Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1
Katarzyna Szulik

Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1

Pozytywne wieści dla diabetyków płyną z USA. Testy sztucznej trzustki, prowadzone w czterech ośrodkach pediatrycznych na terenie Stanów Zjednoczonych, zakończyły się sukcesem. System ten jest w stanie w sposób zautomatyzowany monitorować i regulować poziom cukru we krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 już od 6. roku życia. To szczególnie ważne, ponieważ jedynie u niewielkiej grupy małych pacjentów udaje się utrzymywać poziom glukozy na właściwym, zdrowym poziomie. 

Czym jest sztuczna trzustka?

Problem z utrzymaniem glukozy na właściwym poziomie dotyczy w dużej mierze właśnie dzieci, jednak do tej pory większość zautomatyzowanych rozwiązań mających wspomagać pracę tego organu dotyczy osób dorosłych lub nastolatków. System poddany najnowszym testom w teorii przeznaczony jest dla nastolatków od 14. roku życia, jednak okazało się, że sprawdza się dobrze również w przypadku cukrzycy u dzieci

Sztuczna trzustka to kompleksowy system zarządzania cukrzycą, który kontroluje poziom glukozy we krwi, korzystając z wbudowanego monitora glukozy. Dzięki temu jest w stanie dostarczać insulinę za pośrednictwem pompy dokładnie w tych momentach, w których jest to konieczne. Korzystanie z niego znosi konieczność dokonywania pomiaru glukozy z pomocą iniekcji wykonywanych na palcach oraz samodzielnej regulacji dostarczanej glukozy.

Pompa zastosowana w sztucznej trzustce została zaprogramowana z użyciem zaawansowanych algorytmów wykorzystujących model matematyczny, który pobiera informacje o poziomie glukozy pacjenta i na ich podstawie dopasowuje właściwą dawkę insuliny. Technologia ta została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii. 

Sztuczna trzustka kontra pompa insulinowa

W badaniu udział wzięło 106 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które po losowym podziale znalazły się w dwóch grupach. Członkowie pierwszej mieli korzystać ze standardowej pompy insulinowej, natomiast drugich zaopatrzono w system sztucznej trzustki. Podczas trwającego cztery miesiące okresu badawczego wykonywano i rejestrowano regularne pomiary mające ocenić funkcjonowanie i skuteczność obu rozwiązań. Istotnym aspektem badania było utrzymanie przez dzieci normalnego rytmu dnia, nieodbiegającego od codzienności, co miało pomóc w ocenie praktycznych aspektów stosowania obu rozwiązań. 

Jak się okazało, w grupie stosującej sztuczną trzustkę regulacja poziomu cukru we krwi poprawiła się o 7 proc., w ciągu dnia i aż o 26 proc. w nocy w porównaniu z dziećmi stosującymi pompy insulinowe. Nocna kontrola poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważna u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ niewłaściwy może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. W przypadku dzieci oznacza to lepszy sen i mniej niepokoju dla opiekunów, którzy w celu kontroli poziomu glukozy w ich krwi często są zmuszeni do pobudek w środku nocy. Ogółem w ciągu całej doby sztuczna trzustka poprawiała regulację glukozy o 11 proc., co przekłada się na niemal trzy dodatkowe godziny, podczas których cukier utrzymywał się na właściwym poziomie. 

Bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Podczas badania wystąpiło 16 zdarzeń niepożądanych powiązanych ze stosowaniem sztucznej trzustki, ale wszystkie z nich zostały zaklasyfikowane jako łagodne. Większość z nich dotyczyła nie ogólnej konstrukcji systemu, ale problemów z pompą insulinową. W żadnej z grup w trakcie trwania badania nie stwierdzono hiperglikemii ani kwasicy ketonowej na tle cukrzycowym, będących najpoważniejszymi, negatywnymi konsekwencjami niewłaściwej regulacji poziomu cukru we krwi. 

Prace nad stworzeniem sztucznej trzustki trwają od kilkudziesięciu lat, więc pozytywne efekty badania, potwierdzające przydatność urządzenia także u dzieci, napawają jej twórców nadzieją na ulżenie nie tylko małym pacjentom, ale także ich bliskim. 

Trwające cztery miesiące badanie było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii, Stanford University School of Medicine oraz Yale University School of Medicine.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia lpostrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij