Znamy wytyczne dotyczące leczenia hiperurykemii
Katarzyna Szulik

Znamy wytyczne dotyczące leczenia hiperurykemii

Ponad 27 milionów Europejczyków cierpi na hiperurykemię, często bagatelizowaną, bo lekarze podwyższony poziom kwasu moczowego upatrują w zagrożeniu dną moczanową (zapaleniem stawów), które dotyka ponad trzykrotnie mniejszą liczbę pacjentów. Wysokie stężenie kwasu moczowego, zwane hiperurykemią, może powodować powstanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Mając to na względzie, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zajęło się tematem, czego skutkiem jest opublikowanie wytycznych dotyczących tego schorzenia.

Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, wytyczne są pierwszą tego typu formalną opinią na temat postępowania w celu efektywnego zmniejszenia poziomu stężęnia kwasu moczowego we krwi. To w dodatku po raz pierwszy wypracowane wspólne stanowisko kardiologów, diabetologów oraz reumatologów. Profesor Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu informuje, że u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego terapia powinna być podjęta przy stężeniu wyższym lub równym 6,8 mg/dl. Dodał jednak, że to łagodne zalecenie i na przykład dla kobiet wartość powyżej 5,5 mg/dl może być już niebezpieczna. Z badań wynika, że pacjenci, którzy otrzymują lek obniżający poziom kwasu moczowego, są w mniejszym stopniu narażeni np. na wystąpienie udaru lub zawału serca. Profesor Krystyna Widecka z Kliniki Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dodaje, że istotna jest zmiana stylu życia, a więc dieta niskopurynowa. To oznacza mniejsze spożycie mięsa, podrobów, owoców morza, produktów bogatych we fruktozę, a także ograniczenie alkoholu. Sama dieta może pomóc w 10-15%, często niezbędne jest również włączenie farmakologii. Nowe zalecenia obejmują podawanie małych dawek leku obniżającego poziom kwasu moczowego z początkiem leczenia i zwiększanie go w trakcie terapii, maksymalnie do 900 mg. Dotychczas lekarze zalecali rozpoczęcie leczenia przede wszystkim w momencie pojawienia się ataków dny moczanowej

Czym jest hiperurykemia?

Hiperurykemia to zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi odgrywające dużą rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2. O przekroczeniu normy mówi się, gdy u kobiet stężenie to wynosi więcej niż 360 μmol/L (6 mg/dL), natomiast u mężczyzn 400 μmol/L (6,8 mg/dL). Wynika ona z nadmiernej produkcji puryn, przez co kwas moczowy wytwarzany jest w zwiększonej ilości (około 10% przypadków zachorowań) lub też z niesprawnego wydalania kwasu moczowego, co jest powodem 90% przypadków. Jako przyczynę powstawania hiperurykemii upatruje się epidemię otyłości, zaburzenia metaboliczne, starzenie się społeczeństwa oraz rozwój gospodarczy. Sprzyjają jej też złe nawyki żywieniowe, w tym zbyt duże spożycie produktów obfitujących we fruktozę, a także w puryny, takich jak mięso, owoce morza oraz podroby czy też nadużywanie alkoholu. Mimo że schorzenie jest często bagatelizowane przez lekarzy, dowody kliniczne wskazują, że hiperurykemia może powodować choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym udar mózgu, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze i stan przednadciśnieniowy oraz obturacyjny bezdech senny czy choroby nerek. 

Źródła: Puls Medycyny, Rynek Zdrowia, Zdrowie Gazeta

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij