×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Farbowanie włosów nie zwiększa ryzyka wystąpienia większości nowotworów

Stosowanie permanentnych farb do włosów znajduje się na liście czynników ryzyka zapadnięcia na nowotwór stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, jednak dowody naukowe mające potwierdzać tę tezę, jak dotąd nie dostarczyły jednoznacznych rozstrzygnięć. Najnowsze badanie dowodzi, że przekonanie o szkodliwości farbowania włosów w kontekście raka nie znajduje potwierdzenia w faktach, przynajmniej w kontekście większości raków. Związek ten może jednak dotyczyć nowotworów kobiecych. 

36 lat badań nad szkodliwością farb do włosów

Naukowcy przeanalizowali dane o zdrowiu pochodzące od blisko 120 tysięcy kobiet uczestniczących w szeroko zakrojonym badaniu kohortowym Nurses’ Health Study prowadzonym w szpitalu Birgham and Women’s w Bostonie. Żadna z kobiet nie miała raka w chwili rozpoczęcia badania, a ich stan zdrowia śledzono przez 36 lat. Jedną z informacji, którą w jego trakcie zbierano od jego uczestniczek, była ta o farbowaniu włosów. 

Jak się okazało, u żadnej z kobiet deklarujących stosowanie permanentnych farb do włosów nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu w porównaniu z tymi uczestniczkami, które ich nie używały. Pod tym kątem zanalizowano nowotwory pęcherza, mózgu, okrężnicy, nerek, płuc, krwi i systemu immunologicznego, jak również większość nowotworów skóry i piersi. 

Farbowanie włosów a nowotwory kobiece

Niewielką asocjację zauważono w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry, przy czym dotyczyło to przede wszystkim kobiet o jasnych włosach. Odnotowano także, że farbowanie włosów może mieć wpływ na rozwój raka jajnika i trzech rodzajów raka piersi – ujemnego wobec receptorów estrogenowych, ujemnego wobec receptorów progesteronowych oraz ujemnego wobec receptorów hormonalnych. Ryzyko rosło wraz ze wzrostem ekspozycji na farby do włosów, co można rozumieć jako długość okresu ich stosowania.

Z kolei w przypadku chłoniaków podwyższone ryzyko nowotworu powiązane z farbowaniem włosów dotyczyło wyłącznie kobiet ciemnowłosych. Badanie miało charakter stricte obserwacyjny, więc nie można mówić o związkach przyczynowo–skutkowych, ale raczej o prawdopodobnej relacji między tymi czynnikami.

Ciemne farby szkodzą bardziej?

Naukowcy przypuszczają, że potencjalna szkodliwość farb może wynikać z koncentracji składników i pigmentów, które występują liczniej w produktach o ciemnym kolorze. Co za tym idzie przypuszczać można, że to one są głównym źródłem potencjalnych karcenogenów. Naukowcy zauważają także, że w badaniu udział wzięły przede wszystkim kobiety rasy białej o pochodzeniu europejskim, co mogło mieć wpływ na wnioski. 

Nie uwzględniono także, jakich innych produktów do włosów poza farbami używały uczestniczki. Temat wymaga dalszego zbadania, aczkolwiek zdaniem naukowców na podstawie ich obserwacji stwierdzić można, że farby do włosów nie stanowią aż tak dużego zagrożenia dla zdrowia, jak pierwotnie sądzono. 

Afroamerykanki w grupie podwyższonego zagrożenia

Jeszcze w roku 2019 ukazało się badanie, zgodnie z którym stosowanie farb do włosów i chemicznych środków prostujących zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Badanie przeprowadzono na grupie kobiet liczącej niemal 50 tysięcy osób, a ryzyko nowotworu związane ze stosowaniem wspomnianych produktów oszacowano na 9 proc. wyższe od tego u kobiet, które nie farbują i nie prostują włosów.

Zauważono, że wzrost ryzyka dotyczy przede wszystkim kobiet pochodzenia afroamerykańskiego, u których częste farbowanie włosów (raz na 6 do 8 tygodni) wiąże się ze wzrostem ryzyka raka piersi o aż 60 proc. w porównaniu do 8 proc. u kobiet rasy białej. Wspomniane wnioski odnoszą się wyłącznie do farby permanentnej. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. British Medical Journal, Personal use of permanent hair dye not associated with greater risk of most cancers or cancer death: study, "medicalxpess.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020 –09 –personal –permanent –hair –dye –greater.html, [dostęp:] 03.09.2020 r. 
  2. Y. Zhang, B. M. Birmann, J. Han i in., Personal use of permanent hair dyes and cancer risk and mortality in US women: prospective cohort study, “BMJ” 2020, DOI:10.1136/bmj.m2942, [dostęp:] 03.09.2020 r.
  3. C. E. Eberle i in., Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women, “International Journal of Cancer” 2019, DOI: 10.1002/ijc.32738, [dostęp:] 03.09.2020 r.
  4. Natgional Institutes of Health, Permanent hair dye and straighteners may increase breast cancer risk, "medicalxpess.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2019 –12 –permanent –hair –dye –straighteners –breast.html, [dostęp:] 03.09.2020 r.

Podziel się: