29. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko oraz zalecenia dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

29. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko oraz zalecenia dla mamy

Tydzień 29. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 28 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 26 pełnych tygodni. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 29. tygodnia ciąży?

  1. 29. tydzień ciąży - waga dziecka, jego rozmiar i rozwój organów
  2. 29. tydzień ciąży - dieta i sen
  3. 29. tydzień ciąży - wskazówki dla przyszłego taty
  4. USG III trymestru - co wykrywa?

29. tydzień ciąży - waga dziecka, jego rozmiar i rozwój organów

Według siatek centylowych 29–tygodniowy płód waży średnio 1300 g i ma 39 cm długości – czyli nadal jest bardzo malutki i należy zrobić wszystko, żeby pozostał jeszcze co najmniej dwa miesiące w brzuchu mamy. Dziecko urodzone w 29. tygodniu ma duże problemy z funkcjonowaniem poza brzuchem mamy (szczególnie jeśli chodzi o układ oddechowy). Jeżeli występują czynniki sugerujące możliwość wystąpienia porodu przedwczesnego, lekarze zlecą podanie ciężarnej sterydów, które przyspieszają dojrzewanie płuc i zwiększają szanse na przeżycie nawet młodszych wcześniaków.

Dziecko cały czas magazynuje tkankę tłuszczową, rosną mu mięśnie i wydłużają się kości. Mimo że macica również się powiększa, z tygodnia na tydzień jego przestrzeń życiowa się zmniejsza i ma w macicy coraz mniej miejsca.

29. tydzień ciąży - dieta i sen

 

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, przytyłaś między 8 a 12 kg. Jeśli więcej, ogranicz słodycze albo w ogóle wyrzuć je z diety. Okres najdziwniejszych zachcianek kulinarnych typu ogórek kiszony z czekoladą powinnaś mieć już za sobą.

Ze snem w tym okresie może być jeszcze gorzej. Z jednej strony zasnąć i dobrze spać nie pozwalają hormony, z drugiej strony maluch śpi, kiedy ty się ruszasz, a kiedy jest cisza i spokój, zaczyna swoją aktywność, która również może przeszkadzać w zaśnięciu i utrzymaniu głębokiego snu.

Powiązane produkty

29. tydzień ciąży - wskazówki dla przyszłego taty

Uważaj na zmienne nastroje przyszłej mamy, zrób wszystko, co możesz, aby jej nie denerwować i nie smucić, jednak nie przejmuj się za bardzo, kiedy zacznie płakać z błahego powodu. Jeśli wyczuwasz, że atmosfera robi się napięta, zastanów się, czy aby nie musisz właśnie iść pomalować pokoju dla syna bądź córki.

USG III trymestru - co wykrywa?

Badanie to jest podobne do badania połówkowego (patrz: 19. tydzień ciąży), obejmuje te same parametry, ale ma inny cel.

Celem badania III trymestru jest ocena rozwoju anatomicznego oraz ustalenie położenia i ustawienia płodu. Niektóre nieprawidłowości anatomiczne czy rozwojowe, np. układu moczowego lub pokarmowego, są widoczne dopiero na tym etapie ciąży.

Położenie mówi nam, gdzie jest główka dziecka. Najczęściej dzieci główkę mają na dole (położenie główkowe), rzadko mają położenie miednicowe i jeszcze rzadziej inne warianty (skośne, poprzeczne itp.). Ustawienie mówi nam, w którą stronę skierowany jest względem ściany macicy grzbiet dziecka. Ustawieniem I nazywamy takie, w którym grzbiet dziecka skierowany jest w lewą stronę ściany macicy, ustawieniem II takie, w którym grzbiet skierowany jest w prawą stronę (ustawienie I występuje nieco częściej, choć nie ma to istotnego znaczenia klinicznego).

Sprawdź, co można zobaczyć na USG w kolejnych miesiącach ciąży – zajrzyj do artykułu: Co zobaczymy na USG w ciąży?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

    Troska o dziecko powinna rozpoczynać się jeszcze przed ciążą. Większość kobiet zgłasza się do lekarza ginekologa około szóstego-ósmego tygodnia ciąży, wówczas jest już zbyt późno na wiele działań prewencyjnych.

  • Infekcje ciężarnej zagrażające nienarodzonemu dziecku

    Kobiety w czasie ciąży są narażone na kontakt z potencjalnie groźnymi drobnoustrojami występującymi w środowisku. Niektóre z nich mogą być szczególnie niebezpieczne dla płodu.

  • Trzeci trymestr ciąży – badania, dolegliwości i przygotowanie do porodu

    Trzeci trymestr to okres pomiędzy 27. a 40. tygodniem ciąży. Radość związana z oczekiwaniem na malucha przeplata się z lękiem o to, jak przebiegnie poród. Choć ten trymestr nie jest dla przyszłej mamy łaskawy, pojawia się ból kręgosłupa czy zgaga, pamiętaj: to już ostatnia prosta, niedługo zobaczysz swoje dziecko.

  • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

    Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.