Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1
Katarzyna Szulik

Sztuczna trzustka ratunkiem dla dzieci z cukrzycą typu 1

Pozytywne wieści dla diabetyków płyną z USA. Testy sztucznej trzustki, prowadzone w czterech ośrodkach pediatrycznych na terenie Stanów Zjednoczonych, zakończyły się sukcesem. System ten jest w stanie w sposób zautomatyzowany monitorować i regulować poziom cukru we krwi u dzieci z cukrzycą typu 1 już od 6. roku życia. To szczególnie ważne, ponieważ jedynie u niewielkiej grupy małych pacjentów udaje się utrzymywać poziom glukozy na właściwym, zdrowym poziomie. 

Czym jest sztuczna trzustka?

Problem z utrzymaniem glukozy na właściwym poziomie dotyczy w dużej mierze właśnie dzieci, jednak do tej pory większość zautomatyzowanych rozwiązań mających wspomagać pracę tego organu dotyczy osób dorosłych lub nastolatków. System poddany najnowszym testom w teorii przeznaczony jest dla nastolatków od 14. roku życia, jednak okazało się, że sprawdza się dobrze również w przypadku cukrzycy u dzieci

Sztuczna trzustka to kompleksowy system zarządzania cukrzycą, który kontroluje poziom glukozy we krwi, korzystając z wbudowanego monitora glukozy. Dzięki temu jest w stanie dostarczać insulinę za pośrednictwem pompy dokładnie w tych momentach, w których jest to konieczne. Korzystanie z niego znosi konieczność dokonywania pomiaru glukozy z pomocą iniekcji wykonywanych na palcach oraz samodzielnej regulacji dostarczanej glukozy.

Pompa zastosowana w sztucznej trzustce została zaprogramowana z użyciem zaawansowanych algorytmów wykorzystujących model matematyczny, który pobiera informacje o poziomie glukozy pacjenta i na ich podstawie dopasowuje właściwą dawkę insuliny. Technologia ta została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii. 

Sztuczna trzustka kontra pompa insulinowa

W badaniu udział wzięło 106 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które po losowym podziale znalazły się w dwóch grupach. Członkowie pierwszej mieli korzystać ze standardowej pompy insulinowej, natomiast drugich zaopatrzono w system sztucznej trzustki. Podczas trwającego cztery miesiące okresu badawczego wykonywano i rejestrowano regularne pomiary mające ocenić funkcjonowanie i skuteczność obu rozwiązań. Istotnym aspektem badania było utrzymanie przez dzieci normalnego rytmu dnia, nieodbiegającego od codzienności, co miało pomóc w ocenie praktycznych aspektów stosowania obu rozwiązań. 

Jak się okazało, w grupie stosującej sztuczną trzustkę regulacja poziomu cukru we krwi poprawiła się o 7 proc., w ciągu dnia i aż o 26 proc. w nocy w porównaniu z dziećmi stosującymi pompy insulinowe. Nocna kontrola poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważna u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ niewłaściwy może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. W przypadku dzieci oznacza to lepszy sen i mniej niepokoju dla opiekunów, którzy w celu kontroli poziomu glukozy w ich krwi często są zmuszeni do pobudek w środku nocy. Ogółem w ciągu całej doby sztuczna trzustka poprawiała regulację glukozy o 11 proc., co przekłada się na niemal trzy dodatkowe godziny, podczas których cukier utrzymywał się na właściwym poziomie. 

Powiązane produkty

Bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Podczas badania wystąpiło 16 zdarzeń niepożądanych powiązanych ze stosowaniem sztucznej trzustki, ale wszystkie z nich zostały zaklasyfikowane jako łagodne. Większość z nich dotyczyła nie ogólnej konstrukcji systemu, ale problemów z pompą insulinową. W żadnej z grup w trakcie trwania badania nie stwierdzono hiperglikemii ani kwasicy ketonowej na tle cukrzycowym, będących najpoważniejszymi, negatywnymi konsekwencjami niewłaściwej regulacji poziomu cukru we krwi. 

Prace nad stworzeniem sztucznej trzustki trwają od kilkudziesięciu lat, więc pozytywne efekty badania, potwierdzające przydatność urządzenia także u dzieci, napawają jej twórców nadzieją na ulżenie nie tylko małym pacjentom, ale także ich bliskim. 

Trwające cztery miesiące badanie było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii, Stanford University School of Medicine oraz Yale University School of Medicine.

  1. M. D. Breton, L. G. Kanapka, R. W. Beck i in., A Randomized trial of closed–loop control in children with type 1 diabetes, “New England Journal of Medicine” 2020, nr 383(9):836, DOI: 10.1056/NEJMoa2004736, [dostęp:] 14.09.2020.
  2. NIH/National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, Artificial pancreas effectively controls type 1 diabetes in children age 6 and up, “www.sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200826175653.htm, [dostęp:] 14.09.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl