Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?
Krzysztof Słomiak

Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

Ziołowe leki uspokajające bez recepty: tabletki, krople, herbatki, proszki i inne

Leki na uspokojenie bez recepty są oparte (w większości) na naturalnych składnikach roślinnych. Dużą zaletą produktów leczniczych, które zawierają surowce roślinne lub wyciągi ziołowe, jest relatywnie mała ilość skutków ubocznych, w porównaniu z innymi lekami syntetycznymi. Pod względem siły działań niepożądanych można je określić jako środki o znikomej inwazyjności. Leki na nerwy występują pod różnymi postaciami, najczęściej w formie tabletek i syropów, ale też jako krople czy proszki uspokajające.

Najczęściej wykorzystywanymi surowcami roślinnymi w lekach uspakajających bez recepty są: waleriana, melisa lekarska, żeń-szeń, dziurawiec i lawenda.  

Waleriana w preparatach ziołowych na nerwy – jak działa? 

Kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą, to roślina stosowana w lecznictwie od dawna. Przyjmowana wewnętrznie najczęściej w postaci naparów lub wyciągów zwalcza niepokój, stany zdenerwowania, napięcia i pobudzenia nerwowego. Działa rozluźniająco i zmniejsza trudności w zasypianiu. Nieodpowiednio przyjmowana może wywoływać działania niepożądane. W przypadku przewlekłego stosowania dużych dawek preparatów z walerianą pojawić się mogą bóle głowy oraz niepokój. Przy stosowaniu leku uspokajającego mającego w składzie tę roślinę powyżej miesiąca zaleca się zrobić dwutygodniową przerwę.

Polecane dla Ciebie

Zioła w środkach uspokajających: melisa lekarska 

Melisa lekarska jest często wykorzystywana jako przyprawa kuchenna. Swój lekko cytrynowy smak i świeży zapach zawdzięcza obecności olejku eterycznego. W lecznictwie znana jest głównie ze swoich właściwości odprężających i dlatego stanowi składnik m.in. tabletek na uspokojenie.  

Liście melisy, wykorzystywane jako surowiec apteczny, działają relaksująco oraz pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci (poprawiają apetyt). Zawarte w nich składniki hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz w niewielkim stopniu wykazują działanie przeciwzapalnie.

Preparaty na uspokojenie z żeń-szeniem 

Czasami stres, niepokój i złe samopoczucie wynikają z braku koncentracji. Brak energii, osłabienie, znużenie oraz mniejsza wydolność fizyczna to niezbyt przyjemne objawy. Aby im przeciwdziałać można sięgnąć po preparaty dodające witalności, np. środki zawierające korzeń żeń-szenia. Przyjmowanie ich korzystnie wpływa na kontrolę wagi, metabolizm, pomaga w walce ze stresem oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Co więcej, żeń-szeń wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymanie sprawności fizycznej, w tym seksualnej i umysłowej na właściwym poziomie. 

Leki na uspokojenie z dziurawcem bez recepty  

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną o wielokierunkowym działaniu. Stosowany wewnętrznie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz naczyń krwionośnych. Substancje aktywne korzystnie wpływają na pracę wątroby i nerek. Hiperycyna zawarta w dziurawcu wykazuje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Wykorzystywane jest to w leczeniu zaburzeń typu depresyjnego, zmian nastroju związanych z przekwitaniem, niepokoju nerwowego, stanów lękowych, bezsenności, a także w stanach wyczerpania nerwowego. 

W jaki sposób przyjmować preparaty z dziurawcem? Nie zaleca się go stosować w połączeniu z innymi produktami leczniczymi i ziołami. Stosowanie środków zawierających dziurawiec powinno w zasadzie dotyczyć tylko monoterapii. Tylko wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych interakcji.  

Dziurawiec wykazuje również działanie fotouczulające. Podczas jego stosowania należy unikać przebywaniu na słońcu i solarium. Nie należy podawać go dzieciom poniżej 7. roku życia, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. 

Lawenda jako składnik leków uspokajających bez recepty

Ta roślina potrafi wypełnić cały dom łagodnym zapachem. Kwiaty lawendy oraz olejek eteryczny wykazują szereg działań wykorzystywanych przez lekarzy i pacjentów.

Związki zawarte w lawendzie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszają nadreaktywność ruchową, łagodzą stany napięcia nerwowego, zmniejszają niepokój oraz ułatwiają zasypianie. Poza tym surowiec ten poprawia apetyt, zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego oraz usprawnia procesy trawienne. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane ziołowych leków uspokajających  

Trzeba pamiętać, że pomimo zaklasyfikowania tych preparatów do grupy ziół, wciąż są one aktywnie biologicznymi produktami leczniczymi. Interakcje z innymi stosowanymi lekami oraz skutki uboczne mogą się pojawić jak w przypadku każdego leku. Najczęściej są to reakcje alergiczne, na składniki przyjmowanego preparatu lub sytuacje przedawkowania, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Warto być świadomym, że leki uspokajające bez recepty są skuteczne, lecz bez konsultacji lekarskiej – można je przyjmować jedynie przez krótki czas. W przypadku stresu i niepokoju, które trwają długo, ziołowe preparaty mogą nie dawać zadowalających rezultatów. Warto wówczas skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty: lekarza lub psychologa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij