Koronawirus na butach i ubraniach – czy można zarazić się tą drogą?
Katarzyna Szulik

Koronawirus na butach i ubraniach – czy można zarazić się tą drogą?

Dostępne badania pokazują, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchni tkanin, a jedno z najnowszych dowodzi, że przeniesienie patogenu z miejsca na miejsce jest możliwe także na butach. To odkrycie powinno skłonić nas do bardziej uważnego postępowania z odzieżą, którą nosimy poza domem oraz większej ostrożności podczas zakupów. Podpowiadamy, jakie środki zapobiegawcze warto stosować, by nie narazić się na zakażenie koronawirusem przez ubrania i obuwie. 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Na początku powiedzmy jasno – choć wirus może utrzymywać się na powierzchni materiałów, z których wykonana jest odzież, nie zarejestrowano żadnego przypadku zakażenia za ich pośrednictwem. Niemniej istnieje niewielkie ryzyko, że możemy wnieść wirusa do domu na ubraniach po powrocie na przykład ze sklepu czy spaceru. 

Lekarze i eksperci każą nam utrzymywać zasady higieny, myć ręce i dezynfekować powierzchnie, jednak brakuje wskazówek dotyczących postępowania z ubraniami. Naukowcy uspokajają, że gdy mowa o szybkim wyjściu po zakupy lub na spacer, na którym nie wchodzimy w kontakt z innymi osobami, ryzyko przeniesienia wirusa na ubraniach jest minimalne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy utrzymanie dystansu od innych jest niemożliwe lub jeśli ktoś będzie kichał lub kaszlał w naszej obecności. Wtedy warto uprać odzież tu po powrocie do domu, ponieważ ryzyko zakażenia staje się wyższe. Dodatkowo wirus stosunkowo krótko utrzymuje się na tkaninach, z których szyje się ubrania w przeciwieństwie na przykład do metalu czy plastiku, na których może utrzymać się nawet przez tydzień. 

Pranie usunie koronawirusa?

W normalnych warunkach nie trzeba więc obawiać się, że koronawirus przeniesie się na odzieży. Jeśli jednak opiekujemy się osobą z koronawirusem lub pracujemy w miejscu, w którym mamy częsty kontakt z ludźmi, nasze ubrania powinny być prane zdecydowanie częściej. Najlepiej prać odzież roboczą tuż po przyjściu do domu, by potencjalnie zakażone ubrania nie miały kontaktu z innymi. 

Koronawirusa z ubrań usunie każdy detergent, jeśli to możliwe warto je prać w wyższej temperaturze, czyli w 60 stopniach, o ile nie obawiamy się o ich zniszczenie. 

Polecane dla Ciebie

Buty pod kontrolą

W przypadku butów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ badania pokazały, że wirus może utrzymywać się na ich podeszwach. Kwestia ta została zbadana na przykładzie pracowników szpitala w Wuhan, których buty zostały poddane szczegółowemu badaniu na obecność wirusa. Jak się okazało, połowa próbek pobranych z ich obuwia zawierała szczep SARS-CoV-2. Możliwe jest więc, że wirus przenosi się na powierzchni butów, jednak biorąc pod uwagę sposób postępowania z nimi, ryzyko zakażenia także jest niewielkie – po prostu rzadko ich dotykamy. Jeśli jednak chcemy wprowadzić większe środki ostrożności, można ściągać buty przed wejście do domu i pozostawiać np. na wycieraczce czy w przedsionku. Można również wyczyścić je przed wejściem do domu na przykład za pomocą chusteczek antybakteryjnych bądź płynów dezynfekcyjnych

Zarażenie się koronawirusem przez ubrania jest więc bardzo mało prawdopodobne, choć nie zupełnie niemożliwe. Najważniejsze jest jednak zachowywanie podstawowych zasad higieny rąk oraz zakrywanie twarzy za pomocą maski lub przyłbicy. Od 16 kwietnia do odwołania noszenie maseczek (lub zakrywanie ust i nosa szalikiem czy chustką) jest obowiązkowym środkiem zapobiegawczym wprowadzonym w Polsce. Dotyczy on niemal wszystkich sytuacji społecznych, zarówno związanych z pracą, jak i zakupami czy wypoczynkiem.

 1. M. Depcevich, SARS-CoV-2 can be transmitted via shoes and spread up to 13 feet in the air, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/sarscov2-can-be-transmitted-via-shoes-and-spread-up-to-13-feet-in-the-air/, [dostęp:] 16.04.2020 r.
 2. Can clothes and shoes track COVID-19 into your house? What to know, "helathline.com" [online], https://www.healthline.com/health-news/shoes-clothes-and-covid-19, [dostęp:] 16.04.2020 r.
 3. Z. D. Guo, Z. Y. Wang, S. F. Zhang i in., Aerosol and surface distribution of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 in hospital wards, Wuhan, China, 2020, "Emerging Infectious Diseases" 2020, https://doi.org/10.3201/eid2607.200885, [dostęp:] 16.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane przewlekłym ich przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij