Rezydenci porozumieli się z ministrem zdrowia
Katarzyna Szulik

Rezydenci porozumieli się z ministrem zdrowia

Po kilku miesiącach protestów i intensywnych negocjacji w końcu udało się osiągnąć porozumienie na linii resort zdrowia-rezydenci. Zgodnie z nim nakłady na służbę zdrowia zostaną zwiększone szybciej, wynagrodzenia rezydentów wzrosną, a na horyzoncie pojawiła się możliwość całkowitej likwidacji klauzul opt-out.

Zarówno rezydenci, jak i minister Szumowski byli zadowoleni z przebiegu rozmów. Po podsumowującej je konferencji nie szczędzili ciepłych słów, minister o odpowiedzialności młodych lekarzy, a oni sami o zmianie mentalności polityków. Poprawa atmosfery rozmów pozwoliła na ustalenie konkretnych, satysfakcjonujących obie strony zmian, które wedle słów ministra nawiązują do zapowiedzianej w expose premiera Morawieckiego priorytetyzacji ochrony zdrowia w rządowym planie. 

Punktem zapalnym rozmów do tej pory było zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do poziomu średniej europejskiej, czyli 6,8 proc. PKB. Jeszcze w rozmowach z byłym ministrem Radziwiłłem ustalono, że do 2025 roku uda się osiągnąć pułap 6 proc. PKB. Natomiast obecny szef resortu zgodził się na przyspieszenie wzrostu do tego poziomu o rok. 

Jeden lekarz-jeden etat

Rozmowy dotyczyły również funkcjonowania systemu pracy lekarzy z klauzulami opt-out, które docelowo, w dziesięcioletniej perspektywie, powinny całkowicie zniknąć. Zarówno Szumowski jak i rezydenci zgadzają się co do tego, że system jeden lekarz-jeden etat jest najlepszy dla polskiej ochrony zdrowia, więc należy stwarzać ku temu warunki. W tym celu omawiano wzrost wynagrodzeń specjalistów, którzy od 1 lipca tego roku mają otrzymywać nie mniej niż 6750 zł brutto zasadniczego wynagrodzenia, pod warunkiem, że nie będą wykonywać identycznych świadczeń dla więcej niż jednej placówki publicznej. Zapis ten nie obejmuje opieki POZ, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji oraz pracy w sektorze prywatnym. 

Medycy zarobią więcej

Potwierdzono także wzrost wynagrodzeń dla samych rezydentów, którzy również od 1 lipca mają zarabiać co najmniej 4 tys. zł brutto bądź 4,7 tys. zł w przypadku specjalizacji priorytetowych. Na trzecim roku szkolenia wspomniane wynagrodzenie ma wzrosnąć o odpowiednio 500 lub 600 zł. Na dodatkowe pieniądze liczyć mogą rezydenci, którzy zobowiążą się do pracy w Polsce przez przynajmniej dwa z pięciu lat tuż po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego. W tym wypadku do ich pensji doliczone zostanie kolejne 600 lub 700 zł w zależności od priorytetu specjalizacji. Ma to zachęcić medyków do rezygnacji lub przynajmniej opóźnienia wyjazdu za granicę. 

W porozumieniu między rezydentami a rządem znalazły się również zapisy zakładające zwiększanie naboru na studia z różnych dziedzin medycznych, a także kwestie związane ze zmianą przepisów o kształceniu podyplomowym lekarzy między innymi pod kątem przywrócenia prawa do zmiany specjalizacji. Resort zdrowia ma także podjąć działania dążące do przyznania lekarzom zatrudnionym w służbie zdrowia statusu funkcjonariuszy publicznych na czas udzielania świadczeń. 

Polecane dla Ciebie

To nie koniec rozmów

Protest rezydentów od początku dotyczył nie tylko interesów tej grupy, ale przedstawicieli wszystkich zawodów. Z tego względu w podpisanym przez strony porozumieniu zawarto także zapewnienie, że do końca 2018 roku minister Szumowski podejmie rozmowy z reprezentantami innych zawodów medycznych na temat warunków ich pracy. 

Źródło: Gazeta.pl, Newsweek.pl, Tokfm.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij