Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze wykonać?
Anna Rutkowska

Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze wykonać?

Przyszła mama powinna podczas ciąży regularnie odwiedzać ginekologa oraz stosować się do jego zaleceń. To lekarz wyznacza terminy kolejnych badań prenatalnych, kierując się stanem zdrowia matki i płodu, a także biorąc pod uwagę ewentualne niepokojące sygnały. Jeśli wszystko jest w porządku, można przyjąć orientacyjny, uniwersalny kalendarz badań wyznaczony przez rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze zwykle się wykonuje?

Badania prenatalne niektórym kojarzą się jedynie z inwazyjnymi badaniami (takimi jak amniopunkcja) wykonywanymi w przypadku ciężarnych, u których podejrzewa się ryzyko wystąpienia wad płodu. Tymczasem są to wszystkie badania realizowane podczas ciąży służące wykryciu chorób wrodzonych czy genetycznych — przede wszystkim trisomii chromosomów: 13 (zespół Patau), 18 (zespół Edwardsa) i 21 (zespół Downa). Oprócz tego pozwalają na znalezienie wad cewy nerwowej, w obrębie układu krwionośnego (w tym serca) lub innych wad anatomicznych. 

Badania prenatalne ogólnie

Ogromną większość badań prenatalnych wykonuje się w 1. i 2. trymestrze ciąży. To oczywiście mit, że przeprowadza się je wcześnie, by w razie nieprawidłowości móc jeszcze zdążyć z decyzją o legalnym wcześniejszym zakończeniu ciąży, czyli aborcji. Wczesne wykrycie wad płodu przede wszystkim zwiększa szanse na ocalenie jego życia i zdrowia. Przykładem są tu wady serca czy rozszczepy kręgosłupa, które w części przypadków mogą być operowane jeszcze w łonie matki. Niektóre z nich można wykonać już w 2. trymestrze, więc warto wiedzieć o wadach jak najwcześniej. Zaplanowanie zabiegu, a czasem też zebranie środków finansowych na operację wymaga czasu. Ten jest na wagę złota.

Podobnie bywa w przypadku wad operowanych tuż po narodzinach dziecka. Wczesne rozpoznanie umożliwia na przykład zaplanowanie porodu w placówce o najwyższym stopniu referencyjności lub takiej, gdzie od razu wykonuje się operację, bez konieczności przewożenia chorego noworodka między szpitalami. Miejsc w takich placówkach w Polsce często brakuje, zaś operacje za granicą są niezwykle kosztowne, więc wykrycie wady w 1. czy 2. trymestrze pomaga rodzicom zdążyć się przygotować do przyjścia na świat malucha. 

Podstawowe badania prenatalne to przede wszystkim badania nieinwazyjne: USG (wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży, następnie między 18. a 22. tygodniem ciąży i w 3. trymestrze ciąży — między 28. a 32. tygodniem), a także testy biochemiczne — z surowicy krwi. 

Wyróżnia się:

  • test PAPP-A — zwany podwójnym (bada się tu stężenie tzw. ciążowego białka A oraz wolnej podjednostki beta-hCG. Składa się też na niego pomiar NT (przezierność karkowa) w wyżej wymienionym badaniu USG,
  • test potrójny (15.-17. tydzień ciąży, pomiar stężenia wolnej podjednostki beta-hCG, a także alfa-fetoproteiny i wolnego estriolu uE — o mniejszej czułości niż test podwójny),
  • test poczwórny (odmiana testu potrójnego, ale oprócz wyżej wymienionych parametrów mierzy się też tzw. inhibinę A, co zwiększa czułość testu).
Nieprawidłowości w wynikach powyższych testów są wskazaniem do wykonania inwazyjnego badania prenatalnego, czyli amniopunkcji — pobrania płynu owodniowego z jamy macicy. Pozwala ono na uzyskanie komórek samego płodu. Nie może już być mowy o pomyłce, jeśli chodzi o wykrywanie najczęściej występujących wad genetycznych. 

Do prenatalnych badań inwazyjnych należy też biopsja trofoblastu (kosmówki) wykonywana między 8. a 11. tygodniem ciąży i kordocenteza — między 18. a 23. tygodniem ciąży.

Badania prenatalne — 3. trymestr

Badania prenatalne w 3. trymestrze to przede wszystkim badanie USG wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży. Na tym etapie służy ono głównie ocenie czy płód rośnie prawidłowo. Optymalne wyniki badania są opisywane przez lekarzy za pomocą odniesienia do siatki centylowej, nie zaś tygodni ciąży — wynik badania, w którym głowa jest o 2 tygodnie „młodsza” niż nóżki może być przyczyną paniki rodziców nieświadomych tego, że rozmaite części ciała malucha rosną w różnym tempie i rzadko zdarza się tak, by dziecko miało „idealne”, uśrednione wymiary.

Badanie w 3. trymestrze pozwala ocenić przede wszystkim: 

  • wymiary główki płodu (BPD) — tzw. wymiar dwuciemieniowy,
  • obwód główki płodu (HC),
  • obwód brzucha płodu (AC),
  • długość kości udowej (FL),
  • długość kości ramiennej (HL), 
  • wymiar poprzeczny móżdżku (TCD).

Dzięki USG lekarz szacuje przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę dziecka przy porodzie. USG w 3. trymestrze jest kontynuacją diagnostyki z poprzednich etapów. Podobnie jak badanie między 18. a 22. tygodniem ciąży, ocenia ono rozwój narządów i pozwala stwierdzić występowanie wad wrodzonych. Lekarz sprawdza też stan łożyska, jego położenie, a także ilość płynu owodniowego (AFI).

Badanie w 3. trymestrze służy też sprawdzeniu czy maluch przybrał już odpowiednią pozycję do porodu, a więc główką w dół. Jeśli tak się nie stało, nie ma powodów do paniki, gdyż z dużym prawdopodobieństwem stanie się to nieco później. Jeżeli jednak tak nie będzie, nie oznacza to zawsze wskazania do cesarskiego cięcia. Jaki poród będzie wtedy najlepszy? Ocenia to lekarz, a decydujące są tu głównie wymiary dziecka oraz przebieg ewentualnych wcześniejszych porodów. Ważne powinno być także nastawienie przyszłej mamy. Porody pośladkowe ocenia się jednak jako nieco trudniejsze, dlatego położnik powinien wziąć pod uwagę stan psychiczny rodzącej i „nie naciskać” na poród siłami natury, jeśli jej lęk jest zbyt duży. 

Powiązane produkty

Podstawowe badania w 3. trymestrze ciąży

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się w jej 27. tygodniu. Zwykle zaleca się mniej więcej comiesięczne wizyty u lekarza prowadzącego. Podczas nich, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym opieki okołoporodowej, wykonywane są różne badania.

W 27.-32. tygodniu, jak co miesiąc lekarz powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne (ocenia tu m.in ułożenie płodu, stan szyjki macicy i wydzielinę pochwową) oraz ocenić czynność pracy serca płodu (za pomocą aparatu UDT, czyli detektora — takie urządzenie ma w gabinecie każdy ginekolog). Zwykle ciężarnej mierzy się też ciśnienie oraz masę ciała. Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, na początku 3. trymestru zaleca się: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie na obecność przeciwciał anty-D (u kobiet Rh-), ewentualnie cytologię, która nie została wykonana wcześniej.

W 33.-37. tygodniu do wyżej wymienionych badań w gabinecie ginekologicznym dochodzi ocena wymiarów miednicy oraz ruchów płodu. Na tym etapie ciąży lekarz powinien też zbadać piersi przyszłej mamy i ocenić ryzyko występowania depresji — ten ostatni punkt znajduje się w ministerialnych rozporządzeniach dopiero od niedawna. W tym okresie (prócz standardowej morfologii i badania ogólnego moczu) zostaje wykonany posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, z przedsionka pochwy oraz okolic odbytu, a także badanie (z krwi) pod kątem występowania antygenu HBs — ujemny wynik to doskonała wiadomość, gdyż oznacza, że kobieta nie jest zarażona wirusem HBV, głównym winowajcą wirusowego zapalenia wątroby typu B. 

Między 33. a 37. tygodniem ciąży powtarza się też badanie pod kątem występowania wirusa HIV. Kolejne badania w 3. trymestrze przypadają na okres między 38. a 39. tygodniem ciąży — w gabinecie lekarskim te same, co w 27.-32. tygodniu. Jeśli chodzi o pobranie próbek, znów jest to morfologia i badanie ogólne moczu — już po raz ostatni w ciąży. 

W 40. tygodniu i później ciężarna powinna widzieć się z lekarzem co kilka dni. Wiąże się to w dużej mierze ze stanem łożyska, które na tym etapie ciąży może być już zbyt stare, by prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak ważna jest częsta ocena ruchów płodu, badanie KTG (czynność serca płodu i skurcze macicy). Jeśli oczekiwanie na poród się przedłuża, lekarz może też zlecić dodatkowe USG. 

  1. A. Stembalska, I. Łaczmańska, L. Dudarewicz, Nieinwazyjne badania prenatalne w diagnostyce aneuploidii chromosmów 13, 18 i 21 — aspekty teoretyczne i praktyczne, „Ginekologia Polska”, nr 2 (82) 2011, s. 126-132.
  2. B. Barczyński, Badania prenatalne, ,,Mp” [online],  https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63104,badania-prenatalne, [dostęp: 10.06.2019].
  3. D. Borowski, J. Brązert, M. Pietryga, Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym, „Ginekologia Polska”, nr 7, 2015, s. 551-559.
  4. K. Preis, M. Świątkowska-Freund, Ultrasonograficzne markery aberracji chromosomowych u płodu, „Czytelnia Medyczna” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/1396,ultrasonograficzne-markery-aberracji-chromosomowych-u-plodu.html, [dostęp: 10.06.2019].
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, „ISAP” [online], http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001756, [dostęp: 10.06.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl