Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego
Michał Posmykiewicz

Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

Co to jest bronchoskopia? 

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym tchawicy i dużych oskrzeli. Jest wykonywana za pomocą giętkiego bronchofiberoskopu lub – rzadziej – sztywnym instrumentem o nazwie bronchoskop. Dzięki bronchoskopii lekarz wykonujący badanie może, oprócz dokładnej oceny badanych narządów, dokonać pobrania materiału do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego. Może też pobrać materiał do badania histopatologicznego, wykonując biopsję ściany oskrzeli i przezoskrzelową biopsję płuca oraz wykonać wymazy szczoteczkowe i przezoskrzelową biopsję igłową węzłów chłonnych.

Jakie są wskazania do wykonania bronchoskopii? 

Do badania bronchoskopowego kwalifikowani są pacjenci, u których stwierdza się krwioplucie, nawracające zapalenia płuc lub zapalenia płuc o tej samej lokalizacji. Badaniu bronchoskopowemu powinni też zostać poddani pacjenci, którzy mają przewlekły lub napadowy kaszel o nieustalonej przyczynie. Kolejnymi wskazaniami do wykonania badania bronchoskopowego są: odkrztuszanie dużej ilość wydzieliny, naprzemiennie raz ropnej, raz śluzowej, podejrzenie zachłyśnięcia i aspiracji do dróg oddechowych ciała obcego, stwierdzona w zdjęciu radiologicznym niedodma lub miejscowe rozdęcie płuca, a także cień okrągły, zmiany rozsiane w płucach czy powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia. Badanie endoskopowe tchawicy i oskrzeli należy też przeprowadzić u osób, u których w badaniu rentgenowskim stwierdza się przewlekające się zapalenie opłucnej z utrzymującym się płynem w jamie opłucnej. 

Czasami zdarza się, że przeprowadzenie bronchoskopii jest konieczne u pacjenta nie w celach diagnostycznych, a leczniczych. Wykonuje się ją między innymi w celu odessania ropnej wydzieliny z oskrzeli, aby poprawić ich drożność lub po to, aby usunąć ciało obce z dróg oddechowych.

Poza tym bronchoskopia może być też wykonywana w celu hamowania dużych krwawień oraz udrażniania tchawicy i dużych oskrzeli.

Polecane dla Ciebie

Jakie są przeciwwskazania do wykonania bronchoskopii? 

Jednym z przeciwwskazań do wykonania bronchoskopii jest ciężka niewydolność serca oraz ciężka niewydolność oddechowa. Innym przeciwwskazaniem jest zawał, który pacjent przebył w ciągu ostatnich dwóch tygodni i niestabilna dławica piersiowa. Bronchoskopii nie mogą też zostać poddane osoby z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, szczególnie komorowymi oraz osoby, które mają małą ilość płytek krwi (ich poziom jest mniejszy niż 20000 na milimetr sześcienny krwi). 

Czy po wykonaniu badania bronchoskopowego mogą zdarzyć się powikłania? 

Tak, po bronchoskopii są możliwe powikłania, dlatego każdy pacjent przed wykonaniem badaniem powinien zostać poinformowany przez lekarza o możliwości ich wystąpienia. Może się zdarzyć, że dojdzie do powstania odmy opłucnowej lub też krwawienia z dróg oddechowych. Ponadto czasami może wystąpić skurcz oskrzeli lub uraz nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powikłania po bronchoskopii zdarzają się rzadko i nie powinny budzić w pacjencie lęku przed wykonaniem badania.  

Jak przygotować się do badania bronchoskopowego? 

Przede wszystkim pacjent przed badaniem bronchoskopowym musi być na czczo – nie wolno jeść przez cztery godziny przed wykonaniem badania, natomiast pierwszy posiłek wolno zjeść dopiero po dwóch godzinach od momentu ustąpienia znieczulenia miejscowego gardła. Przed badaniem pacjent powinien mieć oznaczone parametry krzepnięcia krwi: zalicza się do nich ilość płytek krwi, wskaźnik INR oraz czas APTT oraz wykonane prześwietlenie klatki piersiowej i ewentualnie tomografię komputerowa klatki piersiowej. Konieczne jest też wykonanie badania EKG, aby ocenić czy u pacjenta nie ma zaburzeń rytmu serca. U pacjentów z niewydolnością oddechową należy też przed bronchoskopią wykonać spirometrię oraz gazometrię krwi tętniczej. 

Jak przebiega badania bronchoskopowe?

Badanie bronchoskopowe jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, czasami zachodzi potrzeba znieczulenia ogólnego – zdarza się to wtedy, kiedy współpraca pacjenta z lekarzem jest utrudniona. Lekarz wprowadza pacjentowi endoskop przez usta lub przez nos, a następnie do niższych pięter układu oddechowego, czyli do tchawicy i oskrzeli. Nos i gardło pacjenta są znieczulane specjalnym preparatem, jednak mimo wszystko badanie bywa niekomfortowe. W początkowym etapie jego trwania, kiedy lekarz wprowadza endoskop, zwykle u pacjenta pojawia się kaszel, który potem ustępuje. 

Jak długo trwa bronchoskopia? Ile czeka się na wynik?

Zwykle badanie bronchoskopowe trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik bronchoskopii uzyskuje się od razu, ponieważ lekarz w trakcie badania od razu widzi, co dzieje się w układzie oddechowym pacjenta. Jedynie w sytuacji, kiedy w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego lub popłuczyny oskrzelowo–płucne do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego – wtedy na wynik czeka się kilka lub kilkanaście dni.

Badanie bronchoskopowe nie jest przyjemne, jednak dzięki niemu lekarz jest może zdiagnozować wiele, czasami naprawdę groźnych chorób, których nie można wykryć w inny sposób. Dlatego jeśli lekarz kieruje nas na takie badanie, powinniśmy przestrzegać jego zaleceń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij