Jak stwierdza się śmierć pnia mózgu?
Michał Posmykiewicz

Jak stwierdza się śmierć pnia mózgu?

Śmierć pnia mózgu jest nadal bardzo kontrowersyjnym tematem. Wśród wielu ludzi wciąż panuje bowiem przekonanie, że śmierć mózgu nie jest ostateczną śmiercią człowieka, a jedynie rodzajem śpiączki, z której pacjent będzie się w stanie obudzić. Jest to jednak błędne myślenie – niestety śmierć pnia mózgu oznacza zgon człowieka, w przypadku którego medycyna nadal pozostaje bezsilna i nie jest w stanie wskrzesić w człowieku funkcji życiowych.

Należy pamiętać, że o stwierdzeniu śmierci pnia mózgu nigdy nie decyduje jeden lekarz, a specjalna komisja powołana do tego celu, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii oraz specjalista medycyny sądowej. Tylko komisja w takim składzie może z całą pewnością stwierdzić, że doszło na pewno do obumarcia mózgu, a tym samym taka komisja może stwierdzić śmierć człowieka.

Etapy stwierdzania śmierci mózgowej

Stwierdzanie przez komisję lekarską śmierci pnia mózgu odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie specjaliści jedynie wysuwają podejrzenie, że najprawdopodobniej u konkretnego pacjenta doszło do śmierci pnia mózgu. W drugim etapie zaś należy wykonać pewnego rodzaju badania, które umożliwią potwierdzenie wcześniej wysuniętej diagnozy.

Przede wszystkim na początku specjaliści muszą stwierdzić, że chory jest w śpiączce oraz że jest sztucznie wentylowany. W tej sytuacji musi być znana przyczyna tej śpiączki. Konieczne jest również stwierdzenie wystąpienia pierwotnego lub też wtórnego uszkodzenia mózgu. Dodatkowo należy też stwierdzić, że uszkodzenie to jest nieodwracalne wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych i upływu czasu. Do stwierdzenia śmierci pnia mózgu w pierwszym etapie potrzebne jest także wykluczenie zatrucia i znajdowania się pod wpływem działania niektórych środków farmakologicznych (narkotyków, neuroleptyków, środków nasennych, środków usypiających, środków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane). Należy też wykluczyć u pacjenta hipotermię (czyli spadek temperatury ciała poniżej 35 stopni Celsjusza) oraz zaburzenia metaboliczne lub endokrynologiczne.

Śmierci pnia mózgu nie stwierdza się u noworodków poniżej siódmego dnia życia.

Po pierwszym etapie i zdiagnozowaniu przez komisję wszystkich wyżej wymienionych stanów lekarze mogą przejść do drugiego etapu stwierdzania śmierci pnia mózgu. Specjaliści muszą wtedy stwierdzić brak reakcji źrenic pacjenta na światło, jak również bak odruchu rogówkowego. Ponadto należy też stwierdzić brak spontanicznych ruchów gałek ocznych oraz brak ruchów gałek ocznych przy próbie kalorycznej z zimną wodą. Dodatkowo w stwierdzeniu śmierci pnia mózgu bierze się też pod uwagę brak reakcji ruchowych na bodziec bólowy w zakresie unerwienia nerwów czaszkowych oraz brak reakcji ruchowej w obrębie twarzy w odpowiedzi na bodźce bólowe w obszarze unerwienia rdzeniowego. Lekarze muszą też odnotować brak odruchów wymiotnych i kaszlowych, brak odruchu oczno-mózgowego oraz trwały bezdech – w czasie próby bezdechu widoczny jest brak reaktywności ośrodka oddechowego.

Należy pamiętać, że sprawdzenie wszystkich wyżej opisanych czynności musi nastąpić w dwukrotnym badaniu przeprowadzonym w odstępie trzech godzin.

Postępowanie po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu

Po stwierdzeniu przez komisję lekarską śmierci pnia mózgu podstawowe czynności życiowe pacjenta mogą być podtrzymywane przez respirator po to, aby jego narządy mogły zostać użyte do przeszczepów u ludzi, którzy tego bardzo potrzebują. Nie zawsze jednak istnieje możliwość pobrania tychże narządów – niestety dość często rodzina, która jest w szoku, nie chce wyrazić zgody na to, aby narządy bliskiej im osoby zostały przeszczepione komuś innemu.

Po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu, jeśli rodzina nie wyraża zgody na pobranie od chorego narządów do przeszczepów, lekarze podejmują decyzję o odłączeniu pacjenta od respiratora. W związku z tym jego funkcje życiowe przestają być sztucznie podtrzymywane i chory umiera. Jest to zawsze duży szok dla rodziny i przyjaciół, jednak niestety nawet we współczesnej medycynie, która wiele potrafi, nie zawsze udaje się uratować bliskiego nam człowieka, nawet jeśli tego bardzo chcemy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl