×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?

Homeopatia to dziedzina medycyny alternatywnej istniejąca od 200 lat. Mimo że badacze wciąż nie są w stanie opisać jej działania w sposób, który satysfakcjonowałby świat nauki, wiadomo że niektóre badania potwierdziły pewną deklarowaną przez pacjentów skuteczność leczenia. Z tego powodu, że leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych, można rozważyć ich stosowanie. Należy przy tym być wiernym zasadom wypracowanym przez ekspertów od homeopatii w ciągu dekad jej istnienia.

Homeopatia to nie tylko leki, ale też — podobnie jak w przypadku tradycyjnej medycyny chińskiej, pewna filozofia leczenia. Nie polega ona na koncentrowaniu się na chorobie, ale na przyjrzeniu się pacjentowi jako jednostce — wraz z jego stylem życia, stosowaną dietą czy nawet upodobaniami. To właśnie dlatego pierwsza wizyta u homeopaty może trwać nawet 3 godziny. Pacjenci, często przyzwyczajeni do krótkotrwałych wizyt u lekarzy bywają (z reguły pozytywnie) zaskoczeni wnikliwą analizą objawów i szerokim zakresem pytań.

Homeopatia w dużej mierze opiera się na uważności — nie tylko prezentowanej przez lekarza, ale też wywoływanej przez niego u samego pacjenta. Ten drugi, poddając się leczeniu, dzięki współpracy z homeopatą zaczyna analizować oraz widzieć związki między objawami choroby a okolicznościami, w jakich się one pojawiają. To z pewnością sprzyja leczeniu i przyjrzeniu się wielu wcześniej pomijanym aspektom życia powiązanym ze zdrowiem. 

Działanie homeopatii można zobrazować opisem jednego z badań w homeopatycznym szpitalu w Bristolu, w tym przypadku dotyczącego grupy 18 pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, przewlekłe zmęczenie albo też atopowe zapalenie skóry. Miało ono służyć identyfikacji i ocenie „aktywnych składników” homeopatycznego podejścia do leczenia. Mówiąc prościej, chodziło o znalezienie odpowiedzi na pytanie: „dlaczego to działa?”. Należy przy tym zaznaczyć, że jedna trzecia pacjentów z grupy doświadczyła „znacznej poprawy” stanu zdrowia w czasie trwania badania, jedna trzecia „pewnej poprawy”, reszta nie zauważyła zmian. Sumarycznie można zatem mówić o poprawie w przypadku większości z nich. Wnioskiem z badania było stwierdzenie, że za sukcesem terapii homeopatycznej mogła stać „otwartość pacjentów na połączenie ciała i umysłu”, empatia, z jaką się spotkali ze strony homeopatów, wnikliwy wywiad dotyczący objawów, przebieg procesu dopasowywania leków oraz wreszcie — same leki. 

Jak podawać leki homeopatyczne?

Leczenie homeopatyczne w ogromnym stopniu opiera się nie na schematach postępowania dla danej choroby, ale na indywidualnej analizie sytuacji danego pacjenta. Nie można mówić o uniwersalnych zaleceniach dla określonego leku, tak jak w przypadku medykamentów tradycyjnych. I właśnie dlatego zasady homeopatii najlepiej wyraża zdanie: „leczyć pacjenta, nie chorobę”. Na ulotkach leków konwencjonalnych często spotyka się zwrot: „o ile lekarz nie zaleci inaczej”, za którym można znaleźć konkretne, sugerowane przez producenta dawkowanie. 

W homeopatii nie stosuje się tego rozwiązania. U różnych pacjentów są wykorzystywane rozmaite leki — nawet na tę samą chorobę, biorąc pod uwagę ich styl życia, dietę oraz wiele innych czynników. Dlatego odpowiedzi na pytanie: „jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?” nie można znaleźć na ulotce. Nie należy też szukać jej u znajomych, którzy stosowali dany medykament ani na forach internetowych. Zalecenia, co do danego leku wydaje jedynie homeopata zajmujący się pacjentem po wnikliwym wywiadzie. 

Kilka uniwersalnych zasad podawania leków homeopatycznych

Pierwszą zasadą, co do podawania i dawkowania leków homeopatycznych powinno być: „nie lecz się nimi sam”, nawet jeśli ze względu na przepisy dotyczące oznakowania medykamentów producent dołączył do nich ulotkę ze sposobem dawkowania. Aby zrozumieć kolejne reguły przyjmowania tych leków, dobrze jest wiedzieć, z czego wynika tak duża dbałość o ich przestrzeganie. Przede wszystkim, jak opisują badacze zajmujący się homeopatią, środki homeopatyczne powstają i wywierają swoje działanie biologiczne głównie jako nanostruktury, których współczesna nauka nie jest w stanie wykryć. Owe nanocząsteczki mają pewne właściwości biologiczne, fizyczne oraz chemiczne, zdolne do wywoływania efektów elektromagnetycznych na poziomie kwantowym.

Leki homeopatyczne, choć substancje czynne to znikome dawki, działają jako „sygnały biologiczne” wywołujące odpowiedzi na tzw. stres allostatyczny (obciążenie allostatyczne czy stres allostatyczny to inaczej brak równowagi — głównie w sferze psychiki, analogicznie do braku homeostazy, czyli  równowagi fizjologicznej) w postaci „samoorganizującej się zmiany”.

Mówiąc prościej, homeopatia opiera się na założeniu, że leki nie muszą składać się w większości ze swojej masy z substancji czynnej, zatem wystarczy jej nanocząsteczka, by wywołać określoną pożądaną reakcję organizmu. Skład medykamentu powinien pozostać taki sam, jak oryginalnie założono. Oznacza to, że przy przyjmowaniu go znaczenie mają takie szczegóły: czas, jaki upłynął od ostatniego posiłku, niedotykanie bezpośrednio leku palcami czy unikanie substancji, które mogłyby zaburzyć działanie medykamentu. Drugą uniwersalną zasadą z listy „jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?” jest nieprzyjmowanie leków homeopatycznych z jedzeniem. Najlepiej powstrzymać się od spożywania posiłków godzinę przed podaniem leku oraz godzinę po. 

To jednak również kwestia indywidualna — lekarz może wydać dodatkowe zalecenia, co do wykluczenia danego składnika z diety, a nawet sugestie dotyczące rodzaju pasty do zębów! Trzeci punkt związany jest z przyswajaniem leku — leki homeopatyczne wchłaniają się przez błony śluzowe, co oznacza, że należy je trzymać w ustach do czasu rozpuszczenia. Czwarta zasada podawania tych medykamentów — są one przeznaczone dla danej osoby zgodnie z zasadami homeopatii, nie powinny być stosowane przez innych domowników bez zaleceń homeopaty. Po piąte — działanie leków homeopatycznych mogą zaburzyć olejki eteryczne, szczególnie ekstrahowane z mięty, eukaliptusa czy rumianku. Niewskazane jest także stosowanie preparatów z kamforą.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. A. Żyła, J. Wodowska, Sztuka stosowania pojedynczych leków homeopatycznych, „doz.pl” [online], https://www.doz.pl/czytelnia/a1257-Sztuka_stosowania_pojedynczych_lekow_homeopatycznych, [dostęp: 18.06.2019].
  2. D. Olenev, How to Take Homeopathic Remedies, „Homeopathy for Health” [online], http://www.homeopathyforhealth.net/2016/07/16/how-to-take-homeopathic-remedies/, [dostęp: 18.06.2019].
  3. Homeopathy, „National Health Portal” [online], https://www.nhp.gov.in/homeopathy_mty, [dostęp: 18.06.2019]. 
  4. I.R. Bell, M. Koithan, A model for homeopathic remedy effects: low dose nanoparticles, allostatic cross-adaptation and time-dependent sensitization in a complex adaptive system, ,,BMC Complementary&Alternative Medicine” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3570304/, [dostęp: 18.06.2019].
  5. M. Weiss, T. D.B. Thompson, Homeopathy — what are the active ingredients? An exploratory study using the UK Medical Research Council's framework for the evaluation of complex interventions, ,,BMC Complementary & Alternative Medicine” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1676018/, [dostęp: 18.06.2019].
  6. Polskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów, Homeopatia — najczęściej zadawane pytania (FAQ), „Lekarze Homeopaci” [online], http://www.lekarzehomeopaci.pl/homeopatia-najczesciej-zadawane-pytania-faq, [dostęp: 18.06.2019].

Podziel się: