Zmiany w zakresie wyrobów medycznych
Katarzyna Szulik

Zmiany w zakresie wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja rozpoczęło zmiany w kwestii dostępu do wyrobów medycznych. W kolejnym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne aż 1,08 miliarda złotych, a więc ponad 67 milionów złotych więcej niż teraz. Według specjalistów, kolejne zmiany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego rynku.

Minister Zdrowia jeszcze w maju podpisał rozporządzenie dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na podstawie zlecenia. Obecnie rozszerzony został katalog osób, które uprawnione są do wystawiania zleceń. Dla przykładu ortezy na ramię i bark, gorsety oraz ortezy ortopedyczne tułowia i szyi produkowane seryjnie, rękawy uciskowy i nogawice uciskowe pomoże załatwić lekarz mający prawo do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej oraz hospicyjnej realizowanych w warunkach domowych. Zlecenie na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, wkłady anatomiczne do 60 sztuk miesięcznie wystawi lekarz mający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a cewniki zewnętrzne, urologiczne lekarz specjalizujący się w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, położnictwa i ginekologii czy pediatrii. Prócz tego, zlecenia wystawiać mogą także lekarze w trakcie specjalizacji, a dodatkowo rozporządzenie uwzględnia również fizjoterapeutów jako osoby uprawnione do wystawiania zleceń między innymi na pończochy kikutowe, materace przeciwodleżynowe, kule łokciowe czy laski dla niewidomych. Ułatwienia dotyczą także dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Częściej niż co trzy lata (dotychczasowe zasady) będzie można wymieniać wózki inwalidzkie dla osób niepełnoletnich. Nowe przepisy nie są korzystne dla dzieci z cukrzycą. Wedle założeń, mali diabetycy mieli otrzymać refundację transmiterów i sensorów wspierających nowoczesne leczenie cukrzycy. Niestety z pomysłu się wycofano. 

Większy budżet na wyroby medyczne

W 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne o 67,3 miliona złotych więcej niż obecnie. W sumie kwota ma osiągnąć 1,08 miliarda złotych. Istotne jest zwłaszcza zwiększenie środków na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zlecenie oraz ich naprawę. Decyzja zyskała aprobatę Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Przedstawiciele Izby dodają jednak, że niezbędne jest dalsze zwiększanie środków w tym zakresie. Tłumaczą, że na tle Europy Polska wciąż nie wypada korzystnie w tej kwestii. Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie w wyroby medyczne na osobę są nawet kilkanaście razy mniejsze w porównaniiu do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce na ten cel przypada około 28 złotych na osobę, w Czechach natomiast już w 2013 roku analogicznie ta kwota wynosiła 415 złotych. Słowacja w 2015 roku przeznaczyła na wyroby medyczne 150 złotych, a Węgry 70 złotych na osobę. 

Źródła: Medexpress, Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij