Najzdrowsze pozycje do spania
Każdemu z nas zdarzają się nieprzespane noce. Zwykle zaczynamy walkę z bezsennością od prostych rzeczy: wyłączamy światło, zasłaniamy rolety, utrzymujemy higienę zasypania — brak telefonu lub telewizora przed spaniem. Potem przechodzimy do zmiany pościeli czy materaca, lecz i to nie przynosi efektów. Może wystarczy zmienić pozycję, w jakiej śpimy? Często ta prosta czynność pozwala szybko zasnąć i zaczynać każdy kolejny dzień z uśmiechem. Jakie są najlepsze pozycje do spania, aby obudzić się rano w pełni sił witalnych?
Kobiety mają trudniej
Problem bezsenności dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że mężczyźni lepiej radzą sobie z problemami dnia codziennego i potrafią o wiele szybciej zasypiać. W wielu przypadkach praca mężczyzn jest fizyczna i z powodu wysiłku w ciągu dnia, sen wieczorny przychodzi szybciej. Kobiety częściej rozpamiętują także to, co działo się ostatnio i gorzej przychodzi im zasypianie. Według ankiety Women's Health, prawie 80 proc. kobiet nie może zasnąć częściej niż raz w miesiącu, a aż 25 proc. źle śpi prawie każdej nocy. Około 50 proc. kobiet czuje się rano tak, jakby w ogóle nie spała. Kobiety uskarżają się na zmęczenie fizyczne i psychiczne po przebudzeniu. Może to być czynnikiem ryzyka dla chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy nawet depresja.
Spanie na boku — statystycznie najlepsza pozycja do spania
Natura stworzyła nas tak, że często wracamy do pozycji, w której się urodziliśmy. Pozycja tak zwana embrionalna jest jedną z tych, które przybieramy w stanach zagrożenia czy wychłodzenia. Jest ona również bardzo podobna do leżenia na boku. Najwięcej ludzi w przeprowadzanych badaniach odpowiadało, że śpi na boku. Pozycja ta jest zalecana dla ludzi, których nic nie boli i nie cierpią na żadne dolegliwości kostne (w tym bóle pleców i stawów).
Jednak jeśli w takiej pozycji jest niekomfortowo, nie należy się zmuszać. Śpijmy tak, jak nam wygodnie.
Spanie na lewym boku przy problemach żołądkowych
Nasze organy są tak rozmieszczone, że spanie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Znajduje się on pomiędzy przełykiem a żołądkiem — stanowi wrota do żołądka. Gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe mogą cofać się do przełyku, co będzie skutkowało zgagą i pogłębieniem problemów pokarmowych. Jeśli męczymy się z uporczywym pieczeniem kwasów żołądkowych, należy nieco unieść tułów. Wtedy kwasy żołądkowe nie będą dostawały się do wyższych partii układu pokarmowego.
Spanie na plecach przy bólach bioder i karku
Bardzo często bywa tak, że poduszki, które mamy w domu nie są zbyt korzystne dla naszego ciała i pogarszają jakość snu. Zbyt grube poduszki puchowe lub zbyt cienkie, wypełnione sztucznym tworzywem mogą powodować napięcie mięśni szyi i ból. Wielu osobom, które narzekają na bóle szyi, pomaga spanie na plecach z wyprostowaną szyją.
Warto również zapytać się swojego lekarza, czy nie lepiej byłoby w ogóle pozbyć się poduszki i spać całkiem płasko na materacu. Wiele osób podkłada pod szyję cienki koc, tylko po to, aby zapewnić szyi nieznaczne podparcie. Może być to dobra alternatywa dla masywnych poduch puchowych. Dodatkowo pozycja na plecach pozwala odciążyć biodra. Warto też podłożyć sobie poduszkę pod kolana, żeby odciążyć kręgosłup.
Nie śpij na brzuchu!
Najgorsza pozycja, którą możemy wybrać do spania to pozycja na brzuchu. Takie ułożenie ciała ma niekorzystny wpływ na szyjny odcinek kręgosłupa. Twarz dociśnięta do poduszki będzie zmęczona i pomarszczona. Dodatkowo, zakrywając poduszką usta i nos, znacząco zmniejszymy poziom tlenu docierający do naszego ciała. Przez to o wiele bardziej będziemy odczuwać skutki zmęczenia i braku odpoczynku.
Zmęczenie można odczuwać nie tylko dlatego, że śpimy za krótko, ale również dlatego, że śpimy źle. Błędne koło związane ze spaniem powoduje, że nie wysypiamy się, bo śpimy w niewłaściwej pozycji, co z kolei powoduje zmęczenie. Warto zadbać o to, żeby chociaż w pierwszej fazie snu ułożyć się odpowiednio.