31. tydzień ciąży – wygląd i waga dziecka. Zalecenia dla przyszłej mamy
Tydzień 31. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 30 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 28 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 31. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 30 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 31. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 31. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 31–tygodniowy płód waży średnio 1700 g i ma 42 cm. Cały czas rozwija się układ oddechowy – rozwój ten polega na dojrzewaniu pęcherzyków płucnych i produkcji surfaktantu. Rozwój układu immunologicznego polega z kolei na zbieraniu przez dziecko wzorów przeciwciał od matki.
Co słychać u ciężarnej w 31. tygodniu ciąży?
Pamiętaj o kremach na rozstępy – brzuch cały czas rośnie. Zalecane są spacery, nawet długie, ale należy przeplatać taki spacer odpoczynkami, korzystaniem z toalety oraz piciem dużej ilości wody. Wciąż możesz korzystać z zajęć organizowanych specjalnie dla ciężarnych (pilates, joga czy fitness). Basen nie jest przeciwwskazany, ale pamiętaj, że zwiększa on ryzyko zakażenia w drogach rodnych. Zapytaj lekarza, czy nie widzi przeszkód, abyś z niego korzystała. Niektórzy lekarze profilaktycznie zalecają stosowanie tabletek z pałeczkami kwasu mlekowego tuż po basenie – działanie to ma na celu utrzymanie właściwej flory bakteryjnej w pochwie, która może ulec wypłukaniu podczas pływania.
Zalecenia dla mamy
Zalecenia dla mamy pozostają podobne jak dotychczas, a mianowicie: oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami (na tym etapie ciąży co 2–3 tygodnie). Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną oraz prawidłowo stosować przepisane leki. Pamiętaj o wykonaniu ważnego w tym okresie badania USG III trymestru.
Co u taty?
Jeśli masz jeszcze na cokolwiek czas, ogarnij trochę formalności. Weź urlop na czas porodu i hospitalizacji żony i dziecka. Większość lekarzy prowadzących ciążę twojej partnerki może ci wystawić zwolnienie na opiekę nad nią po wyjściu ze szpitala – maksymalnie 2 tygodnie – jest to tak zwany zasiłek opiekuńczy na osobę bliską. Jeśli lekarz prowadzący ciążę z jakichś względów odmówi, możesz udać się do lekarza rodzinnego z kartą wypisową ze szpitala i ten powinien zwolnienie wystawić.
Zapytaj w pracy, czy coś ci przysługuje z okazji narodzin dziecka. Ustawowo przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego, czasami jakaś wyprawka dla dziecka.
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla ciężarnych – zajrzyj do artykułu: Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży.