Preparaty na zdrowy wzrok – przegląd składników
Sylwia Smolińska-Kunicka

Preparaty na zdrowy wzrok – przegląd składników

Częsta praca przed komputerem, oglądanie telewizji, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, praca przy nieodpowiednim oświetleniu – to wszystko niekorzystnie wpływa na nasze oczy. Wzrok to jeden z pięciu zmysłów człowieka; pozwala nam odbierać większość informacji z otoczenia.  Każdy z nas powinien dbać o swoje oczy, stosując preparaty, które wzbogacą naszą dietę w składniki korzystnie wpływające na pracę naszego narządu wzroku. W dzisiejszym artykule przedstawię przegląd substancji najczęściej występujących w suplementach diety na oczy.

Dla poprawy ostrości widzenia konieczne jest regularne stosowanie barwników należących do grupy karotenoidów, czyli luteiny i zeaksantyny. Są one głównymi składnikami pigmentu plamki żółtej (zawdzięcza ona swój żółty kolor właśnie tym substancjom). W oku ludzkim są odpowiedzialne za pochłanianie szkodliwego promieniowania. Zbyt duża dawka promieniowania może doprowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów (pręcików i czopków zlokalizowanych w siatkówce oka). Drugą ważną ich funkcją jest niszczenie powstałych pod wpływem promieniowania wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzenia oka. Niedobór tych dwóch składników może być przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie, dlatego musimy dostarczyć te substancje razem z dietą bądź przy pomocy suplementacji. Zeaksantynę możemy znaleźć m.in. w marchwi, a luteina w znacznych ilościach występuje w zielonych warzywach takich jak szpinak, brokuły i sałata.

Kwasy omega-3 to grupa trzech wielonasyconych związków: kwasu dokozaheksaenowego (DHA), kwasu eikozapentaenowego (EPA), kwasu alfa-linolenowego (ALA). Są one ważnym składnikiem błon komórkowych siatkówki oka. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego widzenia.  Niedobór kwasów omega-3 w starszym wieku może być powodem zwyrodnienia plamki żółtej. W dużej ilości występują w awokado.

W kontekście narządu wzroku warto zwrócić również uwagę na resweratrol, który jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem) i podobnie jak luteina bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników, ponadto chroni naczynia krwionośne w siatkówce oka. Związek ten występuje w skórce ciemnego winogrona oraz czerwonym winie.

Owoc borówki czernicy (Vaccinium myrtillus) – inna popularna nazwa to czarna jagoda – zawiera m.in. witaminy A, C, B1, B2, PP, karoten, mangan, miedź, cynk a także antocyjany. To właśnie dzięki nim borówka wpływa na poprawę krążenia w naczyniach włosowatych oka, co sprawia, że gałka oczna jest lepiej ukrwiona, dotleniona i odżywiona. Preparaty zawierające w swoim składzie ekstrakt z owoców borówki czernicy chronią również przed działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem ultrafioletowym. W aptece znajdziemy wiele preparatów wspomagających wzrok zawierających czarną jagodę, często występuje ona w suplementach diety połączonych z wyżej wymienionymi składnikami.

Witaminy w suplementach diety na oczy

Korzystnie na nasze oczy wpływają preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i mikroelementy. Najbardziej popularną witaminą kojarząca się ze wzrokiem jest witamina A. Jej niedobór powoduje utrudnione lub niewyraźne widzenie o zmierzchu – tzw. kurzą ślepotę.  Zapobiega chorobom plamki żółtej oraz pełni istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Niedobór tej witaminy objawia się suchością gałki ocznej.  Występuję m.in. w wątróbce wieprzowej i kurzych jajach.

Rozpuszczalna w wodzie witamina C jest silnym antyutleniaczem, uszczelnia oraz wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, wspomaga również regenerację rogówki. Można ją znaleźć w takich owocach jak truskawki, brokuły, kiwi, pomarańcze oraz warzywach – np. brokułach.

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E wykazuje działanie antyoksydacyjne. Bogatym źródłem tej witaminy są suszone morele, nasiona słonecznika, orzechy ziemne i migdały.

Dla naszego wzroku ważne są także witaminy z grupy B – należą do nich wit. B1, B2, B6, B12. Przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, wpływają na pracę nerwów wzrokowych, zapobiegają pieczeniu, łzawieniu, suchości i świądowi oka. Źródłem witamin z grupy B są m.in drożdże i pszenica.

Mikroelementy w suplementach diety

Do głównych pierwiastków występujących w preparatach na oczy zaliczamy cynk, selen, mangan i miedź. Wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie układu antyoksydacyjnego, zapobiegają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników na narząd wzroku, zmniejszają ryzyko utraty wzroku wraz z wiekiem. Cynk w dużym stężeniu występuje w obrębie siatkówki oka. W dużych ilościach występuje m.in. w orzechach, pestkach dyni, groszku. Selen to pierwiastek występujący w rybach i owocach morza, natomiast miedź znajdziemy w takich produktach jak siemię lniane, kakao, ziarna słonecznika.

Polecane dla Ciebie

Co jeszcze znajdziemy w aptece?

W aptekach dostępny jest szeroki asortyment preparatów bez recepty wpływających na kompleksową ochronę oczu. Do podstawowych składników wspierających narząd wzroku zaliczamy także półsyntetyczną pochodną rutyny, tj. trokserutynę. Zmniejsza ona przepuszczalność ścian naczyń włosowatych oka, poprawia ich elastyczność i stan napięcia. Wykazuje działanie przeciwutleniające. Hamuje także aktywność reduktazy aldozowej, przez co zapobiega powikłaniom cukrzycy w postaci retinopatii (uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka). Warto również wspomnieć o citikolinie (cytydylo-5'difosfocholina) – naturalnie występuje w naszym organizmie, wykorzystywana do syntezy i odbudowy błon komórek nerwowych, dzięki temu uczestniczy w procesach prawidłowego widzenia. Dostępna w aptece w postaci tabletek i kropli.

Styl życia a nasze oczy

Wzrok pogarsza się nie tylko wraz z wiekiem.  Długotrwałe przesiadywanie przed ekranem telefonu, telewizora lub monitora może przyczynić się do pogłębienia lub powstania wad wzroku. Czy więc można ograniczyć czas spędzony przed tymi urządzeniami? Przy dzisiejszym postępie technologicznym oraz trendzie społecznym odpowiedź jest oczywista, dlatego pamiętaj: zdrowe oczy to takie, którym dostarczamy odpowiedniej dawki witamin, minerałów oraz wyżej wymienionych składników.

Dbaj o swoje oczy w każdym wieku. To dzięki nim widzisz otaczający cię świat!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ona bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij