Regeneracja zamiast przeszczepu wątroby
Katarzyna Szulik

Regeneracja zamiast przeszczepu wątroby

Wątroba jest jednym z organów zdolnych do samodzielnej regeneracji uszkodzeń, jednak gdy ich skala jest zbyt duża, na przykład w wyniku marskości wątroby, jedynym sposobem na uratowanie życia pacjenta jest przeszczep całego organu lub jego części. W świetle nieustannych problemów z pozyskaniem narządów lekarze pracują nad alternatywnymi metodami regeneracji. Najnowszą z nich może być komórka odkryta przez naukowców z Wielkiej Brytanii.

Mowa o nowym typie komórki, znanej jako HHyp (hepatobiliary hybrid progenitor), która formuje się na etapie płodowym, jednak w organizmach dorosłych utrzymuje się jedynie w niewielkich ilościach. Naukowcy z King’s College London, którzy odkryli komórkę, sugerują, że można jej przypisać właściwości komórek macierzystych, ponieważ mogą one przekształcać się w dwa podstawowe typy komórek będące budulcem wątroby.

Specjalistyczne komórki macierzyste

Tak postawioną tezę zweryfikowano w badaniu na myszach. Wówczas okazało się, że w ich organizmach HHyP zachowują się jak komórki macierzyste wątroby, zdolne do jej regeneracji po ciężkim uszkodzeniu. Jeśli podobne efekty zostaną uzyskane w badaniu klinicznym na ludziach, możemy mieć do czynienia z szansą na stworzenie zupełnie nowej terapii dla osób cierpiących na poważne schorzenia wątroby. Zniesienie konieczności przeszczepu to nie tylko ułatwienie z punktu widzenia pozyskiwania organów, ale także minimalizacja ryzyka odrzucenia narządu, co również jest poważnym czynnikiem ryzyka przy każdej operacji tego rodzaju.

Przeszczep wątroby jest konieczny w razie wystąpienia poważnych schorzeń wątroby niemożliwych do wyleczenia metodami nieoperacyjnymi. Do najczęstszych wskazań do przeszczepu należą marskość wątroby, jej nowotwory oraz wirusowe zapalenie wątroby, najczęściej typu C. Poza nimi, przeszczep wątroby może być konieczny między innymi w przypadku ostrej niewydolności wątroby czy poważnego zatrucia o ostrym przebiegu (na przykład trującymi grzybami).

Wciąż brakuje dawców

Przeszczep wątroby jest ogromnie trudną operacją z uwagi na fakt, że jedną z najczęstszych przyczyn jej uszkodzenia jest choroba alkoholowa. Organizm pacjenta nadużywającego alkoholu jest osłabiony, nawet biorąc pod uwagę, że by do operacji mogło dojść, należy odstawić alkohol na co najmniej pół roku przed planowanym zabiegiem. Zarówno w Polsce, jak i w większości krajów, dominują przeszczepy organu od dawców zmarłych. W przypadku wątroby możliwy jest także przeszczep części organu od spokrewnionego dawcy żywego, aczkolwiek taka możliwość najczęściej jest dostępna tylko w przypadku dzieci.

Jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu, powinno się dążyć do zwiększenia dawstwa altruistycznego (tj. od osób żywych i niespokrewnionych z biorcą), ponieważ w przypadku wątroby przynosi ono duże korzyści zdrowotne.

Takie wnioski płyną z badania, w którym naukowcy przeanalizowali efekty 245 przeszczepów wątroby od dawców żywych i niemal 600 od martwych na przestrzeni ostatnich 10 lat. Badaczy interesował stan zdrowia osób po przeszczepie w dwa lata po jego przeprowadzeniu oraz rokowania dotyczące długości życia. Jak się okazało, u osób po przeszczepie od żywego dawcy szanse na trzyletnie przeżycie były o 5% wyższe niż u tych, których organ pochodził od zmarłego dawcy. W ich wypadku o kilka dni skracał się także okres hospitalizacji tuż po operacji, a konieczność przeprowadzenia śródoperacyjnej transfuzji krwi malała o jedną trzecią w stosunku do biorców organów od osób zmarłych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przeszczepy od żywych dawców generują znacznie niższe koszty, o około jedną trzecią w stosunku do operacji tego typu przeprowadzanych najczęściej.

W Polsce przeszczepy od żywych dawców stanowią bardzo niewielki procent ogółu, przy czym w tej kategorii mieszczą się także przeszczepy nerek, do których dochodzi nieco częściej.

Zgodnie z danymi Poltransplantu, w roku 2018 ogółem przeprowadzono zaledwie 23 przeszczepy wątroby od żywych dawców, podczas gdy od zmarłych pobrano niemal 300 organów.

To i tak kropla w morzu potrzeb, biorąc pod uwagę, że tylko w roku 2018 średnio 130 osób oczekiwało na przeszczep w każdym miesiącu. Z kolei do czerwca 2019 roku w Polsce dokonano 155 przeszczepów wątroby od dawców zmarłych oraz 11 od żywych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl