Jak zadbać o nawilżenie skóry po opalaniu?
Joanna Naczyńska

Jak zadbać o nawilżenie skóry po opalaniu?

Skóra narażona na działanie promieni słonecznych, bardzo szybko staje się odwodniona i podrażniona. Nawet skóra, którą staramy się chronić kremami z filtrem, jest poddawana działaniu promieni słonecznych. Jeśli dodatkowo korzystamy z kąpieli wodnych, a po wyjściu z wody zapominamy ponownie nałożyć preparat ochronny z filtrem, nasza skóra staje się bezbronna. Początkowo nie odczuwamy skutków nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych na skórę, jednak już po krótkim czasie skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona. Zaczynamy odczuwać pieczenie i ból, to sygnał, że nasza skóra została poparzona. Czy można w jakiś sposób uniknąć takiej sytuacji? Jak zadbać o nawilżenie skóry po opalaniu?

Składniki kojące

Preparaty o konsystencji mleczka, zapewniają uczucie ukojenia i efekt chłodzenia na skórze. Dodatek witaminy E i związki wapnia zapewniają działanie łagodzące. Preparaty z tymi składnikami, przyspieszają naturalne mechanizmy regeneracji skóry.

Pianka na ratunek

Wiele osób pamięta z dzieciństwa spray tworzący na skórze warstwę ochronną i przyspieszającą gojenie poparzonej skóry. Na rynku wciąż obecne są tego typu preparaty, których składnikiem najczęściej jest pantenol. Dobrze sprawdzi się także krem z alantoiną, która uelastyczni skórę i będzie wspomagać proces gojenia się oparzenia.

Powiązane produkty

Efekt chłodzący

Wśród szerokiej oferty kosmetyków, można znaleźć preparaty o żelowej konsystencji, które charakteryzują się dużą zawartością (aż do 75%) wody termalnej. Dzięki tym właściwościom, pozwalają uzyskać efekt chłodzenia i obniżenia temperatury podrażnionej słońcem skóry.

Żele, często zawierają dodatek mentolu. Nanoszone na uwrażliwioną słońcem skórę wywołują natychmiastowy efekt chłodzenia i miejscowego znieczulenia.

Preparaty te dodatkowo wzbogacone są w antyoksydanty wspomagające regenerację skóry. Z oferty produktów w aptece warto wybrać produkt przeznaczony do nakładania zarówno na twarz, jak i całe ciało. Kojące żele zawierają składniki uzupełniające poziom lipidów, co ułatwia odbudowę naskórka. Skóra staje się nawilżona i odżywiona. Kosmetyki w żelowej formie są łatwe w aplikacji, nie wymagają wcierania, mają delikatną formułę i wtapiają się w skórę. Skóra jest ukojona, a efekt nawilżający może utrzymywać się przez wiele godzin po aplikacji.

Aloesowe ukojenie

Skóra może być podrażniona nie tylko słońcem ale także wiatrem i piaskiem. Warto sięgnąć po preparaty wzbogacone naturalnymi składnikami łagodzącymi. Do takich należy m.in. aloes (Aloe Babrbedensis ), którego ekstrakt jest stosowany jako dodatek do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry po opalaniu.

Jak stosować preparaty łagodzące oparzenia słoneczne?

Warstwę żelu należy nałożyć możliwie szybko po tym jak skóra została oparzona lub nawet uwrażliwiona po nadmiernej ekspozycji na słońce. Grubość warstwy powinna wynosić 2-3 mm. Bardzo często w żelach na poparzenia spotkać można takie składniki jak karbomer, który stwarza dodatkową warstwę ochronną na skórze. Zapobiega to zainfekowaniu podrażnionej skóry i jednocześnie stwarza odpowiednie dla gojenia się środowisko. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce wpływa niekorzystnie na jej wygląd i kondycję. Dodatkowo podrażnieniu mogą ulec wszelkie znamiona widoczne na skórze, a to może prowadzić do poważnych chorób skóry, nawet czerniaka. Zanim więc zdecydujemy się na opalanie, wybierzmy dobrej jakości preparaty z filtrem chroniącym skórę przed promieniami słonecznymi. Pamiętajmy o ponownym nałożeniu preparatu ochronnego po kąpieli w basenie czy morzu. Chrońmy skórę dzieci, które są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne.

U dzieci reakcja na nadmierne działanie promieni słonecznych może być bardzo silna i objawiać się zaczerwienieniem, pokrzywką i bolesnością miejsca poparzenia.

Aby wakacje minęły spokojnie, warto zadbać wcześniej o środki ochronne oraz łagodzące ewentualne poparzenia. Jeśli nie zapomnimy o tych podstawowych zasadach, nasze wakacje na pewno będziemy mile wspominać przez cały rok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij