
Dlaczego rzucić palenie papierosów? Wpływ palenia na organizm
• 70% palaczy chciałoby nie palić,
• 30% z nich próbuje rzucić palenie,
• 2-3% odnosi sukces, polegając tylko na silnej woli.
Procent osób, które powracają do palenia:
• po operacji raka płuca – 50%,
• po laryngektomii (usunięciu krtani) – 40%,
• po zawale serca – 30%.
Mamo, nie chcę palić z Tobą!
Tematyka biernego palenia papierosów dotknęła mnie osobiście w dzieciństwie i z tego powodu jestem wielkim przeciwnikiem palenia, a w szczególności nie mogę się pogodzić z widokiem dzieci, które – czy to pod wpływem otoczenia, czy pod wpływem własnych decyzji – narażone są na dym tytoniowy, co jest plagą dzisiejszych czasów. Przykład idzie z góry? Niestety to prawda: pierwszy kontakt z dymem tytoniowym w większości przypadków mamy w domu.
Edukacja mało skuteczna?
Każdy z nas wie, że w dymie tytoniowym znajduje się około 4000 związków chemicznych, a wśród nich ponad 40 to substancje rakotwórcze. Zakładam też, że każdy z nas przeszedł w szkole kilka lub kilkanaście pogadanek na temat tego, jak bardzo dym tytoniowy jest szkodliwy. I co? I niestety statystyki pokazują, że niewielka liczba osób postanawia porzucić swój nałóg po takiej prezentacji. Świadomość społeczeństwa rośnie, ale popularność tego nałogu nie spada. Dlaczego? Bo pogadanki w szkołach są nudne i nie pokazują skali prawdziwego problemu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale nie wolno bać się pokazania młodym ludziom wypreparowanego płuca zmarłego palacza, zniszczonych zębów i paznokci, złogów miażdżycowych w naczyniach oraz innych możliwych do zobrazowania defektów.
Powiązane produkty
Dlaczego chcę rzucić?
Ludzie koncentrują się na tym, czego nie chcą. Statystyki pokazują, że palacze nie odstawiają palenia, ponieważ:
- obawiają się objawów odstawienia,
- obawiają się niepowodzenia i porażki,
- boją się przybrać na wadze,
- czują, że są sami w walce z nałogiem,
- lubią palić papierosy.
Co mi grozi, jeśli palę?
Nie wolno zapominać, że istnieje wiele chorób spowodowanych paleniem, których nie można pominąć. Obejmują one zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, częstsze infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zaostrzenie astmy. Do tego dochodzą choroby przewodu pokarmowego, niestrawność i przedwczesne starzenie się skóry, zaćma, zwyrodnienie plamki oka, zmiany w krążkach międzykręgowych. Nie wolno zapominać o chorobach nowotworowych.
Nowotwory bardzo silnie związane z paleniem:
- płuc,
- jamy ustnej,
- gardła,
- krtani,
- przełyku,
- trzustki,
- miedniczek nerkowych,
- pęcherza,
- szyi.
Kobiety a mężczyźni
Istnieją też różnice w myśleniu o paleniu wynikające z płci, które są naprawdę ważne, jeśli chodzi o zrywanie z nałogiem.
Dla kobiet: wpływ palenia na ciążę i rozwój płodu – problemy z płodnością, zwiększone ryzyko samoistnej aborcji i poronienia, śmierć płodu i śmierć dziecka w czasie porodu, zmniejszona masa urodzeniowa, opóźnienie rozwoju płodu, opóźniony rozwój fizyczny i intelektualny dziecka.
Dla mężczyzn: impotencja, którą wywołuje palenie.