29. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko oraz zalecenia dla mamy
Tydzień 29. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 28 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 26 pełnych tygodni. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 29. tygodnia ciąży?
- 29. tydzień ciąży - waga dziecka, jego rozmiar i rozwój organów
- 29. tydzień ciąży - dieta i sen
- 29. tydzień ciąży - wskazówki dla przyszłego taty
- USG III trymestru - co wykrywa?
29. tydzień ciąży - waga dziecka, jego rozmiar i rozwój organów
Według siatek centylowych 29–tygodniowy płód waży średnio 1300 g i ma 39 cm długości – czyli nadal jest bardzo malutki i należy zrobić wszystko, żeby pozostał jeszcze co najmniej dwa miesiące w brzuchu mamy. Dziecko urodzone w 29. tygodniu ma duże problemy z funkcjonowaniem poza brzuchem mamy (szczególnie jeśli chodzi o układ oddechowy). Jeżeli występują czynniki sugerujące możliwość wystąpienia porodu przedwczesnego, lekarze zlecą podanie ciężarnej sterydów, które przyspieszają dojrzewanie płuc i zwiększają szanse na przeżycie nawet młodszych wcześniaków.
Czytaj więcej: 28. tydzień ciąży – waga, wygląd i ułożenie dziecka
29. tydzień ciąży - dieta i sen
Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, przytyłaś między 8 a 12 kg. Jeśli więcej, ogranicz słodycze albo w ogóle wyrzuć je z diety. Okres najdziwniejszych zachcianek kulinarnych typu ogórek kiszony z czekoladą powinnaś mieć już za sobą.
Ze snem w tym okresie może być jeszcze gorzej. Z jednej strony zasnąć i dobrze spać nie pozwalają hormony, z drugiej strony maluch śpi, kiedy ty się ruszasz, a kiedy jest cisza i spokój, zaczyna swoją aktywność, która również może przeszkadzać w zaśnięciu i utrzymaniu głębokiego snu.
29. tydzień ciąży - wskazówki dla przyszłego taty
Uważaj na zmienne nastroje przyszłej mamy, zrób wszystko, co możesz, aby jej nie denerwować i nie smucić, jednak nie przejmuj się za bardzo, kiedy zacznie płakać z błahego powodu. Jeśli wyczuwasz, że atmosfera robi się napięta, zastanów się, czy aby nie musisz właśnie iść pomalować pokoju dla syna bądź córki.
USG III trymestru - co wykrywa?
Badanie to jest podobne do badania połówkowego (patrz: 19. tydzień ciąży), obejmuje te same parametry, ale ma inny cel.
Położenie mówi nam, gdzie jest główka dziecka. Najczęściej dzieci główkę mają na dole (położenie główkowe), rzadko mają położenie miednicowe i jeszcze rzadziej inne warianty (skośne, poprzeczne itp.). Ustawienie mówi nam, w którą stronę skierowany jest względem ściany macicy grzbiet dziecka. Ustawieniem I nazywamy takie, w którym grzbiet dziecka skierowany jest w lewą stronę ściany macicy, ustawieniem II takie, w którym grzbiet skierowany jest w prawą stronę (ustawienie I występuje nieco częściej, choć nie ma to istotnego znaczenia klinicznego).
Sprawdź, co można zobaczyć na USG w kolejnych miesiącach ciąży – zajrzyj do artykułu: Co zobaczymy na USG w ciąży?