Terapia psem - dogoterapia: pies gościem przy szpitalnym łóżku chorego chłopca
Oliwia Janota

Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega? Skuteczność dogoterapii

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia (kynoterapia) to rehabilitacja z udziałem psów. W Polsce to pojęcie zostało użyte po raz pierwszy dopiero w 1996 roku i określa ogół działań mających na celu poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania człowieka, które są podejmowane z udziałem psa. W skali świata pierwsze doniesienia o wykorzystaniu psów dla celów terapeutycznych pochodzą z 1792 roku. Wówczas w ośrodku York Retreat (Anglia) wykorzystywano kontakt ze zwierzętami w terapii odwykowej pacjentów nadużywających narkotyków. Na przestrzeni tych 230 lat kynoterapia stała się zdefiniowanym sposobem wspierania chorych w procesie leczenia i rehabilitacji. Podstawowym założeniem terapii było nawiązanie więzi między pacjentem a zwierzęciem, a także ćwiczenia w formie gier i zabaw wspomagające sprawność ruchową. Sposób prowadzenia zajęć organizowanych w ramach kynoterapii został określony przez międzynarodowe stowarzyszenie Delta Society i wyróżnia dwie formy aktywności z udziałem psów:

  • Animal-Assisted Activity (AAA) – spontaniczne, grupowe spotkania psów i dogoterapeutów z pacjentami, głównie w celach rekreacyjnych.
  • Animal-Asissted Therapy (AAT) – spotkania mające ściśle określony cel terapeutyczny oraz plan działań, będące integralną częścią procesu leczenia. Ten rodzaj spotkań jest przeprowadzany indywidualnie lub grupowo, zależnie od potrzeb pacjenta.

Jakie rasy psów nadają się do dogoterapii?

Psy biorące udział w kynoterapii nie muszą być psami rodowodowymi, ale rasowi przodkowie kandydata są dodatkową zaletą. Zwierzęta rasowe posiadają bowiem pewne ogólne cechy charakteru, obejmujące m.in. preferencje rasy do współpracy z człowiekiem. Niemniej każdy kandydat do udziału w zajęciach kynoterapeutycznych jest rozpatrywany indywidualnie. „Psi terapeuci” powinni być pod stałą opieką weterynaryjną, mieć ukształtowany charakter oraz odbyć szereg specjalistycznych kursów przygotowujących do nowej roli. Najczęściej w dogoterapii spotkać możemy psy rasy labrador oraz golden retriever, spaniele, beagle, a także pudle i pekińczyki. Jedną z cech charakterystycznych i preferowanych w terapii jest tzw. miękki pysk, czyli delikatne chwytanie aportu, charakterystyczne dla wyżej wymienionych ras.

Co ważne, powyżej wymienione rasy są podatne na szkolenie i chętnie współpracują z człowiekiem. Istotną z punktu widzenia pacjentów zaletą tych ras jest również miękka w dotyku sierść i pogodny wyraz pyska. Rasy stróżujące i bojowe (rottweiler, dog), z uwagi na ich wrodzone preferencje do zachowań agresywnych, nie są kandydatami do udziału w terapii. Ponadto rasy o niezależnych charakterach (husky, malamute) wymagają bardzo dużego doświadczenia od przewodnika i również są niezalecanymi kandydatami do kynoterapii.

Powiązane produkty

Kto powinien korzystać z dogoterapii?

Odbiorcami kynoterapii mogą być wszystkie osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością, ograniczeniem bądź dysfunkcją. Psy są wykorzystywane do wspomagania leczenia urazów rdzenia kręgowego, zaniku mięśni czy porażenia mózgowego. Ponadto dogoterapia może wspomagać pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – autyzmem, depresją, zespołem Aspergera, zespołem stresu pourazowego.

Terapia z udziałem psów jest skierowana do pacjentów w każdym wieku: dzieci, dorosłych, a nawet seniorów. Kontakt ze zwierzęciem wspomaga rozwój kontaktów interpersonalnych, pozwala przełamać bariery społeczne. Wspiera rozwój funkcji poznawczych i umiejętności komunikacji. Oprócz tego zabawy ze zwierzęciem są formą ćwiczeń wspierających koordynację ruchową, poprawę płynności ruchów i orientacji przestrzennej.

  1. K. Bochowicz, Pies i dogoterapia – historia, [w:] Dogoterapia. Terapia kontaktowa z udziałem psów: Założenia i wykorzystanie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, red. N. Bekasiewicz, Warszawa 2003, s. 10–11.
  2. N. Pieczyńska i in., Dogoterapia i dogoaktywności – podobieństwa i różnice, Poznań 2012, s. 4-8, 13-16.
  3. M. Paszkiewicz, Dogoterapia w pigułce, Konin 2017, s. 15, 17-22, 23-24.
  4. A. Franczyk i in., Animaloterapia, Kraków 2008, s. 21.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij