Jak działa homeopatia?
Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Jak działa homeopatia?

Podstawowe zasady homeopatii zostały sformułowane już ponad 200 lat temu i od tamtego czasu leczenie homeopatyczne cieszy się coraz większą popularnością – zarówno wśród chorych, jak i wśród terapeutów. Czym są leki homeopatyczne i jak wygląda leczenie za ich pomocą?

Leczenie homeopatyczne jest stosowane w wielu schorzeniach spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej, a także chętnie polecane przez farmaceutów specjalizujących się w tej dziedzinie. Leczenie to jest przedmiotem coraz większego zainteresowania pacjentów. Homeopatia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którzy pragną leczyć się naturalnie, bezpiecznie i skutecznie.

Na czym polega leczenie homeopatyczne?

Leki homeopatyczne działają zgodnie z naturalnym kierunkiem zdrowienia, co oznacza, że pobudzają one siłę życiową człowieka i jego naturalne zdolności do walki z chorobą, głównie poprzez wspomaganie sił obronnych organizmu. W związku z tym u pacjentów leczonych homeopatycznie znacznie poprawia się odporność, choroby ostre ustępują szybciej, okres rekonwalescencji jest krótszy, a pacjent szybko wraca do formy.

Homeopatia, podobnie jak inne terapie naturalne, podchodzi do człowieka w sposób holistyczny, co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko te objawy, które pojawiają się na płaszczyźnie fizycznej, lecz dostrzega też aspekty emocjonalne i mentalne danego pacjenta. Poza tym analizuje jego indywidualny sposób reagowania na chorobę oraz szereg innych czynników wpływających na stan zdrowia i samopoczucia, takich jak sen, dieta, praca, szkoła, przeżycia emocjonalne, stres, uwarunkowania rodzinne i wiele innych.

Bezpieczeństwo i szerokie zastosowanie homeopatii

Należy podkreślić, że homeopatia – oprócz tego, że podchodzi do chorego holistycznie i indywidualnie – jest przede wszystkim bezpieczną i naturalną metodą terapeutyczną. Sposób produkcji leków homeopatycznych i ich wysokie rozcieńczenia powodują, że są bezpieczne i można je zatem stosować u pacjentów ze wszystkich grup wiekowych i w dolegliwościach każdego rodzaju, w chorobach ostrych oraz przewlekłych. W chorobie ostrej działanie homeopatii jest zazwyczaj szybkie, natomiast w chorobie przewlekłej leczenie powinno przebiegać pod okiem doświadczonego terapeuty i może ono potrwać dłużej.

Warto wiedzieć, że homeopatię możemy stosować zarówno w schorzeniach ostrych, jak i przewlekłych. Niezwykle skuteczna okazuje się w takich dolegliwościach, jak przeziębienie, grypa, katar, kaszel, zapalenie gardła, krtani, uszu, zapalenie oskrzeli czy płuc, biegunka, zaparcia, wymioty, gorączka o różnym podłożu, wszelkiego rodzaju urazy, choroba lokomocyjna, ospa, różyczka, świnka, opryszczka i wiele innych. W leczeniu chorób przewlekłych homeopatia doskonale się sprawdza w alergologii, reumatologii, ginekologii, okulistyce, psychiatrii, chirurgii i wielu innych dziedzinach. 

Trzeba podkreślić, że leczenie homeopatyczne można stosować bez problemu razem z każdym innym rodzajem terapii. Leki te można bezpiecznie łączyć z lekami konwencjonalnymi i nie powoduje to żadnych interakcji ani zaburzeń u pacjenta. 

Głównym celem leczenia homeopatycznego jest bowiem przywrócenie choremu pełnej równowagi wewnętrznej i harmonii pomiędzy organizmem a otaczającym go środowiskiem. Taką harmonię nazywamy stanem zdrowia i dobrego samopoczucia – fizycznego i emocjonalnego.

Powiązane produkty

Zasada podobieństwa

Homeopatia cechuje się dwiema podstawowymi zasadami, które odróżniają ją od innych metod terapeutycznych i które nie zmieniły się od samego początku wprowadzenia homeopatii do leczenia.

Pierwszą z nich jest zasada podobieństwa. To od niej wzięła się nawet nazwa homeopatia, która w języku greckim oznacza podobne cierpienie. Według tej zasady dobiera się lek homeopatyczny dla pacjenta.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że reguła ta polega na doborze takiego leku, który w dużych stężeniach wywołuje objawy chorobowe, a w bardzo małych, homeopatycznych dawkach będzie takie same objawy leczył.

Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie leku Allium cepa, który wytwarzany jest z cebuli.  

Powszechnie wiadomo, że cebula powoduje u zdrowych osób takie objawy jak łzawienie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, kichanie oraz podrażnienie błon śluzowych nosa i oczu. Takie lub podobne objawy mogą wystąpić u osoby przeziębionej lub cierpiącej z powodu alergii. Jeśli więc zachorujemy i pojawią się u nas takie symptomy jak podrażniająca, obfita i wodnista wydzielina z nosa, katar z kichaniem, zaczerwienienie okolic nosa – wówczas lekiem, który powinien być zastosowany w przypadku takich objawów będzie właśnie Allium cepa – lek produkowany z cebuli.

Zasada podobieństwa obowiązuje w każdym przypadku, chociaż nie w każdym jest tak oczywista jak przy opisanej powyżej cebuli. Czasem nie jest łatwe znalezienie podobieństwa między objawami charakterystycznymi dla danego leku, a objawami prezentowanymi przez konkretnego pacjenta. Dlatego dobrze jest konsultować się z lekarzem homeopatą lub zaufanym farmaceutą, ponieważ jedynie dobór właściwego leku gwarantuje nam sukces terapeutyczny.

Indywidualne podejście do pacjenta

Homeopatia rozpatruje każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego własny sposób reagowania – to druga ważna zasada tego rodzaju leczenia. Nie jest zatem najważniejsza sama choroba, na którą się uskarżamy, lecz sposób, w jaki na nią reagujemy.

Można to zobrazować również na przykładzie kataru. Katar jest konkretną dolegliwością, lecz dla homeopaty istotna będzie nie tylko informacja, że pacjent ma katar, lecz – przede wszystkim – jak ten katar się objawia. Czy jest wodnisty i przezroczysty, czy też gęsty i trudny do usunięcia; czy nos jest zapchany, czy drożny; czy wydzielina ma charakter podrażniający, czy może jest łagodna. Ważne są więc takie cechy, jak kolor wydzieliny, rodzaj wycieku, ale i okoliczności poprawy lub pogorszenia, np. nos się udrażnia na świeżym, chłodnym powietrzu, a w ciepłym pomieszczeniu nos się całkowicie zatyka i musimy oddychać przez usta.

Informacje te często bywają bardzo szczegółowe, ponieważ to one determinują wybór leku homeopatycznego. Im więcej danych, tym bardziej zindywidualizowane jest leczenie i tym lepiej dobrany jest lek dla danego pacjenta. W homeopatii nie stosuje się prostego i rutynowego doboru leków (na zasadzie: na biegunkę zastosujemy lek przeciwbiegunkowy, na ból – środek przeciwbólowy, a na gorączkę – przeciwgorączkowy). W tej metodzie leczenia lek dobierany jest do konkretnego pacjenta, a nie na daną chorobę. Zatem dwóch pacjentów cierpiących na ten sam rodzaj schorzenia może od homeopaty otrzymać dwa zupełnie różne leki. Wynika to z różnic w indywidualnym sposobie reagowania na daną chorobę. 

Homeopata uważnie przygląda się swoim pacjentom i analizuje nie tylko objawy na poziomie fizycznym, lecz również te związane z psychiką i emocjami. Zawsze brane są pod uwagę czynniki emocjonalne, które same w sobie mogą już stanowić przyczynę choroby.

Ponadto zwraca uwagę na dietę, jakość snu, uwarunkowania rodzinne i środowiskowe, wpływ pracy lub szkoły oraz wszelkie czynniki, które potencjalnie mogą zaburzać równowagę organizmu na różnych poziomach i prowadzić do pojawienia się objawów chorobowych.

Homeopatia nazywana jest leczeniem indywidualnym i holistycznym, ponieważ dobrana jest zawsze do potrzeb konkretnej jednostki.

Leki z naturalnych źródeł

Leczenie homeopatyczne różni się pod wieloma względami od tradycyjnej medycyny. Jedną z zasadniczych różnic jest między innymi sposób wytwarzania leków homeopatycznych. Należy podkreślić, że bardzo ważne jest również źródło, z którego czerpie się substancję do produkcji leku.

Surowce do produkcji leków homeopatycznych pozyskuje się najczęściej z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Istotne jest, że jednoskładnikowe produkty homeopatyczne dostępne w postaci granulek i mikrogranulek nie zawierają substancji konserwujących ani żadnych innych dodatków chemicznych. To zwiększa ich bezpieczeństwo i stanowi dodatkową korzyść przy stosowaniu.  

Rośliny, które są wykorzystywane do produkcji tych leków, są z reguły zbierane w warunkach, w których naturalnie występują w przyrodzie. Posłużyć się można przykładem leku Arnica montana, do produkcji którego stosuje się całą roślinę arniki górskiej. Jest ona zbierana w partiach górskich, w których rośnie w stanie dzikim – wtedy, gdy zioło obfituje w największą ilość substancji czynnych. Leki homeopatyczne pochodzenia roślinnego tym różnią się od leków ziołowych, że do ich wytwarzania wykorzystuje się możliwie najczęściej rośliny świeże, a nie suszone. Jest to o tyle ważna różnica, że w roślinach świeżych mogą występować takie substancje czynne, które nie znajdują się już w ziołach wysuszonych. To sprawia, że surowiec świeży ma odpowiednią siłę działania i bogaty skład związków leczniczych. Jeśli natomiast roślina pochodzi z upraw, zawsze są to uprawy ekologiczne, podlegające ścisłej kontroli jakości. Warunki uprawy są zbliżone do naturalnego środowiska występowania danej rośliny. Nie stosuje się żadnych pestycydów ani innych środków ochrony roślin. 

W przypadku leków pochodzenia zwierzęcego wygląda to podobnie. Zwierzęta, z których pozyskuje się odpowiedni surowiec do wytworzenia leku homeopatycznego, pochodzą z certyfikowanych i kontrolowanych hodowli lub ze środowiska, w którym bytują naturalnie. Przykładem może być lek Apis mellifica, do produkcji którego wykorzystuje się pszczołę miodną. Pszczoła ta pochodzi z konkretnej hodowli o ściśle określonych warunkach.

Leki pochodzenia mineralnego są zróżnicowane pod względem chemicznym. W leczeniu homeopatycznym korzysta się z różnych związków, najczęściej są to pojedyncze pierwiastki lub ich sole, ale też kwasy czy niektóre związki organiczne. Muszą być one pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i spełniać wymogi określone w zasadach produkcji leków homeopatycznych.

Prosty i bezpieczny skład leków homeopatycznych

Aby uzyskać roztwór substancji leczniczej, który stanowi podstawowy materiał do kolejnych etapów produkcji leków homeopatycznych, należy zastosować odpowiedni rozpuszczalnik. Stanowi go zazwyczaj woda, odpowiednio oczyszczona. Jeśli zaś substancja lecznicza nie rozpuszcza się w czystej wodzie, dodawany jest do niej alkohol etylowy w odpowiedniej, ściśle określonej dla każdego surowca proporcji.

Końcowy, silnie rozcieńczony roztwór substancji leczniczej nanoszony jest na granulki, których skład stanowią sacharoza i laktoza. Są to obojętne nośniki, pozostające neutralne i bezpieczne dla każdego pacjenta.

Nawet cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leków homeopatycznych, ponieważ jedna dawka leku w postaci granulek lub mikrogranulek zawiera tak znikomą ilość cukru, że nie wpływa ona w żaden sposób na podwyższenie poziomu glukozy we krwi. 20 granulek leku zawiera około 1/5 kostki cukru, podczas gdy standardową dawkę leku homeopatycznego stanowi tylko 5 granulek.

W trakcie produkcji leku homeopatycznego roztwór substancji leczniczej jest stopniowo coraz silniej rozcieńczany, docelowy produkt zawiera więc często ultraniską dawkę związku wyjściowego. Stanowi to przyczynę, dla której leki homeopatyczne są bezpieczne i nie wchodzą w interakcje z innymi zażywanymi lekami, przy jednoczesnym zachowaniu pełnych właściwości leczniczych korzystnych dla pacjenta.

Artykuł sponsorowany
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl