
Smog może sprzyjać łysieniu
Zanieczyszczone powietrze osłabia mieszki włosowe
Wspomniane badania skupiły na efektach wystawienia na działanie cząsteczek pyłu PM10, a więc większego ich rodzaju spotykanego w zanieczyszczonym powietrzu. W tym celu naukowcy poddali mieszki włosowe działaniu powietrza zanieczyszczonego cząstkami i paliw samochodowych, by sprawdzić, czy zareagują na kontakt z trującymi substancjami. Po 24 godzinach komórki będące pod wpływem zanieczyszczeń zostały zanalizowane pod kątem ewentualnych zmian wynikających ze szkodliwej ekspozycji. Jak się okazało, cząstki pyłu PM10 oraz paliwa zmniejszyły zawartość beta–kateniny, czyli proteiny niezbędnej dla wzrostu włosów i formowania mieszków włosowych.
Zanieczyszczone powietrze zmniejszyło także zawartość trzech innych protein, cykliny D1, E i CDK2, które również odpowiadają za wzrost i utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Im większa była ekspozycja na zanieczyszczenia, tym mniej protein pozostało w komórkach, co w konsekwencji prowadziło do poważniejszego osłabienia mieszków włosowych.
Smog może szkodzić włosom i skórze
Na tej podstawie naukowcy postawili hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na kondycję włosów, co przy odpowiednio wysokim stężeniu toksyn i pyłów może skutkować łysieniem. To jednak wyłącznie przypuszczenie wymagające potwierdzenia w szeroko zakrojonych badaniach populacyjnych.
Do tej pory stosunkowo niewiele badań zajmowało się kwestią wpływu zanieczyszczeń na włosy i skórę, mimo że to właśnie one w pierwszej kolejności mają kontakt z zanieczyszczeniami. Mimo to, za sprawą dotychczasowej wiedzy o negatywnym wpływie zanieczyszczeń na różne sfery funkcjonowania organizmu, od płuc po układ sercowo–naczyniowy, warto ograniczać spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza w okresach bardzo wysokiego zanieczyszczenia.
Powiązane produkty
Czym są pyły zwieszone PM2,5 i PM10?
Ekspozycja na ich działanie może doprowadzić między innymi do różnych rodzajów nowotworów, zaburzeń pracy serca czy trudności z oddychaniem. Niektóre badania łączą ekspozycje na zanieczyszczenia również z problemami natury psychicznej, a coraz więcej wskazuje na to, że smog jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży, ponieważ może wnikać bezpośrednio do płodu. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko poronienia, może powodować zaburzenia w rozwoju płodu, a u nastolatków i dzieci może obniżać zdolności poznawcze i umiejętność uczenia się. Niektóre badania mówią również o tym, że przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu ma związek z nadwagą i otyłością, jak również autyzmem.
Nowe informacje na temat przyczyn łysienia
Łysienie bywa chorobą, ale jako takie nie zagraża zdrowiu. Z pewnością jednak staje się przyczyną dyskomfortu, dlatego identyfikacja jego przyczyn oraz sposobów zapobiegania mu znajduje się w sferze zainteresowań wielu badaczy. W 2017 r. naukowcom z Southwestern Medical Center udało się zidentyfikować komórki bezpośrednio odpowiedzialne za wzrost i siwienie włosów, co może lec u podstaw powstawania nowych leków. Jak się okazało, proteina o nazwie KROX20, powiązana z rozwojem nerwów, może atakować komórki włosów prowokując wydzielanie proteiny SCF, która ma kluczowe znaczenie dla pigmentacji włosów. Gdy naukowcy usunęli proteinę SCG z komórek włosów myszy, ich sierść stała się biała. Gdy natomiast wyeliminowali z organizmów myszy proteinę KROX20, włosy przestały rosnąć i zwierzęta stały się łyse.