Naukowcy wymyślili nowy, szybki test na obecność kamieni nerkowych
Katarzyna Szulik

Naukowcy wymyślili nowy, szybki test na obecność kamieni nerkowych

Coraz większa liczba osób boryka się z kamicą nerkową. Objawia się ona silnym bólem w okolicy podbrzusza, pachwiny oraz lędźwi i ma tendencję do nawracania. Naukowcy z Uniwersytetu Penn State wpadli na pomysł nowego badania, które może drastycznie skrócić czas oczekiwania na wynik potwierdzający obecność kamieni w drogach moczowych.

Biomimetyczny system detekcji

Obecnie metaboliczne testy wyrywające ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych polegają na pomiarze poziomu minerałów i soli w moczu – zmierzeniu jego objętość, odczynu pH, zawartości wapnia, sodu, kwasu moczowego, szczawianów, cytrynianów i kreatyniny. Ich nadmiar prowadzi do krystalizacji i wykształcania się kamieni, które mogą osadzać się w nerkach i zalegać w moczowodach. U części pacjentów kamica nie daje przez lata żadnych objawów, u innych natomiast powodują ataki kolki nerkowej – silny, trudny do zniesienia ból. Badania tego typu służą przede wszystkim prewencji powstawania kamieni, wymagają od pacjenta zbierania moczu do pojemnika przez 24 godziny, następnie zebrany materiał do badania zostaje przesłany do laboratorium, które potrzebuje czasu na dokonanie stosownych pomiarów. 

Badanie jest więc czasochłonne, co wiąże się z faktem, że trzeba je wykonać z użyciem specjalistycznego sprzętu. Naukowcy z USA opracowali szybszą i bardziej dostępną metodę, polegającą na zastosowaniu biomimetycznego systemu detekcji opartego o porowatą powierzchnię nasączoną płynem, nazwaną SLIPS. 

System ten jest inspirowany naturą, a konkretnie mięsożernymi roślinami o kształcie dzbanuszków wypełnionych płynem trawiennym. By zapobiec ucieczce insektów, krawędzie dzbanuszków są pokryte makroteksturą wypełnioną płynem, która sprawia, że owady wpadają prosto do płynu trawiennego. 

Szybko, prosto i bez udziału lekarza

Podczas badania z wykorzystaniem metody biomimetycznej detekcji, krople moczu i specjalnego odczynnika przesuwają się gładko po porowatej powierzchni, co jest możliwe także dzięki różnicy ciśnienia. W trakcie badania dochodzi do połączenia czynnika reaktywnego z moczem, co pozwala otrzymać rezultat bez użycia żadnych dodatkowych urządzeń, a nawet bez pomocy analityka medycznego. Takie badanie można z powodzeniem przeprowadzić w gabinecie lekarskim lub po prostu w domu. 

Wynik badania można odczytać, wykorzystując telefon komórkowy, wykonując skan lub zdjęcie. Następnie trafia ono do komputera, gdzie analizy dokonuje algorytm. Cały proces trwa nie dłużej niż 30 minut i kosztuje ułamek tego, co należy zapłacić za standardowe badanie moczu w kierunku obecności kamieni nerkowych.

Co równie ważne, ten sam test może być stosowany profilaktycznie, bez konieczności korzystania z moczu zbieranego przez 24 godziny. Jest on w stanie wykryć poziom soli mineralnych w każdej kropli moczu. 

Powiązane produkty

Genetyczne podłoże kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to choroba występująca coraz częściej, nukowcy nie ustają w poszukiwaniu czynników umożliwiających szybsze i skuteczniejsze wskazane ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych. Jedno z najnowszych badań pochodzące z roku 2019 wskazuje na genetyczne podłoże występowania kamicy nerkowej, co może wspomóc profilaktykę. Jak dotąd, udało się zidentyfikować sześć wariantów genetycznych powiązanych z występowaniem kamicy nerkowej, jednak ich rola nie została jednoznacznie określona.  

By ją przybliżyć, zespół naukowców z Japonii wykonał zakrojoną na szeroką skalę analizę całego genomu ponad 11 tysięcy pacjentów z kamicą nerkowa, której wyniki porównano z danymi o zdrowiu ponad 180 tys. osób z grupy kontrolnej. Ta analiza wskazała nie na 6, ale na 14 różnych wariantów genów powiązanych z występowaniem choroby nerek, w tym aż 9 dotąd nieznanych. Cztery z nich miały związek z otyłością, wysokim poziomem trój glicerydów lub wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Pozostałych 10 wariantów skojarzono z traktami nerkowymi lub elektrolitowymi, które mogą wpłynął na procesy krystalizacji  związane z formowaniem się kamieni nerkowych. Te wyniki wskazują, że w prewencji kamieni nerkowych duża rolę odgrywać mogą czynniki powiązane ze stylem życia. Dbałość o wagę, nawodnienie i odpowiednie odżywianie może mieć ryzyko istotny wpływ na formowania się kamieni nerkowych. 

  1. Ch. Tanikawa, Y. Kamatani, Ch. Terao i in., Novel risk loci identified in a genome-wide association study of urolithiasis in a Japanese population, „Journal of the American Society of Nephrology” 2019, DOI: 10.1681/ASN.2018090942, [dostęp:] 25.05.2020 r.
  2. American Society of Nephrology, New genetic factors linked to kidney stones: genetic variants linked to metabolic and crystallization pathways may increase risk, "ScienceDaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190411172555.htm, [dostęp:] 25.05.2020 r.
  3. Penn State, New urine testing method holds promise for kidney stone sufferers: Simpler test that can be done in doctor's office offers results in 30 minutes, "ScienceDaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200522145149.htm, [dostęp:] 25.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij