LSD – co się dzieje z człowiekiem po zażyciu narkotyku?
Sylwia Smolińska-Kunicka

LSD – co się dzieje z człowiekiem po zażyciu narkotyku?

Substancja psychoaktywna o właściwościach halucynogennych odkryta i syntezowana przez naukowców stosunkowo niedawno, w porównaniu do doniesień o zatruciach tym związkiem wytwarzanym przez toksyczne grzyby atakujące zboża. Początkowo miała zastosowanie jako lek w psychiatrii, następnie próbowano ją wykorzystać do celów wojskowych. Dziś LSD bardziej kojarzone jest jako nielegalny narkotyk, który zgodnie z polskim prawem należy do grupy I-P i może być używany wyłącznie do prowadzenia badań.

Co to jest LSD?

Organiczny związek chemiczny znany jako dietyloamid kwasu lizerginowego jest bezbarwnym i bezwonnym ciałem stałym, częściowo rozpuszczalnym w wodzie. LSD wytwarzane jest naturalnie przez grzyb buławinki czerwonej, który, atakując żyto i pszenicę, wywołuje chorobę sporyszu. Zainfekowane tym grzybem zboże charakteryzuje się ziarnami koloru czarnego, których spożycie grozi ciężkim zatruciem. Środek jest otrzymywany również syntetycznie.

Odkrycie leku halucynogennego

Jak to przeważnie dzieje się w nauce, odkrycie związku halucynogennego nastąpiło przypadkiem przez szwajcarskiego chemika Alberta Hoffmana w roku 1938, który, poszukując stymulatora krążenia krwi, syntetyzował dietyloamid kwasu lizergowego. Jego działanie psychoaktywne zaobserwował 5 lat później, przez przypadkowe wystawienie się na działanie tego narkotyku. Od tego momentu prowadzono wiele badań i eksperymentów w celu leczniczego wykorzystania tej substancji. Obecnie próbuje się wykorzystać LSD do leczenia bólu głowy oraz do wyjaśnienia mechanizmów neurologicznych, tj. stanów świadomości.

Jak działa LSD?

Zdaniem naukowców LSD oddziałuje na powierzchnię komórek zwanych receptorami serotoninowymi, które, wykorzystując neuroprzekaźnik serotoniny, pomagają komórkom mózgu komunikować się. Oddziaływanie to odbywa się przez dołączony do LSD receptor zwany 5-HT2AR. Dzięki najnowszym badaniom wykorzystującym krystalografię rentgenowską udało się zwizualizować daną strukturę i odkryć, że receptor 5-HT2AR oddziałują na białka β-arrestins wykorzystywane przez receptory serotoniny.

Inaczej mówiąc: receptory serotoninowe kontrolujące percepcje zmysłową, sensoryczną, nastrój i reakcję seksualną, poddane działaniu LSD nie są wstanie prawidłowo pracować, co prowadzi do zaburzeń większości z tych funkcji.

Okazuje się również, że fizyczne reakcje na LSD, takie jak gorączka, hipotermia, przyspieszony puls, szczękościsk czy skurcze macicy, są niewielkie w stosunku do wpływu na działanie LSD na organizm ludzki bezpośrednio przez mózg.

Psychologiczne symptomy po zażyciu LSD

Przyjmując jeden z najbardziej aktywnych środków halucynogennych, wystawiamy nasz umysł na wyimaginowane obrazy i dźwięki. Dochodzą do tego zmiany nastroju oraz wprowadzenie w poczucie euforii. Często osoby pod wpływem LSD prowadzą halucynogenne rozmowy lub postrzegają przedmioty w taki sposób, jakby były ożywione i oddychały.  Odczucia te nazywane zostały podróżą (ang. trip). W rzeczywistości osoby poszukujące pozytywnych wrażeń po zażyciu LSD doświadczają bardzo negatywnych objawów psychologicznych. Zjawisko to otrzymało nazwę złej podróży (ang. bad trip). Jest to stan, w którym odurzona osoba doświadcza irracjonalnego strachu, paniki z przerażającymi myślami i uczuciami. Strachem przed utratą kontroli, szaleństwem lub śmiercią. Dodatkowo paranoiczne wyobrażenia, depresje i wahania nastroju mogą się również pojawiać w kolejnych dniach po zażyciu substancji. Przyjmowanie LSD wiąże się z ryzykiem doświadczenia w przyszłości retrospekcji (ang. flashback) przykrych emocji i stanów związanych z zażywaniem narkotyku. Mają charakter krótkotrwały i przypadkowy. Noszą nazwę darmowych podróży (ang. free trips) i mogą się pojawić w ciągu kilku dni a nawet lat po zażyciu środka.

Uzależnienie od LSD – czy jest możliwe?

Uzależnienie jest stanem umysłu, w którym maleje zdolność do przeciwstawiania się intensywnym potrzebom przyjmowania używek. Dzieje się tak dlatego, że doszło do trwałych zmian w mózgu i nawet po długim okresie nieprzyjmowania narkotyków przez osoby z tym problemem, może dojść do powrotu do złych nawyków. LSD należy do środków nieuzależniających, ponieważ nie wywołuje obsesyjnego wewnętrznego przymusu przyjmowania lub poszukiwania kolejnej dawki, tak jak ma to miejsce w przypadku kokainy, amfetaminy, alkoholu czy nikotyny.

Częste przyjmowanie LSD wiąże się jednak z ryzykiem zwiększenia poziomu tolerancji na tę substancję. Osoby muszą przyjmować wyższe dawki, aby osiągnąć podobny stan umysłu. Jest to początek drogi do przedawkowania.

Przedawkowanie LSD

Zażycie nadmiernej dawki LSD może doprowadzić do szybkiej reakcji obronnej organizmu. Już po 15-30 minutach od spożycia pojawiają się pierwsze objawy:

  • wymioty,
  • zwiększone wydzielanie śliny,
  • gwałtowne zmiany temperatury ciała,
  • nadmierna potliwość,
  • drgawki ciała,
  • śpiączka,
  • śmierć – również przez samobójstwo spowodowane pojawiającymi się myślami samobójczymi.

Medyczne zastosowania LSD

Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem dietyloamidu kwasu lizerginowego u pacjentów nieuleczalnie chorych z zaburzeniami lękowymi. Osoby, które wzięły udział w programie psychoterapii, informowały w późniejszych wywiadach o poprawie jakości życia wynikającej ze zmniejszenia stanów lękowych. Istnieją również dowody naukowe na korzystny wpływ jednej dawki LSD w walce z chorobą alkoholową, a dokładniej w pierwszym okresie terapii alkoholowej (około 6 miesięcy). Jak wynikało z badań, po zażyciu jednej dawki narkotyku pacjent był wstanie znacznie ograniczyć nadużywanie alkoholu, a nawet utrzymać całkowitą absencję w tym okresie.

Obiecujące badania były przeprowadzono również u osób cierpiących na klastrowe bóle głowy, czyli samoistne napady bólu głowy trwającego przez kilka tygodni. W tym przypadku podanie LSD w warunkach medycznych skutkowało pozytywnym wpływem na wydłużenie okresu remisji tej choroby lub zakończenie trwającego okresu bólu głowy.Uzasadnione jest stwierdzenie, że substancja psychoaktywna o właściwościach halucynogennych odkryta przypadkiem w ubiegłym stuleciu przyniosła więcej złego niż dobrego dla społeczeństwa. Pocieszający jest jedynie fakt, że naukowcy starają się znaleźć lecznicze zastosowanie LSD. Miejmy nadzieję, że już w przyszłości środek ten będzie bardziej kojarzony ze wspaniałą terapią leczniczą, a nie szkodliwą używką.

  1. P. Gasser, K. Kirchner, T. Passie, LSD-assisted psychotherapy for anxiety associated with a life-threatening disease: a qualitative study of acute and sustained subjective effects, „J Psychopharmacol.”, 29(1):57-68, 2015.
  2. TS. Krebs, P. Johansen, Lysergic acid diethylamide (LSD) for alcoholism: meta-analysis of randomized controlled trials, „J Psychopharmacol.”, 26(7):994-1002, 2012.
  3. Dz.U. 2018 poz. 1030 z dnia 10 maja 2018 r., „ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych” [online], http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001030/T/D20181030L.pdf, [dostęp:] 22.03.2019.
  4. RA. Sewell, JH. Halpern, HG Jr. Pope, Response of cluster headache to psilocybin and LSD, „Neurology”, Jun 27;66(12):1920-2, 2006.
  5. LSD, “TOXNET” [online], https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs+hsdb:@term+@rn+50-37-3, [dostęp:] 22.03.2019.
  6. Understanding Drug Use and Addiction, “National Institute on Drug Abuse” [online], https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/understanding-drug-use-addiction, [dostęp:] 22.03.2019.
  7. Protein structure reveals how LSD affects the brain, „National Institutes of Health” [online], https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/protein-structure-reveals-how-lsd-affects-brain, [dostęp:] 22.03.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl