Homocysteina – prawidłowy poziom, badania, przyczyny i skutki nadmiaru
Michał Posmykiewicz

Homocysteina – prawidłowy poziom, badania, przyczyny i skutki nadmiaru

Homocysteina jest aminokwasem siarkowym. Powstaje w ludzkim organizmie na skutek demetylacji (czyli odczepiania się grupy metylowej) od innego aminokwasu, jakim jest metionina – można ją dostarczyć do organizmu człowieka wraz z białkiem pochodzenia zwierzęcego. Homocysteina wykazuje działanie prozakrzepowe – powoduje, że krew szybciej krzepnie, co nie jest korzystne dla naszego układu krążenia. Działanie prozakrzepowe może bowiem powodować rozwój choroby zakrzepowej czy też doprowadzić do powstania zawału serca czy udaru.

Homocysteina powoduje również nadmierne odkładanie się cholesterolu (czyli ma działanie aterogenne), co z kolei pociąga za sobą zwiększone ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Tym samym rośnie też ryzyko zawału czy udaru. Można więc śmiało stwierdzić, że homocysteina jest aminokwasem, który w nadmiarze na pewno nie jest korzystny dla naszego organizmu, co więcej – nadmiar tego aminokwasu może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych i związanych z nimi konsekwencji.

Prawidłowy poziom homocysteiny

Prawidłowy poziom homocysteiny – czyli taki, który nie będzie zagrażał wystąpieniem ewentualnych powikłań zdrowotnych związanych z nadmiarem tego aminokwasu – powinien mieścić się w granicach 5-15 mikromoli na litr. Taki poziom homocysteiny we krwi nie stwarza ryzyka rozwoju blaszek miażdżycowych oraz wytwarzania się zakrzepów, tym samym nie stwarza również zagrożenia rozwoju incydentu sercowo-naczyniowego.

Przyczyny nadmiaru homocysteiny

Przyczyny nadmiaru homocysteiny we krwi można podzielić na pierwotne i wtórne. Do przyczyn pierwotnych nadmiernego poziomu homocysteiny zalicza się przede wszystkim zaburzenia genetyczne polegające na powstawaniu mutacji w łańcuchu przemian metabolicznych metioniny, czyli aminokwasu, z którego później – na skutek różnych przemian – powstaje homocysteina.

Jeśli chodzi o przyczyny wtórne nadmiaru homocysteiny, czyli hiperhomocysteinemii, to są one zdecydowanie częstsze od przyczyn pierwotnych. Wtórną przyczyną nadmiernego poziomu homocysteiny jest przede wszystkim niedobór kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B12 oraz witaminy B6. Ponadto do nadmiernego poziomu homocysteiny mogą też doprowadzić choroby nowotworowe: przede wszystkim rak jajnika oraz rak sutka, jak również białaczka lifmoblastyczna. Poziom homocysteiny może też wzrosnąć w przebiegu łuszczycy czy też choroby Addisona-Biermera, czyli anemii złośliwej. Często do wzrostu poziomu homocysteiny dochodzi także na skutek przewlekłej niewydolności nerek. Zdarza się również, że nadmierny poziom homocysteiny można stwierdzić u pacjentów cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy czy przewlekłych chorób zapalnych i autoimmunizacyjnych. Wysoki poziom homocysteiny bywa obserwowany też u pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy typu pierwszego i drugiego. Czasami na podwyższone stężenie homocysteiny wpływ wywiera picie dużej ilości kawy, palenie papierosów oraz stosowanie niektórych leków.

Badanie poziomu homocysteiny – z krwi czy z moczu?

Badanie poziomu homocysteiny jest badaniem bardzo prostym – polega ono po prostu na pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta. Krew powinna pobierać pielęgniarka po uprzednim założeniu stazy oraz odkażeniu skóry w miejscu, w którym będzie wkłuwała igłę.

Wynik badania jest zwykle dostępny po kilku godzinach. Pacjent na badanie powinien zgłosić się na czczo – najlepiej, aby nie jadł przez co najmniej osiem godzin poprzedzających badanie.

Poziom homocysteiny można też oznaczyć w moczu pacjenta. W moczu prawidłowym aminokwas ten nie powinien być obecny, dlatego jego stwierdzenie w badanej próbce zawsze będzie świadczyło o jakichś nieprawidłowościach.

Kiedy zachodzi potrzeba oznaczenia poziomu homocysteiny?

Poziom homocysteiny powinien być oznaczony u pacjentów przed ukończonym czterdziestym rokiem życia, u których wystąpił incydent sercowo-naczyniowy, czyli np. zawał lub objawy zakrzepicy. Ponadto poziom homocysteiny zawsze trzeba oznaczyć u osób, które przebyły incydent sercowo-naczyniowy, u których wcześniej nie były stwierdzane żadne czynniki ryzyka mogące do takiego incydentu doprowadzić. Poziom homocysteiny jest też zawsze oznaczany u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłej niewydolności nerek. Warto również oznaczać poziom homocysteiny u osób niedożywionych oraz u pacjentów znacznie nadużywających alkoholu i narkomanów. Często jej poziom oznaczany jest też u osób starszych. Poziom homocysteiny oznacza się też u pacjentów z podejrzeniem homocystynurii – choroby uwarunkowanej genetycznie, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia szlaku przemian metabolicznych metioniny, z której przecież powstaje homocysteina.

Podwyższony poziom homocysteiny – jak wygląda leczenie?

Jeśli u pacjenta stwierdzi się zbyt wysoki poziom homocysteiny, zachodzi potrzeba jego obniżenia, by nie doprowadzić do powstania incydentu sercowo-naczyniowego. Przy wysokim poziomie homocysteiny zaleca się pacjentom suplementację dużymi dawkami kwasu foliowego, witaminy B6 oraz witaminy B12. Osoby nadużywające alkoholu oraz palące papierosy powinny koniecznie zrezygnować z tych używek.

Pacjentom, u których podwyższony poziom homocysteiny wynika z homocystynurii, poza suplementacją witaminami zaleca się podawanie betainy – pochodnej aminokwasu glicyny. U tej grupy pacjentów zalecana jest również dieta ubogometioninowa.

Badanie poziomu homocysteiny jest badaniem stosunkowo nowym, ale okazuje się, że naprawdę potrzebnym. Dzięki niemu można bowiem u pacjenta wykryć zwiększone ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego i odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki, żeby móc mu skutecznie zapobiec.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij