Kłucie w lewym boku i w ciąży
Każdy z nas niejednokrotnie cierpiał z powodu bólu brzucha i kłucia w lewym boku. Dolegliwości te czasami ustępowały szybko, czasami jednak utrzymywały się dłużej i skłaniały nas do wizyty u lekarza. Za każdym razem, kiedy boli nas brzuch lub chociażby kiedy tylko coś zaczyna nas kłuć w okolicy jamy brzusznej, zastanawiamy się, jaka może być tego przyczyna. Czy mamy się czego obawiać czy to tylko przejściowa, zupełnie niegroźna dolegliwość? Jedno jest pewne - kiedy brzuch boli często, a kłucie w lewym boku powtarza się, trzeba koniecznie poznać przyczynę uciążliwych dolegliwości i poddać się właściwej diagnostyce.
Jakie zatem mogą być rodzaje bólów brzucha?
Jednym z rodzajów bólów brzucha jest ból ostry. Jest to pojawiający się nagle silny ból brzucha, którego natężenie może narastać w ciągu kilku dni. Jest on dobrze ograniczony, zdecydowanie nasila się pod wpływem ruchu, w czasie kaszlu i oddechu oraz przy zmianie pozycji ciała. Ten rodzaj bólu jest najsilniej odczuwany w miejscu zmienionym chorobowo, może mu też towarzyszyć wzrost napięcia mięśniowego ściany jamy brzusznej (jest to tzw. obrona mięśniowa) i inne objawy otrzewnowe spowodowane zapaleniem otrzewnej. Zazwyczaj ostry ból brzucha jest objawem chorób o ostrym przebiegu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia i wymagają włączenia szybkiego właściwego postępowania lekarskiego, w tym często również leczenia operacyjnego.
Jakie zatem mogą być przyczyny ostrego bólu brzucha?
Ostry ból brzucha może być wywołany chorobami żołądka i jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja wrzodów żołądka, zapalenie lub perforacja uchyłków jelita grubego) oraz chorobami wątroby i dróg żółciowych (kolka żółciowa, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie dróg żółciowych). Ponadto ostry ból brzucha może być wywołany ostrym zapaleniem trzustki, pęknięciem śledziony, chorobami układu moczowo- płciowego (kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalnie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, ostre zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna), chorobami metabolicznymi, chorobami naczyń, zatruciem czy też chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Innym rodzajem bólu brzucha jest ból przewlekły. Ból ten zwykle trwa miesiącami lub latami. Jest to ból tępy, słabo zlokalizowany, może narastać i ustępować stopniowo (jest to tzw. ból kolkowy), często towarzyszą mu objawy wegetatywne (nudności, wymioty, pocenie się) lub dyskomfort, często zlokalizowany jest symetrycznie po obu stronach linii pośrodkowej ciała, ten rodzaj bólu brzucha może nasilać się w czasie spoczynku.
Jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu brzucha?
Przede wszystkim może mieć on związek z zaburzeniami czynnościowymi jelit, do których zalicza się zespół jelita drażliwego, dyspepsje czynnościową oraz przewlekły czynnościowy ból brzucha. Poza tym może mieć on związek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem uchyłków, celiakią, kamicą pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych oraz nowotworami narządów jamy brzusznej czy chorobami układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, półpasiec, nerwoból).
Jeszcze innym rodzajem bólu brzucha jest ból odniesiony, który odczuwamy jest w miejscu odległym od uszkodzonych narządów wewnętrznych, powierzchownie, w obrębie skóry lub mięśni. Przykładem może być ból w okolicy pleców i prawej łopatki towarzyszący chorobom dróg żółciowych.
A jakie mogą być przyczyny bólu brzucha po lewej stronie jamy brzusznej oraz kłucia w lewym boku?
Kłucie w lewym boku brzucha może mieć związek z kolką nerkową. Jej objawy zwykle rozwijają się powoli, początkowo są to tylko pobolewania w lewym dolnym boku brzucha, z czasem ból może się zacząć nasilać. W przebiegu silnego ataku kolki nerkowej ból może też promieniować do pachwiny i do narządów płciowych, może też on promieniować w stronę klatki piersiowej - pacjent odczuwa go często jako kłucie w lewym boku pod żebrami. Inną przyczyną kłucia w lewym boku pod żebrami mogą też być stany zapalne trzustki. Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie trzustki może dawać objawy bólowe, bardziej lub mniej nasilone. Kłucie w lewym boku pod żebrami może mieć też związek z nerwobólem. Kolejną przyczyną bólu i kłucia w lewym dolnym boku brzucha mogą być problemy z jelitami. Objawy kłucia w lewym boku mogą dawać stany zapalne jelit, w tym nieswoiste zapalenia jelita grubego, jak również zespół jelita drażliwego. Ponadto przyczyną kłucia w lewym boku brzucha mogą być też nawracające zaparcia oraz problemy z zapaleniem uchyłków jelita. Ból w lewym boku może mieć też związek u kobiety z zapaleniem jajników lub też dużymi torbielami zlokalizowanymi w jajnikach. Często kłucie w lewym boku u kobiety ma też związek z owulacją. Zdarza sie również, że kłucie w lewym boku pod żebrami ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz z bólami mięśniowymi mającymi związek miedzy innymi z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Jakie mogą być natomiast przyczyny kłucia w lewym boku w ciąży?
Najczęstszą przyczyną kłucia w lewym boku w ciąży, a czasami nawet bólu, są po prostu ruchy dziecka, które czasami są na tyle silne, że kobieta odczuwa je właśnie jako pobolewanie lub kłucie. Poza tym dość częstą przyczyną kłucia w lewym boku w ciąży jest kolka związana z gromadzeniem się w jelitach dużej ilości gazów. Kłucie w lewym boku w ciąży może mieć też związek z uporczywymi zaparciami, z którymi boryka się bardzo duża ilość kobiet ciężarnych. Kobiety ciężarne często też odczuwają kłucie w lewym boku z powodu znacznego obciążenia kręgosłupa. Zdarza się też oczywiście, że kłucie w lewym boku w ciąży może mieć związek z chorobą, np. z kolką nerkową czy też stanem zapalnym jelit.