×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmiany w zakresie wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja rozpoczęło zmiany w kwestii dostępu do wyrobów medycznych. W kolejnym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne aż 1,08 miliarda złotych, a więc ponad 67 milionów złotych więcej niż teraz. Według specjalistów, kolejne zmiany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego rynku.

Minister Zdrowia jeszcze w maju podpisał rozporządzenie dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na podstawie zlecenia. Obecnie rozszerzony został katalog osób, które uprawnione są do wystawiania zleceń. Dla przykładu ortezy na ramię i bark, gorsety oraz ortezy ortopedyczne tułowia i szyi produkowane seryjnie, rękawy uciskowy i nogawice uciskowe pomoże załatwić lekarz mający prawo do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej oraz hospicyjnej realizowanych w warunkach domowych. Zlecenie na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, wkłady anatomiczne do 60 sztuk miesięcznie wystawi lekarz mający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a cewniki zewnętrzne, urologiczne lekarz specjalizujący się w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, położnictwa i ginekologii czy pediatrii. Prócz tego, zlecenia wystawiać mogą także lekarze w trakcie specjalizacji, a dodatkowo rozporządzenie uwzględnia również fizjoterapeutów jako osoby uprawnione do wystawiania zleceń między innymi na pończochy kikutowe, materace przeciwodleżynowe, kule łokciowe czy laski dla niewidomych. Ułatwienia dotyczą także dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Częściej niż co trzy lata (dotychczasowe zasady) będzie można wymieniać wózki inwalidzkie dla osób niepełnoletnich. Nowe przepisy nie są korzystne dla dzieci z cukrzycą. Wedle założeń, mali diabetycy mieli otrzymać refundację transmiterów i sensorów wspierających nowoczesne leczenie cukrzycy. Niestety z pomysłu się wycofano. 

Większy budżet na wyroby medyczne

W 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne o 67,3 miliona złotych więcej niż obecnie. W sumie kwota ma osiągnąć 1,08 miliarda złotych. Istotne jest zwłaszcza zwiększenie środków na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zlecenie oraz ich naprawę. Decyzja zyskała aprobatę Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Przedstawiciele Izby dodają jednak, że niezbędne jest dalsze zwiększanie środków w tym zakresie. Tłumaczą, że na tle Europy Polska wciąż nie wypada korzystnie w tej kwestii. Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie w wyroby medyczne na osobę są nawet kilkanaście razy mniejsze w porównaniiu do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce na ten cel przypada około 28 złotych na osobę, w Czechach natomiast już w 2013 roku analogicznie ta kwota wynosiła 415 złotych. Słowacja w 2015 roku przeznaczyła na wyroby medyczne 150 złotych, a Węgry 70 złotych na osobę. 

Źródła: Medexpress, Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia 


Podziel się: