
Będzie akcyza na e-papierosy?
W opinii wiceministra finansów Wiesława Janczyka, który przedstawił wspomniany projekt w Sejmie, zmiany zapewnią konsumentom większe bezpieczeństwo i pozostają w zgodzie z praktyką przyjętą w kilkunastu krajach UE, gdzie płyn do e-papierosów bądź wyroby nowatorskie są objęte podatkiem akcyzowym. Rozwiązania tego typu przyjęły między innymi Włochy, Portugalia, Grecja czy Słowenia.
Kilka złotych podwyżki na liquidzie
Propozycja przewiduje objęcie e-papierosów akcyzą już od stycznia 2018 roku, czego widomym znakiem mają być banderole. Stawki podatku mają wynosić 50 groszy za każdy mililitr płynu do e-papierosów i 141,29 zł za każdy kilogram nowatorskiego tytoniu oraz 31,4 proc średniej ważonej detalicznej sprzedaży tytoniu przeznaczonego do palenia. Podatek akcyzowy od papierosów elektronicznych ma przynieść skarbowi państwa 75 mln złotych rocznie.
E-dymek pod lupą
Akcyza to kolejne obostrzenie, z którym muszą liczyć się palacze papierosów elektronicznych. Od maja tego roku w sklepach z e-papierosami można znaleźć wyłącznie produkty sprawdzone pod względem toksykologicznym, które nie zawierają związków mutagennych oraz kancerogennych. Zmiany związane są z Ustawą antytytoniową, a producenci e-papierosów mieli czas na dostosowanie swoich produktów do 20 maja 2017 roku. Dzięki temu klienci będą mogli być pewni, że nabywane przez nich wyroby są najwyższej jakości.
Co ciekawe, wymagania jakościowe są jednymi z najostrzejszych w Unii Europejskiej. Produkty dopuszczone do sprzedaży muszą przejść szereg badań toksykologicznych, a ich potwierdzeniem jest nostryfikacja wyrobu w biurze Inspektora ds. Substancji Chemicznych i rejestrze Komisji Europejskiej. Każdy liquid, który jest podstawowym produktem do e-papierosów, musi być opatrzony pełnym składem oraz ostrzeżeniem dotyczącym zawartości nikotyny.
Mimo kosztów związanych z dostosowaniem produktów, producenci odnoszą się pozytywnie do zmian. Dodają, że dotychczas brakowało jednoznacznych regulacji w tym zakresie.
Powiązane produkty
Popularność palenia nie maleje
Akcyza na e-papierosy powiększy i tak ogromne wpływy Skarbu Państwa z tytułu sprzedaży tytoniu. Z danych koncernów tytoniowych wynika, że rok 2017 jest trzecim z rzędu, w którym branża notuje wzrosty, a legalna sprzedaż może przekroczyć 35 mld sztuk. Tę tendencję potwierdzają także rosnące wpływy z akcyzy tytoniowej, które w pierwszej połowie roku wyniosły 9 mld złotych, czyli o 100 mln więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Również w roku ubiegłym Polacy w legalnym obrocie kupili w sumie 34,7 mld papierosów, czyli o 1,3 proc. niż w 2015 roku.
Źródło: PAP, Wiadomości Handlowe, Dziennik Gazeta Prawna