Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1
Pozytywne wieści dla diabetyków płyną z USA. Testy sztucznej trzustki, prowadzone w czterech ośrodkach pediatrycznych na terenie Stanów Zjednoczonych, zakończyły się sukcesem. System ten jest w stanie w sposób zautomatyzowany monitorować i regulować poziom cukru we krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 już od 6. roku życia. To szczególnie ważne, ponieważ jedynie u niewielkiej grupy małych pacjentów udaje się utrzymywać poziom glukozy na właściwym, zdrowym poziomie.
Czym jest sztuczna trzustka?
Problem z utrzymaniem glukozy na właściwym poziomie dotyczy w dużej mierze właśnie dzieci, jednak do tej pory większość zautomatyzowanych rozwiązań mających wspomagać pracę tego organu dotyczy osób dorosłych lub nastolatków. System poddany najnowszym testom w teorii przeznaczony jest dla nastolatków od 14. roku życia, jednak okazało się, że sprawdza się dobrze również w przypadku cukrzycy u dzieci.
Pompa zastosowana w sztucznej trzustce została zaprogramowana z użyciem zaawansowanych algorytmów wykorzystujących model matematyczny, który pobiera informacje o poziomie glukozy pacjenta i na ich podstawie dopasowuje właściwą dawkę insuliny. Technologia ta została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii.
Sztuczna trzustka kontra pompa insulinowa
W badaniu udział wzięło 106 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które po losowym podziale znalazły się w dwóch grupach. Członkowie pierwszej mieli korzystać ze standardowej pompy insulinowej, natomiast drugich zaopatrzono w system sztucznej trzustki. Podczas trwającego cztery miesiące okresu badawczego wykonywano i rejestrowano regularne pomiary mające ocenić funkcjonowanie i skuteczność obu rozwiązań. Istotnym aspektem badania było utrzymanie przez dzieci normalnego rytmu dnia, nieodbiegającego od codzienności, co miało pomóc w ocenie praktycznych aspektów stosowania obu rozwiązań.
Jak się okazało, w grupie stosującej sztuczną trzustkę regulacja poziomu cukru we krwi poprawiła się o 7 proc., w ciągu dnia i aż o 26 proc. w nocy w porównaniu z dziećmi stosującymi pompy insulinowe. Nocna kontrola poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważna u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ niewłaściwy może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. W przypadku dzieci oznacza to lepszy sen i mniej niepokoju dla opiekunów, którzy w celu kontroli poziomu glukozy w ich krwi często są zmuszeni do pobudek w środku nocy. Ogółem w ciągu całej doby sztuczna trzustka poprawiała regulację glukozy o 11 proc., co przekłada się na niemal trzy dodatkowe godziny, podczas których cukier utrzymywał się na właściwym poziomie.
Bezpieczne i skuteczne rozwiązanie
Podczas badania wystąpiło 16 zdarzeń niepożądanych powiązanych ze stosowaniem sztucznej trzustki, ale wszystkie z nich zostały zaklasyfikowane jako łagodne. Większość z nich dotyczyła nie ogólnej konstrukcji systemu, ale problemów z pompą insulinową. W żadnej z grup w trakcie trwania badania nie stwierdzono hiperglikemii ani kwasicy ketonowej na tle cukrzycowym, będących najpoważniejszymi, negatywnymi konsekwencjami niewłaściwej regulacji poziomu cukru we krwi.
Trwające cztery miesiące badanie było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii, Stanford University School of Medicine oraz Yale University School of Medicine.