Jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?
Anna Rutkowska

Jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?

Homeopatia to dziedzina medycyny alternatywnej istniejąca od 200 lat. Mimo że badacze wciąż nie są w stanie opisać jej działania w sposób, który satysfakcjonowałby świat nauki, wiadomo że niektóre badania potwierdziły pewną deklarowaną przez pacjentów skuteczność leczenia. Z tego powodu, że leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych, można rozważyć ich stosowanie. Należy przy tym być wiernym zasadom wypracowanym przez ekspertów od homeopatii w ciągu dekad jej istnienia.

Homeopatia to nie tylko leki, ale też — podobnie jak w przypadku tradycyjnej medycyny chińskiej, pewna filozofia leczenia. Nie polega ona na koncentrowaniu się na chorobie, ale na przyjrzeniu się pacjentowi jako jednostce — wraz z jego stylem życia, stosowaną dietą czy nawet upodobaniami. To właśnie dlatego pierwsza wizyta u homeopaty może trwać nawet 3 godziny. Pacjenci, często przyzwyczajeni do krótkotrwałych wizyt u lekarzy bywają (z reguły pozytywnie) zaskoczeni wnikliwą analizą objawów i szerokim zakresem pytań.

Homeopatia w dużej mierze opiera się na uważności — nie tylko prezentowanej przez lekarza, ale też wywoływanej przez niego u samego pacjenta. Ten drugi, poddając się leczeniu, dzięki współpracy z homeopatą zaczyna analizować oraz widzieć związki między objawami choroby a okolicznościami, w jakich się one pojawiają. To z pewnością sprzyja leczeniu i przyjrzeniu się wielu wcześniej pomijanym aspektom życia powiązanym ze zdrowiem. 

Działanie homeopatii można zobrazować opisem jednego z badań w homeopatycznym szpitalu w Bristolu, w tym przypadku dotyczącego grupy 18 pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, przewlekłe zmęczenie albo też atopowe zapalenie skóry. Miało ono służyć identyfikacji i ocenie „aktywnych składników” homeopatycznego podejścia do leczenia. Mówiąc prościej, chodziło o znalezienie odpowiedzi na pytanie: „dlaczego to działa?”. Należy przy tym zaznaczyć, że jedna trzecia pacjentów z grupy doświadczyła „znacznej poprawy” stanu zdrowia w czasie trwania badania, jedna trzecia „pewnej poprawy”, reszta nie zauważyła zmian. Sumarycznie można zatem mówić o poprawie w przypadku większości z nich. Wnioskiem z badania było stwierdzenie, że za sukcesem terapii homeopatycznej mogła stać „otwartość pacjentów na połączenie ciała i umysłu”, empatia, z jaką się spotkali ze strony homeopatów, wnikliwy wywiad dotyczący objawów, przebieg procesu dopasowywania leków oraz wreszcie — same leki. 

Jak podawać leki homeopatyczne?

Leczenie homeopatyczne w ogromnym stopniu opiera się nie na schematach postępowania dla danej choroby, ale na indywidualnej analizie sytuacji danego pacjenta. Nie można mówić o uniwersalnych zaleceniach dla określonego leku, tak jak w przypadku medykamentów tradycyjnych. I właśnie dlatego zasady homeopatii najlepiej wyraża zdanie: „leczyć pacjenta, nie chorobę”. Na ulotkach leków konwencjonalnych często spotyka się zwrot: „o ile lekarz nie zaleci inaczej”, za którym można znaleźć konkretne, sugerowane przez producenta dawkowanie. 

W homeopatii nie stosuje się tego rozwiązania. U różnych pacjentów są wykorzystywane rozmaite leki — nawet na tę samą chorobę, biorąc pod uwagę ich styl życia, dietę oraz wiele innych czynników. Dlatego odpowiedzi na pytanie: „jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?” nie można znaleźć na ulotce. Nie należy też szukać jej u znajomych, którzy stosowali dany medykament ani na forach internetowych. Zalecenia, co do danego leku wydaje jedynie homeopata zajmujący się pacjentem po wnikliwym wywiadzie. 

Kilka uniwersalnych zasad podawania leków homeopatycznych

Pierwszą zasadą, co do podawania i dawkowania leków homeopatycznych powinno być: „nie lecz się nimi sam”, nawet jeśli ze względu na przepisy dotyczące oznakowania medykamentów producent dołączył do nich ulotkę ze sposobem dawkowania. Aby zrozumieć kolejne reguły przyjmowania tych leków, dobrze jest wiedzieć, z czego wynika tak duża dbałość o ich przestrzeganie. Przede wszystkim, jak opisują badacze zajmujący się homeopatią, środki homeopatyczne powstają i wywierają swoje działanie biologiczne głównie jako nanostruktury, których współczesna nauka nie jest w stanie wykryć. Owe nanocząsteczki mają pewne właściwości biologiczne, fizyczne oraz chemiczne, zdolne do wywoływania efektów elektromagnetycznych na poziomie kwantowym.

Leki homeopatyczne, choć substancje czynne to znikome dawki, działają jako „sygnały biologiczne” wywołujące odpowiedzi na tzw. stres allostatyczny (obciążenie allostatyczne czy stres allostatyczny to inaczej brak równowagi — głównie w sferze psychiki, analogicznie do braku homeostazy, czyli  równowagi fizjologicznej) w postaci „samoorganizującej się zmiany”.

Mówiąc prościej, homeopatia opiera się na założeniu, że leki nie muszą składać się w większości ze swojej masy z substancji czynnej, zatem wystarczy jej nanocząsteczka, by wywołać określoną pożądaną reakcję organizmu. Skład medykamentu powinien pozostać taki sam, jak oryginalnie założono. Oznacza to, że przy przyjmowaniu go znaczenie mają takie szczegóły: czas, jaki upłynął od ostatniego posiłku, niedotykanie bezpośrednio leku palcami czy unikanie substancji, które mogłyby zaburzyć działanie medykamentu. Drugą uniwersalną zasadą z listy „jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?” jest nieprzyjmowanie leków homeopatycznych z jedzeniem. Najlepiej powstrzymać się od spożywania posiłków godzinę przed podaniem leku oraz godzinę po. 

To jednak również kwestia indywidualna — lekarz może wydać dodatkowe zalecenia, co do wykluczenia danego składnika z diety, a nawet sugestie dotyczące rodzaju pasty do zębów! Trzeci punkt związany jest z przyswajaniem leku — leki homeopatyczne wchłaniają się przez błony śluzowe, co oznacza, że należy je trzymać w ustach do czasu rozpuszczenia. Czwarta zasada podawania tych medykamentów — są one przeznaczone dla danej osoby zgodnie z zasadami homeopatii, nie powinny być stosowane przez innych domowników bez zaleceń homeopaty. Po piąte — działanie leków homeopatycznych mogą zaburzyć olejki eteryczne, szczególnie ekstrahowane z mięty, eukaliptusa czy rumianku. Niewskazane jest także stosowanie preparatów z kamforą.

  1. A. Żyła, J. Wodowska, Sztuka stosowania pojedynczych leków homeopatycznych, „doz.pl” [online], https://www.doz.pl/czytelnia/a1257-Sztuka_stosowania_pojedynczych_lekow_homeopatycznych, [dostęp: 18.06.2019].
  2. D. Olenev, How to Take Homeopathic Remedies, „Homeopathy for Health” [online], http://www.homeopathyforhealth.net/2016/07/16/how-to-take-homeopathic-remedies/, [dostęp: 18.06.2019].
  3. Homeopathy, „National Health Portal” [online], https://www.nhp.gov.in/homeopathy_mty, [dostęp: 18.06.2019]. 
  4. I.R. Bell, M. Koithan, A model for homeopathic remedy effects: low dose nanoparticles, allostatic cross-adaptation and time-dependent sensitization in a complex adaptive system, ,,BMC Complementary&Alternative Medicine” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3570304/, [dostęp: 18.06.2019].
  5. M. Weiss, T. D.B. Thompson, Homeopathy — what are the active ingredients? An exploratory study using the UK Medical Research Council's framework for the evaluation of complex interventions, ,,BMC Complementary & Alternative Medicine” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1676018/, [dostęp: 18.06.2019].
  6. Polskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów, Homeopatia — najczęściej zadawane pytania (FAQ), „Lekarze Homeopaci” [online], http://www.lekarzehomeopaci.pl/homeopatia-najczesciej-zadawane-pytania-faq, [dostęp: 18.06.2019].

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

    Widzisz na teście upragnione dwie kreski. Jeszcze nie dowierzasz, ale oto stało się - będziesz mamą. Wiesz na pewno, że trzeba zdrowo się odżywiać i dużo przebywać na świeżym powietrzu. Ale czy to wystarczy? A może niezbędna jest suplementacja?

  • Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze wykonać?

    Przyszła mama powinna podczas ciąży regularnie odwiedzać ginekologa oraz stosować się do jego zaleceń. To lekarz wyznacza terminy kolejnych badań prenatalnych, kierując się stanem zdrowia matki i płodu, a także biorąc pod uwagę ewentualne niepokojące sygnały. Jeśli wszystko jest w porządku, można przyjąć orientacyjny, uniwersalny kalendarz badań wyznaczony przez rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze zwykle się wykonuje?

  • Hemoroidy - objawy i leczenie. Czym są hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

    To jedna z tych dolegliwości, do których mało kto ma ochotę się przyznać nawet przed rodziną. Hemoroidy są przypadłością wstydliwą, krępującą, bywają obiektem żartów. Tymczasem problem dotyka milionów osób na całym świecie! Nie pozostawiajmy więc hemoroidów w strefie tabu, lecz dowiedzmy się o nich jak najwięcej.

  • Dieta po cesarskim cięciu, czyli jak najszybciej dojść do siebie po "cesarce"

    Cesarskie cięcie to inwazyjny zabieg chirurgiczny, po którym organizm kobiety regeneruje się znacznie dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Po zabiegu bardzo ważna jest dieta – dzięki odpowiednio dobranym składnikom zawartym w zróżnicowanych, lekkostrawnych potrawach, młoda mama szybko nabierze sił. Podpowiadamy, co można jeść po cesarce, żeby jak najszybciej stanąć na nogi.

  • 6 sposobów na poranione i pogryzione brodawki przy karmieniu piersią

    Na obrazkach ulotek promujących karmienie piersią wszystko wygląda tak pięknie. Uśmiechnięta mama, szczęśliwe niemowlę, pastelowe kolory. Niestety, rzeczywistość często mocno różni się od tego obrazka. Pogryzione brodawki podczas pierwszych dni karmienia piersią potrafią popsuć całą radość początków macierzyństwa. Ale są na to sposoby!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl