Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowląt i dzieci
Urszula Krzesiak

Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowląt i dzieci

Pielęgnacja skóry głowy i włosów jest podstawowym elementem codziennej higieny naszego maleństwa, należy jednak pamiętać, że istnieje tu kilka zasad, jakimi należy się kierować, aby przebiegała ona sprawnie, zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Przede wszystkim nie zapominajmy, że skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Noworodki i niemowlęta wymagają zatem stosowania delikatniejszych środków myjących, głównie po to, by złagodzić dość często spotykaną u nich ciemieniuchę. Dlatego też preparaty przeznaczone do dziecięcej pielęgnacji skóry zawierają w składzie substancje oleiste, takie jak lipidy czy naturalne oleje (w tym chyba najpopularniejszy olej migdałowy). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po szampon dedykowany specjalnie potrzebom dzieci, jest on bowiem łagodniejszy w działaniu.

Jaki powinien być idealny szampon do włosów?

Wrażliwa skóra niemowlaka jest wyjątkowo podatna na negatywne działanie szkodliwych substancji występujących w wielu dostępnych na rynku kosmetykach drogeryjnych. Dlatego też lekarze pediatrzy rekomendują sięganie po tzw. preparaty apteczne, które pozbawione są wielu zbędnych składników chemicznych, a więc są dla maluszków dużo bezpieczniejsze. Możemy tu sięgać zarówno po typowy szampon, jak i po łagodny produkt przeznaczony jednocześnie do mycia ciała oraz włosów maluszka. Powinien on zawierać wyważoną kompozycję składników naturalnych, gdyż tylko taka spowoduje, że skóra i włosy będą delikatnie oczyszczone. Szampon powinien zawierać delikatną, nisko pieniącą formułę (bez SLES/SLS), która łagodnie myje i pielęgnuje włosy oraz wrażliwą skórę głowy. Starannie dobrane składniki pielęgnacyjne, w tym dość często spotykana tu naturalna betaina i gliceryna, intensywnie nawilżają oraz chronią skórę głowy, przeciwdziałając przesuszeniu. Równie często występujący bisabolol niweluje zaś stany zapalne oraz zapobiega podrażnieniom, łagodząc objawy łojotokowego zapalenia skóry (ciemieniuchy). Preparat przeznaczony do pielęgnacji włosów dziecka nie powinien powodować łzawienia ani podrażnienia spojówek.

Wybierając optymalny kosmetyk dla naszej pociechy sprawdźmy zatem, czy został on opracowany wspólnie z pediatrami, dermatologami i farmaceutami - tylko taki da nam gwarancję bezpiecznego stosowania.

Skuteczny produkt tego rodzaju często ułatwia także rozczesywanie, pozostawia włosy lśniące i miękkie w dotyku, nie szczypie w oczy. Co więcej, powinien on przejawiać działanie łagodzące, gojące i przeciwzapalne, uspokajać skórę i nawilżać. Nie bez znaczenia jest również neutralny dla skóry dziecka odczyn pH.

Najczęściej spotykane składniki aktywne występujące w szamponach dla dzieci

•    Bisabolol - łagodzi podrażnienia oraz objawy łojotokowego zapalenia skóry (ciemieniuchy).
•    Betaina i gliceryna - nawilżają i chronią skórę i włosy przed przesuszeniem.
•    Pantenol (prowitamina B5) - ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza proces regeneracji naskórka, działa ochronnie i kondycjonująco.
•    Witamina E - wzmacnia barierę ochronną skóry dziecka.
•    Wyciąg z aloesu (działanie łagodzące).
•    Wyciąg z rumianku i lawendy (działanie kojące).

Polecane dla Ciebie

Stosowanie szamponu dla dzieci

Stosowanie szamponu u dzieci jest podobne jak w przypadku osób dorosłych, z tym, że zawsze należy pamiętać o wcześniejszym rozcieńczeniu go z wodą. Niewielką ilość szamponu aplikujemy na dłonie, następnie delikatnie rozprowadzamy na zwilżonych włosach. Masujemy delikatnie aż do spienienia, następnie dokładnie spłukujemy wodą.

Nie należy przy tym zapominać, że włoski małego dziecka powinno się myć nie częściej niż raz na dwa dni i nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Główne zasady pielęgnacji skóry głowy i włosów u dzieci

- Nie używajmy zbyt wielu kosmetyków jednocześnie - zbyt duże ilości stosowanych preparatów spowodują przesuszenie, a co za tym idzie podrażnienie skóry głowy (nie ma potrzeby używania dodatkowo odżywki do włosów lub produktów typu 2 w 1).
- Wybierajmy produkty o naturalnych składach - najważniejsza zasada to ta, aby wybrany przez nas produkt przeznaczony był dla dzieci od pierwszego dnia życia. Powinniśmy każdorazowo sprawdzać zawartość takiego kosmetyku - im mniej szkodliwych substancji, tym lepiej. Obserwujmy też, czy dziecko nie dostaje od niego uczulenia (najczęstszym jego objawem jest zaczerwieniona skóra głowy). Szampon zawsze rozcieńczajmy z wodą i dokładnie spłukujmy, gdyż pozostawiony na skórze będzie powodował swędzenie. Co więcej, nie wycierajmy włosów dziecka zbyt mocno ręcznikiem i nie rozczesujmy ich na siłę, tym bardziej gdy są wilgotne, gdyż spowoduje to ich uszkodzenie.
- Unikajmy substancji drażniących i konserwantów w kosmetykach - podobnie jak w każdym innym kosmetyku przeznaczonym do pielęgnacji skóry dziecka, tak i w szamponie nie powinny się znaleźć substancje takie jak mydło, SLES, SLS. Nie powinien on również zawierać w swoim składzie oleju mineralnego, pochodnych ropy naftowej, silikonów, parabenów i syntetycznych konserwantów, alkoholu, glikolu propylenowego, PEG, barwników i składników modyfikowanych genetycznie.
- Używajmy delikatnej szczotki do rozczesywania włosów - najlepiej takiej z naturalnego włosia, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt - przy okazji sprawdzi się ona również przy masażu skóry głowy, który poprawi krążenie i pobudzi cebulki włosów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto, nadmierna ekspozycja na biały szum może prowadzić do zmęczenia, drażliwości i innych problemów zdrowotnych związanych z przemęczeniem, takich jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, ażeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij