Chromotubacja – co to za zabieg? Wskazania, przebieg i przeciwwskazania
Anna Posmykiewicz

Chromotubacja – co to za zabieg? Wskazania, przebieg i przeciwwskazania

Chromotubacja jest inwazyjnym zabiegiem, dzięki któremu lekarz ginekolog jest w stanie ocenić drożność jajowodów u pacjentki mającej problemy z zajściem w ciążę pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Uznaje się go za zabieg wykorzystywany w diagnostyce niepłodności. Na czym dokładnie polega i jak się do niego przygotować? Czy po chromotubacji występują powikłania? W jakich przypadkach nie można wykonać badania?

Żeński układ płciowy składa się z zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Zewnętrznymi narządami płciowymi są wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze, jak również wejście do pochwy, łechtaczka i wzgórek łonowy. Do wewnętrznych kobiecych narządów rozrodczych zalicza się pochwę, macicę, jajniki i jajowody. Zadaniem żeńskiego układu płciowego jest wytwarzanie komórek jajowych i w sytuacji, kiedy dojdzie do zapłodnienia, stworzenia właściwych warunków do rozwoju zarodka, a następnie płodu. Niestety, zdarza się, że kobieta ma problem z zajściem w ciążę, pomimo regularnego współżycia ze swoim partnerem bez zabezpieczenia. Po zebraniu szczegółowego wywiadu przez lekarza, zostaje podjęta decyzja o dalszej diagnostyce problemu. 

W pierwszej kolejności lekarz zaleca pacjentce diagnostykę nieinwazyjną, czyli np. oznaczenie żeńskich hormonów płciowych, monitorowanie cyklu miesiączkowego i owulacji czy też USG jamy brzusznej z oceną narządów płciowych. Jeśli pomimo wykonania badań ginekolog nadal nie jest w stanie ustalić przyczyny niemożności zajścia przez kobietę w ciążę, wtedy zwykle decyduje się na pogłębienie diagnostyki. Zazwyczaj pacjentka kierowana jest przez niego na metody bardziej inwazyjne. Jednym z nich jest chromotubacja.

Czym jest chromotubacja? Na czym polega zabieg?

Chromotubacja jest badaniem inwazyjnym, którego celem jest ocena drożności jajowodów. Jest ona przeprowadzana na drodze laparoskopii, w czasie której lekarz wprowadza narzędzia chirurgiczne do jamy brzusznej kobiety przez malutkie nacięcia, a cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą kamery. W czasie badania specjalista wprowadza do macicy przez pochwę i szyjkę macicy pacjentki kontrast (zwykle jest to niebieski płyn), który następnie dostaje się do jajowodów. Jeśli są drożne, wówczas niebieski płyn przemieszcza się do ich końców, a następnie wycieka do jamy brzusznej. Można powiedzieć, że potwierdzeniem drożności jajowodów jest obecność kontrastu w jamie brzusznej. Jeśli lekarz nie stwierdzi wypływu barwnika, wtedy od razu nasuwa to podejrzenie niedrożności kobiecych jajowodów.

W czasie przeprowadzania zabiegu, dzięki kamerze laparoskopowej, specjalista ma też możliwość oceny pozostałych narządów płciowych kobiety oraz innych organów w jamie brzusznej. Jeśli w czasie chromotubacji zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości, lekarz może je zoperować od razu, chodzi tu o niewielkie zabiegi jak uwolnienie zrostów czy usunięcie niewielkiego guzka.

Chromatubacja laparaskopowa – jak długo trwa i jak się do niej przygotować? 

Zabieg chromotubacji nie trwa długo, zwykle około 40-60 minut i odbywa się na drodze laparoskopii, która wymaga wprowadzenia narządzi chirurgicznych do jamy brzusznej pacjentki. Dlatego badanie jest wykonywane przy pełnym znieczuleniu. Chromotubacja techniką laparoskopową, ze względu na inwazyjność, musi odbywać się na sali operacyjnej i pod czujnym okiem lekarza anestezjologa. 

Przed zabiegiem pacjentka musi wykonać kilka badań laboratoryjnych, w których m.in. ocenia się jej krzepliwość krwi za pomocą morfologii z poziomem płytek oraz czasu APTT i wskaźnika INR. Dodatkowo przed chromotubacją konieczne jest oznaczenie poziomu elektrolitów, przede wszystkim sodu i potasu, prób wątrobowych oraz stężenia białka w surowicy. Poza tym pacjentka powinna też zbadać stężenie przeciwciał anty-Hbs. Odpowiedni poziom, uchroni pacjentkę przed ewentualnym w czasie zabiegu zarażeniem się wirusem zapalenia wątroby WZW B. Przy zbyt niskim stężeniu, zachodzi potrzeba doszczepienia pacjentki przed planowanym zabiegiem.

Powiązane produkty

Zabieg chromotubacji – jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu chromotubacji jest brak zgody pacjentki na wykonanie badania, jak również bardzo ciężka niewydolność układu oddechowego i krążenia oraz znaczne zaburzenia krzepliwości krwi. Do innych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim otyłość pacjentki (dotyczy ono wszystkich zabiegów wykonywanych laparoskopowo), jak również duże nadciśnienie tętnicze, ciężkie zaburzenia rytmu serca czy obecność bardzo dużego guza w jamie brzusznej.

Chromotubacja – jakie powikłania mogą pojawić się po badaniu?  

Powikłania po zabiegu chromotubacji zdarzają się bardzo rzadko. Wśród nich wymienia się m.in. uszkodzenie naczynia krwionośnego w czasie zabiegu, czasami też pojawia się stan zapalny, uszkodzenie tkanek czy przepuklina brzuszna.

Jeśli w czasie zabiegu okaże się, że jajowody są niedrożne, wtedy lekarz jest w stanie postawić pewną diagnozę dotyczącą niemożności zajścia przez kobietę w ciążę, jak również zalecić jej dalsze postępowanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl