Najzdrowsze pozycje do spania
Krzysztof Słomiak

Najzdrowsze pozycje do spania

Każdemu z nas zdarzają się nieprzespane noce. Zwykle zaczynamy walkę z bezsennością od prostych rzeczy: wyłączamy światło, zasłaniamy rolety, utrzymujemy higienę zasypania — brak telefonu lub telewizora przed spaniem. Potem przechodzimy do zmiany pościeli czy materaca, lecz i to nie przynosi efektów. Może wystarczy zmienić pozycję, w jakiej śpimy? Często ta prosta czynność pozwala szybko zasnąć i zaczynać każdy kolejny dzień z uśmiechem. Jakie są najlepsze pozycje do spania, aby obudzić się rano w pełni sił witalnych?

Kobiety mają trudniej

Problem bezsenności dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że mężczyźni lepiej radzą sobie z problemami dnia codziennego i potrafią o wiele szybciej zasypiać. W wielu przypadkach praca mężczyzn jest fizyczna i z powodu wysiłku w ciągu dnia, sen wieczorny przychodzi szybciej. Kobiety częściej rozpamiętują także to, co działo się ostatnio i gorzej przychodzi im zasypianie. Według ankiety Women's Health, prawie 80 proc. kobiet nie może zasnąć częściej niż raz w miesiącu, a aż 25 proc. źle śpi prawie każdej nocy. Około 50 proc. kobiet czuje się rano tak, jakby w ogóle nie spała. Kobiety uskarżają się na zmęczenie fizyczne i psychiczne po przebudzeniu. Może to być czynnikiem ryzyka dla chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy nawet depresja.

Spanie na boku — statystycznie najlepsza pozycja do spania

Natura stworzyła nas tak, że często wracamy do pozycji, w której się urodziliśmy. Pozycja tak zwana embrionalna jest jedną z tych, które przybieramy w stanach zagrożenia czy wychłodzenia. Jest ona również bardzo podobna do leżenia na boku. Najwięcej ludzi w przeprowadzanych badaniach odpowiadało, że śpi na boku. Pozycja ta jest zalecana dla ludzi, których nic nie boli i nie cierpią na żadne dolegliwości kostne (w tym bóle pleców i stawów).

Najlepiej jest spać na boku z lekko podkurczonymi nogami (nie za wysoko). Warto włożyć też poduszkę między kolana, żeby uniknąć bólu pleców i kolan. Ręce należy trzymać przed sobą, lekko zgięte w łokciach. Zła pozycja w czasie snu może prowadzić do bólu trwającego czasami wiele godzin.

Jednak jeśli w takiej pozycji jest niekomfortowo, nie należy się zmuszać. Śpijmy tak, jak nam wygodnie.

Powiązane produkty

Spanie na lewym boku przy problemach żołądkowych

Nasze organy są tak rozmieszczone, że spanie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Znajduje się on pomiędzy przełykiem a żołądkiem — stanowi wrota do żołądka. Gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe mogą cofać się do przełyku, co będzie skutkowało zgagą i pogłębieniem problemów pokarmowych. Jeśli męczymy się z uporczywym pieczeniem kwasów żołądkowych, należy nieco unieść tułów. Wtedy kwasy żołądkowe nie będą dostawały się do wyższych partii układu pokarmowego.
Spanie na plecach przy bólach bioder i karku

Bardzo często bywa tak, że poduszki, które mamy w domu nie są zbyt korzystne dla naszego ciała i pogarszają jakość snu. Zbyt grube poduszki puchowe lub zbyt cienkie, wypełnione sztucznym tworzywem mogą powodować napięcie mięśni szyi i ból. Wielu osobom, które narzekają na bóle szyi, pomaga spanie na plecach z wyprostowaną szyją.

Warto również zapytać się swojego lekarza, czy nie lepiej byłoby w ogóle pozbyć się poduszki i spać całkiem płasko na materacu. Wiele osób podkłada pod szyję cienki koc, tylko po to, aby zapewnić szyi nieznaczne podparcie. Może być to dobra alternatywa dla masywnych poduch puchowych. Dodatkowo pozycja na plecach pozwala odciążyć biodra. Warto też podłożyć sobie poduszkę pod kolana, żeby odciążyć kręgosłup.

Nie śpij na brzuchu!

Najgorsza pozycja, którą możemy wybrać do spania to pozycja na brzuchu. Takie ułożenie ciała ma niekorzystny wpływ na szyjny odcinek kręgosłupa. Twarz dociśnięta do poduszki będzie zmęczona i pomarszczona. Dodatkowo, zakrywając poduszką usta i nos, znacząco zmniejszymy poziom tlenu docierający do naszego ciała. Przez to o wiele bardziej będziemy odczuwać skutki zmęczenia i braku odpoczynku.

Zmęczenie można odczuwać nie tylko dlatego, że śpimy za krótko, ale również dlatego, że śpimy źle. Błędne koło związane ze spaniem powoduje, że nie wysypiamy się, bo śpimy w niewłaściwej pozycji, co z kolei powoduje zmęczenie. Warto zadbać o to, żeby chociaż w pierwszej fazie snu ułożyć się odpowiednio.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij