Terapia homeopatyczna w walce z kaszlem
Paradoksalnie kaszel jest mechanizmem bardzo pożytecznym. Spełnia ważną funkcję ochronną, gdyż oczyszcza drogi oddechowe z substancji, które zostają rozpoznane przez organizm jako drażniące lub szkodliwe.Kaszlemy również wtedy, gdy błona śluzowa oskrzeli zostaje podrażniona przez szkodliwe gazy, płyny lub nawet pospolity kurz. Kaszel może być także objawem infekcji gardła, krtani i oskrzeli. Przyczyną uporczywego, suchego kaszlu może być alergia.
Sam kaszel nie jest chorobą, a jedynie objawem reakcji patofizjologicznych zachodzących w naszych drogach oddechowych.
Kaszel przebiega dwuetapowo: w pierwszej fazie dochodzi do głębokiego wdechu i zamknięcia głośni, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w drogach oddechowych. Drugi etap to nagłe otwarcie głośni, skutkujące gwałtownym spadkiem ciśnienia i wydaleniem powietrza z płuc z ogromnym przyspieszeniem. Prędkość strumienia powietrza wyrzucanego podczas kaszlu osiąga w oskrzelach 30 m/s, zaś w krtani dochodzi nawet do 120 m/s. To właśnie dzięki temu „porywa” on z dróg oddechowych ciała obce, pyły lub zalegającą w nich wydzielinę.
Rodzaje kaszlu
Istnieje wiele rodzajów klasyfikacji kaszlu. Najczęściej mówimy o podziale na kaszel suchy (nieproduktywny) oraz kaszel mokry (produktywny), któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Te dwa rodzaje kaszlu są zazwyczaj objawem sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak grypa i przeziębienie. Kaszel napadowy jest zazwyczaj reakcją o etiologii alergicznej. Jest gwałtowny, trwa około 30-60 sekund i towarzyszy mu zanoszenie się, łapanie powietrza, łzawienie i czerwienienie twarzy. Kaszel szczekający charakteryzuje się tzw. chrypką. Jest to typowy objaw zapalenia krtani i tchawicy, a także niektórych chorób zakaźnych.
Dzieci znacznie częściej niż osoby dorosłe cierpią na dokuczliwy kaszel. Dzieje się tak dlatego, że ich drogi oddechowe są proporcjonalnie mniejszych rozmiarów, niż u dorosłych, po prostu węższe i bardziej wrażliwe na podrażnienia. Jednocześnie najmłodsi oddychają szybciej, przez co do ich płuc dostaje się więcej zanieczyszczeń. Dziecięcy kaszel może wywołać kurz, dym papierosowy, a nawet intensywny zapach. W przypadku dzieci ze szczególną uwagą należy wybierać preparaty na kaszel i zwracać uwagę na ich bezpieczeństwo.
Naturalne leczenie
W leczeniu uciążliwego kaszlu coraz częściej zaleca się homeopatyczne syropy. Są one produkowane wyłącznie z substancji pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. Substancje czynne zawarte w takim syropie pomagają w łagodzeniu kaszlu oraz objawów towarzyszących, uczucia pieczenia w tchawicy i oskrzelach lub sprzyjają rozrzedzaniu wydzieliny oskrzelowej i ułatwiają odkrztuszanie.
Pamiętajmy, aby syrop dobrać do rodzaju kaszlu. O poradę zawsze można zapytać farmaceutę.
Najkorzystniej działające substancje czynne w syropach homeopatycznych to:
- Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) – łagodzi napadowy kaszel, występujący głównie nocą.
- Arnika górska (Arnica montana) – jest stosowana w leczeniu chrypki, występującej podczas infekcji górnych dróg oddechowych, a także w przebiegu zapalenia krtani.
- Pokrzyk wilcza jagoda (Belladonna) – jej stosowanie zaleca się m.in. w początkowym stadium zapalenia nosa i gardła oraz krtani i tchawicy, gdy suchości błon śluzowych towarzyszą takie objawy jak suchy, wyczerpujący kaszel.
- Wymiotnica lekarska (Uragoga ipecacuanha) – w homeopatii jej działanie wykorzystuje się do leczenia napadowego kaszlu wywołującego wymioty.
- Koral szlachetny/koral czerwony (Corallium rubrum) – łagodzi napadowy kaszel, który został wywołany przebywaniem w niskiej temperaturze lub w warunkach gwałtownie nasilającego się zimna. Jest także stosowany podczas leczenia kaszlu wywołanego spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub okresowymi nieżytami błony śluzowej nosa.
- Bylica rupnik/Bylica cytwarowa (Artemisia cina) – jest stosowana w przebiegu leczenia napadów kaszlu występujących okresowo, zwłaszcza w nocy.
- Koszenila kaktusowa (Coccus Cacti) – działa łagodząco w leczeniu objawów kaszlu z utrudnionym odksztuszaniem, dla których charakterystyczne jest pojawianie się ataków kaszlu późnym wieczorem oraz po przebudzeniu rano
- Nawłoć pospolita (Solidago virga aurea) – wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające – znajduje zastosowanie w homeopatii w przebiegu leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.