19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama?
Łukasz Stelmaszczyk

19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak czuje się mama?

To już prawie półmetek ciąży. Na tym etapie czas na ważne badanie USG. Tydzień 19. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 18 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 16 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 19. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 18 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka i ciężarnej w 19. tygodniu ciąży?

infografika rozwój płodu w 19. tygodniu ciąży

Dziecko powinno ważyć 200–240 g. Długość wynosi około 15 cm. W macicy cały czas ma dużo miejsca, dlatego jego ruchy nadal mogą nie być wyczuwalne przez mamę.

Dno macicy ciężarnej już prawie dochodzi do pępka – oddziela je od niego jedynie ok. 1,5 cm (grubość 1 palca). Brzuch jest coraz bardziej widoczny, a masa ciała może wzrosnąć od 3,5 do 6,5 kg, z czego na płód przypada 200–240 g, łożysko waży 170–200 g, macica i płyn owodniowy po 300–350 g, a piersi zwiększają swoją wagę o mniej więcej 200 g. Reszta dodatkowej masy ciała wynika ze wzrostu objętości krwi krążącej w organizmie mamy oraz z magazynowania różnych substancji „na później” w organizmie kobiety.

Jakie ćwiczenia są zalecane ciężarnej?

infografika bóle pleców ciężarnej w 19. tygodniu ciąży

Aby zapobiec bólom pleców w ciąży lub je zmniejszyć, można sobie pozwolić na niektóre ćwiczenia. Najlepiej poszukać w swojej okolicy ćwiczeń przeznaczonych specjalnie dla ciężarnych. Osoby prowadzące takie zajęcia powinny dobrze wiedzieć, na co może sobie pozwolić kobieta w ciąży, co jest dla niej bezpieczne, a co zabronione. Niektórzy organizatorzy takich zajęć wymagają od ciężarnej zaświadczenia lekarskiego o prawidłowym przebiegu ciąży i o braku przeciwwskazań do danych ćwiczeń. Jeśli mowa o rodzajach aktywności, jest w czym wybierać. Można zapisać się na jogę, pilates czy basen. Można również po prostu udać się na długi spacer na świeżym powietrzu. Należy unikać sportów urazowych, czyli takich, które grożą kontuzją lub upadkiem (nie należy jeździć na nartach, rowerze itp.). Choć wydawałoby się, że pływanie w basenie jest idealnym sportem dla kobiet ciężarnych, to jednak w ciąży istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych, które mogą zaszkodzić maluszkowi w brzuchu. Należy wybierać czyste i nowoczesne baseny.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości, jak swędzenie czy pieczenie w pochwie, należy pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia i ewentualnego pobrania materiału do posiewu.

Podczas ćwiczeń i aktywności w ciąży bardzo ważne jest zachowanie umiaru oraz wsłuchiwanie się we własny organizm. Jeżeli odczuwasz coś, czego do tej pory nie odczuwałaś, przerwij aktywność i skontaktuj się ze swoim lekarzem. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować skracanie się szyjki macicy i w konsekwencji zagrozić przedwczesnym porodem.

Powiązane produkty

Ważne badanie USG

infografika usg w 19. tygodniu ciąży

Celem badania USG wykonywanego między 18. a 22. tygodniem ciąży jest ocena anatomiczna płodu, czyli szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Dodatkowo badanie ma na celu wykonanie pomiarów biometrycznych płodu, a co za tym idzie, określenie jego przybliżonej masy oraz wieku ciążowego (u kobiet, u których wiek ten nie był wcześniej z jakiegoś powodu określony). Należy pamiętać, że wiek ciążowy oceniany w tym okresie ciąży obarczony jest dużym błędem. Tak, jak wśród dorosłych waga i wzrost są często bardzo zmienne osobniczo, tak i wśród dzieci w łonie matki mogą występować duże różnice w wadze i długości między różnymi dziećmi w tym samym wieku. Podczas tego badania na podstawie wymiaru dwuciemieniowego główki oraz długości kości udowej oszacowany wiek ciążowy obarczony może być błędem do +/– 10 dni, czyli 1,5 tygodnia.

Badanie USG II trymestru obejmuje pomiar:

  • wymiaru dwuciemieniowego główki płodu (BPD – Biparietal Diameter),
  • obwodu główki płodu (HC – Head Circumference)
  • obwodu brzucha płodu (AC – Abdominal Circumference)
  • długości kości udowej (FL – Femur Length)
  • opcjonalnie długości kości ramiennej (HL – Humerus Length) oraz wymiaru poprzecznego móżdżku (TCD – Transverse Cerebellar Diameter).

Dodatkowo oceniana jest struktura i budowa anatomiczna płodu obejmująca: czaszkę, ośrodkowy układ nerwowy, twarz, szyję, klatkę piersiową, serce, brzuch, szkielet, łożysko, sznur pępowinowy i płeć płodu (choć określenie płci nie jest konieczne i może być wykonane w miarę możliwości oraz na wyraźne życzenie i za zgodą rodziców).

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl