Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1
Katarzyna Szulik

Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1

Pozytywne wieści dla diabetyków płyną z USA. Testy sztucznej trzustki, prowadzone w czterech ośrodkach pediatrycznych na terenie Stanów Zjednoczonych, zakończyły się sukcesem. System ten jest w stanie w sposób zautomatyzowany monitorować i regulować poziom cukru we krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 już od 6. roku życia. To szczególnie ważne, ponieważ jedynie u niewielkiej grupy małych pacjentów udaje się utrzymywać poziom glukozy na właściwym, zdrowym poziomie. 

Czym jest sztuczna trzustka?

Problem z utrzymaniem glukozy na właściwym poziomie dotyczy w dużej mierze właśnie dzieci, jednak do tej pory większość zautomatyzowanych rozwiązań mających wspomagać pracę tego organu dotyczy osób dorosłych lub nastolatków. System poddany najnowszym testom w teorii przeznaczony jest dla nastolatków od 14. roku życia, jednak okazało się, że sprawdza się dobrze również w przypadku cukrzycy u dzieci

Sztuczna trzustka to kompleksowy system zarządzania cukrzycą, który kontroluje poziom glukozy we krwi, korzystając z wbudowanego monitora glukozy. Dzięki temu jest w stanie dostarczać insulinę za pośrednictwem pompy dokładnie w tych momentach, w których jest to konieczne. Korzystanie z niego znosi konieczność dokonywania pomiaru glukozy z pomocą iniekcji wykonywanych na palcach oraz samodzielnej regulacji dostarczanej glukozy.

Pompa zastosowana w sztucznej trzustce została zaprogramowana z użyciem zaawansowanych algorytmów wykorzystujących model matematyczny, który pobiera informacje o poziomie glukozy pacjenta i na ich podstawie dopasowuje właściwą dawkę insuliny. Technologia ta została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii. 

Sztuczna trzustka kontra pompa insulinowa

W badaniu udział wzięło 106 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które po losowym podziale znalazły się w dwóch grupach. Członkowie pierwszej mieli korzystać ze standardowej pompy insulinowej, natomiast drugich zaopatrzono w system sztucznej trzustki. Podczas trwającego cztery miesiące okresu badawczego wykonywano i rejestrowano regularne pomiary mające ocenić funkcjonowanie i skuteczność obu rozwiązań. Istotnym aspektem badania było utrzymanie przez dzieci normalnego rytmu dnia, nieodbiegającego od codzienności, co miało pomóc w ocenie praktycznych aspektów stosowania obu rozwiązań. 

Jak się okazało, w grupie stosującej sztuczną trzustkę regulacja poziomu cukru we krwi poprawiła się o 7 proc., w ciągu dnia i aż o 26 proc. w nocy w porównaniu z dziećmi stosującymi pompy insulinowe. Nocna kontrola poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważna u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ niewłaściwy może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. W przypadku dzieci oznacza to lepszy sen i mniej niepokoju dla opiekunów, którzy w celu kontroli poziomu glukozy w ich krwi często są zmuszeni do pobudek w środku nocy. Ogółem w ciągu całej doby sztuczna trzustka poprawiała regulację glukozy o 11 proc., co przekłada się na niemal trzy dodatkowe godziny, podczas których cukier utrzymywał się na właściwym poziomie. 

Bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Podczas badania wystąpiło 16 zdarzeń niepożądanych powiązanych ze stosowaniem sztucznej trzustki, ale wszystkie z nich zostały zaklasyfikowane jako łagodne. Większość z nich dotyczyła nie ogólnej konstrukcji systemu, ale problemów z pompą insulinową. W żadnej z grup w trakcie trwania badania nie stwierdzono hiperglikemii ani kwasicy ketonowej na tle cukrzycowym, będących najpoważniejszymi, negatywnymi konsekwencjami niewłaściwej regulacji poziomu cukru we krwi. 

Prace nad stworzeniem sztucznej trzustki trwają od kilkudziesięciu lat, więc pozytywne efekty badania, potwierdzające przydatność urządzenia także u dzieci, napawają jej twórców nadzieją na ulżenie nie tylko małym pacjentom, ale także ich bliskim. 

Trwające cztery miesiące badanie było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii, Stanford University School of Medicine oraz Yale University School of Medicine.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij