Nikotyna nie wywołuje raka, ale może mu pomóc dotrzeć do mózgu
Katarzyna Szulik

Nikotyna nie wywołuje raka, ale może mu pomóc dotrzeć do mózgu

Palenie papierosów przyczynia się do powstawania nowotworów, jednak nie wszystkie ich składniki mają działanie kancerogenne. Wbrew pozorom takich właściwości nie wykazuje nikotyna, czyli ich kluczowy składnik decydujący o uzależniających właściwościach papierosów. Nikotyna nie wywołuje raka, ale zgodnie z najnowszymi badaniami, może ułatwiać rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w organizmie, konkretnie w ich migracji z płuc do mózgu. 

Nikotyna sprzyja przerzutom nowotworowym

Pomysł na przeprowadzenie badania wyniknął z obserwacji stanu zdrowia niemal 300 pacjentów, u których rozwinął się rak mózgu. Jak się okazało, w grupie osób z przerzutami istotną część stanowili palacze. Na tej podstawie badacze postawili hipotezę, jakoby nikotyna, zdolna do przekraczania bariery krew-mózg, przyczyniała się do przerzutowania komórek nowotworowych z płuc do mózgu.

Do zweryfikowania tej tezy naukowcy wykorzystali myszy, u których, na drodze genetycznych modyfikacji, rozwinął się rak płuc.

Po wystawieniu zwierząt na działanie nikotyny zauważono, że prawdopodobieństwo rozwoju raka mózgu w ich wypadku zwiększyło się. Bliższa analiza tej prawidłowości pokazała, że nikotyna wiąże się z receptorami na powierzchni komórek mikroglejowych mózgu, które mają funkcje immunologiczne. Połączenie ich obu sprawia, że komórki mikrogleju przekształcają się z formy M1 wycelowanej w niszczenie guzów w formę M2, która ułatwia ich wzrost, hamując odpowiedź immunologiczną.

Jak zapobiec przerzutom z płuc do mózgu?

Guzy mózgu, które wykształciły się u myszy, zawierały dużo komórek mikrogleju typu M2 i stosunkowo niewiele komórek odmiany M1, co doprowadziło naukowców do postawienia tezy, że nikotyna, poprzez jej wpływ na komórki mikrogleju, ułatwia metastazę komórek nowotworowych z płuc do mózgu. 

Na szczęście jednak zjawisko to można zatrzymać, ponieważ istnieje czynnik, który pozwala zapobiec przekształcaniu komórek mikrogleju w formę M2, co znacząco obniża ryzyko przerzutów nowotworu z płuc do mózgu. Wspomniany czynnik to partenolid, który podany myszom z nowotworem płuc zapobiegł rozwojowi guzów w mózgu, co sugeruje, że udało się zniwelować negatywny wpływ nikotyny. Co więcej, partenolid jest substancją naturalną o pochodzeniu roślinnym, więc można zakładać, że będzie stosunkowo bezpieczny w stosowaniu. 

Polecane dla Ciebie

Kolejne dowody na szkodliwość palenia w ciąży

Choć nikotyna nie jest czynnikiem bezpośrednio prowadzącym do rozwoju raka, może w sposób szkodliwy wpływać na ludzki organizm w inny sposób. Badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazały, że może ona zaburzać rozwój embrionalny na poziomie komórkowym. Negatywne zmiany pojawiaj się po zaledwie trzech tygodniach ekspozycji na nikotynę. Badanie to potwierdza wyniki wcześniejszych badań, mówiących, że palenie tytoniu w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, zahamowania wzrostu i przedwczesnego porodu. Jest także istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń na poziomie neurobehawioralnym, naczyniowym, oddechowym, endokrynologicznym i metabolicznym. Wnioski o wpływie nikotyny na rozwój komórkowy zostały wyciągnięte na drodze sekwencjonowania RNA. 

W tym celu działaniu nikotyny przez okres 21 dni poddano 12,5 tysiąca komórek pluripotencjalnych, a więc zdolnych do przekształcenia w dowolne organy. Po ekspozycji na nikotynę przeżywalność komórek zmalała, co sugeruje, że nikotyna jest w stanie zaingerować w ich stan nawet na poziomie przedimplantacyjnym. Dodatkowo, ekspozycja na nikotynę zmniejszyła rozmiar ciał embrionalnych i zwiększyła stężenie molekuł o działaniu szkodliwym, czyli reaktywnych form tlenu, co wpłynęło na nieprawidłowe ukształtowanie tychże. Naukowcy zaobserwowali też zaburzenia komunikacji międzykomórkowej spowodowanie ekspozycją na działanie nikotyny i zmiany w ekspresji genów, co wpływało na funkcjonowanie mięśni serca i płuc. 

Wszystko to dostarcza kolejnych dowodów na rezygnację z nikotyny i rzucania palenia z pomocą plastrów nikotynowych podczas ciąży oraz w okresie ją poprzedzającym. 

  1. H. Guo, L. Tian, J. Z. Zhang i in., Single-Cell RNA sequencing of human embryonic stem cell differentiation delineates adverse effects of nicotine on embryonic development, “Stem Cell Reports” 2019; DOI: 10.1016/j.stemcr.2019.01.022, [dostęp:] 09.06.2002 r.
  2. Cell Press, Nicotine may harm human embryos at the single-cell level, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190228141415.htm, [dostęp:] 09.06.2002 r.
  3. S.-Y. Wu, F. Xing, S. Sharma i in., Nicotine promotes brain metastasis by polarizing microglia and suppressing innate immune function, “Journal of Experimental Medicine” 2020, https://doi.org/10.1084/jem.20191131, [dostęp:] 09.06.2002 r.
  4. B.Taub, Nicotine helps lung cancer spread to the crain, according to new study, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/nicotine-helps-lung-cancer-spread-brain-according-new-study/, [dostęp:] 09.06.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij