Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?
Krzysztof Słomiak

Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

Ziołowe leki uspokajające bez recepty: tabletki, krople, herbatki, proszki i inne

Leki na uspokojenie bez recepty są oparte (w większości) na naturalnych składnikach roślinnych. Dużą zaletą produktów leczniczych, które zawierają surowce roślinne lub wyciągi ziołowe, jest relatywnie mała ilość skutków ubocznych, w porównaniu z innymi lekami syntetycznymi. Pod względem siły działań niepożądanych można je określić jako środki o znikomej inwazyjności. Leki na nerwy występują pod różnymi postaciami, najczęściej w formie tabletek i syropów, ale też jako krople czy proszki uspokajające.

Najczęściej wykorzystywanymi surowcami roślinnymi w lekach uspakajających bez recepty są: waleriana, melisa lekarska, żeń-szeń, dziurawiec i lawenda.  

Waleriana w preparatach ziołowych na nerwy – jak działa? 

Kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą, to roślina stosowana w lecznictwie od dawna. Przyjmowana wewnętrznie najczęściej w postaci naparów lub wyciągów zwalcza niepokój, stany zdenerwowania, napięcia i pobudzenia nerwowego. Działa rozluźniająco i zmniejsza trudności w zasypianiu. Nieodpowiednio przyjmowana może wywoływać działania niepożądane. W przypadku przewlekłego stosowania dużych dawek preparatów z walerianą pojawić się mogą bóle głowy oraz niepokój. Przy stosowaniu leku uspokajającego mającego w składzie tę roślinę powyżej miesiąca zaleca się zrobić dwutygodniową przerwę.

Polecane dla Ciebie

Zioła w środkach uspokajających: melisa lekarska 

Melisa lekarska jest często wykorzystywana jako przyprawa kuchenna. Swój lekko cytrynowy smak i świeży zapach zawdzięcza obecności olejku eterycznego. W lecznictwie znana jest głównie ze swoich właściwości odprężających i dlatego stanowi składnik m.in. tabletek na uspokojenie.  

Liście melisy, wykorzystywane jako surowiec apteczny, działają relaksująco oraz pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci (poprawiają apetyt). Zawarte w nich składniki hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz w niewielkim stopniu wykazują działanie przeciwzapalnie.

Preparaty na uspokojenie z żeń-szeniem 

Czasami stres, niepokój i złe samopoczucie wynikają z braku koncentracji. Brak energii, osłabienie, znużenie oraz mniejsza wydolność fizyczna to niezbyt przyjemne objawy. Aby im przeciwdziałać można sięgnąć po preparaty dodające witalności, np. środki zawierające korzeń żeń-szenia. Przyjmowanie ich korzystnie wpływa na kontrolę wagi, metabolizm, pomaga w walce ze stresem oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Co więcej, żeń-szeń wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymanie sprawności fizycznej, w tym seksualnej i umysłowej na właściwym poziomie. 

Leki na uspokojenie z dziurawcem bez recepty  

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną o wielokierunkowym działaniu. Stosowany wewnętrznie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz naczyń krwionośnych. Substancje aktywne korzystnie wpływają na pracę wątroby i nerek. Hiperycyna zawarta w dziurawcu wykazuje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Wykorzystywane jest to w leczeniu zaburzeń typu depresyjnego, zmian nastroju związanych z przekwitaniem, niepokoju nerwowego, stanów lękowych, bezsenności, a także w stanach wyczerpania nerwowego. 

W jaki sposób przyjmować preparaty z dziurawcem? Nie zaleca się go stosować w połączeniu z innymi produktami leczniczymi i ziołami. Stosowanie środków zawierających dziurawiec powinno w zasadzie dotyczyć tylko monoterapii. Tylko wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych interakcji.  

Dziurawiec wykazuje również działanie fotouczulające. Podczas jego stosowania należy unikać przebywaniu na słońcu i solarium. Nie należy podawać go dzieciom poniżej 7. roku życia, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. 

Lawenda jako składnik leków uspokajających bez recepty

Ta roślina potrafi wypełnić cały dom łagodnym zapachem. Kwiaty lawendy oraz olejek eteryczny wykazują szereg działań wykorzystywanych przez lekarzy i pacjentów.

Związki zawarte w lawendzie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszają nadreaktywność ruchową, łagodzą stany napięcia nerwowego, zmniejszają niepokój oraz ułatwiają zasypianie. Poza tym surowiec ten poprawia apetyt, zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego oraz usprawnia procesy trawienne. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane ziołowych leków uspokajających  

Trzeba pamiętać, że pomimo zaklasyfikowania tych preparatów do grupy ziół, wciąż są one aktywnie biologicznymi produktami leczniczymi. Interakcje z innymi stosowanymi lekami oraz skutki uboczne mogą się pojawić jak w przypadku każdego leku. Najczęściej są to reakcje alergiczne, na składniki przyjmowanego preparatu lub sytuacje przedawkowania, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Warto być świadomym, że leki uspokajające bez recepty są skuteczne, lecz bez konsultacji lekarskiej – można je przyjmować jedynie przez krótki czas. W przypadku stresu i niepokoju, które trwają długo, ziołowe preparaty mogą nie dawać zadowalających rezultatów. Warto wówczas skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty: lekarza lub psychologa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij