Czy leki homeopatyczne dla dzieci są bezpieczne?
Wioleta Szulejewska

Czy leki homeopatyczne dla dzieci są bezpieczne?

Czy warto sięgać po leki homeopatyczne dla dzieci? Czy one w ogóle działają? Czy są bezpieczne? Czy są skuteczne? — te i inne pytania zadają sobie rodzice. Choć homeopatia jest dopuszczona w Polsce i na świecie, wciąż budzi wiele kontrowersji. 

O homeopatii można usłyszeć skrajnie różne opinie. Jedni uważają ją za sposób leczenia, inni za magię czy szarlataństwo. Nie opinie są tu najważniejsze, ale fakty. To dziedzina medycyny naturalnej lub niekonwencjonalnej. Homeopaci podkreślają, że mają holistyczne podejście do pacjenta, a homeopatia jest systemem leczenia, który zakłada, że podobne leczy podobne. Mówi również o zasadzie „pamięci wody”. Leczenie nią polega na podawaniu śladowych ilości substancji czynnych w odpowiednio rozcieńczonej formie. 

Według raportu „12 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o homeopatii” autorstwa Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej wynika, że 76% wszystkich lekarzy specjalizujących się w leczeniu małych pacjentów zaleca leki homeopatyczne dla dzieci i aż 64% z nich podkreśla, że najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo ich stosowania.

Leki homeopatyczne dla dzieci — co myślą o nich rodzice? 

Świadomość rodziców dotycząca homeopatii jest coraz większa. Matki i ojcowie częściej sięgają po nią nie tylko dlatego, że uważają taką terapię za skuteczną, przynoszącą korzyści, ale podkreślają również, że nie niesie ona ze sobą żadnych skutków ubocznych.

— Nie wierzyłam w działanie homeopatii — mówi Dominika, mama Karola. — Ale kiedy syn zaczął ząbkować, byłam gotowa zrobić wszystko, żeby ulżyć mu w cierpieniu. Wtedy też przeczytałam o tym, że istnieją leki homeopatyczne dla dzieci, które pomagają przejść przez ten trudny proces. Poszłam do apteki, kupiłam i podałam synowi bez wiary w to, że lek zadziała. Nie minęło 20 minut, a syn, który od kilku dni był marudny, bardzo się wyciszył. A potem przespał kilka godzin, pierwszy raz od kilku dni. Zastanawiałam się czy to przypadek, ale następnego dnia znowu marudził. Podałam lek, zasnął i spał spokojnie. W ten sposób przekonałam się do homeopatii — opowiada Dominika. 

Magda, mama Zosi i Basi ma nieco inne doświadczenia. — Jestem osobą, która lubi dużo wiedzieć. Jeszcze kiedy byłam w ciąży czytałam o rozwoju dzieci, o problemach zdrowotnych u dzieci i sposobach ich leczenia. Chciałam być przygotowana na różne sytuacje. Tak trafiłam na informacje dotyczące homeopatii. Jeszcze będąc w ciąży, odwiedziłam pediatrę homeopatę i z jego pomocą skompletowałam apteczkę dla starszej córki. Chciałam mieć pod ręką najpotrzebniejsze leki — na wszelki wypadek. Dziś dziewczynki mają 5 i 7 lat, a cała nasza rodzina leczy się praktycznie wyłącznie poprzez przyjmowanie leków homeopatycznych — opowiada. 

Czy leki homeopatyczne dla dzieci to placebo? 

Przeciwnicy homeopatii często używają argumentu, że skuteczność leków homeopatycznych to efekt placebo. Osoby, którym podaje się lek tak bardzo wierzą w jego działanie, że ich samopoczucie i stan zdrowia ulega poprawie. Polskie Towarzystwo Homeopatyczne prezentuje jednak badania, które wykazują, że te leki dla dzieci są skuteczne. A przecież niemożliwym jest, aby przekonać niemowlaka, żeby uwierzył w działanie podawanego mu medykamentu. Za pomocą homeopatii leczy się również zwierzęta. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej podaje, że na 134 randomizowane badania, 59 wykazało skuteczność homeopatii, 67 badań pozostało nierozstrzygniętych, a 8 wykazało, że homeopatia jest nieskuteczna. 

Powiązane produkty

Bezpieczeństwo homeopatii

— O ile można mieć jakieś wątpliwości, co do tego czy homeopatia działa, o tyle nie trzeba w ogóle zastanawiać się nad tym, czy jest bezpieczna, bo to pewne, że jest. Leki homeopatyczne dla dzieci nie zawierają przecież żadnych szkodliwych substancji — mówi Monika, mama Michała. Według ekspertów z australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) stosowanie homeopatii może być niebezpieczne. Zagrożenie to jednak nie wynika z faktu samego przyjmowania leków homeopatycznych, ale z ewentualnego zaniechania leczenia klinicznego, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych oraz poważnych lub potencjalnie poważnych. Stosowanie tych leków przez dzieci podczas potencjalnie niegroźnych schorzeń i dolegliwości (ząbkowanie, katar, przeziębienie itp.) jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli podanie leku zostało skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

  1. E. Malarczyk, Czy homeopatia posiada badania potwierdzające jej skuteczność?, „Lekarze Homeopaci” [online], http://www.lekarzehomeopaci.pl/dla-mediow/192-czy-homeopatia-posiada-badania-potwierdzajace-jej-skutecznosc, [dostęp:] 24.01.2019.
  2. Homeopatia jak placebo, „mp” [online], https://www.mp.pl/kurier/116906,homeopatia-jak-placebo, [dostęp:] 24.01.2019.
  3. L. Tomala, Homeopatia może szkodzić, „mp” [online], https://www.mp.pl/kurier/190887,esof-homeopatia-moze-szkodzic.html, [dostęp:] 24.01.2019.
  4. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej pod przewodnictwem prezes Magdaleny Wojciechowskiej, 12 rzeczy, których nie wiedziałeś o homeopatii. Aktualny stan prawny leków homeopatycznych w Polsce i na świecie, „PTHK” [online], https://pthk.pl/wp-content/uploads/12-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-homeopatii.pdf, [dostęp:] 24.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl