Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną - portal DOZ.pl
Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną
Katarzyna Szulik

Kontakt ze zwierzętami poprawia ludzką kondycję psychiczną

Każdy posiadacz zwierzęcia domowego obiema rękami podpisze się pod stwierdzeniem, że codzienny kontakt z psem, kotem lub innym pupilem nastraja go pozytywnie. Czy to przez wzgląd na bezwarunkową miłość i przywiązanie czy budzące uśmiech psoty, zwierzaki zwiększają nasz komfort psychiczny, a nowe badania naukowe dostarczają twardych dowodów na poparcie tej tezy.

To nienowe zagadnienie wzięli na warsztat naukowcy z Washington State University, którzy postanowili sprawdzić, jak konkretnie kontakt ze zwierzętami wpływa na kondycję psychiczną, w tym na poziomy wywołującego stres kortyzolu. W badaniu udział wzięło 249 studentów, podzielonych na grupy różniące się typem interakcji z kotami i psami. Część mogła się z nimi bawić, druga grupa obserwowała to z bliska, trzecia oglądała zwierzaki wyłącznie na zdjęciach, a czwartej w ogóle do nich nie dopuszczono. W ten sposób można było sprawdzić, czy bezpośredni kontakt ze zwierzętami jest konieczny dla podniesienia nastroju, czy też np. sam ich widok wystarczy by odnieść pozytywne efekty. Dodatkowo od uczestników pobierano próbki śliny, żeby określić pozom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w dniu eksperymentu i następnego ranka po nim.

Jak się okazało, u osób, które weszły w bezpośredni kontakt ze zwierzętami, poziomy kortyzolu były znacznie niższe od wyjściowych niezależnie od tego, jaki poziom hormonu stresu odnotowano przed badaniem.

Warto dodać, że kontakt ze zwierzętami był jednorazowy i ograniczył się do 10 minut, i tak dając bardzo pozytywne efekty. W kolejnej edycji badania naukowcy planują przedłużyć okres badawczy do 4 tygodni regularnego kontaktu ze zwierzakami, by sprawdzić, czy efekty będą podobne lub lepsze.

Dzieciństwo ze zwierzakami chroni przed alergią

O zdrowotnych korzyściach z posiadania zwierząt informują też inne badania. Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali dowiedli, że kontakt z psami i zwierzętami gospodarskimi na wczesnym etapie życia paradoksalnie zapobiega rozwojowi astmy u dzieci w wieku szkolnym. Inne badanie, tym razem autorstwa naukowców z Kanady, mówi o tym, że ekspozycja dziecka na kontakt ze zwierzętami na etapie płodowym i do 3 miesiąca życia modyfikuje jego mikrobiotę w sposób zapobiegający rozwojowi alergii w dorosłym życiu. To szczególnie ciekawe odkrycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to właśnie zwierzęta często odpowiadają za rozwój uczuleń.

Miej serce dla psa

Ponadto, w 2013 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca wydało zalecenia sugerujące, że osoby zagrożone chorobami układu krążenia powinny rozważyć posiadanie psa, ponieważ ten fakt obniża wspomniane prawdopodobieństwo. Wynika to między innymi z tego, w jaki sposób czworonóg zmienia tryb życia jego właściciela, miedzy innymi zmuszając go do częstszej aktywności fizycznej w formie spacerów. Jest to powiązane także z obniżeniem ciśnienia, stężenia cholesterolu we krwi i mniejszej skłonności do nadwagi i otyłości.

Polecane dla Ciebie

Pupil łagodzi choroby psychiczne

W kontekście zdrowia psychicznego zwierzaki nie tylko obniżają poziom stresu, ale również pomagają łagodzić objawy chorób psychicznych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Manchesterze, 60% posiadaczy zwierząt, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi, uważa swoich pupili za jeden z kluczowych elementów radzenia sobie ze swoją dolegliwością. Pomagały między innymi w odwróceniu uwagi od takich symptomów jak słyszenie głosów czy myśli samobójcze, ale także dawały im poczucie odpowiedzialności za drugą istotę, a tym samym motywację do tego, by mimo własnych ograniczeń mobilizować się do opieki nad zwierzęciem. Ta konieczność dodatkowo wprowadzała w ich życie rutynę, a samo zwierzę (zwłaszcza gdy mowa o psie) poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowego przywiązania.

Kolejnym pozytywem płynącym z kontaktu ze zwierzętami jest lepsza jakość snu, nawet gdy pupil śpi z nami nie w łóżku, ale po prostu w tym samym pomieszczeniu. Ma to między innymi ułatwiać relaks i odprężenie, jak również dawać poczucie bezpieczeństwa.

Posiadanie zwierzęcia, a konkretnie psa, jest wyborem popartym konkretnymi argumentami, aczkolwiek część z nas może być predestynowana genetycznie do podjęcia takiej decyzji. Świadczą o tym badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. Porównali oni skłonność do posiadania psa u bliźniąt jednojajowych (mających identyczny genom) i dwujajowych (dzielących go po połowie). Okazało się, że jeśli jedno z jednojajowych bliźniąt chciało mieć psa, to drugie również, z kolei u bliźniąt dwujajowych nie było to regułą, mimo że proces ich socjalizacji przebiegał podobnie.

 1. P. Pendry, J. L. Vandagriff, Animal Visitation Program (AVP) Reduces Cortisol Levels of University Students: A Randomized Controlled Trial, AERA Open [online], https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2332858419852592, [dostęp:] 23.07.2019.
 2. T. Fall, R. Kuja-Halkola, K. Dobney i in., Evidence of large genetic influences on dog ownership in the Swedish Twin Registry has implications for understanding domestication and health associations, Scientific Reports, nr 9 2019.
 3. H. Brooks, K. Rushton, S. Walker i in., Ontological security and connectivity provided by pets: a study in the self-management of the everyday lives of people diagnosed with a long-term mental health condition, BMC Psychiatry, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij