Komórki nowotoworowe
Michał Posmykiewicz

Wirusy onkolityczne – w leczeniu jakich nowotworów się je wykorzystuje?

Nowotwory są obecnie jedną z częstszych przyczyn zgonów ludzi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niestety zdarza się, że problem choroby nowotworowej zaczyna dotykać nie tylko starszych ludzi, ale również ludzi młodych, czasami nawet dzieci.

Wirusy onkolityczne – czym w ogóle jest nowotwór? 

Nowotwór jest chorobą o podłożu genetycznym, czyli procesem spowodowanym nakładającymi się zaburzeniami struktury DNA. W zdecydowanej większości przypadków nowotwór jest rozrostem monoklonalnym, czyli wywodzącym się z jednej komórki. Zwykle przez wiele lat, choć czasami zdarza się, że do jego powstania wystarczy jedynie kilka miesięcy. Proces powstawania nowotworu to inaczej karcenogenzea, jest ona procesem wieloetapowym. Jedną z podstawowych ról w procesie powstawania nowotworu odgrywa mutacja, do której dochodzi zwykle na skutek działania czynnika rakotwórczego. Na skutek mutacji w dotychczas zdrowej komórce "powstaje błąd", taka zmutowana komórka zaczyna się namnażać i jest to podstawa do rozwoju zmiany nowotworowej. 

W dzisiejszych czasach istnieje szereg metod do walki z nowotworami. Jedne z nich są bardziej znane, inne dopiero zaczynają być wprowadzane. Każdy z nas słyszał na pewno o chemioterapii oraz o radioterapii, każdy też wie, że do walki z nowotworem służą również zabiegi chirurgiczne. Inne metody walki z rakiem to immunoterapia oraz hormonoterapia. A ostatnio także lekarze i naukowcy zaczynają stosować jeszcze jedną metodę. Mianowicie do walki z nowotworami zaczynają być również wykorzystywane wirusy onkolityczne. 

Czym są wirusy onkolityczne?

Wirusy onkolityczne to zmodyfikowane genetycznie jednostki wirusowe, których zadaniem jest niszczenie komórek nowotworowych.  

Na taką decyzje naukowców i lekarzy miedzy innymi miała wpływ naturalna zdolność wirusów do ruchu w kierunku określonych tkanek i narządów, jak również możliwość wprowadzania do informacji genetycznej wirusów różnego rodzaju modyfikacji. Wirusy onkolityczne mają zdolność do namnażania się w komórkach nowotworowych, co doprowadza do niszczenia i rozpadu komórek rakowych. 

Polecane dla Ciebie

Leczenie nowotworow za pomocą wirusów onkolitycznych

Leczenie nowotworów za pomocą wirusów onkolitycznych opiera się na tym, że wirusy te mają naturalną zdolność do infekowania komórek gospodarza. Następnie zaczynają się w nich namnażać, a w końcowym etapie wirusy onkolityczne doprowadzają do lizy, czyli rozpadu, zainfekowanej komórki nowotworowej. Należy jednak pamiętać o tym, ze wirusy onkolityczne mogą "mięć pewną trudność" z zainfekowaniem komórek nowotworowych.

Zanim do nich dotrą i zaczną je infekować, muszą poradzić sobie i pokonać naturalne mechanizmy, które zapobiegają gwałtownemu rozprzestrzenianiu się wirusów w organizmie: chodzi tu po prostu o układ immunologiczny, który "po rozpoznaniu intruza" może chcieć go zniszczyć i tym samym zniweczy próby zainfekowania przez wirusy komórek guza.

Terapia musi być prowadzona w taki sposób, aby wirusy onkolityczne dotarły do komórek nowotworowych zanim zostaną rozpoznane i zniszczone przez sprawnie działający układ immunologiczny. Dlatego w terapii należy wykorzystywać komórki nośnikowe, które transportują wirusy do komórek nowotworowych, do takich komórek nośnikowych można zaliczyć np. niektóre limfocyty. 

Do walki z nowotworami naukowcy próbują wykorzystywać wirusy zawierające informacje genetyczną zakodowaną zarówno w kwasie DNA (tzw. DNA - wirusy), jak i RNA (tzw. RNA - wirusy).

Przypadki jakich nowotworów próbuje się leczyć za pomocą wirusów onkolitycznych?

Jednym z nowotworów, w leczeniu którego podejmowane są próby użycia wirusów onkolitycznych jest rak prostaty. Do leczenia tego nowotworu stosuje się wirusa odry, którego łatwo jest genetycznie zmodyfikować. Terapia polega na wykonywaniu zastrzyków i w ten sposób wprowadzaniu wirusa wprost do guza nowotworowego. Podejmowano też próby wykorzystywania wirusa odry do terapii w przypadku czerniaka, jak również szpiczaka mnogiego. Innymi nowotworami, w terapii  których podejmuje się eksperymentalne próby leczenia za pomocą genetycznie zmodyfikowanych wirusów, są rak szyjki macicy i rak jajnika. W ich przypadku wykorzystano wirus opryszczki HSV. Niektóre rodzaje wirusów były też wykorzystane w eksperymentalnych terapiach glejaków złośliwych.  

Ponadto do walki z czerniakiem zaczęto wykorzystywać genetycznie zmodyfikowanego wirusa opryszczki - lek ten został zarejestrowany i nosi nazwę Imlygic (talimogene laherparepvec – T-VEC). Lek ten podawany jest w postaci iniekcji wprost do zmiany nowotworowej zlokalizowanej w skórze, jak również do węzłów chłonnych, w których zostały stwierdzone przerzuty nowotworowe. T-VEC działa na komórki rakowe w dwojaki sposób: zabija je od wewnątrz, a także za pomocą zawartego w nim czynnika CSF-GM (tzw. czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów) pobudza komórki układu immunologicznego do wywierania ataku na komórki guza. Imlygic jest jak na razie jedynym lekiem zawierającym wirusy onkolityczne, zarejestrowanym przez Amerykańską Agencje do spraw Żywności i Leków. Po jego podawaniu u niektórych chorych obserwowano gorączkę, dreszcze i objawy grypopodobne, które mogą pojawić się w różnym czasie, jednak przede wszystkim były obecne w pierwszych trzech miesiącach  leczenia. 

Czy Imlygic jest skuteczny? 

W grupie badanych pacjentów zaobserwowano odsetek chorych, w których rozmiary guza uległy zmniejszeniu, jak również wydłużył  się czas przeżycia tych chorych. 

Terapia nowotworów  za pomocą wirusów onkolitycznych niesie za sobą duże nadzieje. Jednak jak na razie jest ona tak naprawdę na poziomie eksperymentów, prowadzone są dalsze badania potwierdzające jej skuteczność. Dlatego też należy mieć nadzieje, że już w niedługiej przyszłości będzie ona stanowiła kolejną, skuteczną, sprawdzoną metodę do walki z rakiem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie

  Eozynofilowe zapalenie przełyku to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym. Występuje coraz częściej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nierzadko współwystępuje także z innymi zespołami nadwrażliwości np. atopowym zapaleniem skóry. Z czasem doprowadza do zwężeń przełyku i trudności w przełykaniu. Jakie są objawy eozynofilowego zapalenia przełyku? Jak je leczyć?

 • Czarny, smolisty stolec – co może oznaczać? Czy jest powodem do niepokoju?

  Czarny stolec jest zdecydowanie odchyleniem od normy, czyli kału o brązowym lub jasnobrązowym odcieniu. Wśród jego przyczyn są zarówno te mniej groźne – wynik diety czy przyjmowanych leków – jak i te zagrażające życiu, tj. krwawienia z układu pokarmowego. Jeśli czarny stolec nie jest jednorazowym wydarzeniem lub dołączają do niego niepokojące objawy, nie warto tego bagatelizować. Co oznacza ciemna barwa kału?

 • Wymiotowanie krwią – czego jest objawem?

  Krwawe wymioty mogą mieć wiele przyczyn – od niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, aż po zagrażające życiu pękniecie żylaków przełyku. Śladowe krwawienie może pochodzić z jamy ustnej, nosa, gardła, krtani, przełyku czy żołądka. Pojedynczy epizod niewielkiej ilość krwi w wymiotach nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, konieczna będzie pilna konsultacja specjalistyczna. Czym zatem jest spowodowane wymiotowanie krwią? Czy jest groźne?

 • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

  Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

 • Choroba Addisona-Biermera

  Choroba Addisona-Biermera inaczej zwana anemią złośliwą to najczęstsza przyczyna niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12. Co ciekawe dotyczy ona częściej osób starszych, z grupą krwi A oraz niebieskim kolorem oczu. Oprócz objawów ogólnych związanych z niedokrwistością towarzyszą jej również zaburzenia neurologiczne oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Dermatillomania – co to jest? Co zrobić, kiedy chęć skubania skóry jest silniejsza?

  Neurotyczne drapanie skóry czy też patologiczne skubanie skóry – to dwa określenia, które stosowane są zamiennie w przypadku dermatillomanii (PSP, ang. Pathological Skin Picking). PSP jest często porównane do uzależnienia, ponieważ pacjenci z dermatillomanią odczuwają ogromną potrzebę czy wręcz przymus skubania swojego naskórka. Jak radzić sobie w sytuacji, w której nie możemy przestać rozdrapywać skóry?

 • Płukanie żołądka – na czym polega? Kiedy jest wykonywane?

  Płukanie żołądka jest jedną z procedur dekontaminacyjnych. Polega na usunięciu spożytych substancji toksycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak dokładnie wygląda płukanie żołądka? Czy boli?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij