Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja
Anna Posmykiewicz

Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą.

Jakie funkcje pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc  główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary.

W przypadku macicy niecieżarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

Zdarzają się niestety sytuacje, w których zachodzi potrzeba usunięcia macicy z przyczyn zdrowotnych, co wiąże się z tym, że kobieta już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. 

Czym jest histerektomia? Kiedy się ją wykonuje?

Zabieg chirurgicznego usunięcia macicy to inaczej histerektomia. Ponieważ histerketomia jest zabiegiem, na skutek którego kobieta już nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę, jest on wykonywany w ostateczności, kiedy stan kobiety jest naprawdę poważny.

Histerektomia jest wykonywana w sytuacji, kiedy u pacjentki doszło do wykrycia i rozwoju nowotworu, który jest nowotworem złośliwym i jest to jedyna metoda pozwalająca z nim walczyć. Ponadto, czasami histerktomia wykonywana  jest w sytuacji, kiedy w macicy rozwinął się guz łagodny, który jest tak duży, że nie da się go "wyłuszczyć" oraz uciska on na sąsiadujące z nim narządy i daje duże dolegliwości.

Czasami wskazaniem do histerektomii są także bardzo duże mięśniaki macicy, które dają bardzo obfite krwawienia – histerketomia z tego powodu bywa zwykle wykonywana jednak u kobiet, które nie będą chciały już więcej starać się o dzieci lub po prostu nie mogą już ich mieć, ponieważ są poza wiekiem reprodukcyjnym. 

Powiązane produkty

Rodzaje histerektomii 

Pierwszym rodzajem histerektomii jest usunięcie tylko samego trzonu macicy, mówi się wówczas o tzw. histerektomii częściowej. Czasami zachodzi potrzeba usunięcia zarówno trzonu, jak i szyjki macicy. Taki rodzaj zabiegu operacyjnego nosi nazwę histerketomii całkowitej. Czasami trzeba wykonać też histerektomię całkowitą z usunięciem jajników i jajowodów, gdzie poza macicą są również usuwane jajniki i jajowody.

Niekiedy wykonywany jest zabieg histerektomii radykalnej. Ten rodzaj zabiegu operacyjnego polega na całkowitym usunięciu macicy, górnej części pochwy oraz okolicznych węzłów chłonnych. Taki rodzaj histerektomii wykonywany jest wówczas, kiedy pacjentka operowana jest z powodu nowotworu złośliwego. 

Czy po zabiegu histerektomii mogą wystąpić jakieś powikłania?

W czasie zabiegu może dojść do obfitego krwawienia. Ponadto już po skończonym zabiegu zdarza się, że dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej, jak również w miejscu, gdzie w powłokach brzusznych operator zakładał szwy, może dojść do powstania krwiaka. Zdarza się, że w czasie zabiegu histerektomii dochodzi do uszkodzenia moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita  są to jednak powikłania, które zdarzają się niesłychanie rzadko, można powiedzieć, że wręcz sporadycznie, jednak nie należy o nich zapominać, bowiem są one niebezpieczne dla zdrowia pacjentki.

Po zabiegu może dojść też do niedrożności jelit, jak również do zapalenia płuc. Do zapalenia płuc dochodzi zwykle wówczas, kiedy po zabiegu pacjentka zbyt długo leży, bowiem wtedy płuca nie są wystarczająco upowietrzone i pęcherzyki płucne zbyt słabo się rozciągają. 

W jaki sposób wykonuje się zabieg histerektomii?

Zabieg histerektomii może być wykonywany zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopową. W przypadku, kiedy lekarz decyduje się na wykonywanie operacji metodą klasyczną, może zrobić to, w zależności od rozległości zabiegu, z dostępu przezbrzusznego lub przezpochwowego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest zarówno od jego rozległości, jak i od stanu zdrowia pacjentki, masy jej ciała oraz obecności w jamie brzusznej ewentualnych zrostów po innych zabiegach operacyjnych.

Jeśli zaś chodzi o czas rekonwalescencji po histerektomii, to najkrótszy jest on oczywiście po zabiegu laparoskopowym, zaś najdłuższy po operacji wykonanej z dostępu  przezbrzusznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl