threatening brain tumors, „stydyfinds.org” [online], https: //www. studyfinds.org/breakthrough-blood-test-created-to-quickly-look-for-life-threatening-brain-tumors/, [dostęp:] 12.11.2020.
 2. B. Muralidharan, A. Yekula, J. L. Small, TERT promoter mutation analysis for blood-based diagnosis and monitoring of gliomas, „Clinial Cancer Research” 2020 [online], DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-20-3083, [dostęp:] 12.11.2020.
 3. J. P. Shlingnam, Researchers at Harvard’s Massachusetts General Hospital Develop a Non-Invasive Liquid Biopsy Blood Test to Detect and Monitor Common Brain Tumors in Adults, „darkdaily.com” [online], https: //www. darkdaily. com/researchers-at-harvards-massachusetts-general-hospital-develop-a-non-invasive-liquid-biopsy-blood-test-to-detect-and-monitor-common-brain-tumors-in-adults/, [dostęp:] 12.11.2020.
 4. Precision medicine in cancer treatment, „cancer. gov” [online], https: //www. cancer. gov/about-cancer/treatment/types/precision-medicine, [dostęp:] 12.11.2020.
 5. R. L. Schilsky, Personalized medicine in oncology: the future is now, „Nature Reviews Drug Discovery” 2010 [online], nr 9, s. 363-366, https: //doi. org/10.1038/nrd3181, [dostęp:] 12.11.2020.
 6. S. Katom, K. Kim, H. J. Lim, Real-world data from a molecular tumor board demonstrates improved outcomes with a precision N-of-One strategy, „Nature Communications” 2020 [online], nr 11, DOI: 10.1038/s41467-020-18613-3, [dostęp:] 12.11.2020. 

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij