Zmiany w zakresie wyrobów medycznych
Katarzyna Szulik

Zmiany w zakresie wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja rozpoczęło zmiany w kwestii dostępu do wyrobów medycznych. W kolejnym roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne aż 1,08 miliarda złotych, a więc ponad 67 milionów złotych więcej niż teraz. Według specjalistów, kolejne zmiany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego rynku.

Minister Zdrowia jeszcze w maju podpisał rozporządzenie dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na podstawie zlecenia. Obecnie rozszerzony został katalog osób, które uprawnione są do wystawiania zleceń. Dla przykładu ortezy na ramię i bark, gorsety oraz ortezy ortopedyczne tułowia i szyi produkowane seryjnie, rękawy uciskowy i nogawice uciskowe pomoże załatwić lekarz mający prawo do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej oraz hospicyjnej realizowanych w warunkach domowych. Zlecenie na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, wkłady anatomiczne do 60 sztuk miesięcznie wystawi lekarz mający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a cewniki zewnętrzne, urologiczne lekarz specjalizujący się w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, położnictwa i ginekologii czy pediatrii. Prócz tego, zlecenia wystawiać mogą także lekarze w trakcie specjalizacji, a dodatkowo rozporządzenie uwzględnia również fizjoterapeutów jako osoby uprawnione do wystawiania zleceń między innymi na pończochy kikutowe, materace przeciwodleżynowe, kule łokciowe czy laski dla niewidomych. Ułatwienia dotyczą także dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Częściej niż co trzy lata (dotychczasowe zasady) będzie można wymieniać wózki inwalidzkie dla osób niepełnoletnich. Nowe przepisy nie są korzystne dla dzieci z cukrzycą. Wedle założeń, mali diabetycy mieli otrzymać refundację transmiterów i sensorów wspierających nowoczesne leczenie cukrzycy. Niestety z pomysłu się wycofano. 

Większy budżet na wyroby medyczne

W 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć na zaopatrzenie pacjentów w wyroby medyczne o 67,3 miliona złotych więcej niż obecnie. W sumie kwota ma osiągnąć 1,08 miliarda złotych. Istotne jest zwłaszcza zwiększenie środków na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zlecenie oraz ich naprawę. Decyzja zyskała aprobatę Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Przedstawiciele Izby dodają jednak, że niezbędne jest dalsze zwiększanie środków w tym zakresie. Tłumaczą, że na tle Europy Polska wciąż nie wypada korzystnie w tej kwestii. Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie w wyroby medyczne na osobę są nawet kilkanaście razy mniejsze w porównaniiu do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce na ten cel przypada około 28 złotych na osobę, w Czechach natomiast już w 2013 roku analogicznie ta kwota wynosiła 415 złotych. Słowacja w 2015 roku przeznaczyła na wyroby medyczne 150 złotych, a Węgry 70 złotych na osobę. 

Źródła: Medexpress, Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij