Menigokoki to śmiertelne zagrożenie dla małych dzieci – przypomni o tym kampania
Katarzyna Szulik

Menigokoki to śmiertelne zagrożenie dla małych dzieci – przypomni o tym kampania

Zarażenie meningokokami może doprowadzić do śmierci dziecka nawet w ciągu 24 godzin, jednak tylko niewielka część rodziców zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia i decyduje się na szczepienie. O wadze problemu przypominać ma nowa kampania edukacyjna pod tytułem "Wyprzedź meningokoki! Z wiedzą na start".

Wspomniana kampania jest organizowana przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka i firmę GSK, a jej celem jest edukowanie rodziców na temat inwazyjnej choroby meningokokowej. Jak pokazują badania prowadzone przez kantar Millward Brown, wiedza rodziców w tym zakresie jest bardzo niska. 40 proc. matek, które w ogóle słyszały o meningokokach, nie było w stanie wymienić żadnych objawów tej choroby, a jedynie 6 proc. zadeklarowało zaszczepienie dziecka przeciwko nim. 

Czym grozi zarażenie menigokokami?

Na inwazyjną chorobę meningokokową(IChM) najczęściej zapadają dzieci do piątego roku życia, przy czym najwięcej przypadków odnotowuje się u dzieci do pierwszego roku życia. Chorobę łatwo zbagatelizować, ponieważ początkowe objawy można pomylić z grypą lub przeziębieniem – pojawia się gorączka, ból gardła, kaszel i katar. Rozwój choroby jest jednak niemal błyskawiczny, bo na przestrzeni jednej doby do wspomnianych objawów dojść mogą nudności i wymioty, a następnie bolesność skóry. Jeśli bakterie meningokokowe dostaną się do płynu mózgowo-rdzeniowego, dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, przy który obserwuje się mocny ból głowy, światłowstręt, sztywność karku i wysoką gorączkę. Konsekwencją zakażenia w przypadku, gdy meningokoki przedostaną się do krwi, może być także wystąpienie sepsy, choroby upośledzającej układ krążenia, w wyniku której skóra dziecka staje się marmurkowata, a jego stopy i dłonie zimne.

Śmiertelność z tytułu sepsy jest bardzo wysoka – może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu 24 godzin, a w przypadku tzw. przebiegu piorunującego, inwazyjna choroba meningokokowa z posocznicą prowadzi do zgonu w nawet 70 proc. przypadków. Nawet jeśli dziecko przeżyje, grożą mu poważne konsekwencje zdrowotne, w tym upośledzenie słuchu, niewydolność nerek czy martwica skóry. 

Co piąte dziecko umiera w wyniku IChM

Menigkokoki, czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, przenoszą się drogą kropelkową wyłącznie między ludźmi, dziecko może więc z łatwością zarazić się nimi od rodzica. Statystyki pokazują, że tego problemu absolutnie nie można lekceważyć. Z danych przytoczonych przez dr Alice Karney, kierownik oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia przy Instytucie Matki i Dziecka wynika, że w 2017 roku zarejestrowano 224 przypadki zachorowań na inwazyjną chorobę menigokokową, a rok wcześniej 167 przypadków. Co piąty z nich zakończył się śmiercią pacjenta. 

Powiązane produkty

Szczepienie to najlepsza broń

W tym kontekście ogromnie ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych, a najskuteczniejszym z nich są szczepienia przeciwko meningokokom, które można rozpocząć w drugim miesiącu życia dziecka. Najwięcej zachorowań w naszym kraju wywołują meningokoki typu B (niemal 70 proc.), dlatego najlepiej jest szczepić się właśnie przeciwko tym bakteriom. 

Odsetek korzystających ze szczepień wciąż jest niski, ale aż 65 proc. matek biorących udział we wspomnianym wcześniej badaniu Millward Brown zadeklarowało, że chciałoby zaszczepić swoje dziecko, gdyby szczepionka była finansowana z budżetu państwa. 

Przypomnijmy, od stycznia 2017 roku budżet państwa finansuje szczepienia przeciwko pneumokokom. Zakażenie wspomnianymi bakteriami najczęściej prowadzi do poważnych zakażeń górnych dróg oddechowych, natomiast w skrajnych również może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij