Preparaty stosowane w nerwowości i stresie
Sylwia Smolińska-Kunicka

Preparaty stosowane w nerwowości i stresie

Problemy w pracy, w związku, zawrotne tempo życia, kłopoty finansowe i rodzinne – to wszystko może być przyczyną niepokoju, zdenerwowania i rozdrażnienia. Jeśli nie możesz zapanować nad swoimi nerwami, sięgnij po produkty ziołowe. Zioła na uspokojenie to naturalny i od wielu lat znany sposób na walkę ze stresem. W dzisiejszym artykule przedstawię surowce roślinne wchodzące w skład najpopularniejszych preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Mogą to być produkty jednoskładnikowe, ale również wieloskładnikowe, co znacznie zwiększa siłę ich działania.

Zioła na uspokojenie, które zna każdy: melisa i rumianek

Jednym z najpopularniejszych ziół na uspokojenie jest melisa lekarska (melisa officinalis). W jej liściach znajduje się olejek eteryczny zawierający m.in. cytral, cytronelal i geraniol.  To waśnie dzięki niemu melisa łagodzi stany napięcia nerwowego. Ułatwia także zasypianie, dlatego może być stosowana u osób cierpiących na zaburzenia snu (szczególnie, gdy mają one podłoże na tle nerwowym). Melisa jest bezpiecznym ziołem i nie ma szczególnych przeciwskazań do jej stosowania. Należy jednak pamiętać, że nie należy jej stosować przed zabiegami chirurgicznymi, ponieważ może wchodzić w interakcje z lekami nasennymi stosowanymi podczas operacji. W aptece występuje w postaci tabletek, pastylek do ssania, syropów, herbatek fix.

Drugim bardzo popularnym ziołem jest rumianek pospolity (matricaria chamomilla). Charakterystyczny kwiat o żółtym koszyczku i białych listkach rośnie nie tylko dziko na terenach nizinnych, ale uprawiany jest również jako roślina lecznicza. Zawiera apigeninę, która należy do grupy organicznych związków zwanych flawonoidami. Pobudza ona receptory GABA-A hamujące uwalnianie neuroprzekaźników. Dzięki temu uspokaja i pomaga zasnąć – szczególnie po męczącym i stresującym dniu. Zioło jest bardzo dobrze tolerowane; może być stosowane u dzieci i młodzieży.

Odradza się stosowania rumianku przez kobiety w ciąży, ponieważ może pobudzać skurcze macicy.

W zielniku aptecznym najczęściej występuje w postaci zioła do zaparzania i herbatki fix.

Ciekawostka dla smakoszy piwa 

Roślina humulus lupulus, czyli chmiel zwyczajny, kojarzy się głównie z piwem, ale wchodzi również w skład preparatów uspakajających. W lecznictwie wykorzystuje się szyszki chmielu zawierające w swoim składzie humulon, lupulon, fenole oraz olejki eteryczne. Surowiec ten łagodzi objawy zdenerwowania i niepokoju, pozwala się wyciszyć i wprowadza w stan odprężenia. Nie powinien być stosowany razem z syntetycznymi lekami uspakajającymi.

Przeciwwskazaniem do stosowania chmielu zwyczajnego również jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

Powiązane produkty

Inne zioła o działaniu uspokajającym

Bardzo znanym ziołem jest kozłek lekarski (valeriana officinalis). Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie korzeń i kłącze rośliny. W ich skład wchodzą m.in. olejki eteryczne, alkaloidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny, trójterpeny, waltraty. To właśnie ten ostatni związek wpływa na utrzymanie prawidłowych funkcji układu nerwowego. Przeciwskazaniami do stosowania są ciąża, karmienie piersią, prowadzenie pojazdów i obsługa urządzeń mechanicznych. Nie zaleca się również przyjmowania go z lekami uspokajającymi, antydepresyjnymi i nasennymi, a także przez osoby z niewydolnością nerek i wątroby. W aptece występuję w postaci kropli, herbatek, tabletek i kapsułek.

Roślina dobrze znana ogrodnikom ze względu na piękny wygląd i przyjemny zapach również wchodzi w skład wieloskładnikowych preparatów na uspokojenie. Lawenda lekarska (lavandula officinalis), bo o niej tu mowa, ma kwiaty zawierające olejki eteryczne – m.in. linalon i linalol. Stosowana jest u osób żyjących w stresie, przemęczeniu i łagodnym napięciu nerwowym.

Lawenda może powodować skórne reakcje alergiczne. Nie powinna być stosowania przy ostrym zapaleniu żołądka, w chorobie wrzodowej oraz u osób z niewydolnością nerek i wątroby.

Dostępna jest w postaci zioła do zaparzania lub – w połączeniu z innymi roślinami – występuje w suplementach diety na uspokojenie.

Warto również wspomnieć o różeńcu górskim (rhodiola rosea), który występuje też pod nazwą złoty korzeń. Roślina zmniejsza uczucie wyczerpania i niepokoju, ma korzystne działanie dla osób chorujących na depresję oraz pomaga przy stanach lękowych. Zmniejsza między innymi działanie układu współczulnego odpowiadającego za rytm bicia serca, który może być podwyższony w sytuacjach stresowych. Różeniec górski sprawdzi się szczególnie u studentów, ponieważ oprócz łagodzenia objawów stresu towarzyszących przy zdawaniu egzaminów, poprawia również pamięć i koncentrację.

Surowiec ten jest dobrze tolerowany przez organizm. Sprzedawany w postaci kapsułek.

Podobne właściwości antylękowe i antystresowe wykazuje passiflora (męczennica) – roślina pochodząca między innymi ze Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że roślina ta może zmniejszyć lęk przed operacją. Dodatkowe badania wykazały również, że korzystnie wpływa na sen i może być stosowana w leczeniu bezsenności.

Stosowana w postaci herbatki jest bardzo bezpieczna. Podczas przyjmowania tabletek z passiflorą mogą pojawić się objawy niepożądane takie jak zawroty głowy i dezorientacja. Należy również pamiętać, że passiflora wchodzi w interakcje z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.

W aptece dostępna jest w postaci syropu.

Co oprócz ziół może wpłynąć na nasze samopoczucie? 

W ziołowych preparatach uspokajających bez recepty może dodatkowo występować magnez z witaminą B6.  Takie połączenie również przyczynia się do zmniejszenia napięcia nerwowego i łagodzenia stanów silnego zdenerwowania.

Każdy z nas doświadcza stresu i każdy z nas może spróbować ograniczyć jego działanie. Pamiętaj tylko, że suplementy diety należy przyjmować systematycznie przez dłuższy czas. Zachowaj ostrożność, jeśli przyjmujesz inne leki na receptę. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepionka 5w1 – chakraterystka, cena, skutki uboczne

    Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionki 5w1, których koszt to kilkaset złotych. Jest to szczepionka wielodawkowa, podawana w różnych miesiącach życia niemowlaka lub dziecka. Skutki uboczne szczepienia nie są inwazyjne, często dotycząc jedynie podwyższonej temperatury pacjenta lub niewielkiego obrzęku w miejscu podania szczepionki 5w1. Jak wygląda to obowiązkowe szczepienie, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw pneumokokom – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Pneumokoki są bardzo groźnymi bakteriami, które najczęściej wywołują zapalenie płuc i ucha środkowego, w najcięższych przypadkach infekcję opon mózgowo-rdzeniowych, szpiku, wsierdzia, a nawet sepsę (posocznicę). Szczepionka przeciwko pneumokokom jest obowiązkowa i została umieszczona w Programie Szczepień Obowiązkowych. Oprócz niemowlaków i dzieci nową grupą społeczną, której zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, są osoby po 60 roku życia. Dlaczego to zalecenie dotyczy teraz także seniorów, ile kosztuje szczepionka, czy jest refundowana przez NFZ i czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ona bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka DTP – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka DTP znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest obowiązkowa. Preparat stosuje się w celu czynnego uodpornienia pacjenta przeciwko wystąpieniu błonicy, tężca i krztuśca. Szczepionka DTP zalecana jest do podania dzieciom w kilku dawkach między 6 tygodniem życia i przed ukończeniem 2 roku życia. Jaki jest skład szczepionki DTP, ile kosztuje, czy jest refundowana i jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

  • Szczepionki skojrzaone 5w1 i 6w1 – wady i zalety. Którą szczepionkę wybrać?

    Szczepionka 5w1 oraz szczepionka 6w1 zapewniają jednoczesną ochronę przed pięcioma lub sześcioma chorobami zakaźnymi. Preparaty te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeznaczone są dla niemowlaków od 2 miesiąca życia, zaś ostatnią dawkę dziecko przyjmuje zanim skończy 3 lata. Przed podjęciem decyzji, dotyczącej wyboru schematu szczepień i preparatu szczepionkowego, rodzice często zastanawiają się, którą szczepionkę wybrać 5w1 czy 6w1? Czy lepsze są szczepienia skojarzone, czy tradycyjne, jakie są zalety oraz wady szczepionek 6w1 oraz 5w1? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

    Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Witamina E – gdzie występuje? Funkcje w organizmie, suplementacja, niedobór i nadmiar

    Witamina E jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Zapobiega nie tylko starzeniu się komórek, ale również przeciwdziała bezpłodności u mężczyzn. Potwierdzono także jej udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobieganiu powstawianiu miażdżycy, wspomaganiu pracy mięśni oraz korzystnym wpływie na kondycję skóry i włosów. Przez wzgląd na te właściwości często nazywana jest „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”. Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy E, w których produktach się znajduje i czym charakteryzują się niedobory tej witaminy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij