Obowiązek szczepienia dzieci przyjmowanych do przedszkoli - portal DOZ.pl
Obowiązek szczepienia dzieci przyjmowanych do przedszkoli
Katarzyna Szulik

Obowiązek szczepienia dzieci przyjmowanych do przedszkoli

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia w sprawie wykonywania u dzieci szczepień obowiązkowych przed przyjęciem dzieci do szkół lub przedszkoli. Zdaniem Rady, rodzic małego kandydata do takiej placówki powinien przedstawić zaświadczenie, które potwierdza wykonanie stosownych szczepień. W ostatnich latach coraz bardziej rośnie odsetek dzieci niezaszczepionych ze względu na decyzję rodziców.

Jak przekonuje samorząd lekarski w apelu wystosowanym w miniony piątek, decyzja rodziców o braku szczepień obowiązkowych jest niezgodna z prawem i stanowi zagrożenie dla zdrowia danego dziecka, ale również innych przebywających z nim dzieci. Naczelna Rada Lekarska dodaje, że ustawowy obowiązek wymagający przedstawienia zaświadczenia o odbytych szczepieniach przed przyjęciem do placówki edukacyjnej to uzasadniony interes publiczny i zapewnienie ochrony zdrowia Polaków. Obecnie rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci w terminie, otrzymują wezwanie do zaszczepienia ich w terminie 7 dni. Brak reakcji skutkuje grzywną w wysokości maksymalnie 10 tysięcy zlotych, nakładana wielokrotnie nie może przekroczyć jednak 50 tysięcy złotych. W praktyce kary wynoszą przeciętnie 200-700 złotych, a odsetek niezaszczepionych dzieci z roku na rok rośnie. W 2012 roku zarejestrowano ponad 5 tysięcy odmów szczepień, by w 2016 roku ich liczba przekroczyła 23 tysiące. Zdaniem ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Polskiej Akademii Nauk, omijanie szczepień może powodować powstawanie wielu groźnych schorzeń. Co więcej, Polska Akademia Nauk dowodzi, że szczepionki są doskonale sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi, a dokładne badania, którym są poddawane gwarantują ich bezpieczeństwo i skuteczność działania. 

Wzrost zachorowań na choroby zakaźne 

Tymczasem ostatnie lata przyniosły wzrost zachorowań na choroby zakaźne w wybranych regionach Europy. Zaobserwowano między innymi epidemię odry we Włoszech i w Rumunii. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia, Rumunia i Włochy znajdują się w pierwszej dziesiątce spośród krajów dotkniętych odrą na świecie. Kraje, w których również obserwuje się najwięcej zachorowań to Kongo, Nigeria, Chiny, Pakistan, Indonezja czy Indie. Ryzyko epidemii zwiększają ruchy antyszczepionkowe. Ich zwolennicy twierdzą, że szczepionki powodują wiele schorzeń, takich jak autyzm, na temat którego wypowiedział się Andrew Wakefield. Twierdzenie to obaliło środowisko naukowe, finalnie okazało się, że Wakefield sfałszował badania i nie znaleziono dowodów na to, że szczepienia mogą powodować autyzm. Co prawda szczepienia w rzadkich przypadkach mogą skutkować niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), te o poważnych skutkach występują jednak bardzo rzadko. U dzieci obserwuje się nieszkodliwe objawy, takie jak lekko podwyższona temperatura czy rozdrażnienie, trwają one krótko i nie powodują poważniejszych dolegliwości. 

W Polsce wśród obowiązkowych szczepień wyróżnia się to chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, gruźlicą, błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniom haemophilus influenzae typu b, polio, odrą, świnką i różyczką, od niedawna również przeciw pneumokokom. Obowiązkiem jest także podanie dawki przypominającej przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce. 

Źródła: Rzeczpospolita, Medycyna Praktyczna, Zdrowie Gazeta 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij