Koniec roku w polskiej medycynie pod znakiem wynalazków
Katarzyna Szulik

Koniec roku w polskiej medycynie pod znakiem wynalazków

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem innowacji, które mogą usprawnić diagnostykę medyczną. W Poznaniu zaprezentowano nowoczesny stetoskop skomunikowany ze smartfonem, bezprzewodowy kardiomonitor stworzyli studenci z Białegostoku, natomiast naukowcy z Wrocławia wynaleźli aplikację, która błyskawicznie rozpozna przyczynę zakażenia górnych dróg oddechowych.

Inteligentny stetoskop stworzyli naukowcy skupieni w poznańskim startupie StethoMe. Urządzenie ma być pierwszym na świecie bezprzewodowym gadżetem tego typu, który pozwoli na zebranie danych o zdrowiu i przesłanie ich do lekarza.

Elektroniczny stetoskop współpracuje ze smartfonem, ma wbudowany termometr oraz inteligentny system analizy dźwięków, co znacznie zwiększa zakres jego działania. 

By wykonać badanie samodzielnie, należy przyłożyć urządzenie w punktach wskazanych przez smartfonową aplikację. W ten sposób bezdotykowo zmierzymy temperaturę i zanalizujemy dźwięki wydawane w czasie oddychania. Dźwięki i pomiary zostaną zapisane w pamięci telefonu, gotowe do przesłania do lekarza, który podda je analizie. Obecnie StethoMe znajduje się w fazie testów środowiskowych, zdobywając pozytywne opinie. 

Zbadaj się sam – łatwo i szybko

Kolejnym ujawnionym w ostatnich dniach wynalazkiem medycznym jest Cardiobox, czyli bezprzewodowy kardiomonitor, który zbiera podstawowe parametry życiowe z intencją przesłania ich do lekarza.

Urządzenie stworzone przez studentów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pozwoli na samodzielne wykonanie pomiarów tętna, saturacji, temperatury, ciśnienia krwi czy wykonania EKG.

Pacjenci będą mogli używać go samodzielnie, ale zdaniem twórców znajdzie zastosowanie także w szpitalach i gabinetach lekarskich, ponieważ zdecydowanie usprawni i przyspieszy wykonywanie poszczególnych pomiarów. Szczególnie cenny może okazać się w nagłych sytuacjach, gdy potrzebna będzie szybka reakcja i sprawna diagnoza. 

Cardiobox jest wyposażony w elektrody podłączone do pacjenta, które pozwolą wykonać zapis EKG, oraz pulsoksymetr palcowy badający tętno i saturację. Tak zebrane dane zostaną przetworzone przez procesor i zapisane w pamięci urządzenia z możliwością bezprzewodowego przesłania ich w dowolne miejsce na świecie, a docelowo do lekarza, który je zanalizuje. 

Prace nad wynalazkiem rozpoczęły się w 2016 roku i skutkowały powstaniem prototypu, który jednak wymaga zmian. Kolejny ma być gotowy jesienią 2018 roku i wówczas rozpoczną się badania kliniczne nad urządzeniem. 

Wirus czy bakteria? Test to sprawdzi

Z kolei we Wrocławiu naukowcy skupieni przy startupie SensDx pracują nad testem do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych. Powiązane z nim urządzenie umożliwia analizę pobranej próbki, która może zostać sprawdzona pod kątem obecności danego patogenu. Precyzyjna identyfikacja pozwoli na zastosowanie precyzyjnej terapii. Test każdy pacjent będzie mógł wykonać samodzielnie, jednak interpretacja wyników włącznie z dobraniem leku leży w gestii lekarza. Urządzenie go nie zastąpi, ale ułatwi postawienie diagnozy.

Gadżet umożliwiający identyfikację zakażeń górnych dróg oddechowych ma kosztować około 300 złotych, natomiast pojedynczy test – 25 złotych.

Jeśli pomysł zyska uznanie, kolejnym krokiem będzie opracowywanie testów na inne typy infekcji, np. alergenów. Urządzenie docelowo może znaleźć zastosowanie także w rolnictwie, do analizy próbek gleby bądź zbóż pod kątem atakujących je bakterii. 

 Źródło: Polska Agencja Prasowa, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij