19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama?
To już prawie półmetek ciąży. Na tym etapie czas na ważne badanie USG. Tydzień 19. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 18 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 16 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 19. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 18 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Co słychać u dziecka i ciężarnej w 19. tygodniu ciąży?
Dziecko powinno ważyć 200–240 g. Długość wynosi około 15 cm. W macicy cały czas ma dużo miejsca, dlatego jego ruchy nadal mogą nie być wyczuwalne przez mamę.
Dno macicy ciężarnej już prawie dochodzi do pępka – oddziela je od niego jedynie ok. 1,5 cm (grubość 1 palca). Brzuch jest coraz bardziej widoczny, a masa ciała może wzrosnąć od 3,5 do 6,5 kg, z czego na płód przypada 200–240 g, łożysko waży 170–200 g, macica i płyn owodniowy po 300–350 g, a piersi zwiększają swoją wagę o mniej więcej 200 g. Reszta dodatkowej masy ciała wynika ze wzrostu objętości krwi krążącej w organizmie mamy oraz z magazynowania różnych substancji „na później” w organizmie kobiety.
Jakie ćwiczenia są zalecane ciężarnej?
Aby zapobiec bólom pleców w ciąży lub je zmniejszyć, można sobie pozwolić na niektóre ćwiczenia. Najlepiej poszukać w swojej okolicy ćwiczeń przeznaczonych specjalnie dla ciężarnych. Osoby prowadzące takie zajęcia powinny dobrze wiedzieć, na co może sobie pozwolić kobieta w ciąży, co jest dla niej bezpieczne, a co zabronione. Niektórzy organizatorzy takich zajęć wymagają od ciężarnej zaświadczenia lekarskiego o prawidłowym przebiegu ciąży i o braku przeciwwskazań do danych ćwiczeń. Jeśli mowa o rodzajach aktywności, jest w czym wybierać. Można zapisać się na jogę, pilates czy basen. Można również po prostu udać się na długi spacer na świeżym powietrzu. Należy unikać sportów urazowych, czyli takich, które grożą kontuzją lub upadkiem (nie należy jeździć na nartach, rowerze itp.). Choć wydawałoby się, że pływanie w basenie jest idealnym sportem dla kobiet ciężarnych, to jednak w ciąży istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych, które mogą zaszkodzić maluszkowi w brzuchu. Należy wybierać czyste i nowoczesne baseny.
Podczas ćwiczeń i aktywności w ciąży bardzo ważne jest zachowanie umiaru oraz wsłuchiwanie się we własny organizm. Jeżeli odczuwasz coś, czego do tej pory nie odczuwałaś, przerwij aktywność i skontaktuj się ze swoim lekarzem. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować skracanie się szyjki macicy i w konsekwencji zagrozić przedwczesnym porodem.
Ważne badanie USG
Celem badania USG wykonywanego między 18. a 22. tygodniem ciąży jest ocena anatomiczna płodu, czyli szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Dodatkowo badanie ma na celu wykonanie pomiarów biometrycznych płodu, a co za tym idzie, określenie jego przybliżonej masy oraz wieku ciążowego (u kobiet, u których wiek ten nie był wcześniej z jakiegoś powodu określony). Należy pamiętać, że wiek ciążowy oceniany w tym okresie ciąży obarczony jest dużym błędem. Tak, jak wśród dorosłych waga i wzrost są często bardzo zmienne osobniczo, tak i wśród dzieci w łonie matki mogą występować duże różnice w wadze i długości między różnymi dziećmi w tym samym wieku. Podczas tego badania na podstawie wymiaru dwuciemieniowego główki oraz długości kości udowej oszacowany wiek ciążowy obarczony może być błędem do +/– 10 dni, czyli 1,5 tygodnia.
Badanie USG II trymestru obejmuje pomiar:
- wymiaru dwuciemieniowego główki płodu (BPD – Biparietal Diameter),
- obwodu główki płodu (HC – Head Circumference)
- obwodu brzucha płodu (AC – Abdominal Circumference)
- długości kości udowej (FL – Femur Length)
- opcjonalnie długości kości ramiennej (HL – Humerus Length) oraz wymiaru poprzecznego móżdżku (TCD – Transverse Cerebellar Diameter).
Dodatkowo oceniana jest struktura i budowa anatomiczna płodu obejmująca: czaszkę, ośrodkowy układ nerwowy, twarz, szyję, klatkę piersiową, serce, brzuch, szkielet, łożysko, sznur pępowinowy i płeć płodu (choć określenie płci nie jest konieczne i może być wykonane w miarę możliwości oraz na wyraźne życzenie i za zgodą rodziców).