Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego
Michał Posmykiewicz

Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

Co to jest bronchoskopia? 

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym tchawicy i dużych oskrzeli. Jest wykonywana za pomocą giętkiego bronchofiberoskopu lub – rzadziej – sztywnym instrumentem o nazwie bronchoskop. Dzięki bronchoskopii lekarz wykonujący badanie może, oprócz dokładnej oceny badanych narządów, dokonać pobrania materiału do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego. Może też pobrać materiał do badania histopatologicznego, wykonując biopsję ściany oskrzeli i przezoskrzelową biopsję płuca oraz wykonać wymazy szczoteczkowe i przezoskrzelową biopsję igłową węzłów chłonnych.

Jakie są wskazania do wykonania bronchoskopii? 

Do badania bronchoskopowego kwalifikowani są pacjenci, u których stwierdza się krwioplucie, nawracające zapalenia płuc lub zapalenia płuc o tej samej lokalizacji. Badaniu bronchoskopowemu powinni też zostać poddani pacjenci, którzy mają przewlekły lub napadowy kaszel o nieustalonej przyczynie. Kolejnymi wskazaniami do wykonania badania bronchoskopowego są: odkrztuszanie dużej ilość wydzieliny, naprzemiennie raz ropnej, raz śluzowej, podejrzenie zachłyśnięcia i aspiracji do dróg oddechowych ciała obcego, stwierdzona w zdjęciu radiologicznym niedodma lub miejscowe rozdęcie płuca, a także cień okrągły, zmiany rozsiane w płucach czy powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia. Badanie endoskopowe tchawicy i oskrzeli należy też przeprowadzić u osób, u których w badaniu rentgenowskim stwierdza się przewlekające się zapalenie opłucnej z utrzymującym się płynem w jamie opłucnej. 

Czasami zdarza się, że przeprowadzenie bronchoskopii jest konieczne u pacjenta nie w celach diagnostycznych, a leczniczych. Wykonuje się ją między innymi w celu odessania ropnej wydzieliny z oskrzeli, aby poprawić ich drożność lub po to, aby usunąć ciało obce z dróg oddechowych.

Poza tym bronchoskopia może być też wykonywana w celu hamowania dużych krwawień oraz udrażniania tchawicy i dużych oskrzeli.

Powiązane produkty

Jakie są przeciwwskazania do wykonania bronchoskopii? 

Jednym z przeciwwskazań do wykonania bronchoskopii jest ciężka niewydolność serca oraz ciężka niewydolność oddechowa. Innym przeciwwskazaniem jest zawał, który pacjent przebył w ciągu ostatnich dwóch tygodni i niestabilna dławica piersiowa. Bronchoskopii nie mogą też zostać poddane osoby z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, szczególnie komorowymi oraz osoby, które mają małą ilość płytek krwi (ich poziom jest mniejszy niż 20000 na milimetr sześcienny krwi). 

Czy po wykonaniu badania bronchoskopowego mogą zdarzyć się powikłania? 

Tak, po bronchoskopii są możliwe powikłania, dlatego każdy pacjent przed wykonaniem badaniem powinien zostać poinformowany przez lekarza o możliwości ich wystąpienia. Może się zdarzyć, że dojdzie do powstania odmy opłucnowej lub też krwawienia z dróg oddechowych. Ponadto czasami może wystąpić skurcz oskrzeli lub uraz nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powikłania po bronchoskopii zdarzają się rzadko i nie powinny budzić w pacjencie lęku przed wykonaniem badania.  

Jak przygotować się do badania bronchoskopowego? 

Przede wszystkim pacjent przed badaniem bronchoskopowym musi być na czczo – nie wolno jeść przez cztery godziny przed wykonaniem badania, natomiast pierwszy posiłek wolno zjeść dopiero po dwóch godzinach od momentu ustąpienia znieczulenia miejscowego gardła. Przed badaniem pacjent powinien mieć oznaczone parametry krzepnięcia krwi: zalicza się do nich ilość płytek krwi, wskaźnik INR oraz czas APTT oraz wykonane prześwietlenie klatki piersiowej i ewentualnie tomografię komputerowa klatki piersiowej. Konieczne jest też wykonanie badania EKG, aby ocenić czy u pacjenta nie ma zaburzeń rytmu serca. U pacjentów z niewydolnością oddechową należy też przed bronchoskopią wykonać spirometrię oraz gazometrię krwi tętniczej. 

Jak przebiega badania bronchoskopowe?

Badanie bronchoskopowe jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, czasami zachodzi potrzeba znieczulenia ogólnego – zdarza się to wtedy, kiedy współpraca pacjenta z lekarzem jest utrudniona. Lekarz wprowadza pacjentowi endoskop przez usta lub przez nos, a następnie do niższych pięter układu oddechowego, czyli do tchawicy i oskrzeli. Nos i gardło pacjenta są znieczulane specjalnym preparatem, jednak mimo wszystko badanie bywa niekomfortowe. W początkowym etapie jego trwania, kiedy lekarz wprowadza endoskop, zwykle u pacjenta pojawia się kaszel, który potem ustępuje. 

Jak długo trwa bronchoskopia? Ile czeka się na wynik?

Zwykle badanie bronchoskopowe trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik bronchoskopii uzyskuje się od razu, ponieważ lekarz w trakcie badania od razu widzi, co dzieje się w układzie oddechowym pacjenta. Jedynie w sytuacji, kiedy w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego lub popłuczyny oskrzelowo–płucne do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego – wtedy na wynik czeka się kilka lub kilkanaście dni.

Badanie bronchoskopowe nie jest przyjemne, jednak dzięki niemu lekarz jest może zdiagnozować wiele, czasami naprawdę groźnych chorób, których nie można wykryć w inny sposób. Dlatego jeśli lekarz kieruje nas na takie badanie, powinniśmy przestrzegać jego zaleceń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij