„Elektryczny” bandaż przyspieszy leczenie ran
Katarzyna Szulik

„Elektryczny” bandaż przyspieszy leczenie ran

Trudno gojące się rany to dyskomfort dla pacjenta oraz wyzwanie dla naukowców, którzy nieustannie pracują nad nowymi rodzajami opatrunków. Jednym z najnowszych pomysłów z tej kategorii jest opatrunek generujący pole elektryczne wokół rany, co przyspiesza jej gojenie.

Wspomniany opatrunek, opracowany przez specjalistów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego, został stworzony z myślą o szczególnie uciążliwych i trudnych w leczeniu ranach, na przykład pooperacyjnych lub owrzodzeniach związanych z cukrzycą. W opracowaniu nietypowego opatrunku naukowcy bazowali na doświadczeniach badaczy z lat 60., gdy po raz pierwszy zauważono, że elektryczna stymulacja skóry wpływa pozytywnie na gojenie się ran. Stosowanie takiego rozwiązania wymagało jednak wówczas hospitalizacji i zaawansowanego sprzętu, ale w dobie miniaturyzacji możliwe było opracowanie opatrunku, który jest mobilny i wygodny dla noszącego.

Elektryczne wspomaganie gojenia

Elektroniczny bandaż posiada nanogenerator wykonany z warstw politetrafluoroetylenu, folii miedzianej i politereftalanu etylenu. Jest on w stanie przekształcić ruchy skóry, powstające np. podczas oddychania, w mikroimpulsy elektryczne, które następnie zasilają elektrody wytwarzające słabe pole elektryczne wokół rany.

Naukowcy testowali rozwiązanie, umieszczając opatrunki na plecach szczurów. Jak się okazało, rany opatrzone e-bandażem zasklepiły się w ciągu trzech dni, podczas gdy te, na których zastosowano zwykłe opatrunki, wymagały aż 12 dni do zamknięcia.

W opinii autorów rozwiązania, przyspieszone gojenie jest efektem zwiększonej migracji fibroblastów, proliferacji i zróżnicowania generowanego przez pole elektryczne.

Złoto i jedwab zamiast szwów

Jesienią tego roku media donosiły o innym osiągnięciu w dziedzinie innowacyjnych opatrunków. Mowa o bandażu wzbogaconym o włókna złota i jedwabiu, który może zastąpić szwy spajające skórę, opracowanym przez naukowców z Arizona State University. Z badań wynika, że opatrunek jest w stanie spowodować zmiany w strukturze tkanki dzięki wykorzystaniu nanostruktur złota, dosłownie spajając ją na podobieństwo procesu, który zachodzi po zszyciu rany nićmi chirurgicznymi. Warunkiem prawidłowego działania opatrunku jest skierowanie na niego wiązki lasera w celu aktywacji działania włókien złota.

Badania tego rozwiązania przeprowadzone na myszach pokazały, że wspomniany opatrunek zasklepiał rany znacznie skuteczniej i szybciej niż standardowe szwy. Zdaniem jego autorów opatrunek tego typu jest bardziej efektywny, ponieważ zapewnia równomierne pokrycie rany i zmniejsza szansę na rozwinięcie się infekcji. Zastosowanie wspomnianego rozwiązania u ludzi wymaga jednak dalszych testów klinicznych.

Polecane dla Ciebie

Ślimacza rewolucja w leczeniu ran

Z kolei w roku 2017 rozgłos zdobył opatrunek wykorzystujący śluz ślimaka z gatunku Arion Rufus. Jest trwały, nietoksyczny i przywiera świetnie nawet przy dużych ilościach krwi, a jego powstanie opisał magazyn „Science”. Wspomniane ślimaki w chwili zagrożenia wydzielają śluz, który chroni je przed drapieżnikami i to właśnie jego niezwykłe właściwości zainteresowały naukowców. Ich wydzielina ma bardzo silne właściwości adhezyjne (przywierające), ponieważ posiada pozytywnie naładowane cząsteczki, dzięki którym ślimak jest w stanie „przyczepić się” do niemal każdej powierzchni, na jakiej się znajduje. Wykorzystując ten mechanizm naukowcy z Chin stworzyli żel składający się przede wszystkim z wody, który pomimo braku śluzu wykazuje identyczne właściwości. Dzięki naładowanym dodatnio cząsteczkom żel przylega do powierzchni podobnie jak naelektryzowane ubrania. Przy okazji substancja wiąże się z cząsteczkami podłoża, na którym się znajduje, niejako (choć bardzo słabo) scalając się z nim, tworząc jedność.

Żel połączony z bardzo rozciągliwą macierzą tworzy niezwykle elastyczne spoiwo o silnych właściwościach adhezyjnych, które może przyczepić się nawet do bardzo mokrej powierzchni, na przykład serca poddawanego operacji. Żel był testowany pod kątem zastosowań medycznych na świniach oraz szczurach, dając świetne efekty. Utrzymywał się na powierzchni tkanek znacznie lepiej niż jakakolwiek substancja znajdująca się obecnie w użytku, ale dodatkowo był całkowicie nietoksyczny. Stworzenie takiego środka do tej pory było ogromnym wyzwaniem, ponieważ ludzkie ciało jest pełne rozmaitych płynów i śluzów, które znacząco utrudniają wykorzystywanie jakichkolwiek substancji adhezyjnych. By mój je wytworzyć, musiano sięgać po silne środki o potencjalnie szkodliwym lub toksycznym działaniu.

Twórcy wynalazku przewidują, że dzięki jego żelowej i elastycznej formie spoiwo będzie można wykorzystywać do pracy z dynamicznymi organami, takimi jak serce i płuca, które pozostają w ciągłym ruchu przez całą dobę. Ponieważ żel zachowuje właściwości niezależne od stopnia rozciągliwości, może być wykorzystywany do łatania dziur w narządach, tamowania upływu krwi bądź powietrza albo skutecznego przytwierdzania urządzeń, na przykład rozruszników serca.

Działanie wspomnianej substancji na razie sprawdzono na zwierzętach, ale droga do badań klinicznych pozostaje daleka. Mimo to naukowcy już opracowują nowe metody wykorzystania żelu. Jednym z pomysłów jest używanie go do transportowania i uwalniania leków.

  1. Y. Long, H. Wei, J. Li, G. Yao, B. Yu, D. Ni, A. LF Gibson i in., Effective Wound Healing Enabled by Discrete Alternative Electric Fields from Wearable Nanogenerators, „ACS Nano”, 2018.
  2. Leah Crane, Bandages laser-bonded to your skin may fix wounds better than stitches, “New Scientist” [online], https://www.newscientist.com/article/2179515-bandages-laser-bonded-to-your-skin-may-fix-wounds-better-than-stitches/, [dostęp] 31.12.2018.
  3. J. Li, A. D. Celiz, J. Yang1, Q. Yang. I. Wamala, W. Whyte, B. R. Seo i in., Tough adhesives for diverse wet surfaces, „Science”, 28.07.2017: Vol. 357, Issue 6349, pp. 378-381.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij