Smog może sprzyjać łysieniu
Katarzyna Szulik

Smog może sprzyjać łysieniu

Utrata włosów to wyjątkowo niekomfortowe zjawisko, a do czynników je wywołujących właśnie dołączył kolejny. Z wyników badań przedstawionych podczas Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii płynie wniosek, że istnieje potencjalny związek między ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza a utratą włosów. 

Zanieczyszczone powietrze osłabia mieszki włosowe

Wspomniane badania skupiły na efektach wystawienia na działanie cząsteczek pyłu PM10, a więc większego ich rodzaju spotykanego w zanieczyszczonym powietrzu. W tym celu naukowcy poddali mieszki włosowe działaniu powietrza zanieczyszczonego cząstkami i paliw samochodowych, by sprawdzić, czy zareagują na kontakt z trującymi substancjami. Po 24 godzinach komórki będące pod wpływem zanieczyszczeń zostały zanalizowane pod kątem ewentualnych zmian wynikających ze szkodliwej ekspozycji. Jak się okazało, cząstki pyłu PM10 oraz paliwa zmniejszyły zawartość beta–kateniny, czyli proteiny niezbędnej dla wzrostu włosów i formowania mieszków włosowych.

Zanieczyszczone powietrze zmniejszyło także zawartość trzech innych protein, cykliny D1, E i CDK2, które również odpowiadają za wzrost i utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Im większa była ekspozycja na zanieczyszczenia, tym mniej protein pozostało w komórkach, co w konsekwencji prowadziło do poważniejszego osłabienia mieszków włosowych. 

Smog może szkodzić włosom i skórze

Na tej podstawie naukowcy postawili hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na kondycję włosów, co przy odpowiednio wysokim stężeniu toksyn i pyłów może skutkować łysieniem. To jednak wyłącznie przypuszczenie wymagające potwierdzenia w szeroko zakrojonych badaniach populacyjnych. 

Do tej pory stosunkowo niewiele badań zajmowało się kwestią wpływu zanieczyszczeń na włosy i skórę, mimo że to właśnie one w pierwszej kolejności mają kontakt z zanieczyszczeniami. Mimo to, za sprawą dotychczasowej wiedzy o negatywnym wpływie zanieczyszczeń na różne sfery funkcjonowania organizmu, od płuc po układ sercowo–naczyniowy, warto ograniczać spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza w okresach bardzo wysokiego zanieczyszczenia. 

Powiązane produkty

Czym są pyły zwieszone PM2,5 i PM10?

Pyły PM, stanowiące największe źródło zagrożenia, powstają na bazie toksycznych cząstek o różnym stanie skupienia, które mogą przenikać do ludzkiego organizmu. Najgroźniejsze są najmniejsze z nich, czyli PM2,5, o wielkości do 2.5 μm, które wdychane wnikają bezpośrednio do płuc, a z czasem również do krwi, skąd mogą trafić w dowolny rejon organizmu.

Ekspozycja na ich działanie może doprowadzić między innymi do różnych rodzajów nowotworów, zaburzeń pracy serca czy trudności z oddychaniem. Niektóre badania łączą ekspozycje na zanieczyszczenia również z problemami natury psychicznej, a coraz więcej wskazuje na to, że smog jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży, ponieważ może wnikać bezpośrednio do płodu. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko poronienia, może powodować zaburzenia w rozwoju płodu, a u nastolatków i dzieci może obniżać zdolności poznawcze i umiejętność uczenia się. Niektóre badania mówią również o tym, że przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu ma związek z nadwagą i otyłością, jak również autyzmem. 

Nowe informacje na temat przyczyn łysienia 

Łysienie bywa chorobą, ale jako takie nie zagraża zdrowiu. Z pewnością jednak staje się przyczyną dyskomfortu, dlatego identyfikacja jego przyczyn oraz sposobów zapobiegania mu znajduje się w sferze zainteresowań wielu badaczy. W 2017 r. naukowcom z Southwestern Medical Center udało się zidentyfikować komórki bezpośrednio odpowiedzialne za wzrost i siwienie włosów, co może lec u podstaw powstawania nowych leków. Jak się okazało, proteina o nazwie KROX20, powiązana z rozwojem nerwów, może atakować komórki włosów prowokując wydzielanie proteiny SCF, która ma kluczowe znaczenie dla pigmentacji włosów. Gdy naukowcy usunęli proteinę SCG z komórek włosów myszy, ich sierść stała się biała. Gdy natomiast wyeliminowali z organizmów myszy proteinę KROX20, włosy przestały rosnąć i zwierzęta stały się łyse.

  1. M. Dapcevich, Pollution Exposure Linked To Balding, Preliminary Findings Suggest, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/air–pollution–exposure–linked–to–balding–preliminary–findings–suggest/, [dostęp:] 17.10.2019 r.
  2. Nadmierne wypadanie włosów, "medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/choroby–od–a–do–z/najczestsze–objawy–chorobowe,nadmierne–wypadanie–wlosow,artykul,1577470.html, [dostęp:] 17.10.2019 r. 
  3. UT Southwestern Medical Center, Scientists find skin cells at the root of balding, gray hair "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017–05/usmc–sfs050517.php, [dostęp:] 17.10.2019 r.
  4. Ch.–P. Liao, R. C. Booker, S. J. Morrison, L. Q. Le, Identification of hair shaft progenitors that create a niche for hair pigmentation. "Genes & Development" 2017; DOI: 10.1101/gad.298703.117.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij