Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną
Katarzyna Szulik

Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną

Każdy posiadacz zwierzęcia domowego obiema rękami podpisze się pod stwierdzeniem, że codzienny kontakt z psem, kotem lub innym pupilem nastraja go pozytywnie. Czy to przez wzgląd na bezwarunkową miłość i przywiązanie czy budzące uśmiech psoty, zwierzaki zwiększają nasz komfort psychiczny, a nowe badania naukowe dostarczają twardych dowodów na poparcie tej tezy.

To nienowe zagadnienie wzięli na warsztat naukowcy z Washington State University, którzy postanowili sprawdzić, jak konkretnie kontakt ze zwierzętami wpływa na kondycję psychiczną, w tym na poziomy wywołującego stres kortyzolu. W badaniu udział wzięło 249 studentów, podzielonych na grupy różniące się typem interakcji z kotami i psami. Część mogła się z nimi bawić, druga grupa obserwowała to z bliska, trzecia oglądała zwierzaki wyłącznie na zdjęciach, a czwartej w ogóle do nich nie dopuszczono. W ten sposób można było sprawdzić, czy bezpośredni kontakt ze zwierzętami jest konieczny dla podniesienia nastroju, czy też np. sam ich widok wystarczy by odnieść pozytywne efekty. Dodatkowo od uczestników pobierano próbki śliny, żeby określić pozom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w dniu eksperymentu i następnego ranka po nim.

Jak się okazało, u osób, które weszły w bezpośredni kontakt ze zwierzętami, poziomy kortyzolu były znacznie niższe od wyjściowych niezależnie od tego, jaki poziom hormonu stresu odnotowano przed badaniem.

Warto dodać, że kontakt ze zwierzętami był jednorazowy i ograniczył się do 10 minut, i tak dając bardzo pozytywne efekty. W kolejnej edycji badania naukowcy planują przedłużyć okres badawczy do 4 tygodni regularnego kontaktu ze zwierzakami, by sprawdzić, czy efekty będą podobne lub lepsze.

Dzieciństwo ze zwierzakami chroni przed alergią

O zdrowotnych korzyściach z posiadania zwierząt informują też inne badania. Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali dowiedli, że kontakt z psami i zwierzętami gospodarskimi na wczesnym etapie życia paradoksalnie zapobiega rozwojowi astmy u dzieci w wieku szkolnym. Inne badanie, tym razem autorstwa naukowców z Kanady, mówi o tym, że ekspozycja dziecka na kontakt ze zwierzętami na etapie płodowym i do 3 miesiąca życia modyfikuje jego mikrobiotę w sposób zapobiegający rozwojowi alergii w dorosłym życiu. To szczególnie ciekawe odkrycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to właśnie zwierzęta często odpowiadają za rozwój uczuleń.

Miej serce dla psa

Ponadto, w 2013 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca wydało zalecenia sugerujące, że osoby zagrożone chorobami układu krążenia powinny rozważyć posiadanie psa, ponieważ ten fakt obniża wspomniane prawdopodobieństwo. Wynika to między innymi z tego, w jaki sposób czworonóg zmienia tryb życia jego właściciela, miedzy innymi zmuszając go do częstszej aktywności fizycznej w formie spacerów. Jest to powiązane także z obniżeniem ciśnienia, stężenia cholesterolu we krwi i mniejszej skłonności do nadwagi i otyłości.

Pupil łagodzi choroby psychiczne

W kontekście zdrowia psychicznego zwierzaki nie tylko obniżają poziom stresu, ale również pomagają łagodzić objawy chorób psychicznych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Manchesterze, 60% posiadaczy zwierząt, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi, uważa swoich pupili za jeden z kluczowych elementów radzenia sobie ze swoją dolegliwością. Pomagały między innymi w odwróceniu uwagi od takich symptomów jak słyszenie głosów czy myśli samobójcze, ale także dawały im poczucie odpowiedzialności za drugą istotę, a tym samym motywację do tego, by mimo własnych ograniczeń mobilizować się do opieki nad zwierzęciem. Ta konieczność dodatkowo wprowadzała w ich życie rutynę, a samo zwierzę (zwłaszcza gdy mowa o psie) poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowego przywiązania.

Kolejnym pozytywem płynącym z kontaktu ze zwierzętami jest lepsza jakość snu, nawet gdy pupil śpi z nami nie w łóżku, ale po prostu w tym samym pomieszczeniu. Ma to między innymi ułatwiać relaks i odprężenie, jak również dawać poczucie bezpieczeństwa.

Posiadanie zwierzęcia, a konkretnie psa, jest wyborem popartym konkretnymi argumentami, aczkolwiek część z nas może być predestynowana genetycznie do podjęcia takiej decyzji. Świadczą o tym badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. Porównali oni skłonność do posiadania psa u bliźniąt jednojajowych (mających identyczny genom) i dwujajowych (dzielących go po połowie). Okazało się, że jeśli jedno z jednojajowych bliźniąt chciało mieć psa, to drugie również, z kolei u bliźniąt dwujajowych nie było to regułą, mimo że proces ich socjalizacji przebiegał podobnie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Co na temat gier komputerowych i ich wpływu na zdrowie mówią naukowcy? Jak gry wpływają na mózg i zachowanie dzieci?

  Gry komputerowe są bardzo popularną rozrywką zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Najnowsze doniesienia naukowe na temat gier wideo są zaskakujące – wbrew powszechnemu przekonaniu badania nie dostarczają dowodów na poparcie tezy, że wpływają one negatywnie na zachowanie. Okazuje się, że w przypadku dzieci, mogą wpływać na ich przystosowanie psychospołeczne. 

 • Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

  Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij