Wpływ leków na stan uzębienia
Joanna Łuniewska-Rajch

Wpływ leków na stan uzębienia

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy część leków może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, zarówno na kondycję naszych zębów, jak i dziąseł. Między innymi leki przyjmowane przez kobiety w ciąży, lub przez małe dzieci, mogą oddziaływać na rozwój i późniejszą budowę zębów stałych malucha. Jednak medykamenty przyjmowane przez osoby dorosłe również często nie są obojętne – przyczyniają się do rozwoju próchnicy, powstawania erozji szkliwa, stanów zapalnych dziąseł czy też odkładania kamienia nazębnego.

Próchnica

Większość pacjentów myśląc o chorobach zębów myśli jedynie o próchnicy. Faktycznie jest to najczęstsza, najbardziej rozpowszechniona choroba w obrębie jamy ustnej. Główną przyczyną jej rozwoju jest spożywanie cukrów przy jednoczesnej nieprawidłowo utrzymywanej higienie. Podczas gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że spożywanie słodyczy (batoników, cukierków, lizaków itd.) lub słodzonych napojów jest szkodliwe, wielu z nas nie jest świadomych tego, jak wiele cukrów zawierają popularne leki na przeziębienie.

Tabletki na ból gardła dostarczają cukier, który na dług czas pozostaje na powierzchni zębów. Co gorsza okresom przeziębienia, kiedy temperatura ciała jest podwyższona często towarzyszy obniżona ilość śliny w jamie ustnej (wynikająca między innymi z odwodnienia organizmu w trakcie choroby). Połączenie tych dwóch zdarzeń znacznie sprzyja rozwojowi próchnicy.

Bardzo zły wpływ mają również często używane syropy na kaszel lub gorączkę. Leki te często podawane dzieciom nie dość, że zawierają znaczne ilości cukru, to jeszcze mają klejącą konsystencją, mocno przywierającą do powierzchni szkliwa. Jeśli rodzice podają takie leki dzieciom w środku nocy, co jest dosyć powszechnym zachowaniem, znacznie przyczyniają się do bardzo szybkiego rozwoju próchnicy. W takich sytuacjach należy pamiętać, by po podaniu syropu przepłukać przynajmniej zęby wodą, napić się wody, a najlepiej umyć zęby (u najmłodszych np. przetrzeć je wacikiem nasączonym ksylitolem). 

Stany zapalne dziąseł

Zdrowie tkanek otaczających ząb jest bardzo istotne. Osoby, które nie dbają o nie są znacznie bardziej narażone na rozwój chorób przyzębia – paradontozy. Są jednak leki, które pomimo utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej mogą powodować występowanie zapalenia dziąsła. Objawia się ono obrzęknięciem dziąseł, zmianą ich barwy na bardziej intensywną, zwiększonym krwawieniem dziąseł, bolesnością dziąseł. Wśród leków najbardziej typowych dla takich zmian wyróżnia się leki przyjmowane przez chorych na padaczkę, cyklosporynę – jeden z leków immunosupresyjnych (przyjmowany m.in. po przeszczepie narządów) oraz niektóre z leków przyjmowanych w celu leczenia nadciśnienia tętniczego. Zmiany w obrębie występują również często u kobiet przyjmujących doustne leki antykoncepcyjne. Bardzo istotne w celu przeciwdziałania zapalenia dziąseł jest zachowanie idealnej higieny jamy ustnej oraz regularne oczyszczenie powierzchni zębów (skaling) u lekarza dentysty. 

Powiązane produkty

Obniżona ilość śliny

Wiele leków jako działanie uboczne może powodować obniżenie produkowanej śliny. Niesie ono za sobą wiele konsekwencji, jak również powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie suchości w jamie ustnej. Z powodu, że ślina pełni rolę ochronną dla zębów (oczyszcza ich powierzchnię, dostarcza związki wzmacniające ich strukturę, zawiera związki powodujące niszczenie bakterii próchnicotwórczych), w sytuacji obniżenia jej ilości w znacznie szybszym tempie dochodzi do rozwoju próchnicy zębów. Wśród leków powodujących suchość w jamie ustnej wyróżnia się leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne), leki przeciwdepresyjne leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i Alzheimera, niektóre leki na nadciśnienie czy choroby serca, izotretynoina stosowana w terapii trądziku, leki przeciwwymiotne i łagodzące mdłości. Dodatkowo suchość w jamie ustnej mogą powodować wziewne leki stosowane przez astmatyków. Leki te przyczyniają się także do rozwoju próchnicy poprzez pozostawianie nalotu na powierzchni, zawierającego cukry. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.