Farbowanie włosów nie zwiększa ryzyka wystąpienia większości nowotworów
Katarzyna Szulik

Farbowanie włosów nie zwiększa ryzyka wystąpienia większości nowotworów

Stosowanie permanentnych farb do włosów znajduje się na liście czynników ryzyka zapadnięcia na nowotwór stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, jednak dowody naukowe mające potwierdzać tę tezę, jak dotąd nie dostarczyły jednoznacznych rozstrzygnięć. Najnowsze badanie dowodzi, że przekonanie o szkodliwości farbowania włosów w kontekście raka nie znajduje potwierdzenia w faktach, przynajmniej w kontekście większości raków. Związek ten może jednak dotyczyć nowotworów kobiecych. 

36 lat badań nad szkodliwością farb do włosów

Naukowcy przeanalizowali dane o zdrowiu pochodzące od blisko 120 tysięcy kobiet uczestniczących w szeroko zakrojonym badaniu kohortowym Nurses’ Health Study prowadzonym w szpitalu Birgham and Women’s w Bostonie. Żadna z kobiet nie miała raka w chwili rozpoczęcia badania, a ich stan zdrowia śledzono przez 36 lat. Jedną z informacji, którą w jego trakcie zbierano od jego uczestniczek, była ta o farbowaniu włosów. 

Jak się okazało, u żadnej z kobiet deklarujących stosowanie permanentnych farb do włosów nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu w porównaniu z tymi uczestniczkami, które ich nie używały. Pod tym kątem zanalizowano nowotwory pęcherza, mózgu, okrężnicy, nerek, płuc, krwi i systemu immunologicznego, jak również większość nowotworów skóry i piersi. 

Farbowanie włosów a nowotwory kobiece

Niewielką asocjację zauważono w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry, przy czym dotyczyło to przede wszystkim kobiet o jasnych włosach. Odnotowano także, że farbowanie włosów może mieć wpływ na rozwój raka jajnika i trzech rodzajów raka piersi – ujemnego wobec receptorów estrogenowych, ujemnego wobec receptorów progesteronowych oraz ujemnego wobec receptorów hormonalnych. Ryzyko rosło wraz ze wzrostem ekspozycji na farby do włosów, co można rozumieć jako długość okresu ich stosowania.

Z kolei w przypadku chłoniaków podwyższone ryzyko nowotworu powiązane z farbowaniem włosów dotyczyło wyłącznie kobiet ciemnowłosych. Badanie miało charakter stricte obserwacyjny, więc nie można mówić o związkach przyczynowo–skutkowych, ale raczej o prawdopodobnej relacji między tymi czynnikami.

Ciemne farby szkodzą bardziej?

Naukowcy przypuszczają, że potencjalna szkodliwość farb może wynikać z koncentracji składników i pigmentów, które występują liczniej w produktach o ciemnym kolorze. Co za tym idzie przypuszczać można, że to one są głównym źródłem potencjalnych karcenogenów. Naukowcy zauważają także, że w badaniu udział wzięły przede wszystkim kobiety rasy białej o pochodzeniu europejskim, co mogło mieć wpływ na wnioski. 

Nie uwzględniono także, jakich innych produktów do włosów poza farbami używały uczestniczki. Temat wymaga dalszego zbadania, aczkolwiek zdaniem naukowców na podstawie ich obserwacji stwierdzić można, że farby do włosów nie stanowią aż tak dużego zagrożenia dla zdrowia, jak pierwotnie sądzono. 

Afroamerykanki w grupie podwyższonego zagrożenia

Jeszcze w roku 2019 ukazało się badanie, zgodnie z którym stosowanie farb do włosów i chemicznych środków prostujących zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Badanie przeprowadzono na grupie kobiet liczącej niemal 50 tysięcy osób, a ryzyko nowotworu związane ze stosowaniem wspomnianych produktów oszacowano na 9 proc. wyższe od tego u kobiet, które nie farbują i nie prostują włosów.

Zauważono, że wzrost ryzyka dotyczy przede wszystkim kobiet pochodzenia afroamerykańskiego, u których częste farbowanie włosów (raz na 6 do 8 tygodni) wiąże się ze wzrostem ryzyka raka piersi o aż 60 proc. w porównaniu do 8 proc. u kobiet rasy białej. Wspomniane wnioski odnoszą się wyłącznie do farby permanentnej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij