Kłucie w lewym boku i w ciąży
Anna Posmykiewicz

Kłucie w lewym boku i w ciąży

Każdy z nas niejednokrotnie cierpiał z powodu bólu brzucha i kłucia w lewym boku. Dolegliwości te czasami ustępowały szybko, czasami jednak utrzymywały się dłużej i skłaniały nas do wizyty u lekarza. Za każdym razem, kiedy boli nas brzuch lub chociażby kiedy tylko coś zaczyna nas kłuć w okolicy jamy brzusznej, zastanawiamy się, jaka może być tego przyczyna. Czy mamy się czego obawiać czy to tylko przejściowa, zupełnie niegroźna dolegliwość? Jedno jest pewne - kiedy brzuch boli często, a kłucie w lewym boku powtarza się, trzeba koniecznie poznać przyczynę uciążliwych dolegliwości i poddać się właściwej diagnostyce.

Jakie zatem mogą być rodzaje bólów brzucha?

Jednym z rodzajów bólów brzucha jest ból ostry. Jest to pojawiający się nagle silny ból brzucha, którego natężenie może narastać w ciągu kilku dni. Jest on dobrze ograniczony, zdecydowanie nasila się pod wpływem ruchu, w czasie kaszlu i oddechu oraz przy zmianie pozycji ciała. Ten rodzaj bólu jest najsilniej odczuwany w miejscu zmienionym chorobowo, może mu też towarzyszyć wzrost napięcia mięśniowego ściany jamy brzusznej (jest to tzw. obrona mięśniowa) i inne objawy otrzewnowe spowodowane zapaleniem otrzewnej. Zazwyczaj ostry ból brzucha jest objawem chorób o ostrym przebiegu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia i wymagają włączenia szybkiego właściwego postępowania lekarskiego, w tym często również leczenia operacyjnego. 

Jakie zatem mogą być przyczyny ostrego bólu brzucha?

Ostry ból brzucha może być wywołany chorobami  żołądka i jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja wrzodów żołądka, zapalenie lub perforacja uchyłków jelita grubego) oraz chorobami wątroby i dróg żółciowych (kolka żółciowa, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie dróg żółciowych). Ponadto ostry ból brzucha może być wywołany ostrym zapaleniem trzustki, pęknięciem śledziony, chorobami układu moczowo- płciowego (kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalnie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, ostre zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna), chorobami metabolicznymi, chorobami naczyń, zatruciem czy też chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Innym rodzajem bólu brzucha jest ból przewlekły. Ból ten zwykle trwa miesiącami lub latami. Jest to ból tępy, słabo zlokalizowany, może narastać i ustępować stopniowo (jest to tzw. ból kolkowy),  często  towarzyszą mu objawy wegetatywne (nudności,  wymioty, pocenie się) lub dyskomfort, często zlokalizowany jest symetrycznie po obu stronach linii pośrodkowej ciała, ten rodzaj bólu brzucha może nasilać się w czasie spoczynku. 

Polecane dla Ciebie

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu brzucha? 

Przede wszystkim może mieć on związek z zaburzeniami czynnościowymi jelit, do których zalicza się zespół jelita drażliwego, dyspepsje czynnościową oraz przewlekły czynnościowy ból brzucha. Poza tym może mieć on związek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem uchyłków, celiakią, kamicą pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych oraz nowotworami narządów jamy brzusznej czy chorobami układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, półpasiec, nerwoból). 

Jeszcze innym rodzajem bólu brzucha jest ból odniesiony, który odczuwamy jest w miejscu odległym od uszkodzonych narządów wewnętrznych, powierzchownie, w obrębie skóry lub mięśni. Przykładem może być ból w okolicy pleców i prawej łopatki towarzyszący chorobom dróg żółciowych. 

A jakie mogą być przyczyny bólu brzucha po lewej stronie jamy brzusznej oraz kłucia w lewym boku?

Kłucie w lewym boku brzucha może mieć związek z kolką nerkową. Jej objawy zwykle rozwijają się powoli, początkowo są to tylko pobolewania w lewym dolnym boku brzucha, z czasem ból może się zacząć nasilać. W przebiegu silnego ataku kolki nerkowej ból może też promieniować do pachwiny i do narządów płciowych, może też on promieniować w stronę klatki piersiowej - pacjent odczuwa go często jako kłucie w lewym boku pod żebrami. Inną przyczyną kłucia w lewym boku pod żebrami mogą też być stany zapalne trzustki. Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie trzustki może dawać objawy bólowe, bardziej lub mniej nasilone. Kłucie w lewym boku pod żebrami może mieć też związek z nerwobólem. Kolejną przyczyną bólu i kłucia w lewym dolnym boku brzucha mogą być problemy z jelitami. Objawy kłucia w lewym boku mogą dawać stany zapalne jelit, w tym nieswoiste zapalenia jelita grubego, jak również zespół jelita drażliwego. Ponadto przyczyną  kłucia w lewym boku brzucha mogą być też nawracające zaparcia oraz problemy z zapaleniem uchyłków jelita. Ból w lewym boku może mieć też związek u kobiety z zapaleniem jajników lub też dużymi torbielami zlokalizowanymi w jajnikach. Często kłucie w lewym boku u kobiety ma też związek z owulacją. Zdarza sie również, że kłucie w lewym boku pod żebrami ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz z bólami mięśniowymi mającymi  związek miedzy innymi z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Jakie mogą być natomiast przyczyny kłucia w lewym boku w ciąży?

Najczęstszą przyczyną kłucia w lewym boku w ciąży, a czasami nawet bólu, są po prostu ruchy dziecka, które czasami są na tyle silne, że kobieta odczuwa je właśnie jako pobolewanie lub kłucie. Poza tym dość częstą przyczyną kłucia w lewym boku w ciąży jest kolka związana z gromadzeniem się w jelitach dużej ilości gazów. Kłucie w lewym boku w ciąży może mieć też związek z uporczywymi zaparciami, z którymi boryka się bardzo duża ilość kobiet ciężarnych. Kobiety ciężarne często też odczuwają kłucie w lewym boku z powodu znacznego obciążenia kręgosłupa. Zdarza się też oczywiście, że kłucie w lewym boku w ciąży może mieć związek z chorobą, np. z kolką nerkową czy też stanem zapalnym jelit. 

Pamiętaj, nawracający ból i kłucie w lewym boku zawsze wymaga osobistej wizyty u lekarza, dotyczy to także kobiet w ciąży. Lekarz bowiem będzie musiał wyjaśnić przyczynę dolegliwości  i dopiero na tej podstawie będzie mógł zalecić właściwe postępowanie, dzięki któremu będzie można pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij