Co jeść po porodzie? Zdrowa dieta dla mam
Kobiety, które przed porodem nie zastanawiały się nad tym, co powinna zawierać zdrowa dieta dla mam, na pewno zadają sobie takie pytanie tuż po nim. Na to pytanie po porodzie najlepiej odpowie personel szpitalny: położne, lekarze czy dietetyk szpitalny. Warto też poszukać rzetelnych informacji na sprawdzonych portalach internetowych czy w poradnikach książkowych.
Co jeść po porodzie? W trosce o dziecko
W przypadku karmienia piersią po porodzie trzeba wyeliminować z diety wszystko, co może zaszkodzić dziecku! I tak zdrowa dieta dla mam nie powinna zawierać w dużych ilościach produktów mogących wywoływać alergię u dziecka, takich jak jaja, czekolada, orzechy, soja czy ryby - trzeba po prostu zachować umiar przy spożywaniu tych produktów, ale nie trzeba zupełnie eliminować ich z diety. Podczas karmienia piersią należy unikać niektórych owoców takich jak truskawki, poziomki i owoce cytrusowe, które również mogą przyczynić się do powstania alergii u dziecka. Na czas karmienia należy z diety wyeliminować alkohol, bardzo mocną herbatę, mocną kawę, słodkie i gazowane napoje, konserwy czy fast foody. Należy starać się unikać produktów ciężkostrawnych, mogących powodować wzdęcia: potraw smażonych, kapusty, grochu, grzybów itp.
Co jeść po porodzie? Warzywa i dobre tłuszcze
Podczas karmienia piersią należy jeść takie rzeczy jak chude i dobrej jakości mięso.
W zdrowej diecie dla mam powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych, ze względu na mniejszą zawartość cukru. Mamy powinny dużo pić. Odczuwanie pragnienia jest sygnałem od organizmu, że jest już w niewielkim stopniu odwodniony, dlatego trzeba pić na zapas, aby nie dopuścić do odczuwania pragnienia.
Co jeść po porodzie? Waga pod kontrolą
Każda kobieta chciałaby po porodzie wrócić do wagi sprzed ciąży, ale o odchudzaniu mamy mogą zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy ich dziecko ma przynajmniej pół roku, a najlepiej wtedy, gdy już pierwsze urodziny ma za sobą.
Kobiety, które przed ciążą miały nadwagę lub w czasie ciąży przybyły za dużo - więcej niż 16-18 kg1 - mogą pod okiem specjalisty stosować dietę o trochę obniżonej kaloryczności. Działanie takie spowoduje, że organizm do produkcji energii będzie wykorzystywać tkankę tłuszczową. Należy bezwzględnie pamiętać, że bezpieczne odchudzanie to proces powolny. Aby uniknąć efektu jo-jo, nie należy chudnąć więcej niż 1 kg na tydzień. Trzeba też pamiętać, że karmienie piersią to również wydatek energetyczny dla organizmu, i to całkiem spory - dlatego przy planowaniu jadłospisu należy zasięgnąć rady specjalisty, który uwzględni to w dziennym zapotrzebowaniu na kalorie.
Mamy karmiące mlekiem sztucznym mogą o odchudzaniu pomyśleć wcześniej - jak tylko przestaną karmić, a jeśli z jakichś względów nie karmiły w ogóle, od razu po zakończeniu okresu połogu.
Co jeść po porodzie? Sześć złotych zasad
Po pierwsze, jedz mniej, za to częściej - cztery do pięciu posiłków dziennie, koniecznie o stałych porach. Po drugie, staraj się, aby głównym źródłem energii były wartościowe węglowodany, takie jak kasze, ryż, warzywa, pieczywo razowe czy makarony pełnoziarniste. Po trzecie, w każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa, a w większości owoce. Po czwarte, posiłki powinny być bogate w żelazo (szpinak i inne warzywa zielone). Po piąte, dieta ma być urozmaicona (chude mięso, ryby, produkty mleczne, warzywa, owoce, kasze, ryż itd.), zaś po szóste - należy dużo pić (woda, herbaty owocowe, około 2 litrów dziennie) – należy jednak zachować umiar w picu kawy, czarnej i zielonej herbaty. Tak w wielkim skrócie można odpowiedzieć na pytanie, co jeść po porodzie.
Co jeść po porodzie? Suplementy dla mam
Okres tuż po ciąży, czyli połóg, oraz okres karmienia to czas, w którym mamy powinny dostarczać do organizmu wiele ważnych składników. Poza zbilansowaną dietą warto pomyśleć o suplementach diety stworzonych specjalnie dla mam karmiących. Zawierają one mikro- i makroelementy, które potrzebne są zarówno mamie, jak i dziecku. Suplementy powinny też rozważyć mamy, które nie karmią piersią, bowiem ciąża to okres, kiedy rezerwy organizmu niektórych mikroelementów zostają wykorzystane.
Źródło:
https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych