Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną
Katarzyna Szulik

Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną

Każdy posiadacz zwierzęcia domowego obiema rękami podpisze się pod stwierdzeniem, że codzienny kontakt z psem, kotem lub innym pupilem nastraja go pozytywnie. Czy to przez wzgląd na bezwarunkową miłość i przywiązanie czy budzące uśmiech psoty, zwierzaki zwiększają nasz komfort psychiczny, a nowe badania naukowe dostarczają twardych dowodów na poparcie tej tezy.

To nienowe zagadnienie wzięli na warsztat naukowcy z Washington State University, którzy postanowili sprawdzić, jak konkretnie kontakt ze zwierzętami wpływa na kondycję psychiczną, w tym na poziomy wywołującego stres kortyzolu. W badaniu udział wzięło 249 studentów, podzielonych na grupy różniące się typem interakcji z kotami i psami. Część mogła się z nimi bawić, druga grupa obserwowała to z bliska, trzecia oglądała zwierzaki wyłącznie na zdjęciach, a czwartej w ogóle do nich nie dopuszczono. W ten sposób można było sprawdzić, czy bezpośredni kontakt ze zwierzętami jest konieczny dla podniesienia nastroju, czy też np. sam ich widok wystarczy by odnieść pozytywne efekty. Dodatkowo od uczestników pobierano próbki śliny, żeby określić pozom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w dniu eksperymentu i następnego ranka po nim.

Jak się okazało, u osób, które weszły w bezpośredni kontakt ze zwierzętami, poziomy kortyzolu były znacznie niższe od wyjściowych niezależnie od tego, jaki poziom hormonu stresu odnotowano przed badaniem.

Warto dodać, że kontakt ze zwierzętami był jednorazowy i ograniczył się do 10 minut, i tak dając bardzo pozytywne efekty. W kolejnej edycji badania naukowcy planują przedłużyć okres badawczy do 4 tygodni regularnego kontaktu ze zwierzakami, by sprawdzić, czy efekty będą podobne lub lepsze.

Dzieciństwo ze zwierzakami chroni przed alergią

O zdrowotnych korzyściach z posiadania zwierząt informują też inne badania. Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali dowiedli, że kontakt z psami i zwierzętami gospodarskimi na wczesnym etapie życia paradoksalnie zapobiega rozwojowi astmy u dzieci w wieku szkolnym. Inne badanie, tym razem autorstwa naukowców z Kanady, mówi o tym, że ekspozycja dziecka na kontakt ze zwierzętami na etapie płodowym i do 3 miesiąca życia modyfikuje jego mikrobiotę w sposób zapobiegający rozwojowi alergii w dorosłym życiu. To szczególnie ciekawe odkrycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to właśnie zwierzęta często odpowiadają za rozwój uczuleń.

Miej serce dla psa

Ponadto, w 2013 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca wydało zalecenia sugerujące, że osoby zagrożone chorobami układu krążenia powinny rozważyć posiadanie psa, ponieważ ten fakt obniża wspomniane prawdopodobieństwo. Wynika to między innymi z tego, w jaki sposób czworonóg zmienia tryb życia jego właściciela, miedzy innymi zmuszając go do częstszej aktywności fizycznej w formie spacerów. Jest to powiązane także z obniżeniem ciśnienia, stężenia cholesterolu we krwi i mniejszej skłonności do nadwagi i otyłości.

Powiązane produkty

Pupil łagodzi choroby psychiczne

W kontekście zdrowia psychicznego zwierzaki nie tylko obniżają poziom stresu, ale również pomagają łagodzić objawy chorób psychicznych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Manchesterze, 60% posiadaczy zwierząt, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi, uważa swoich pupili za jeden z kluczowych elementów radzenia sobie ze swoją dolegliwością. Pomagały między innymi w odwróceniu uwagi od takich symptomów jak słyszenie głosów czy myśli samobójcze, ale także dawały im poczucie odpowiedzialności za drugą istotę, a tym samym motywację do tego, by mimo własnych ograniczeń mobilizować się do opieki nad zwierzęciem. Ta konieczność dodatkowo wprowadzała w ich życie rutynę, a samo zwierzę (zwłaszcza gdy mowa o psie) poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowego przywiązania.

Kolejnym pozytywem płynącym z kontaktu ze zwierzętami jest lepsza jakość snu, nawet gdy pupil śpi z nami nie w łóżku, ale po prostu w tym samym pomieszczeniu. Ma to między innymi ułatwiać relaks i odprężenie, jak również dawać poczucie bezpieczeństwa.

Posiadanie zwierzęcia, a konkretnie psa, jest wyborem popartym konkretnymi argumentami, aczkolwiek część z nas może być predestynowana genetycznie do podjęcia takiej decyzji. Świadczą o tym badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. Porównali oni skłonność do posiadania psa u bliźniąt jednojajowych (mających identyczny genom) i dwujajowych (dzielących go po połowie). Okazało się, że jeśli jedno z jednojajowych bliźniąt chciało mieć psa, to drugie również, z kolei u bliźniąt dwujajowych nie było to regułą, mimo że proces ich socjalizacji przebiegał podobnie.

  1. P. Pendry, J. L. Vandagriff, Animal Visitation Program (AVP) Reduces Cortisol Levels of University Students: A Randomized Controlled Trial, AERA Open [online], https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2332858419852592, [dostęp:] 23.07.2019.
  2. T. Fall, R. Kuja-Halkola, K. Dobney i in., Evidence of large genetic influences on dog ownership in the Swedish Twin Registry has implications for understanding domestication and health associations, Scientific Reports, nr 9 2019.
  3. H. Brooks, K. Rushton, S. Walker i in., Ontological security and connectivity provided by pets: a study in the self-management of the everyday lives of people diagnosed with a long-term mental health condition, BMC Psychiatry, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij