Dlaczego rzucić palenie papierosów? Wpływ palenia na organizm
Krzysztof Słomiak

Dlaczego rzucić palenie papierosów? Wpływ palenia na organizm

Aż 75% osób, które nigdy nie paliły, nie ma problemu z biernym wdychaniem dymu tytoniowego. 95% z nich deklaruje, że nie chce mieć nic wspólnego z paleniem. 2% przyznaje się do palenia okazyjnego. Pozostali nie mają zdania. Po co ta statystyka? Po to, żeby nie patrzeć na problem palenia jednowymiarowo na zasadzie pali, nie pali. Większość, jak wskazuje statystyka, chciałaby rzucić, ale nie umie. Okazuje się, że silna wola to dla nich za mało i do gry czasem musi wkroczyć farmakoterapia.

• 70% palaczy chciałoby nie palić,
• 30% z nich próbuje rzucić palenie,
• 2-3% odnosi sukces, polegając tylko na silnej woli.

Procent osób, które powracają do palenia:

• po operacji raka płuca – 50%,
• po laryngektomii (usunięciu krtani) – 40%,
• po zawale serca – 30%.

Mamo, nie chcę palić z Tobą!

Tematyka biernego palenia papierosów dotknęła mnie osobiście w dzieciństwie i z tego powodu jestem wielkim przeciwnikiem palenia, a w szczególności nie mogę się pogodzić z widokiem dzieci, które – czy to pod wpływem otoczenia, czy pod wpływem własnych decyzji – narażone są na dym tytoniowy, co jest plagą dzisiejszych czasów. Przykład idzie z góry? Niestety to prawda: pierwszy kontakt z dymem tytoniowym w większości przypadków mamy w domu.

Edukacja mało skuteczna?

Każdy z nas wie, że w dymie tytoniowym znajduje się około 4000 związków chemicznych, a wśród nich ponad 40 to substancje rakotwórcze. Zakładam też, że każdy z nas przeszedł w szkole kilka lub kilkanaście pogadanek na temat tego, jak bardzo dym tytoniowy jest szkodliwy. I co? I niestety statystyki pokazują, że niewielka liczba osób postanawia porzucić swój nałóg po takiej prezentacji. Świadomość społeczeństwa rośnie, ale popularność tego nałogu nie spada. Dlaczego? Bo pogadanki w szkołach są nudne i nie pokazują skali prawdziwego problemu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale nie wolno bać się pokazania młodym ludziom wypreparowanego płuca zmarłego palacza, zniszczonych zębów i paznokci, złogów miażdżycowych w naczyniach oraz innych możliwych do zobrazowania defektów.

Tabletki mogą pomóc zwalczać głód nikotynowy, ale pozbawione są szeregu toksycznych substancji  w papierosach znajdziemy ich nawet ok. 5 tysięcy. 

Polecane dla Ciebie

Dlaczego chcę rzucić?

Najważniejsze pytania: Jak rzucić palenie?  i Dlaczego chcę to zrobić? Aby na nie odpowiedzieć, chciałbym użyć słów Henry'ego Forda. Kiedy powiedział, że jeśli myślisz, że możesz coś zrobić lub myślisz, że nie możesz nic zrobić, w obu przypadkach masz rację. I to prawda, ponieważ pierwszym krokiem do rzucenia palenia jest twoje prawdziwe pragnienie zerwania z nałogiem.

Ludzie koncentrują się na tym, czego nie chcą. Statystyki pokazują, że palacze nie odstawiają palenia, ponieważ:

  • obawiają się objawów odstawienia,
  • obawiają się niepowodzenia i porażki,
  • boją się przybrać na wadze,
  • czują, że są sami w walce z nałogiem,
  • lubią palić papierosy.

Co mi grozi, jeśli palę?

Nie wolno zapominać, że istnieje wiele chorób spowodowanych paleniem, których nie można pominąć. Obejmują one zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, częstsze infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zaostrzenie astmy. Do tego dochodzą choroby przewodu pokarmowego, niestrawność i przedwczesne starzenie się skóry, zaćma, zwyrodnienie plamki oka, zmiany w krążkach międzykręgowych. Nie wolno zapominać o chorobach nowotworowych.

Wysokie u palaczy ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się o 50% po 5 latach od rzucenia palenia. 

Nowotwory bardzo silnie związane z paleniem:

  • płuc,
  • jamy ustnej,
  • gardła,
  • krtani,
  • przełyku,
  • trzustki,
  • miedniczek nerkowych,
  • pęcherza,
  • szyi.

Kobiety a mężczyźni

Istnieją też różnice w myśleniu o paleniu wynikające z płci, które są naprawdę ważne, jeśli chodzi o zrywanie z nałogiem.

Dla kobiet: wpływ palenia na ciążę i rozwój płodu – problemy z płodnością, zwiększone ryzyko samoistnej aborcji i poronienia, śmierć płodu i śmierć dziecka w czasie porodu, zmniejszona masa urodzeniowa, opóźnienie rozwoju płodu, opóźniony rozwój fizyczny i intelektualny dziecka.

Dla mężczyzn: impotencja, którą wywołuje palenie.

Palenie jest zdradliwym nałogiem, którego skutki są odwleczone w czasie. Warto znać je przed rozpoczęciem nałogu, a ciężko zarobione pieniądze inwestować w zdrowie, zamiast je sobie nimi niszczyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Palilalia – co to, na czym polega?

    Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij