Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci
Mateusz Burak

Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

Złamanie zielonej gałązki – co to jest? U kogo występuje?

Złamanie zielonej gałązki, określane także terminem torus, a z ang. greenstick fracture, należy do najczęstszych typów urazów u dzieci – stanowi ponad 50% wszystkich pediatrycznych złamań. Definiowane jest także jako złamanie podokostnowe.

W wyniku złamania typu zielona gałązka nie następuje rozdarcie warstwy okostnej, czyli struktury ochronnej otaczającej kość, przypomina to wyglądem uszkodzenie elastycznej gałązki młodego drzewa, gdzie warstwa okrywająca pozostaje nieprzerwana. Poprzez tę analogię pojawiła się wspomniana wcześniej charakterystyczna nazwa – greenstick fracture.

Najczęstszą lokalizacją złamania zielonej gałązki jest nasada dalsza kości łokciowej oraz promieniowej. Tego typu uraz dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz osób w wieku młodzieńczym. 

Złamanie podkostnowe – przyczyny

Wśród przyczyn złamania typu zielonej gałązki podaje się przede wszystkim niekontrolowane upadki dzieci z podparciem na jednej lub obydwu kończynach górnych. Może także być ono efektem uderzenia o jakiś przedmiot lub niefortunnego, na pozór niegroźnego stłuczenia. Zgłaszanie przez dziecko bólu po takim urazie, powinno zawsze wzbudzić nasze zaniepokojenie.

Chcąc mieć pewność czy nie doszło do ewentualnego złamania typu zielonej gałązki, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który po zebraniu wywiadu i badaniu manualnym z pewnością zarekomenduje dalszą diagnostykę.

Polecane dla Ciebie

Złamanie zielonej gałązki – objawy

Poza złamaniem typu torus, u dzieci diagnozuje się także często złamania awulsyjne, zaklinowane czy wałowate. 
Greenstick fracture daje objawy w postaci:

  • dolegliwości bólowych w miejscu urazu,
  • krwiaka podokostnowego,
  • zniekształcenia obrysu stawu,
  • opuchlizny, 
  • zaczerwienienia i „ucieplenia” miejsca złamania. 

Dziecko, w obawie przed nasilaniem się bólu oraz pozostałych dolegliwości, najczęściej utrzymuje złamaną kończynę nieruchomo. Może się zdarzyć, że mały pacjent nie będzie w stanie dokładnie zlokalizować źródła dolegliwości.

Złamanie zielonej gałązki – diagnostyka złamania podkostnowego

Diagnostyka złamania zielonej gałązki rozpoczyna się oczywiście od badania lekarskiego, wywiad pomoże określić przyczynę urazu, lekarz zleci także zapewne dalszą diagnostykę obrazową – zdjęcie rentgenowskie pozwoli jednoznacznie określić, czy mamy do czynienia z greenstick fracture. 

RTG uwidacznia charakterystyczne zmiany w postaci odwarstwienia okostnej (jest to struktura bogato unaczyniona, otaczająca kość, a jej funkcją jest ochrona i pomoc w regeneracji uszkodzonej tkanki), bez przerwania jej ciągłości. Palpacyjnie lekarz dokonuje oceny tętna oraz ewentualnie powstałych deformacji. Dalsze obrazowanie z wykorzystaniem bardziej szczegółowych badań, jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa odbywa się niezmiernie rzadko i tylko w uzasadnionych przypadkach.

Złamanie zielonej gałązki – leczenie

Leczenie złamania typu zielona gałązka nie wymaga nastawiania i/lub operacji. Wynika to z faktu, iż nie towarzyszą mu przeważnie żadne powikłania. Nie ma też przemieszczeń ani odłamów kostnych. W takiej sytuacji wystarczające jest unieruchomienie z wykorzystaniem gipsu lub alternatywnie bez gipsu, ale z użyciem specjalnie dobranej ortezy zapewniającej właściwe ustawienie i odciążenie. W zależności od tempa zrostu, wspomniane unieruchomienie jest utrzymywane od 3 do 8 tygodni (w skrajnych przypadkach).

W tym okresie należy zwracać uwagę na odczucia dziecka, co do zagipsowanej ręki. Ważny jest także wygląd palców, kolor skóry. Jest to istotne z uwagi na możliwe powikłanie, jakim może być zaburzenie ukrwienia. Wczesne rozpoznane pozwoli na założenie opatrunku gipsowego bez ucisku. Zlekceważenie objawów w postaci bólu, zasinienia, postępującego niedowładu i zaburzeń czucia w obrębie palców może doprowadzić do martwicy. Źródła naukowe podają, że częstym powikłaniem jest także ponowne złamanie u dzieci, dokładnie w tym samym miejscu. Warto więc zadbać o właściwy przebieg leczenia i rehabilitacji, stwarzając tym samym optymalne warunki procesu gojenia.

Złamanie zielonej gałązki – rehabilitacja

Proces rehabilitacji może rozpocząć się już w momencie, kiedy kończyna pozostaje w opatrunku gipsowym. Chcąc poprawić warunki zrostu kostnego i regeneracji, fizjoterapia przewiduje zastosowanie zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego. Jest to procedura nieinwazyjna, możliwa do zrealizowania w gipsie i bezpieczna dla dzieci. Pole magnetyczne można wykorzystywać także już po zdjęciu opatrunku. Wówczas ważne jest również odbudowywanie masy mięśniowej oraz prawidłowego, pełnego zakresu ruchomości. Wynika to z długotrwałego unieruchomienia, które trwa przez wspomnianych kilka tygodni. Z jednej strony gips przyspiesza zrost kości, a z drugiej, powoduje niekorzystne zmiany. W takiej sytuacji dobrze oddziałują zabiegi manualne, ćwiczenia ruchowe, które będą stymulowały odbudowę siły mięśniowej wraz z poprawą zakresów ruchu.

Duże możliwości terapeutyczne stwarza zastosowanie taśm (kinesiology taping), pomagają one zredukować ból, usprawniają cyrkulację krwi i chłonki, a także doskonale odciążają kończynę. 

Na poprawę metabolizmu okolicznych tkanek pozytywny wpływ zarejestrowano, wykorzystując zabieg miejscowego schładzania z użyciem pary ciekłego azotu (krioterapia miejscowa). Ciekawym i terapeutycznie poprawnym rozwiązaniem jest korzystanie z zabiegów wodnych (hydroterapia) – masaż wirowy to skupienie wody pod odpowiednim ciśnieniem oraz we właściwej temperaturze w urządzeniu, do którego wkłada się kończynę. 

Złamanie zielonej gałązki – ćwiczenia w domu

Oddziaływanie wody poprawia ukrwienie i rozluźnia tkanki. Zabieg podobny do tego, oferowanego przez gabinety fizjoterapeutyczne można wykonać w domu, wykorzystując ciśnienie wody w słuchawce prysznicowej. W tym celu należy przez 1 minutę użyć wody bardzo ciepłej, a następnie przez kolejną minutę wody zimnej. Taka różnica temperatur i naprzemienność ich stosowania spotęguje efekt przekrwienia. Używając prysznica, nie musimy wyposażać się w żadne specjalistyczne urządzenia. 

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to pomocne w warunkach domowych mogą okazać się zwykłe czynności, jak np. zakręcanie i odkręcanie słoików, przelewanie wody do butelek czy trening sprawności manualnej podczas zabaw. Wszystkie te czynności powinny dla bezpieczeństwa zostać skonsultowane z fizjoterapeutą.

Warto nadmienić, iż złamanie zielonej gałązki u dziecka może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli nastąpiło np. na terenie placówki szkolnej, w trakcie zajęć lub podczas przerwy.

  1. T. Slongo, L. Audige, J. M. Clavert i in., The AO comprehensive classifi cation of pediatric long-bone fractures: a web-based multicenter agreement study, „Journal of Pediatric Orthopaedics” 2007, nr 27, s. 171–180
  2. S. Paneru., R. Rijal, B. Shrestha i in., Randomized controlled trial comparing above- and below-elbow plaster casts for distal forearm fractures in children, „Journal of Children's Orthopaedics” 2010, nr 4, s. 233-237
  3. T. Gaździk (red.), Crash Course – ortopedia i reumatologia, Urban & Partner, Wrocław 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij