Wizyta u lekarza homeopaty
Skuteczność leczenia homeopatycznego zapewni tylko doświadczony lekarz homeopata. Jest to dyplomowany lekarz, który korzysta z wiedzy zdobytej w trakcie studiów medycznych, uzupełnionej o znajomość zasad homeopatii. Ma on więc dodatkowe „narzędzie” terapeutyczne. Gdzie tą wiedzę zdobywa? Otóż od początku swego istnienia firma Boiron pozostaje w ścisłym kontakcie ze światem medycznym. To z jej inicjatywy w 1972 roku zostało utworzone Centrum Kształcenia i Rozwoju Homeopatii - CEDH (Centre d’Enseignement et de Développement de l’Homéopathie), którego głównym celem jest opracowywanie programów i organizowanie szkoleń w zakresie homeopatycznej metody leczenia, również w Polsce. Partnerem CEDH w organizowaniu szkoleń jest Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej. Kursy są wielostopniowe i odbywają się w największych miastach. Szkolenia te pozwalają lekarzowi-praktykowi poznać możliwości i zasady tej metody leczenia. Na terenie Polski jest tylko pewna grupa lekarzy przygotowana do stosowania homeopatii. Jak więc wygląda wizyta u lekarza homeopaty?
Lekarz homeopata, tak samo jak inni lekarze, zbiera wywiad i bada pacjenta. Czasem zleca dodatkowe badania (laboratoryjne, ultrasonograficzne i inne) lub kieruje do specjalisty. Zaleca on nam leczenie homeopatyczne wtedy, gdy uzna, że będzie ono w danym momencie najbardziej skuteczne, a jeśli nasz stan tego wymaga, zaleca leki tradycyjne proponując leki homeopatyczne jedynie jako leczenie uzupełniające. Leki homeopatyczne, jak każdy inny środek leczniczy, mają bowiem swoje ograniczenia. Czym prócz ewentualnego zalecenia leku homeopatycznego może się wyróżniać wizyta u lekarza homeopaty? Otóż niektórzy z pacjentów relacjonują to w sposób sensacyjny: „Długi wywiad z dziwnymi pytaniami”.
Przede wszystkim lekarz po kursach z homeopatii przeprowadza z nami obszerny wywiad i rozmowę. Homeopatia jest zindywidualizowaną metodą leczenia, uwzględniającą reakcje organizmu pacjenta, a nie cechy choroby. Lek będzie więc pożyteczny wtedy, gdy zostanie dobrany dla konkretnego pacjenta, a nie tylko do diagnozy jednostki nozologicznej. Bardzo ważne są objawy i dolegliwości, ale szczególnie ważne są indywidualne reakcje i odczucia związane z chorobą (to, co w klasycznym wywiadzie lekarskim nie jest istotne). Lekarz po kursach z homeopatii zapyta nas np. czy ból powraca okresowo, jaki jest jego rodzaj (kłujący, piekący, pulsujący), co powoduje nasilenie, a co przynosi ulgę. Wywiad homeopatyczny koncentruje się także na sferze psychicznej i emocjonalnej. Stąd podczas wizyty u takiego lekarza pojawiają się pytania o relacje rodzinne, młodość, sposób reagowania na stres, znaczące wydarzenia w życiu czy pracę zawodową. Dopiero na podstawie tak szeroko przeprowadzonego wywiadu lekarz homeopata dobiera dla nas odpowiedni lek. Następne wizyty mogą być już krótsze. Lekarz stara się wówczas ocenić reakcje na podany lek i ustala dalsze postępowanie w leczeniu.
Pamiętaj! Rozmowa jest niezwykle istotnym i często niedocenianym elementem wizyty w gabinecie lekarskim. Pośpiech, poczucie, że zabierasz czas przeznaczony dla następnego pacjenta, nie służy Twojemu leczeniu. Opisz wyczerpująco wszystkie swoje dolegliwości. Gdy lekarz o cokolwiek zapyta, nie wolno ukrywać żadnych faktów. Mówiąc lekarzowi o wszystkich, nawet tych najbardziej intymnych problemach, dajesz mu szansę na właściwe rozpoznanie choroby i skuteczne jej leczenie. Podobnie jak w przebiegu tradycyjnej terapii niezwykle ważne jest dostosowanie się do zaleceń lekarza. Z tego powodu w trakcie wizyty warto notować sobie wszystkie wskazówki lekarza, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie należy wahać się ponownie z nim skontaktować. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy wybrany przez nas lekarz ukończył odpowiednie kursy z homeopatii. Wówczas będziemy mieli pewność, że będzie się on kierował odpowiednią wiedzą, a nie uprzedzeniami.