Wizyta u lekarza homeopaty
Anna Żyła

Wizyta u lekarza homeopaty

Skuteczność leczenia homeopatycznego zapewni tylko doświadczony lekarz homeopata. Homeopatia nie jest specjalizacją lekarską, to przede wszystkim sposób terapii, przy zastosowaniu leków homeopatycznych. „Lekarz homeopata” to pewien skrót, który oznacza dyplomowanego lekarza, który korzysta z wiedzy zdobytej w trakcie studiów medycznych, uzupełnionej o znajomość zasad terapii homeopatycznej.

Skuteczność leczenia homeopatycznego zapewni tylko doświadczony lekarz homeopata. Jest to dyplomowany lekarz, który korzysta z wiedzy zdobytej w trakcie studiów medycznych, uzupełnionej o znajomość zasad homeopatii. Ma on więc dodatkowe „narzędzie” terapeutyczne. Gdzie tą wiedzę zdobywa? Otóż od początku swego istnienia firma Boiron pozostaje w ścisłym kontakcie ze światem medycznym. To z jej inicjatywy w 1972 roku zostało utworzone Centrum Kształcenia i Rozwoju Homeopatii - CEDH (Centre d’Enseignement et de Développement de l’Homéopathie), którego głównym celem jest opracowywanie programów i organizowanie szkoleń w zakresie homeopatycznej metody leczenia, również w Polsce. Partnerem CEDH w organizowaniu szkoleń jest Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej. Kursy są wielostopniowe i odbywają się w największych miastach. Szkolenia te pozwalają lekarzowi-praktykowi poznać możliwości i zasady tej metody leczenia. Na terenie Polski jest tylko pewna grupa lekarzy przygotowana do stosowania homeopatii. Jak więc wygląda wizyta u lekarza homeopaty?

Lekarz homeopata, tak samo jak inni lekarze, zbiera wywiad i bada pacjenta. Czasem zleca dodatkowe badania (laboratoryjne, ultrasonograficzne i inne) lub kieruje do specjalisty. Zaleca on nam leczenie homeopatyczne wtedy, gdy uzna, że będzie ono w danym momencie najbardziej skuteczne, a jeśli nasz stan tego wymaga, zaleca leki tradycyjne proponując leki homeopatyczne jedynie jako leczenie uzupełniające. Leki homeopatyczne, jak każdy inny środek leczniczy, mają bowiem swoje ograniczenia. Czym prócz ewentualnego zalecenia leku homeopatycznego może się wyróżniać wizyta u lekarza homeopaty? Otóż niektórzy z pacjentów relacjonują to w sposób sensacyjny: „Długi wywiad z dziwnymi pytaniami”.

Przede wszystkim lekarz po kursach z homeopatii przeprowadza z nami obszerny wywiad i rozmowę. Homeopatia jest zindywidualizowaną metodą leczenia, uwzględniającą reakcje organizmu pacjenta, a nie cechy choroby. Lek będzie więc pożyteczny wtedy, gdy zostanie dobrany dla konkretnego pacjenta, a nie tylko do diagnozy jednostki nozologicznej. Bardzo ważne są objawy i dolegliwości, ale szczególnie ważne są indywidualne reakcje i odczucia związane z chorobą (to, co w klasycznym wywiadzie lekarskim nie jest istotne). Lekarz po kursach z homeopatii zapyta nas np. czy ból powraca okresowo, jaki jest jego rodzaj (kłujący, piekący, pulsujący), co powoduje nasilenie, a co przynosi ulgę. Wywiad homeopatyczny koncentruje się także na sferze psychicznej i emocjonalnej. Stąd podczas wizyty u takiego lekarza pojawiają się pytania o relacje rodzinne, młodość, sposób reagowania na stres, znaczące wydarzenia w życiu czy pracę zawodową. Dopiero na podstawie tak szeroko przeprowadzonego wywiadu lekarz homeopata dobiera dla nas odpowiedni lek. Następne wizyty mogą być już krótsze. Lekarz stara się wówczas ocenić reakcje na podany lek i ustala dalsze postępowanie w leczeniu.

Pamiętaj! Rozmowa jest niezwykle istotnym i często niedocenianym elementem wizyty w gabinecie lekarskim. Pośpiech, poczucie, że zabierasz czas przeznaczony dla następnego pacjenta, nie służy Twojemu leczeniu. Opisz wyczerpująco wszystkie swoje dolegliwości. Gdy lekarz o cokolwiek zapyta, nie wolno ukrywać żadnych faktów. Mówiąc lekarzowi o wszystkich, nawet tych najbardziej intymnych problemach, dajesz mu szansę na właściwe rozpoznanie choroby i skuteczne jej leczenie. Podobnie jak w przebiegu tradycyjnej terapii niezwykle ważne jest dostosowanie się do zaleceń lekarza. Z tego powodu w trakcie wizyty warto notować sobie wszystkie wskazówki lekarza, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie należy wahać się ponownie z nim skontaktować. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy wybrany przez nas lekarz ukończył odpowiednie kursy z homeopatii. Wówczas będziemy mieli pewność, że będzie się on kierował odpowiednią wiedzą, a nie uprzedzeniami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

    „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

  • Rozciągnięty żołądek po świętach? Pomoże błonnik

    Odchudzanie po świętach? Niestety, rozciągnięty żołądek domaga się ciągle więcej i więcej jedzenia. Walkę z nieustannymi napadami wilczego apetytu oraz wytrwanie w dietetycznych postanowieniach mogą nam ułatwić apteczne suplementy diety z błonnikiem. Jak działają?

  • Jak sobie radzić ze zgagą w święta?

    Dla niektórych zgaga to zaledwie lekki dyskomfort, dla innych potrafi być ona bardzo dokuczliwa. Jeśli chcemy pozbyć się palącego problemu, należy zneutralizować kwas solny, który podrażnia błonę śluzową przełyku. Oferta rynku farmaceutycznego jest w tym przypadku bardzo szeroka.

  • Co to jest meteopatia?

    Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

  • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

    Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij